Samsung PS50B650 / Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΝΙΚΟΣ ΚΑΝΤΕΡΕΣ

Established Member
22 June 2006
202
Παιδιά γιά χαρά,

Από την Παρασκευή είμαι κάτοχος της άνω plasma από την νέα σειρά της Samsung. Είναι αλήθεια οτι πιστεύω πολύ σε αυτήν την τεχνολογία και ανέμενα μία τηλεόραση με λογικό κόστος, πολύ καλή εικόνα και όμορφη σχεδιαστικά. Η νέα σειρά της LG (όπως και η προηγούμενη) δεν με εντυπωσίασε λόγω μαύρου, η G10 της Panasonic λόγω απαράδεκτου για τα σημερινά δεδομένα σχεδιασμού και η Pioneer λόγω τιμής.. Είχα τσεκάρει την Samsung από την περσινή σειρά Α550 και μου άρεσε αρκετά. Γι αυτό και περίμενα την νέα σειρά με το νέο panel και όλα τα καλούδια.

Λοιπόν για να πάμε και στην ουσία η τηλεόραση είναι καλύτερη απ'ότι περίμενα. Η εικόνα της αρχικά σε SD και για αυτές τις ίντσες είναι πάρα πολύ καλή. Τα ψηφιακά της ΕΡΤ πιάνουν με τη μία (καλός δέκτης) και πεντακάθαρα. Τώρα σε HD που με ενδιαφέρει έμεινα με το στόμα ανοικτό! Η εικόνα είναι πεντακάθαρη, αψεγάδιαστη, συμπαγής (βλέπω από τα 3 μέτρα), αναλυτική, με μαύρο μαύρο και με χρώματα για σεμινάριο. Συγγνώμη αλλά η Panasonic που την είδα αρκετά δεν την πλησιάζει. Είδα Blue Ray (@24) το Spiderman 3 και έπαθα πλάκα! Είδα DVD upscaled 1080p το LOTR 1 και νόμιζες οτι βλέπεις Blue Ray (το Samsung P2500 με το HQV σκίζει).

Τα μενού τρομερά και πολλές ρυθμίσεις, παίζει DIVX αλλά και μικρό MKV που δοκίμασα από την USB!!, δυνατότητα δικτύωσης και είναι πραγματικά όμορφη τηλεόραση (στο σαλόνι μπαίνει ρε γαμώτο).

Είμαι πραγματικά πολύ ευχαριστημένος με την αγορά (1360,00) και τη συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Με προλαβες φιλε Νικο.. ηθελα να την κρεμασω να βγουν φωτο και μετα να γραψω το κατιτις γι'αυτο το φοβερο μηχανημα..

με 450+ ωρες πανω της..
απλα λεω +1000 στα παραπανω...
 

ΝΙΚΟΣ ΚΑΝΤΕΡΕΣ

Established Member
22 June 2006
202
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

450; Πότε πρόλαβες ρε θηρίο; Φοβερή τηλεόραση έτσι; Εγώ πάντως δεν βλέπω ψεγάδι - για τα λεφτά της και όχι μόνο... :firstprize:
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Παιδιά καλοθέατες!

Νομίζω πως αν η Σάμσουνγκ πέτυχε την χρυσή τομή μεταξύ χαρακτηριστικών, design και τιμής μπορεί να αναζωογονήσει την αγορά πλάσμα καθώς από τη μία η LG δυσκολεύεται να ξεπεράσει τον "μπάτζετ" χαρακτηρα της σε ποιότητα κατασκευής και επιδόσεις, από την άλλη η Πανασόνικ φαίνεται να απευθύνεται σε πιο ψαγμένους καταναλωτές που κυνηγούν τις απόλυτες επιδόσεις αδιαφορώντας για ευκολίες, design και απόλυτες τιμές.

Ερωτησούλες :

1] IR βλέπετε, έστω και λίγο;
2] Το μαύρο σε φωτεινές/σκοτεινές συνθήκες θέασης σε σχέση με σύγχρονες όμως τβ που έχετε δει.
3] Κίνηση στα 24π και ρυθμίσεις επ' αυτού;
4] PWM noise - buzzing - θερμότητα;
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Μεγεια παιδια...κατα την γνωμη μου πηρατε την κορυφαια 50αρα πλασμα κατω απο τα 2000 ευρω...
 

