Συγκριτικό προενισχυτών AV..Denon AVPA1HD Vs Οnkyo PR-SC886 Vs Lexicon MC8/ part I

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Μεταφερω εδω τα γραφωμενα του Γιαννη (Jomark).

Λοιπόν το meeting έγινε , με τα όποια προβλήματα, , πχ απουσίες, τελευταίας στιγμής, δεν ήρθε ο argi με το 91, δεν ήρθε ο Καστρουνής, ο ποα αρνείτο πεισματικά να δεί τον lexicon , γιατί εγω είχα ξεχάσει τον διακόπτη του ελέγχου στον avp , (ναι ο ποα εχει νοημοσύνη), anyway , η μάζωξη , έγινε, ευχαριστώ όλα τα παιδιά και κυρίως τον Γιάννη Νανόπουλο , που ήρθε εδω απο του διαόλου την μάνα σχεδόν, και εκεί ξαναπήγε , φεύγοντας απο εδώ.
Ευχαριστώ όλους για την παρουσία τους και γενικότερα για το ζεστό κλίμα που δημιουργήθηκε απο το 0 , και για πλάκα.
Τα αποτελέσματα , αφήνω να τα πουν πρώτα οι άλλοι , και μετά θα πω και εγω την άποψή μου.
Εδω πρέπει να πω οτι το όλο εγχείρημα θα ξαναγίνει , μιας και δεν είχαμε blue ray , με έξοδο coax , optical , γιατί δεν ήρθε ο argi , Που θα έφερνε το 91.
Ετσι λοιπόν έπαιξε το 3910 με coax , στον ήχο , και hdmi στην εικόνα.Αυτό έγινε για να μην αδικηθεί ο lexicon toy κομνινού.
Μην το πάρετε στραβά απλώς παραθέτω γεγονότα.
Στο τέλος έπαιξε και ο DENON AVP A1HD με το denon dvd 2500bt , δλδ το δικό μου σετ με τις δικές μου ρυθμίσεις.
Α και στην μέση έπαιξε ο ONKYO 886 BY MR REBELOS , με τον ποα , και τα υπόλοιπα. ΔΕΝ ΕΠΑΙΞΕ Ο ONKYO με blue , και αυτό γιατί είχαμε κουραστεί απο το πολύ βάλε βγάλε καλώδια , κλπ, είχε περάσει και η ώρα και κάποιοι θα έτρωγαν παντόφλα.....(ακούει ο ρέμπελος?) ο Νανόπουλος είχε να διακτινιστεί στην πυργέλλα εε , κάτι λίγο η παιδική χαρά κάτι λίγο το μπουρ μπουρ μπουρ , έ πέρασε η ώρα και δεν έγιναν αυτά που υπολογίζαμε οτι θα κάνουμε.
Στο επόμενο meeting ελπίζω κοντά σε χρόνο , θα έχω μάλλον και το dvd a1 udi , οπότε και όλα θα είναι πιο εύκολα , αλλά θα έχουμε και πιο πολές ευκολίες σε σχέση με το σημερινό.
Σίγουρα χωράνε βελτιώσεις και ακούω απόψεις.
Επίσης απο οτι είδα ΜΕΓΑΣ ΧΟΡΗΓΟΣ ΗΤΑΝ Η HEINEKEN .........
Στην διάθεσή σας για οτι περαιτέρω χρειαστεί.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Συνεχεια με αυτα που εγραψε ο Γιαννης

Ενα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη Κομνινό , ενα πολύ σοβαρό και υπεύθυνο άτομο που σήμερα γνώρισα , και μου έκανε εντύπωση ο τρόπος του.
Γιάννη είσαι απο τα λίγα άτομα που θα έκανα μαζί τους , γενικά μιλώντας πάντα.
Τελικά εδω μέσα έχουμε αξιόλογα άτομα και δεν το ξέρουμε.
Οχι οτι οι υπόλοιποι μου έπεσαν λίγοι , απλά απο κάτι κουβέντες που ανταλάξαμε με τον γιάννη , , είχαμε καλή χημεία, απο την αρχή.

