usb καρτα pc, για ακροαση μουσικης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jonn70

New member
26 January 2009
9
καλησπερα σε ολους, ενδιαφερομαι για εξωτερικη καρτα ηχου usb.
απο pc θα δινω σε line δικαναλου ενισχυτη, την θελω καθαρα και μονο για ακροαση μουσικης mp3.

δεν εχω τρελες απαιτησεις λογο του badget 80 - 100 euro.
προτιμαω εισοδο εξοδο σε βυσμα rca.
να μην χρειαζεται εγκατασταση driver αν ειναι δυνατον, ουτε χωριστη τροφοδοσια.
οσο μικροτερο μεγεθος τοσο καλυτερα.
να υποστηριζει 24/96

μετα απο ψαξιμο στο foroum ειδα τα καλυτερα για audiotrak prodigy.
επειδη δεν εχω ξανακανει αγορα απο ebay,υπαρχει ελλαδα πουθενα
και αν γνωριζετε τιμη??
η καποια αλλη να μου προτεινετε με τα χαρακτηριστικα που ψαχνω?

η εξοδος ακουστικων της καρτας μπορει να παιξει το ιδιο ποιοτικα οπως
την εξοδο ακουστικων ολοκληρωμενου ενισχυτη?
ειμαι σε αναμονη, ευχαριστω εκ των προτερων
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Να σου προτεινω και εγω κατι αλλο?

Πρωτα απ'ολα το PC εχει firewire?

Αν ναι, σκεψου και την Behringer FCA202, ειναι γυρω στα 100 euro και υποστηριζει balanced και unbalanced συνδεσεις οπως και 24/96.
 

werty21

Senior Member
6 February 2009
554
ενδιαφερομαι και εγω ακομα και για κατι μεταχειρισμενο σε αριστη κατασταση
η λυση του audiotrack prodigy ισως ειναι η καλυτερη αλλα δεν θελω να μπλεξω με ebay.
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
καλησπερα σε ολους, ενδιαφερομαι για εξωτερικη καρτα ηχου usb.
απο pc θα δινω σε line δικαναλου ενισχυτη, την θελω καθαρα και μονο για ακροαση μουσικης mp3.

δεν εχω τρελες απαιτησεις λογο του badget 80 - 100 euro.
προτιμαω εισοδο εξοδο σε βυσμα rca.
να μην χρειαζεται εγκατασταση driver αν ειναι δυνατον, ουτε χωριστη τροφοδοσια.
οσο μικροτερο μεγεθος τοσο καλυτερα.
να υποστηριζει 24/96

μετα απο ψαξιμο στο foroum ειδα τα καλυτερα για audiotrak prodigy.
επειδη δεν εχω ξανακανει αγορα απο ebay,υπαρχει ελλαδα πουθενα
και αν γνωριζετε τιμη??
η καποια αλλη να μου προτεινετε με τα χαρακτηριστικα που ψαχνω?

η εξοδος ακουστικων της καρτας μπορει να παιξει το ιδιο ποιοτικα οπως
την εξοδο ακουστικων ολοκληρωμενου ενισχυτη?
ειμαι σε αναμονη, ευχαριστω εκ των προτερων

Prodigy Cube την έχω πάρει 115 (μαζί με τα μεταφορικά) και επειδή κι εγώ δεν θέλω να μπλέκω με e-bay έβαλα ένα φίλο μου και την παρήγγειλε για μένα.
Η κάρτα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Εχει όλα όσα ζητάς: Εξοδο RCA, πολύ καλή έξοδο ακουστικών, δεν θέλει τροφοδοσία, δεν θέλει drivers και παίζει και καταπληκτικά! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;
Την έχω συνδέσει αναλογικά με τον προενισχυτή με το δικό της πολύ καλό interconnect που δίνει μέσα στην συσκευασία και μπορώ να σού πω ότι πατάει άνετα πολλά καλά CD players. Στα 44/16 φυσικά. Γιατί όταν παίζει στα 96/24 δεν την συγκρίνουμε με κανένα CD player, είναι σαν να κλέβουμε εκκλησία! ;)
Παίζει τόσο καλά που αναρωτιέμαι γιατί πάμε και δίνουμε ένα σωρό λεφτά σε CD players....
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Re: Απάντηση: usb καρτα pc, για ακροαση μουσικης

Prodigy Cube την έχω πάρει 115 (μαζί με τα μεταφορικά) και επειδή κι εγώ δεν θέλω να μπλέκω με e-bay έβαλα ένα φίλο μου και την παρήγγειλε για μένα.
Η κάρτα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ! Εχει όλα όσα ζητάς: Εξοδο RCA, πολύ καλή έξοδο ακουστικών, δεν θέλει τροφοδοσία, δεν θέλει drivers και παίζει και καταπληκτικά! Τι άλλο να ζητήσει κανείς;
Την έχω συνδέσει αναλογικά με τον προενισχυτή με το δικό της πολύ καλό interconnect που δίνει μέσα στην συσκευασία και μπορώ να σού πω ότι πατάει άνετα πολλά καλά CD players. Στα 44/16 φυσικά. Γιατί όταν παίζει στα 96/24 δεν την συγκρίνουμε με κανένα CD player, είναι σαν να κλέβουμε εκκλησία! ;)
Παίζει τόσο καλά που αναρωτιέμαι γιατί πάμε και δίνουμε ένα σωρό λεφτά σε CD players....
+1
μου ηρθε σε 10 μερες με ταχυμεταφορες ΕΛΤΑ στο σπιτι.Κοστος 94 .
http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Audiotrac...9|66:2|65:12|39:1|240:1318|301:1|293:1|294:50
 

jonn70

New member
26 January 2009
9
φενεται μια καλη λυση αυτο που πρωτεινει ο τασος project-audio, απο οτι ειδα χρειαζεται
εγκατασταση driver και ειναι μειον για μενα. το λεω γιατι την καρτα μπορει
να την χρησιμοποιεω σε διαφορετικο pc η laptop. για τον ιδιο λογο εχω εξερεσει καρτες τυπου firewire λογω του οτι δεν ειναι τοσο πρακτικες για αυτο που θελω.

απο οτι βλεπω ιδανικοτερη λυση την audiotrack prodigy βρισκω λιγο μπερδεμενη την αγορα απο ebay, θα το ξανακοιταξω.....

αν πουλαει καπιος audiotrack ακομα και μεταχειρισμενη εδω απο το foroum θα το προτιμουσα.

περιμενω και για καμια καινουργια προταση απο καπιο μελος..
ευχαριστω
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
λίγο δύσκολο να την πουλήσει κάποιος.
τι πρόβλημα έχεις με το ebay ?
 

jonn70

New member
26 January 2009
9
σε ενα γρηγορο τσεκαρισμα που εκανα στο ebay για την αγορα της καρτας, στην επιλογη χωρας δεν ειδα greece.
μεθοδο πληρωμης ειδα μονο paypal.

περιεργο απο αμερικη να μην πληρωσεις extra εξοδα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
από αμερική μέχρι τέτοια ποσά δεν πληρώνεις, εκτός αν έρθει με τίποτα fedex ή ups.
Εγώ το πήρα από κορέα.
Ισχύει το ίδιο πράγμα.
Μετά τα 150-200 δολάρια ζόρίζει η κατάσταση.

Ζητα surface mail ή usps.

Το μόνο paypal είναι μόνο προτέρημα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Παληκαρια οποιος θελει και εχει ορεξη ¨σπαταλαει"30 ευρω και να δοκιμαζει αυτο
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=3871

του περασα και τους asio drivers επανω (χωρις να ειναι απαραιτητο αλλα με αυτο τον τροπο παιζει με τον foobar σε ks mode οποτε οξω ο κατηραμενος k mixer των vindows) και νομιζω οτι κελαϊδαει .
Το πιο σημαντικο ειναι οτι εχει οπτικη εξοδο οποτε οτι εχει το λαπτοπι το περναω στον εγγραφεα( Marantz 631) ψηφιακα
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Μητσο ξερεις οτι δεν ειμαι και πολυ ενθουσιωδης (το αντιθετο θα ελεγα!!) αλλα το πηγα σε ενα τυπακο που γραφει και μουσικη και εχει και κατι μυστηρια μηχανηματα και οταν το εβαλα και επαιξε με κατι μικρα genelec ακουγονταν καταπληκτικα...ο τυπος με παρακαλεσε να του το δωσω αλλα φοβηθηκα οτι δεν θα το ξαναβρω και αρχισα τα κινεζικα!!!!
Δεν το εχω κανει κοντρα με Benchmark αλλα τι νοημα εχει ....σκαρτα 30 ευρα λεμεεεεεε!!!
 

jonn70

New member
26 January 2009
9
καλο φενεται και για αυτα που προσφερει στην τιμη αυτη μια χαρα.
αφου την εχει δοκιμασει και ο φιλος ο μιχαλης.

με βλεπω... να κανω με αυτη την δουλεια μου για τωρα.
μας την αναφερει και usb 1.1
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Φιλε John70 αν το παρεις φροντισε να μπεις στο site της Behringer και να κατεβασεις τους asio drivers και να τους περασεις στο μηχανακι.
Αλλιως δεν παιζει (τουλαχιστον με τον foobar) σε λειτουργια kernel stream (παιζει ομως σε direct stream) και ετσι ,θεωρητικα εχεις χειροτερο ηχο
Επισης πριν του βαλω τους asio μου το αναγνωριζε σαν usb audio device (ή καπως ετσι) ενω τωρα το βλεπει με το κανονικο του ονομα.
Αυτα.
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Έχε υπόψη σου ότι μπορείς να του βάλεις χέρι και να παίξει αρκετά καλυτέρα .το dac του πρέπει να είναι ίδιο με το firewire της behringer και είναι πολύ εύκολο στη βελτίωση του με αρκετή διαφορά.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Πως??
Δεν θα το καν εγω βεβαια..αλλα ετσι οπως το βλεπω σαν σφραγισμενο φαινεται.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Εφόσον θέλεις να παίζεις 24/96 δε σου κάνει το Behringer. Κοίτα αυτό καλύτερα.
H τιμή του Behri είναι πολύ δελαστική πάντως..
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
το είχα στο μάτι πριν καν σκεφτεί ο κόσμος ότι μπορεί να αναπαράγει μουσική από πισί.
Στο Στόλλα ούτε καν ήξεραν τι είναι.
μιλάμε γιά πριν από 2 χρόνια.

πάντως γιά αυτό που ζητάει ο Μιχάλης είναι μάνα.
Και ο Μιχάλης ξέρει τι θέλει.
16/48 και μιά χαρά.
Δεν είναι σαν κάποιους σαν εμάς που δεν καθόμαστε στον ποπό μας...