ΝΙΚΟΣ ΚΑΝΤΕΡΕΣ

Established Member
22 June 2006
202
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Ευχαριστώ για τις ευχές.

Και εγώ πιστεύω οτι κάτω από τις 2000 δεν υπάρχει άλλη τηλεόραση.

1. Δεν έχω παρατηρήσει IR
2. Το μαύρο είναι εξαιρετικό σε όλες τις συνθήκες.
3. 24p όπως έγραψα τρέχει.. νεράκι
4. όχι - πρέπει να πάς από πάνω (κανένα πρόβλημα σε νορμάλ θέαση) - ζεστή
(οχι να βράσεις αυγό οκ για καλοκαίρι)
 

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

450; Πότε πρόλαβες ρε θηρίο; Φοβερή τηλεόραση έτσι; Εγώ πάντως δεν βλέπω ψεγάδι - για τα λεφτά της και όχι μόνο... :firstprize:

Την εχω απο 30/5 και παιζει συνεχεια το break in dvd το οποιο βρηκα εδω.. + 1 ταινια που ειδα κανοντας δοκιμες με φλασακι και εξωτερικο σκληρο.

@underdog
ΙR παρατηρησα την 2η μερα οταν ειδα την πρωτη ταινια απο "φλασακι" δεν μπορεσα να καλυψω ολοκληρη την οθονη με αποτελεσμα να βλεπω την διαφορα που δημιουργηθηκε απο τις "μπαρες" ανω και κατω απο την εικονα.. Δεν ξερω τελικα αν ηταν ιδεα μου η οχι (εχοντας διαβασει τοσα γι'αυτο) αλλα 5 λεπτα με το "scrolling screen" αποδειχτηκαν υπεραρκετα να εξαφανηστει καθε ιχνος του.

για τα υπολοιπα δεν μπορω να βοηθησω αυτην την στιγμη γιατι περα απο αυτη την 1 ταινια που ειδα με "κομμενα" αντιθεσεις, χρωματα και φωτεινοτητα δεν εχω ουτε δει ουτε "σκαλισει" την τιβι καθολου (το σπιτι δεν ειναι ετοιμο με αποτελεσμα να την εχω σ'ενα δωματιο να στρωνει μοναχουλα της με το dvd που ανεφερα).. Οπως ειπα περιμενω να την κρεμασω για να επιδοθω σε ανελεητο ψαξιμο..
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Τι μαρκα πανελ εχει ;
 

Leopilot

Established Member
13 June 2007
129
Thessaloniki
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Άλλος ένας ευτυχής κάτοχος (με την συνδρομή του brands) και μόνο ένα προβληματάκι που ακόμα δεν έχω λύσει. Ενώ μου παίζει τα αρχεία από USB, από όλα τα PCs, laptops, ενσύρματα, ασύρματα, virtual κ.λ.π. δεν μου παίζει τα πιο σημαντικά. Αυτά που έχω στον server. Τρέχει Windows Home Server PP2. Τον βγάζει ως συσκευή DLNA, τα βλέπω τα αρχεία μεν, δεν μου τα παίζει δε... (αυτό το αρχείο δεν υποστηρίζεται λέει...)
Καμμιά ιδέα;
 

brands

Established Member
8 May 2007
120
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Μολις επεσε στα χερια μου το WHAT HI*FI του Αυγουστου.. σε Group Test οπου συμμετειχαν οι:

LG 50PS8000
PANASONIC TX=P50G10
PANASONIC TX=P50S10
SONY KDL-52V5500
SONY KDL-52W5500
TOSHIBA 52XV555DB
SAMSUNG PS50B650






Τελικο σχολιο του περιοδικου:

... so although it might not have the deepest blacks, it either leads the pack or is among the leaders in every other category. It's this consistency that sees the Samsung take the only five-star verdict in this test as well as the outright win..
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Αναμενόμενο. Κι εγώ αν ψώνιζα αυτήν θα έπαιρνα, αλλά σε 58άρα!
 

Inspiron

Established Member
22 May 2009
281
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Είσαι αρχηγός!:worshippy:
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Μου κανει εντυπωση που στο τεστ οι δυο Sony θεωρουνται υποδειγμα στην κινηση σε σημειο που οι υπολοιπες τηλεορασεις να συγκρινονται μαζι τους...

Κατα τ'αλλα συμφωνω με το αποτελεσμα του τεστ γιατι νομιζω οτι η Β650 εχει τον καλυτερο συνδυασμο απόδοσης σε τηλεοπτικο σημα και HD.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Κρίμα που δεν νίκησε η πανασόνικ στον τομέα της κίνησης, με την επεξεργασία των 600Hz...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Πάντως για τα 100Hz της σόνυ και ο Vincent έχει γράψει καλά λόγια:

Sony's Motionflow 100Hz technology has always impressed us as one of the cleanest and least offensive motion-compensated frame interpolation (MCFI) implementations you can find on an LCD TV. True to form, setting [Motionflow] to "Standard" on the Sony KDL40W5500Buy this for £835.99 at Dixons
Enter code '5TV' to get £44.00 discount HDTV did not actually introduce too much of the video-like effect to Tropic Thunder except during motion-intensive sequences such as the gunfight at the start of Chapter 21. That said, since we are purists who cherish the 24p "filmic" look of movies, we preferred not to engage [Motionflow] when watching film-based material.

http://www.hdtvtest.co.uk/Sony-KDL40W5500/Picture-Quality.htm

Άντε να δούμε τι θα γράφουν στο Hitech, που έχει σχετικό θέμα στο τεύχος που βγαίνει σε λίγο... :flipout:
 

brazilakos

Established Member
26 August 2008
269
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Κρίμα που δεν νίκησε η πανασόνικ στον τομέα της κίνησης, με την επεξεργασία των 600Hz...

Γιατί κρίμα??? Την είχες παίξει στο στοίχημα? :flipout:
 

Inspiron

Established Member
22 May 2009
281
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο συγκριτικό η S10 παρουσιάζεται ακριβότερη της G10 (έστω και κατα 10 λίρες) και στην σελίδα με τα χαρακτηριστικά φαίνεται ότι υστερεί της G10 μόνο στα features (και συγκεκριμένα στην έλλειψη freesat tuner απο ότι κατάλαβα). Κατα τα άλλα τις παρουσιάζει ισάξιες... Κάτι τέτοιο νομίζω απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Κρίμα που δεν νίκησε η πανασόνικ στον τομέα της κίνησης, με την επεξεργασία των 600Hz...

Tα 600 Hz ειναι subfield drive , καμια σχεση με επεξεργασια...-bye-

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?p=797077

Εμένα αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι στο συγκριτικό η S10 παρουσιάζεται ακριβότερη της G10 (έστω και κατα 10 λίρες) και στην σελίδα με τα χαρακτηριστικά φαίνεται ότι υστερεί της G10 μόνο στα features (και συγκεκριμένα στην έλλειψη freesat tuner απο ότι κατάλαβα). Κατα τα άλλα τις παρουσιάζει ισάξιες... Κάτι τέτοιο νομίζω απέχει πολύ απο την πραγματικότητα.

Γενικα το Which δεν ειναι και οτι πιο αξιοπιστο υπαρχει , μαλλον σαν το Αγγλικο Hitech θα ελεγα οτι ειναι...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: SAMSUNG PS50B650: το έψαξα,τη ζαχάρωσα,την πήρα!!!

Γιατί κρίμα??? Την είχες παίξει στο στοίχημα? :flipout:
Tα 600 Hz ειναι subfield drive , καμια σχεση με επεξεργασια...-bye-

Ήταν λίγο ειρωνικό το σχόλιό μου για το περιοδικό που γράφει χαριτωμένα σχόλια του τύπου "G10 has a 600Hz system", "S10 has to 'make do' with 400Hz"...

Αλλά το "600Hz motion processing" της G10 είναι άπαιχτο...

Εγκυρότητα και ακρίβεια στην ενημέρωση πάνω από όλα...