Rebelle την επόμενη φορά που θα επιχειρίσης να δωροδοκήσεις μέλη για να παίξει καλύτερα ο onkyo απο τον denon θα σου ξυρίσω το μούσι , την κοιλιά και οτι άλλο βρώ.
Καλά ρε δεν ντράπηκες να πληρώσεις τόσο κόσμο?
Εντάξει δε λέω ο jargon δεν τα παίρνει , αλλά βρε ρεμάλι της κοινωνίας, σε είδα που τους έδινες 500ρικα, σε είδα... Απατεώνα.
Αλλά οτι και να κάνεις ρεμάλι ήχο denon δεν θα πάρεις ρεμάλι. Ο αύμνιστος μπαμπάς σου.... Κλεμένο απο ταινία του Λάμπρου Κωνσταντάρα.

Btw ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα βλάχο. K blachos.
ThX κώστα για την παρουσία σου και μόνο.
Γενικότερα ευχαριστώ όλους όσους παρεβρέθησαν πληρωμένους απο τον rebello η οχι.
Χιχιχιχιχιχι.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Πρωί - πρωί άνοιξες το νήμα. Κι έλεγα ότι μόνο εγώ είμαι απ' τις 7 στο γραφείο. Τελικά ξυπνούν κι άλλοι νωρίς.

Καλημέρα Βασίλη. -bye-

Υ.Γ. Απ' τις πολλές μπύρες που ήπιαμε χθες, ξεχάσαμε τα παγωτάκια που είχα φέρει στην κατάψυξη του Γιάννη. Χμ! Θα τα φάει μόνος του........
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Λοιπον οπως διαβασατε το πρωτο μερος του συγκριτικου εγινε. Δυστηχως δεν μπορεσε να ερθει ο argi οποτε δεν ειχαμε bluray για να κανουμε σωστα το συγκριτικο. Εκτος απο αυτο διαπιστωσαμε οτι ενα απογευμα ειναι πολυ λιγο για να προλαβουμε να κανουμε οσα θελουμε.
Κανονισαμε λοιπον να γινει επαναληψη του συγκριτικου καποιο σαββατοκυριακο για να εχουμε και ανεση χρονου αλλα και να ειμαστε καλυτερα οργανομενοι.

Για το συγκριτικο δεν θα μιλησω καθολου γιατι ημουν σε εντελως λαθος θεση (διπλα στο μπροστινο ηχειο) με αποτελεσμα να μην μπορω να ακουσω διαφορες (οπως και το ειπα στα παιδια).

Θα πω οτι η παρεα ηταν φοβερη και περασαμε πολυ καλα. Χαρηκα που γνωρισα ολα τα παιδια απο κοντα.

Ο kblachos ηταν ο φωτογραφος μας και περιμενω να ανεβασει φωτος (κατι επρεπε να του φορτωσουμε να κανει για να του απασχολουμε τα χερια γιατι οσο ηταν αδεια επιαναν ποτηρια :flipout:).
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Πρωί - πρωί άνοιξες το νήμα. Κι έλεγα ότι μόνο εγώ είμαι απ' τις 7 στο γραφείο. Τελικά ξυπνούν κι άλλοι νωρίς.

Καλημέρα Βασίλη. -bye-

Υ.Γ. Απ' τις πολλές μπύρες που ήπιαμε χθες, ξεχάσαμε τα παγωτάκια που είχα φέρει στην κατάψυξη του Γιάννη. Χμ! Θα τα φάει μόνος του........

Κωστα καλημερα. Ειπα να το ανοιξω πριν πλακωσει η δουλεια.
Χασαμε παγωτακια? Η λερα το εκανε αβαβα για να του μεινουν.:flipout::flipout::flipout:
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Και μιας και σχολιασα τον kblachos να σχολιασω και μερικους αλλους οπως τον basilisnt ο οποιος οταν εβρισκε χρονο μας μιλαγε για τις κασες ε συγνωμη για τα audio spectrum του :flipout::flipout:.

Αμ ο αλλος ο Jargon. Αυτο το παιδι στομα εχει και μιλια δεν εχει. Απ'οτι εμαθα εχει να του μιλησει η πεθερα του 2 χρονια ....................... γιατι δεν θελει να τον διακοψει.:flipout::flipout:

Ο φιλος του κομνηνου (μετα απο τοσες μπυρες ξεχασα το ονομα του). Χρυσο παιδι. Αυτος εβγαλε καλυτερο μηχανημα τον ονκυο πριν καν αρχισει το συγκριτικο. :flipout::flipout:

Για τον διαχειριστη τι να πω? Περιμενε να ακουσει το ΕΡΓΑΛΕΙΟ που θα εχει σε λιγο καιρο στο σπιτι του αλλα ειχε συνεχεια το ματι στο ρολοι. Ηταν προβληματισμενος γιατι δεν ειχε καλη δικαιολογια για να γλυτωσει την παντοφλα σπιτι.:flipout::flipout:
 

margas ioannis

Senior Member
5 January 2009
489
florina
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Απο το συμπερασμα που εβγαλα δεν αξιζη τα 4.500 που απετουνται παραπανω για να αποκτισης των DENON
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,507
Κερατσίνι
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Απο το συμπερασμα που εβγαλα δεν αξιζη τα 4.500 που απετουνται παραπανω για να αποκτισης των DENON

Γιαννη νομιζω οτι ειναι λαθος να βγαλεις συμπερασματα χωρις να το εχεις ακουσει το μηχανημα.
Οταν θα βγουν τα αριστικα συμπερασματα και μετα το τελος του δευτερου μερους του συγκριτικου θα μπορουμε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για το μηχανημα και τις δυνατοτητες του.
 

margas ioannis

Senior Member
5 January 2009
489
florina
Απάντηση: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Διαφορα θα υπαρχη συγουρα αλλα να μην ξεχναμαι οτι ο τελικος ειναι της denon kαι ειναι σχεδιασμενος για των συγκακριμενω προ
 

PAUDIO

Banned
19 June 2009
20
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

το θεμα ειναι εστω ως τωρα εγινε μια συγκριση επι ισους ορους??Ο Lex απο οτι διαβασαμε δεν ειναι balanced.Αρα τους βαλατε κ τους 3 να παιζουν απο single ended??Γιατι αν εινια να βαλατε πχ το Lex απο single ended κ τους αλλους απο Balanced,περισσοτερο με "επιδειξη" ικανοτητων-δυνατοτητων θα εγινε παρα συγκριση ομοιων.
 

Jargon

AVClub Enthusiast
10 February 2008
867
ΑΘΗΝΑ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Βρε PAUDIO δεν έχει νόημα να κατεβάσουμε τα άλλα μηχανήματα επειδή δεν έχει ο Lexicon XLR. Αν παίζει χειρότερα λόγω single ended τι να κάνουμε και στην τελική ποιος θα δούλευε τον Denon με RCA όταν έχει XLR?

Τον καλύτερο ευατό του κάθε μηχανήματος πρέπει να δούμε για να ξέρουμε και αν αξίζει τα λεφτά του. Κάποιος που έχει Lexicon και θέλει να αλλάξει να ξέρει π.χ. ότι ο Denon παίζει καλύτερα απ'οπου κι αν προέρχεται αυτό. Και όχι δεν είναι ίσα τα μηχανήματα τι να κάνουμε.
 

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Για τον paudio, ο denon έπαιξε και με single end, καλωδίωση , και μόνο στο τέλος που βάλαμε blue , έπαιξε με balanced.
Περιμένω και άλλες γνώμες πριν εκφράσω την δικιά μου, απλά να πω , κάτι που είπα και στους παρευρισκομένους , οτι το κεντρικό εσκεμένα το εχω κόψει 3db παραπάνω για να μην το σκίσω, ε , να μην το κάψω ήθελα να πω.
Οσο για σένα μωρή yolanda , ξέρεις εσυ πια είσαι , με την κοιλιά και το μούσι, τα παγωτίνια δεν τα έκανα αβαβα, απλώς τα ξέχασα.Αμα θες όταν γίνει το part2 , θα είναι εδω και θα σε περιμένουν , μιάς και δεν τρώω γλυκά , παρά μόνο μπύρες, όπως είδες.
Τώρα για το αν έπαιζε καλύτερα το μηχανάκι σου απο τον ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΉ ΜΟΥ , ε τι να σου πω? τόσα ξέρεις τόσα λες.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Καλησπέρα και από μένα. Τελικά αν και δεν ολοκληρώθηκε το συγκριτικό χθες, όσοι μαζευτήκαμε πήραμε μία ιδέα για τους 3 προ-ενισχυτές που τεστάραμε.

