Rachmaninoff: The Elegiac Piano Trios

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Από την Musicpedia: Ελεγεία = μικρό λυρικό ποίημα με μελαγχολικό, συνήθως, και πένθιμο χαρακτήρα. Ήταν σύνθεση από δίστιχα, που αποτελούντο από έναν εξάμετρο και έναν πεντάμετρο στίχο. Η απαγγελία συνοδευόταν από αυλό. Σε κατοπινά χρόνια η ελεγεία ήταν τραγούδι θρηνητικού χαρακτήρα, μοιρολόι• Schol. Plato: "ελεγεία, ωδαί, θρήνοι". Ο πρώτος ελεγειακός ποιητής που αναφέρεται ήταν ο Καλλίνος ο Εφέσιος (8ος η 7ος αι. π.Χ.).

Τα δύο αυτά έργα έγραψε νεαρότατος, το 1893-94, ο Σεργκέι συντετριμμένος από τον χαμό του πνευματικού του πατέρα, Π.Ι. Τσαϊκόφσκυ.

Παρατήρηση 1η: Ο τύπος είναι άφθαστος μελωδός (όπως άλλωστε διεφάνη από την μεταγενέστερη πορεία του). Τον φαντάζομαι στα είκοσι του πλημμυρισμένο από ιδέες, με δεκάδες μελωδίες σε εμβρυακές ή προχωρημένες μορφές στην κούτρα του …. . Ένα πρώτης τάξεως ερέθισμα ώστε όλες αυτές οι ιδέες να ξεχυθούν μανιασμένες και ανεξέλεγκτες ήταν η ζωή και η απώλεια του Τσαϊκόφσκυ . Μία ζωή, γεμάτη από αισθήματα απομόνωσης και λυπημένες Κυριακές, από μουδιάσματα του ανένταχτου και ραπίσματα προς τον μη αποδεκτό. Γεμάτη από πάθος που έπρεπε να εκφρασθεί με αποστειρωμένες λέξεις, από λαγνεία που έπρεπε να επιβιώσει μέσα από άγνωστες γι’ αυτόν και κρυφές για τους λοιπούς διαδρομές. Μία απώλεια, η οποία υπέγραφε την ληξιαρχική πράξη λήξης της δημιουργίας όλων αυτών των θεσπέσιων μουσικών, την ρευστοποίηση όλου αυτού του σλάβικου αισθησιασμού σε έργα τέχνης, μοναδικά κληροδοτήματα στους Δημοκηδήδες αυτού του κόσμου….

Το πρώτο τρίο είναι σε ένα μέρος, με ένα σπαρακτικό, πανέμορφο μελωδικό θέμα να κοσκινίζεται σταδιακά από τα τρία όργανα, συνεχώς μεταλλασσόμενο και ανελισσόμενο.
Το δεύτερο τρίο, ένας μαραθώνιος θλίψης και σλάβικης καθάριας οδύνης, απλώνεται σε τρία μέρη (συνολικά 47 λεπτών !!!). Εδώ υφίσταται πληθώρα εξαίσιων μελωδικών θεμάτων, τα οποία χύνονται κυκλικά το ένα μέσα στο άλλο με μία παράλληλη συνεχή αλλαγή του ρυθμού, ανεβοκατεβαίνοντας όλη την κλίμακα των ανθρωπίνων συναισθημάτων. Σύντομα, τα πάντα χάνουν τον έλεγχο, τα όργανα δείχνουν λυσσασμένα να παραδίδονται σε ένα παροξυσμικό αδιέξοδο λυγμό, που επιτέλους κάποια στιγμή γίνεται λυτρωτική κραυγή.

Παρατήρηση 2η: Ο Σεργκέι δεν είναι αγγλοσάξωνας. Δεν είναι καρτερικός, ούτε εγκρατής, αγνοεί την αξιοπρεπή θλίψη, στον πόνο του δεν ταιριάζει το ‛’βουβός’’. Παρότι, ίσως λίγο στην αρχή, προσπαθεί να χαλιναγωγήσει τα συναισθήματα, να καταπιεί το κλάμα, να το παίξει λίγο κουλ βρε παιδί μου, σύντομα η ρώσικη αμφιθυμία μεταβάλλει το τοπίο σε χαλάσματα. Ξαφνικά οι μαυροφορούσες κυρίες που πνίγουν τα αναφιλητά, μεταβάλλονται σε απελπισμένες χελιδόνες που δεν βρίσκουν τα αυγά στην φωλιά, το μουρμουριστό μοιρολόι μεταβάλλεται σε υστερικά κρωξίματα που παγώνουν το αίμα, οι καλοχτενισμένοι κότσοι ξάθονται από το τράβηγμα, τα μαύρα εφαρμοστά ιδρωμένα πουκάμισα σχίζονται και –προσέχτε, για τον Ραχμάνινωφ μιλάμε- φαίνεται από μέσα η λαχταριστή δαντέλα του προσεκτικά επιλεχθέντος στηθόδεσμου ….

