DUAL ANALOGUE TURNTABLES.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Καλημέρα σας και καλώς ήρθατε...
Μη μας αφήνετε όμως έτσι, πείτε μερικά λόγια για την εταιρία, κάποιες περισσότερες πληροφορίες ίσως...
Όπως επίσης και για αυτά τα πικάπ γιατί δεν τα βλέπω στο site σας ... (Καλά, όχι ότι δε μας κάνουν τα υπόλοιπα) -bye-
 
Last edited:

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Α... Οκ, κάτι είδα τώρα με λίγο ψάξιμο... :)
Είναι στις αντιπροσωπείες και όχι στα προϊόντα.
Μιλάμε για τα παλιά κλασικά Dual!
Καλή τύχη! -bye-
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Καλημέρα,

Πριν μερικές ημέρες έπεσε στα χέρια μου το Dual 505-4 σε αρίστη κατάσταση, με τα σχετικά του σέρβις πρόσφατα τακτοποιημένα.
Από ήχο πολύ ανώτερο από την προηγούμενη επιλογή μου Project debut 2, κυρίως λόγο της ανάρτησης του 505, αλλά και την απουσία θορύβων.

Καλό είναι να συμμετέχουμε εδώ όλοι όσοι έχομε dual για να παρουσιάζουμε τις απόψεις μας, βοηθήματα κλπ.

Το μηχάνημα συνοδεύεται από την om 10 όμως παρ όλο που είναι αχρησιμοποίητη, θέλω αναβάθμιση.

Έχω επιλέξει κια θα αγοράσω μία από τις παρακάτω προτάσεις, και παρακαλώ να με βοηθήσετε οι κατέχοντες το θέμα:

a. Ortofon 2m blue.
b. Denon DL-110
c. Goldring GL2100

Με κάποιες από τις παραπάνω μάλλον χρειάζομαι αλλαγή αντίβαρου, το οποίο εφ όσον κρίνεται αναγκαίο θα το προμηθευτώ και αυτό.

Την Νέα κεφαλή λέω να την τοποθετήσω σε νέο κέλυφος, ώστε να χρησιμοποιώ την 10 για παλαιότερης κοπής lp.

Αυτά τα ολίγα για αρχή....
 

Attachments

  • 002.jpg
    002.jpg
    151.8 KB · Views: 191

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
την goldring δεν την έχω ακούσει. τις άλλες 2 πολλές φορές και μάλιστα και στο δικό μου πικάπ/σύστημα.
με κλειστά μάτια θα πήγαινα πρώτα στην Audio Technica VM540ML (αφού η τιμή της είναι κοντά σε αυτές που κοιτάς) και μετά στην VM95ML που είναι ακόμα φθηνότερη (αν δεν σε πειράζει το made in china πια)
και οι 2 με microline ακίδα, και οι 2 έχουν αντίστοιχες με shibata ακίδα. (με SH στον κωδικό τους αντι ML)
την 540ML την άκουγα αρκετές μέρες στο σπίτι μου και μόνο καλά λόγια έχω να πω! η ακίδα πραγματικά κάνει την διαφορά σε σχέση με μια ελλειπτική.
καλύτερη από αυτές τις ΑΤ μόνο κάποια με boron cantilever. (jico sas πχ, -για μένα το game over στις ΜΜ)
https://www.thakker.eu/en/cartridges/audio-technica-at-vm95ml-moving-magnet-cartridge/a-9540
https://www.thakker.eu/en/cartridge...stereo-cartridge-with-microline-stylus/a-9086
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Θα περάσω και από την Ακουστική Κρήτης και βλέπουμε.

Πάντως με το dual άρχισα να ενδιαφέρομαι πάλι για τον αναλογικό ήχο.
Οι δίσκοι μου απόκτησαν πάλι ενδιαφέρον. Κάτι με τραβάει προς τα εκεί παρ όλες τις ευκολίες που μας δίνουν τα ψηφιακά μέσα. Είναι η νοσταλγία, είναι η φυσική απόδοση των οργάνων, της φωνής ! Τι να πω!

Από την ημέρα που το έθεσα στο σύστημα, είμαι ενθουσιασμένος!
 