Καταρχάς, οφείλω να ευχαριστήσω τον Γιάννη (JOMARK) για την άψογη φιλοξενία του. Ολη η παρέα ήταν αξιόλογη, οι γνώσεις όλων εξαιρετικές, και περάσαμε 6 ώρες συνεχόμενων συζητήσεων, ακροάσεων και θεάσεων, αν και υπήρξαν μερικά προβλήματα.
Ξέρετε τώρα: οι μπύρες ήταν πολύ παγωμένες :ADFADF1:, τα μηχανήματα πολύ καλά, η οθόνη μεγάλη, τα subs είχαν δυνατό και βαθύ μπάσο, και διάφορα τέτοια τα οποία όμως δεν μας αποπροσανατόλισαν.....:D

Ο Γιάννης έχει στήσει στο σαλόνι του ένα πολύ αξιόλογο, ποιοτικό και πανάκριβο σύστημα 7.2 με οθόνη 104" προβολέα W4000 BENQ, DENON AVPA1HD προ, POA-A1HD τελικό, και μπόλικα άλλα που θέλω μία ολόκληρη σελίδα για να τα περιγράψω (πικάπ, SACD, deck, DVD player, Blue Ray player....... και δεν ξέρω τι άλλο έχω ξεχάσει).

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκαναν τα 7 ηχεία του συστήματος καθώς και τα 2 υπογούφερ. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνονται τα κυρίως ηχεία του συστήματος, καθώς και τα 2 subs.

P7060770.jpg
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Εδώ φαίνονται όσοι συμμετείχαν στην συγκέντρωση.

P7060767.jpg

Από αριστερά προς τα δεξιά:

Mr Rebelos (με μιά μπύρα στο χέρι ήταν συνέχεια) komninos, ο φίλος του Γ. Κομνηνού ο Βιργίλιος, ο Σωτήρης (Jargon) o vasilisnt, και πίσω ο Γ. Νανόπουλος αριστερά και ο JOMARK δεξιά.

Στην παραπάνω φωτό φαίνονται και τα surround και surround back ηχεία του συστήματος.


P7060769.jpg

Εδώ οι Κομνηνός, Βιργίλιος, Jargon, vasilisnt, και Γιάννης Νανόπουλος πίσω.
 

vasilisnt

Established Member
21 July 2007
294
Αθήνα
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

παιδια καθηστε φρονιμα γιατι την επομενη φορα θα φερω και εγω τον sony str-k880 των € 200 που εχω για τριτο back up και θα σας δειξω πως κανει παιζει μπαλα τον ηχο απο coaxial που ΔΕΝ εχει.....

σαφεστατα πρεπει να περνουμε και μια γευση απο εργαλεια με μεγαλυτερες δυνατοτητες (balanced-hd audio decoding)...

ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γιαννη για την αψογη φιλοξενια και το κλιμα που δημιουργησε...

αν μην τι αλλο εκει κερδισαμε και βγηκε νικητης η παρεα !

την επομενη φορα Γιάννη να μας δειξεις και το δωματιο που παγωνεις τις μπυρες !!!

ενα κυριο με κατι opera ηχεια τον ξερει κανεις????
αυτον που τον απειλησε η γυναικα του οτι ηχειο μη Ιταλικο δεν παιζει σαν πιθανοτητα σπιτι τους ??? :flipout::flipout::flipout:
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Αλλη μία φωτογραφία, με τον Mr Rebelo όρθιο να καπνίζει (εκτός απ' το ποτό έχει κι άλλη κακή συνήθεια όπως βλέπετε) -bye-.

P7060777.jpg

Τελικά ο μόνος που δεν κάπνιζε πρέπει να ήμουν εγώ. Ευτυχώς που όταν άναψε ο προβολέας έσβησαν τα τσιγάρα και ανασάναμε λίγο....
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Να δούμε λίγο και τα μηχανήματα του συγκριτικού:

Εδώ το δίδυμο προ και τελικού της DENON, του Γιάννη φυσικά (αρχίζω να πιστεύω ότι η DENON πρέπει να του έχει δώσει τον τίτλο του επίτιμου πελάτη)

P7060765.jpg

DENON AVPA1HD

P7060771.jpg


DENON POA-A1HD

P7060772.jpg
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Εδώ ο ONKYO PR-SC886 του Βασίλη (Mr Rebelos)

P7060774_2.jpg


και μία φωτό από το μενού του ONKYO όπως φαίνεται στην οθόνη που είχε συνδεθεί (πριν τον προβολέα):

P7060781.jpg
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αποτελεσματα συγκριτικου part I

Κι εδώ, χε! χε!......

Αυτή η φωτό πολύ μου αρέσει...... ο εφιάλτης των γυναικών......

Ο χαμός των καλωδίων πίσω απ' το έπιπλο που φιλοξενεί τα μηχανήματα:

P7060779.jpg


:grinning-smiley-043