Sviatoslav Richter On Fire

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
62,722
Χολαργός
Τό ´άνοιγμα´τών Σοβιετικών Μουσικών Αρχείων ,τά τελευταία χρόνια,έχει οδηγήσει στην ανακάλυψη διαφόρων θησαυρών,πού βρίσκονταν για καιρό στην αφάνεια..
Ετσι λοιπόν η εταιρεία Parnassus σέ ένα διπλό c.d.(Vol.1)παρουσιάζει δυό ζωντανές Συναυλίες τού μεγαλύτερου ίσως Πιανίστα τού 20ού Αιώνα τού Sviatoslav Richter στη Μόσχα τά έτη 1954 και 1958...
Το πρώτο c.d. ηχογραφημένο τον Απρίλιο τού 1958 αποτελεί δίσκο αναφοράς.
Ο Richter ερμηνεύει μοναδικά 4 μεταγραφές-μινιατούρες απο την Cinderella τού αγαπημένου του Prokofiev καί το συναρπαστικό Waltz:Cinderella and the Prince.
Σύμφωνα μέ μιά συνήθεια πού ενοχλούσε ακόμα και Συνθέτες πού εκτιμούσε ιδιαίτερα(π.χ Σοστακόβιτς)o Richter στην συνέχεια ερμηνεύει 10 μόνον απο τίς Visions Fugitives του Prοkofiev επίσης.
Ακολουθεί ένα μοναδικό ντοκουμέντο πού ειναι η Εκτέλεση τής 7ης Σονάτας τού Προκοφιεφ,ίσως η μοναδική διασωθεισα Ζωντανή Ηχογράφηση τού Πιανίστα.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=16622
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=12601
Στην συνέχεια μιά Μοναδική Ερμηνεία τής Tocatta in C.op.7 τού Schuman που αναδεικνύει τίς γιγάντιες δυνατότητες τού Richter στην Τεχνική αλλά και στην απίστευτη εναλλαγή τού ρυθμού.
Το ρεσιτάλ ολοκληρώνεται με μια Image τού Debussy απο το δεύτερο βιβλίο νο 1 και στην συνέχεια ως encores ακούγονται δυό etudes τού Chopin(οp.10,no3 και 1) και δυό Πρελούδια τού Rachmaninov.
Kαί τά 4 κομμάτια ηχούν εξαιρετικά μετά απο 51 χρόνια...
Το δεύτερο c.d(Μοσχα Δεκέμβριος 1954) περιλαμβάνει την μοναδική ζωντανή ηχογράφηση τής Grand Sonata τού Τchaikovsky απο τον Richter, έργο πού ο Πιανίστας κατείχε ολοκληρωτικά.
Στην συνέχεια την τιμητική τους έχουν 11 Πρελούδια τού Rachmaninov(απο τά op.23 και 32) το Valse Οublie No 1 τού Liszt και πάλι η αγαπημένη του Etude op.10,No 3 τού Chopin...

Διπλός δίσκος μεγάλης Καλλιτεχνικής και Ιστορικής Αξίας πού συστήνεται ανεπιφύλακτα..


289_96001-2.jpg
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Αυτα κυκλοφορούν (και συχνα εξαφανίζονται γρήγορα)στό MDT...
H Parnassus έχει εκδόσει 4 ή5 παλιά c.d. με Richter..
Επίσης αξίζει μια ματιά στην Andromeda και στην Regis.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Στο MDT υπάρχει κανονικά, το πήρα χθές.

(Μαζί με το Liebestraum
που μου το δειγμάτισε φίλος από'δώ μέσα (-bye-)

και το RICHTER Sofia Recital 1958 που το δειγμάτισα σε γείτονα και ετοιμάζεται να μου το φάει. :antlers:
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Στο MDT υπάρχει κανονικά, το πήρα χθές.

(Μαζί με το Liebestraum
που μου το δειγμάτισε φίλος από'δώ μέσα (-bye-)

και το RICHTER Sofia Recital 1958 που το δειγμάτισα σε γείτονα και ετοιμάζεται να μου το φάει. :antlers:

Το Recital στην Σοφια έχει τις Καλύτερες ´Εικόνες απο Μιαν Εκθεση´που έχουν καταγραφεί ζωντανανά.
Να μήν στό φάει με τίποτα ο Γείτονας.:flipout:
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Το Recital στην Σοφια έχει τις Καλύτερες ´Εικόνες απο Μιαν Εκθεση´που έχουν καταγραφεί ζωντανανά.
Να μήν στό φάει με τίποτα ο Γείτονας.:flipout:

Θα μπορούσα απλά να του το ζητήσω
...και θα το είχα ξανά.
Χαίρομαι που το (παρα)κράτησε

Παίρνω όμως μόνο ότι μου δώσουν
γιατί χαίρομαι (όσο μπορώ) να τους μπολιάζω :BDGBGDB55:
Είναι άλλωςτε μονόδρομος, συναντάς όλο και λιγότερο σύμμαχους στις Μουσικές