Iakovos T

Established Member
28 July 2009
271
Νέα Σμύρνη
Ας κάνουμε μία λίστα με τους έχοντες Dual, έτσι να δούμε πόσοι είμαστε:

001. Ιάκωβος (Iakovos T): Dual CS 505-4 κάτοχος από 09 2020
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Ο βραχίονας του είναι χαμηλής μάζας, μπορεί να μην ταιριάζει με κεφαλές που έχουν μικρή ενδοτικότητα.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αντιβαρο θα χρειαστεις ΑΝ η κεφαλη που επιλεξεις ειναι βαρια ή χρειαζεται βαριδιο ωστε να ρυθμησεις τη συχνοτητα συντονισμου βραχιονα/κεφαλης και ενδοτικοττας της βελονας.
Δεν ειμαι ομως σιγουρος αν η Dual εχει αντιβαρα για το 505 για πιο βαριες κεφαλες.Αυτο να σιγουρεψεις πρωτα,διοτι αν δεν εχει,τοτε η λιστα με τις επιλογες μικραινει.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η ortofon blue πως πάει στο θέμα αυτό??

H blue θα εχει resonance frequency περιπου 9Hz, η VM540ML περιπου 9.5Hz και η VM95ML λιγο πανω απο 11 Hz. Και οι τρεις ειναι μεσα στο οριο.
Η blue ειναι και η πιο βαρια (7.2γρ) οι αλλες δυο στα 6.4/6.3 γρ .Δεν πιστευω να χρειαστεις πιο μεγαλο αντιβαρο που πιστευω δεν θα εχει η dual.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Χωρίς να έχω εικόνα για την νέα γενιά των πικαπ της dual.
Σαν κάτοχος του παλιού 1237 ήταν πράγματι ένα όνειρο ...Οι Γερμανοί είχαν καταφέρει το εξής να ταιριάξουν την μάζα του βραχίονα με μια shure m75 παλιας κοπής με το ενσωματωμένο phono της SABA .
Ναι το είχαν ενσωματώσει .

Υ.Σ κάποια στιγμή είχα ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες τώρα σε ποιο νήμα δεν θυμάμαι ...Αν θυμάται ο κύριος συντονιστής .
Πάντως είχε ενδιαφέρων η όλη κατασκευή .
 

PetVoul

Established Member
25 May 2020
204
Απάντηση: Re: DUAL ANALOGUE TURNTABLES.

Δεν θα έχανες κάτι εάν άκουγες, πριν αγοράσεις, μια Nagaoka MP... Ειδικά η MP-110 στα 140,00 είναι ευκαιρία...
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Χωρίς να έχω εικόνα για την νέα γενιά των πικαπ της dual.
Σαν κάτοχος του παλιού 1237 ήταν πράγματι ένα όνειρο ...Οι Γερμανοί είχαν καταφέρει το εξής να ταιριάξουν την μάζα του βραχίονα με μια shure m75 παλιας κοπής με το ενσωματωμένο phono της SABA .
Ναι το είχαν ενσωματώσει .

Υ.Σ κάποια στιγμή είχα ανεβάσει κάποιες φωτογραφίες τώρα σε ποιο νήμα δεν θυμάμαι ...Αν θυμάται ο κύριος συντονιστής .
Πάντως είχε ενδιαφέρων η όλη κατασκευή .

εμένα λες;; :laugh:

αυτές λες;;
https://avclub.gr/forum/showthread....-πικαπ?p=1058452271&viewfull=1#post1058452271
(ανοίγουμε το spoiler... :smile:)
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
εμένα λες;; :laugh:

αυτές λες;;
https://avclub.gr/forum/showthread....-πικαπ?p=1058452271&viewfull=1#post1058452271
(ανοίγουμε το spoiler... :smile:)

Ευχαριστώ ...Πάντα αποτελεσματικός .:tee:
Για να βοηθήσουμε και τον φίλο για τον συγκεκριμένο βραχίονα θα επέλεγα κεφαλή με χαμηλή μάζα για να μην πλέξεις .
Οι προτάσεις είναι αξιόλογες αλλά να θυμάσαι και το phono παίζει τον ρόλο του .
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Και εγώ κάτοχος dual 505-3 για χρόνια και έχω να πω τα καλύτερα όπως και για την επίσημη αντιπροσωπεία τους.IMG_20200919_213524.jpg

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
2m blue, χωρίς βάρος στο βραχίονα. Είμαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, βέβαια σε αυτό συμβάλλει και το πολύ καλό phono της ear

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

leonis2013

Established Member
8 July 2013
142
Για τους οφθαλμολάγνους, έχει αλλαγμένους πυκνωτές και στεπ απ για κεφαλές κινητού πηνίουIMG_20200919_213529.jpg

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk