Last Year at Marienbad

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
478_boxE_348x490.jpg


Αυτο το ποστ εχει μοναδικο σκοπο τη πληροφόρηση και όχι την αναλυση για την κυκλοφορια της ταινιας του Alain Resnais, L'année dernière à Marienbad, 1961 (Last Year at Marienbad) σε DVD και Blue ray απο την Criterion - http://www.criterion.com/films/1517.
Δηλωνω παντελη αδυναμια να γραψω το οτιδηποτε για την υποθεση, ξεπερνα παρασαγγες την οποια αναλυτικη ικανοτητα διαθετω. Για οσους ενδιαφερονται στο site της Criterion υπαρχει ενα πολυ καλο assay.
Εδω μια "αρνητικη" κριτικη - http://daily.greencine.com/archives/007505.html, - αν το διαβασετε ομως να πατε μεχρι την τελευταια προταση.

Για πολλους η καλυτερη ταινια της ιστοριας του σινεμα, για άλλους ακατανόητη και χωρίς νόημα. Δυσκολη ταινια για οποιονδηποτε, δεν τολμω να προτεινω να τη δει καποιος. Try it on your own risk που λενε στο χωριο μου...
Ο φορμαλισμος σε ολο του το μεγαλειο. Μπροστα της το γνωστο Hiroshima mon amour του ιδιου φαινεται πρωτολειο.


annee-derniere-a-marienbad-3.jpg


"I can lose but I always win"
e
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Καταπληκτική ταινία! Παρά το γεγονός οτι δεν είναι και από τις πιο γνωστές ταινίες του κινηματογράφου, επηρέασε νεότερους καλλιτέχνες όπως οι Blur.

Το ότι δεν είναι από τις ποιο γνωστές... μη λέμε και υπερβολές τώρα.
Βρίσκεται σχεδόν σε όλες τις λίστες των αξιολογότερων ταινιών.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Το ότι δεν είναι από τις ποιο γνωστές... μη λέμε και υπερβολές τώρα.
Βρίσκεται σχεδόν σε όλες τις λίστες των αξιολογότερων ταινιών.

Διχογνωμία υπάρχει.
Μερικοί την χαρακτηρίζουν αριστούργημα και άλλοι ως απάτη.
Αλλά και η δεύτεροι μας συνιστούν να την δούμε, για να διαμορφώσουμε προσωπική γνώμη.
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
478_boxE_348x490.jpg


Αυτο το ποστ εχει μοναδικο σκοπο τη πληροφόρηση και όχι την αναλυση για την κυκλοφορια της ταινιας του Alain Resnais, L'année dernière à Marienbad, 1961 (Last Year at Marienbad) σε DVD και Blue ray απο την Criterion - http://www.criterion.com/films/1517.
Δηλωνω παντελη αδυναμια να γραψω το οτιδηποτε για την υποθεση, ξεπερνα παρασαγγες την οποια αναλυτικη ικανοτητα διαθετω. Για οσους ενδιαφερονται στο site της Criterion υπαρχει ενα πολυ καλο assay.
Εδω μια "αρνητικη" κριτικη - http://daily.greencine.com/archives/007505.html, - αν το διαβασετε ομως να πατε μεχρι την τελευταια προταση.

Για πολλους η καλυτερη ταινια της ιστοριας του σινεμα, για άλλους ακατανόητη και χωρίς νόημα. Δυσκολη ταινια για οποιονδηποτε, δεν τολμω να προτεινω να τη δει καποιος. Try it on your own risk που λενε στο χωριο μου...
Ο φορμαλισμος σε ολο του το μεγαλειο. Μπροστα της το γνωστο Hiroshima mon amour του ιδιου φαινεται πρωτολειο.


annee-derniere-a-marienbad-3.jpg


"I can lose but I always win"
e

αγαπητε φιλε η πληροφορηση που μας εκανες
για μενα ηταν μια εξαιρετη παρουσιαση μιας μοναδικης ταινιας
που δεν εχω αξιωθει να δω ακομα
ελπιζω να μας παρουσιαζεις τακτικα τετοιες ταινιες !



.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι off topic. Πως μπορώ να βάλω του Γαλλικούς τόνους (accent grave, accent aigue) σε ένα κείμενο και με ποια ακολουθία πλήκτρων? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ρωτήσω κάτι off topic. Πως μπορώ να βάλω του Γαλλικούς τόνους (accent grave, accent aigue) σε ένα κείμενο και με ποια ακολουθία πλήκτρων? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στη Γαλλία αγόρασα γαλλικό πληκτρολόγιο.
Ωστόσο, αν πρόκειται μόνο για WORD, είναι ευκολότερη η δική μου μέθοδος που την προτιμά και η γυναίκα μου, μια και με αυτή έμαθε να γράφει τη γλώσσα της σε κομπιούτερ.
έφτιαξα γραμματοσειρά για Γαλλικά και Γερμανικά στο WORD, ως εξής:
( cntl + / ) και μετά a για á
( cntl + \ ) και μετά a για à
Το ίδιο και με τα άλλα φωνήεντα.
( cntl + , ) και μετά c για ç
( cntl + : ) και o μετάγια ö
( cntl + 6 ) και μετά e για ê, επειδή πάνω από το 6 βρίσκεται το ^
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: Απάντηση: Last Year at Marienbad

αγαπητε φιλε η πληροφορηση που μας εκανες
για μενα ηταν μια εξαιρετη παρουσιαση μιας μοναδικης ταινιας
που δεν εχω αξιωθει να δω ακομα
ελπιζω να μας παρουσιαζεις τακτικα τετοιες ταινιες !



.


Σε ευχαριστω πολυ.
Αφορμη παιρνω απο το avatar σου: Η παραπανω ταινια θεωρειται (και συμφωνω) σαν ο αντιποδας του 8 1/2. Ειναι το ακριβως αντιθετο της αναρχικης -χαοτικης-ανθρωπινης αντιμετωπισης που ακολουθει ο Fellini.

Tο Marienbad στοχευει στο υποσυνειδητο, ολοι μα ολοι το περιγραφουν σαν
HYPNOTIC. Ταπεινη αποψη οτι καπως ετσι πρεπει να προσεγγισθει: οχι σαν ιστορια με σεναριο κλπ (καλα αυτο ειναι απλοικο εως ανυπαρκτο) αλλα σαν αποπειρα υπνωτισμου, που αν πετυχει μπορει να οδηγηση σε φαινομενα.... στερησης.
e
 

oldman

AVClub Enthusiast
7 December 2006
937
Anavissos
Άντε, με κάνατε και την ξανάδα, μεσημεριάτικα.
Η γυναίκα μου από δίπλα τράβηξε κάτι ύπνους,,, αλλά αυτό δεν αποτελεί κριτήριο.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Στη Γαλλία αγόρασα γαλλικό πληκτρολόγιο.
Ωστόσο, αν πρόκειται μόνο για WORD, είναι ευκολότερη η δική μου μέθοδος που την προτιμά και η γυναίκα μου, μια και με αυτή έμαθε να γράφει τη γλώσσα της σε κομπιούτερ.
έφτιαξα γραμματοσειρά για Γαλλικά και Γερμανικά στο WORD, ως εξής:
( cntl + / ) και μετά a για á
( cntl + \ ) και μετά a για à
Το ίδιο και με τα άλλα φωνήεντα.
( cntl + , ) και μετά c για ç
( cntl + : ) και o μετάγια ö
( cntl + 6 ) και μετά e για ê, επειδή πάνω από το 6 βρίσκεται το ^

Σε ευχαριστώ πολύ!
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Άντε, με κάνατε και την ξανάδα, μεσημεριάτικα.
Η γυναίκα μου από δίπλα τράβηξε κάτι ύπνους,,, αλλά αυτό δεν αποτελεί κριτήριο.

Συμπέρασμα: Στην σύζυγο, ο υπνωτισμός πέτυχε 100%.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Tην είχα προσπαθήσει πρόπερσι... Δύσκολη ταινία... Το μονο που μου έμεινε ειναι η φωτογραφική σκηνοθεσία του Resnais. Eπ' ευκαιρία, θα την ξαναδω.
 
17 June 2006
9,768
Δύσκολη ταινία, θέλει σίγουρα δεύτερη θέαση (και αυτή τη φορά όταν δεν νυστάζω)...τα όνειρα και η πραγματικότητα μπλέκονται και καταλήγουν σε φιλοσοφικά ερωτήματα. Απάτη δεν είναι με τίποτα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι αριστούργημα...
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Αφού την ξαναείδα σήμερα μετά από πολλά χρόνια πιστεύω ότι ενώ η ταινία φαίνεται να είναι σαν ένα "recurring dream" τελικά είναι ένα "recurring masterpiece". Eίναι δύσκολη ταινία αλλά την ξαναείδα χωρίς ούτε μια διακοπή.
Όσο για ερμηνείες, όπως είπε και ο φίλος ecodrifter, θα μπορούσα να δώσω και γω την εκδοχή μου αλλά προτιμώ να μην το κάνω.