Γιά τις Εικόνες τα είχαμε πεί και παλιότερα :grinning-smiley-043
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: Απάντηση: Sviatoslav Richter On Fire

Καλησπερα στην παρεα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,εχω στην κατοχη μου ενα μονο cd του Sviatoslav Richter με το κονσερτο για πιανο του Rachmaninoff και prokofiev και εχω μαγευτει,ετσι θα ηθελα να αγορασω μια συλογη και ειμαι μεταξυτων παρακατω τριων,εσεις πια μου προτεινεται?

https://www.public.gr/product/icon:-sviatoslav-richter/prod449954/

https://www.public.gr/product/sviatoslav-richter-the-comp-album-coll/prod7250034pp/

https://www.public.gr/product/sviatoslav-richter-sensibler-exzentriker/prod762418pp/
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Οπωσδήποτε τις δυο πρώτες. Το ρεπερτόριο είναι εν πολλοίς το ίδιο, αλλά ο Ριχτερ είχε πάντα κάτι καινούριο να πει, σε κάθε ηχογράφηση, σε κάθε συναυλία του. Πίστεψέ με, θα θέλεις να τα ακούσεις όλα. Το τρίτο θα το απέφευγα, μου φαίνεται πειρατική έκδοση.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Οπωσδήποτε τις δυο πρώτες. Το ρεπερτόριο είναι εν πολλοίς το ίδιο, αλλά ο Ριχτερ είχε πάντα κάτι καινούριο να πει, σε κάθε ηχογράφηση, σε κάθε συναυλία του. Πίστεψέ με, θα θέλεις να τα ακούσεις όλα. Το τρίτο θα το απέφευγα, μου φαίνεται πειρατική έκδοση.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση,οποτε το τριτο αποριπτεται και μενουμε στις δυο πρωτες απο τις οποιες η μια θα τιμηθει σιγουρα,δυστυχως και τις δυο δεν μπορω στην παρουσα φαση(στενοτητα των καιρων).
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
πολυ ενδιαφερον συλογη με οντως αλμυρη τιμη..
51 cd! αντε να τα ριπαρεις:speechless-smiley-0
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Αν μου επιτρέπεις, μήπως δεν μαγεύτηκες από τον Richter αλλά από τα έργα αυτά καθαυτά;
Δεν μας έγραψες ποια Κοντσέρτα των Rachmaninov και Prokofiev άκουσες.

Σε κάθε περίπτωση, κατ'αρχάς θα πρέπει να δεις ποια έργα περιλαμβάνονται στις δύο συλλογές και αναλόγως να αποφασίσεις.

Περιεχόμενα 1ης

Περιεχόμενα 2ης
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Για να προσφέρω στην συζήτηση, να συστήσω να τσεκάρεις το αγγλικό άμαζον και τους πωλητές του... Στην τιμή που ζητάει το παμπλικ για ένα πακέτο, μάλλον παίρνεις και τα 3... Το icon το είχα πάρει προ αρκετών ετών για 14 ευρώ...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Αν μου επιτρέπεις, μήπως δεν μαγεύτηκες από τον Richter αλλά από τα έργα αυτά καθαυτά;
Δεν μας έγραψες ποια Κοντσέρτα των Rachmaninov και Prokofiev άκουσες.

Σε κάθε περίπτωση, κατ'αρχάς θα πρέπει να δεις ποια έργα περιλαμβάνονται στις δύο συλλογές και αναλόγως να αποφασίσεις.

Περιεχόμενα 1ης

Περιεχόμενα 2ης

Τα εργα ειναι Rachmaninoff Piano Concerto 2 και Prokofiev Piano Concerto 5 και περιλαμβανονται σε ενα cd της DG και οντως ισως να ισχυει και αυτο που λες μιας και δεν ειμαι τοσο εμπειρος στην κλασικη μουσικη ωστε να μπορω να ξεχωριζω στυλ παιξιματος κ.τ.λ παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου cd.
Απο τα εργα που περιλαμβανονται στις δυο συλογες για να ειμαι ειλικρηνης για τα περισσοτερα(αν οχι για ολα)δεν εχω ιδεα και μιας και ειναι αγνωστα για εμενα ευκαιρια να τα γνωρισω για αυτο ζητησα την γνωμη σας..
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Όποια συλλογή και να διαλέξεις, να είσαι σίγουρος ότι θα την ευχαριστηθείς.
Σαν περισσότερο πολυσυλλεκτική θα σου πρότεινα τη δεύτερη συλλογή.
Για ότι άλλο θελήσεις είμαστε στη διάθεσή σου.
Στο νήμα ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ, ευρετήριο παρουσιάσεων θα βρεις πολλές προτάσεις, σχόλια κλπ.