Όμως, όλα αυτά, όλη αυτή η οδύνη και η προσπάθεια εκφράσεως της έχει κάτι το απελευθερωτικό, το ζωογόνο… Λες και όλα τα δάκρυα σωρεύονται σε ένα τεράστιο ασκό που φουσκώνει, φουσκώνει… υπερίπταται και παρασέρνεται από ρεύματα, εμφυσώντας ζωή σε ότι ραντίζει με τα δάκρυα αυτά στο διάβα του.... θαρρείς ότι θα ξυπνήσει ο πήλινος στρατός του Σιάν και με αργές κινήσεις θα προετοιμάσει την άμυνα του αυτοκράτορα Κιν, θα ξαναπλημμυρίσουν ανθό οι σιτοβολώνες του Κούρσκ, θα κινηθούν τα αφιερωμένα σε σατανικές θεότητες ειδώλια της Παταγονίας…

Καλά κρασιά, ξέφυγα πάλι…
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Αποκλειστικά και μόνον με Ρώσους ή γενικότερα σλάβους ερμηνευτές,

51ECZN5VQ4L._SL500_AA240_.jpg


είτε

rachm.jpg


Καλό καλοκαίρι .....
 

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
Ωραία μουσική δωματίου, εξαιρετικές μελωδίες. Εγώ το έχω ακούσει με το Moscow Rachmaninov Trio σε Hyperion, μεταξύ των άλλων.

Άφήσα απάντηση σε αυτή την ανάρτηση επειδή μόλις σήμερα το παρακολούθησα σε μια άριστη ερμηνεία, βιντεοσκοπημένη για λογαριασμό της Deutsche Grammophone, από το φεστιβάλ Verbier 2009.

Είπα να το μοιραστώ μαζί σας το link όπου μπορείτε να το παρακολουθήσετε ελεύθερα:

http://www.deutschegrammophon.com/html/verbier09/?LINKTOMEDIA=20090721_langlangB1_lo.mp4

Οι συντελεστές είναι από τους πιος αξιόλογους της εποχής μας.

Vadim Repin, βιολί
Mischa Maisky, τσέλο
Lang-Lang, πιάνο

Ερμηνεύουν το 1ο trio του Rachmanοf και το trio του Tchaikovsky. Ένα κοινό στοιχείο που έχουν αυτά τα έργα είναι ότι είναι αφιερωμένα στην μνήμη κάποιου. Tou Rachmaninof στον Tchaikovsky (όπως προαναφέρθηκε), ενώ το τρίο του Τchaikovsky αφιερωμένο στο φίλο του Nicolai Rubinstein (μεγάλος πιανίστας της εποχής και αδελφός του Anton Rubinstein συνθέτη και δασκάλου του Tchaikovsky)
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Ευχαριστούμε για το λινκ. Δυστυχώς επί του παρόντος δεν έχω πρόσβαση σε γρήγορη σύνδεση, αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα το δω.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Τα άκουσα χτες και τα δύο στην ηχογράφηση των Beaux Arts. όμορφα έργα, πολύ μελωδικά, γεμάτα πάθος και αχαλίνωτο συναισθηματισμό. Κατάλληλα για φανατικούς της ρωσικής ρομαντικής μουσικής, οπαδοί των Schönberg, Stravinsky, Bartok μείνετε μακριά! Οι αδυναμίες, αναπόφευκτες στο έργο ενός εικοσάχρονου, είναι φανερές. Η σκιά του Tchaikovsky είναι πολύ βαριά, συνεχώς σκεφτόμουνα το υπέροχο τρίο του μεγάλου Ρώσου. Κάποιες φορές το πιάνο παίζει μόνο του σαν να πρόκειται για την καντέντσα κάποιου κοντσέρτου. άλλοτε όμως ακούγονται συγχορδίες σχεδόν ιμπρεσιονιστικές, σαν να είναι ο νεαρός Ραχμάνινοφ ένας μικρός Debussy, κάτι που δεν έχω ξανακούσει σε έργο του. Εν κατακλείδι, μια εξαιρετικά ευχάριστη ανακάλυψη, (τα έργα δεν τα είχα καν ακουστά), Δημοκηδή χίλια ευχαριστώ -bye-
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
... νάσαι καλά φίλε ...

... πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου, ιδιαίτερα για κάποιες ιμπρεσσιονιστικές χροιές .... είναι λογικό ότι οι προχωρημένοι, όπως φαντάζομαι ήσαν οι του κύκλου του Ραχ, θα έτειναν ευήκοο ους στις σύγχρονες ευρωπαϊκές τάσεις ...
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Πολύ χάρηκα που βρήκα αυτή την παρουσίαση γιατί τον τελευταίο καιρό το έχω λιώσει. Ειδικά το πρώτο είναι θεϊκό. Συμφωνώ κι εγώ ότι το τρίο Μπορόντιν έχει δώσει την καλύτερη ερμηνεία που έχω ακούσει μέχρι στιγμής. Και ο Lang Lang με τον Μαίσκυ την χειρότερη (ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί αυτοί οι δύο θεωρούνται κάτι το ιδιαίτερο ως μουσικοί.)
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Τι σύμπτωση!! Με αφορμή την Παρουσίαση του Σπύρου :grinning-smiley-043 το είχα προμηθευτεί (με τους Beaux Arts) εδώ και 2 1/2 χρόνια αλλά μόλις πριν 2-3 μήνες αξιώθηκα να το ακούσω συστηματικά. Έκτοτε κι εγώ το έχω λιώσει.
 
Last edited:

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Χαχα. Πρέπει κάπου να ανοίξουμε μια συζήτηση όπου ο κάθε ένας θα ποστάρει ένα πρόγραμμα με τη μουσική που ακούει την συγκεκριμένη περίοδο.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,285
Αθήνα
Δεν γνώριζα το έργο και δεν είχα διαβάσει την, τουλάχιστον ευρηματική, περιγραφή της μουσικής από τον Σπύρο.
Άκουσα σήμερα το δεύτερο τρίο, το Νο 2 Οp. 9 από το κουτί της Brilliant- Legendary Russian Soloists.
Στο βιολί ο Leonid Kogan στο τσέλο ο Fiodor Luzanov και στο πιάνο ο μαέστρος Evgeny Svetlanov.
Θαυμάσιο.

Η ακρόαση συνεχίστηκε με Kogan-Svetlanov στο ίδιο cd με το δεύτερο κονσέρτο για βιολί και ορχήστρα του Tikhon Khrennikov. To έργο μου άρεσε. Είναι του 1975 αλλά δεν θα χαρακτήριζα την γραφή του σαν μοντέρνα.
 
Last edited:

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Δεν γνώριζα το έργο και δεν είχα διαβάσει την, τουλάχιστον ευρηματική, περιγραφή της μουσικής από τον Σπύρο.
Άκουσα σήμερα το δεύτερο τρίο, το Νο 2 Οp. 9 από το κουτί της Brilliant- Legendary Russian Soloists.
Στο βιολί ο Leonid Kogan στο τσέλο ο Fiodor Luzanov και στο πιάνο ο μαέστρος Evgeny Svetlanov.
Θαυμάσιο.

Άκουσα σήμερα στο τρίτο πρόγραμμα την παραπάνω εκτέλεση και ήταν πραγματικά θαυμάσια. Το έργο είναι υπέροχο και σε πλημμυρίζει συναισθήματα, ακριβώς όπως το περιγράφει ο Σπύρος στην παρουσίαση.
 

amadeus webern

New member
5 May 2009
83
Να προσθέσω στη λίστα με τις εξαιρετικές εκτελέσεις ένα live του Ροστροπόβιτς που μια φορά κι έναν καιρό κυκλοφορούσε από τη Leningrad Masters, ευτυχώς για εμάς κάποιος το ανέβασε στο youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=BFWR1Arc2UM
 

Marilyn

Senior Member
8 September 2010
474
Να προσθέσω στη λίστα με τις εξαιρετικές εκτελέσεις ένα live του Ροστροπόβιτς που μια φορά κι έναν καιρό κυκλοφορούσε από τη Leningrad Masters, ευτυχώς για εμάς κάποιος το ανέβασε στο youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=BFWR1Arc2UM

συμπτωματικά, το άκουγα μόλις σήμερα και είναι όντως πάρα πολύ ωραίο.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,967
Elegiac_Piano_Trios.jpg


Άκουσα σήμερα την παραπάνω που πλέον θεωρώ την καλύτερη εκτέλεση που γνωρίζω ... Καθαρότητα στην άρθρωση και σπάνια αξιοπρέπεια ... σαν κάτι μεθυσμένους που την τελευταία στιγμή, παίρνοντας μια βαθειά ανάσα, σταματούν να τρεκλίζουν και αποχωρούν σφιγμένοι μα στητοί από τον τόπο που μεταβλήθηκε από χαρά σε μαρτύριο ...
 
Last edited by a moderator:

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σπύρο,όντως εκπληκτική εκτέλεση.
Και φυσικά με ανάλογη παρουσίαση,αλά Σπύρος.

(Είχατε δεν είχατε,εσύ και 2-3 άλλοι φίλοι εδώ με κάνατε της κλασικής...)