Τα «Φιλαράκια» στη μεγάλη οθόνη

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Τα «Φιλαράκια» στη μεγάλη οθόνη

piczet.jpg


Μετά το «Sex and the City» τώρα και τα «Φιλαράκια».

Οι συντελεστές της σειράς εμπνεύστηκαν και αποφάσισαν να γυρίσουν την αντίστοιχη ταινία, σύμφωνα με δημοσιεύματα.

Οι πρωταγωνιστές της θρυλικής σειράς, Τζένιφερ Άνιστον (Ρέιτσελ) , Κόρτνεϊ Κοξ (Μόνικα), Λίζα Κούντροου (Φοίβη),
Ματ Λε Μπλανκ (Τζόι), Ντέιβιντ Σουίμερ (Ρος) και Μάθιου Πέρι (Τσάντλερ), επιθυμούν την ένωση τους για να
υποδυθούν μια ακόμη φορά τους ρόλους που τόσο αγαπήσαμε.

Αναφέρεται δε ότι ήδη έχουν υπογράψει το συμβόλαιο με την Warner Bros για την
πολυαναμενόμενη ταινία η οποία προβλέπεται ότι θα γυριστεί μέσα σε 18 μήνες.

Τα «Φιλαράκια» παίζονταν για 10 χρόνια σημειώνοντας μεγάλη επιτυχία σε όλο τον κόσμο και έγραψαν τη δική τους
ιστορία στο χώρο της τηλεόρασης και της κωμωδίας.

Η σειρά αναφερόταν στην καθημερινότητα έξι νέων που ζουν στο Μανχάταν της Νέας Υόρκης και σε όλες τις κωμικές
και ρομαντικές καταστάσεις που παίρνουν μέρος.

Μπορεί να τροφοδοτούν μέχρι και αυτή τη στιγμή που μιλάμε την άγνοιά μας για το περιεχόμενο της ταινίας αλλά
παίρνοντας ως δεδομένο το ήδη επιτυχημένο καστ, είμαστε σίγουροι ότι το φιλμ θα ξεπεράσει τις προσδοκίες
κοινού και συντελεστών.

[πηγή: ΠρώτοΘΕΜΑ]
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Ωραία νέα!

Από τις ελάχιστες Αμερικάνικες σειρές που έβλεπα (και βλέπω ακόμα).

Έχω όμως ενδοιασμούς για την μεταφορά σε ταινία γιατί το όλο στήσιμο βασιζόταν στο αυτοτελές των επεισοδίων και χωρίς να δίνει τόση σημασία στο ʽσυναισθηματικόʼ ή το ʽστιλιστικόʼ του θέματος όπως πχ με το Sex and the City.

Ήταν πιο ʽκλασικήʼ Αμερικάνικη κωμική σειρά το στυλ της οποίας μου φαίνεται δύσκολο να μεταφερθεί / ʽεπεκταθείʼ σε ταινία.

Σε κάθε περίπτωση αναμένουμε (όπως και τα Blu Ray επίσης!).
 
Έχω όμως ενδοιασμούς για την μεταφορά σε ταινία γιατί το όλο στήσιμο βασιζόταν στο αυτοτελές των επεισοδίων και χωρίς να δίνει τόση σημασία στο ʽσυναισθηματικόʼ ή το ʽστιλιστικόʼ του θέματος όπως πχ με το Sex and the City.
Ήταν πιο ʽκλασικήʼ Αμερικάνικη κωμική σειρά το στυλ της οποίας μου φαίνεται δύσκολο να μεταφερθεί / ʽεπεκταθείʼ σε ταινία.
.

+1000

Nομίζω πως ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά η μεταφορά είναι να γίνει σαν ένα μεγάλο επεισόδιο, χωρίς να αλλάξει τίποτα, ας μείνουν ακόμα και τα χαχανητά από πίσω :music-smiley-005:



PS: Ρε spcav, που τον θυμήθηκες αυτόν τον τυπά στο άβαταρ... :afro:
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
scratch.gif
Μάλλον έκανα γκάφα!!!

Τώρα που ξανά κοίταζα την πηγή πρόσεξα ότι το άρθρο έχει ημερομηνία [3 Ιουλίου 2008] :slapface:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
+1000

Nομίζω πως ο μόνος τρόπος να δουλέψει σωστά η μεταφορά είναι να γίνει σαν ένα μεγάλο επεισόδιο, χωρίς να αλλάξει τίποτα, ας μείνουν ακόμα και τα χαχανητά από πίσω :music-smiley-005:

Το θεμα ειναι ότι έτσι δεν θα ειναι ταινία αλλά τεράστιο επεισόδιο (οπότε χάνεται όλο το νόημα). Τεσπα, ακόμα και ετσι το περιμένω.

PS: Ρε spcav, που τον θυμήθηκες αυτόν τον τυπά στο άβαταρ... :afro:

Δεν ξερω, εγώ τον Φούλιους Ζιχάνιους http://www.asterix-obelix.nl/manylanguages/covers/el-15-mam.jpg ζήτησα και κάποιος ‛καλοθελητής’ μου έστειλε τον Βιτριολίξ :p
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Re: Απάντηση: Τα «Φιλαράκια» στη μεγάλη οθόνη

scratch.gif
Μάλλον έκανα γκάφα!!!

Τώρα που ξανά κοίταζα την πηγή πρόσεξα ότι το άρθρο έχει ημερομηνία [3 Ιουλίου 2008] :slapface:
Α, καλά....

Από το Πρωτο Θεμα ειναι το Link;

Αν ειναι ετσι ειναι λογικα από αντίστοιχη φήμη που ειναι ακόμα παλιότερη από τοτε....
 
Πω,πω...καλα που το ειδα το αρθρο.... ουτε το sex and the city δεν εχω δει ακομα.......:SFGSF8: .... για να παω να το δω σιγα σιγα και μετα περνουν ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ με το καλο...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Καπου είχα διαβάσει ότι δεν θα είναι κανονικό επεισόδιο αλλά κάτι σε στυλ παρουσίαση του νέου καναλιού.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Όλα για τα φράγκα. Ας αλλάξει κάποιος τον τίτλο του νήματος σε Τα "Γεροντάκια" στη μεγάλη οθόνη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο,τι και να γινει εγω καθε χρονο συνεπης στο ραντεβου μου εδω και πανω απο δεκαπεντε χρονια τα βλεπω ξανα και ξανα, και θα τα βλεπω μεχρι να πεθανω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,963
Εκεί ψηλά.....
εχουν παραγερασει και αλλαξει δραματικα απο αυτο που βλεπουμε ακομα κατα ριπας καθε ΣΚ

ομως τους γουσταρουμε για αυτο που ηταν. Ετσι κι αλλιως ενα επεισοδιο θα ειναι δεν προκειται για αναβιωση της σειρας.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,439
Μεταμορφωση
Και νέα σεζόν να ήταν , θα έσπερνε.
Είχαν παρά πολλούς σεναριογράφους και δεν υπήρχε πρακτικά κακό επεισόδιο.
Σίγουρα θα μπορούσαν να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

Και η τζούρα καλή θα είναι. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί να ανοίξει και σε αυτούς η όρεξη...
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Τα «Φιλαράκια» στη μεγάλη οθόνη

εχουν παραγερασει και αλλαξει δραματικα απο αυτο που βλεπουμε ακομα κατα ριπας καθε ΣΚ

ομως τους γουσταρουμε για αυτο που ηταν. Ετσι κι αλλιως ενα επεισοδιο θα ειναι δεν προκειται για αναβιωση της σειρας.

Σωστός !