Τέλος στις κάρτες πρόσβασης της NOVA;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

george664

AVClub Addicted Member
11 May 2007
1,449
ΡΕΘΥΜΝΟ
Σύμφωνα με πληροφορίες η Nova προτίθεται να σταματήσει την διάθεση σκέτων καρτών συνδρομής από τα καταστήματα διανομής της στο τέλος Ιουλίου. Για να γίνει κάποιος συνδρομητής στο μέλλον, θα πρέπει να προμηθευτεί αποκλειστικά μόνο τον εξοπλισμό της εταιρίας με την κάρτα πρόσβασης να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε άλλο αποκωδικοποιητή της αγοράς, ανεξάρτητα αν διαθέτει το ενσωματωμένο σύστημα κωδικοποίησης IRDETO που διαθέτει η συνδρομητική πλατφόρμα. Το ερώτημα που τίθεται είναι το, τι θα γίνει με τους χιλιάδες δέκτες που κυκλοφορούν στην αγορά και με την μελλοντική χρήση αυτών; Θα επιτρέπεται η μεταφορά της κάρτας σε άλλο αποκωδικοποιητή?
Πηγη:Satleo
 

molivos

Senior Member
17 February 2008
306
ΓΛΥΦΑΔΑ
Mε τις κινησεις τους και την πολιτικη τους εκει στην Νova , πανε να το φανε το κεφαλι τους ...
Οι περισσοτεροι συνδρομητες τους , εχω την εντυπωση οτι περιμενουν να φανει καποιος εναλλακτικος παροχος (ΟΤΕ ?) για να την κανουμε σιγα σιγα ....
Ασε δεν ο τιμοκαταλογος τους ....ΚΛΟΠΗ σκετη !!!!
 

george664

AVClub Addicted Member
11 May 2007
1,449
ΡΕΘΥΜΝΟ
Nova.jpg
Από 1η Αυγούστου 2009 η γνωστή εταιρία παροχής συνδρομητικών καναλιών σταματά τη διάθεση σκέτων (pre-pair) συνδρομητικών καρτών και όλοι οι νέοι συνδρομητές θα παίρνουν σετ κάρτα και δέκτη μαζί (Panasat DSD1110).

Επίσης σύντομα θα ενεργοποιηθούν τα μέτρα προστασίας αντιγραφής των ταινιών και στους δέκτες PVR έτσι ώστε να μην είναι εφικτή η αντιγραφή εγγραφών από τον εσωτερικό σκληρό δίσκο σε εξωτερικό αποθηκευτικό μέσο (π.χ. DVD recorder). Αυτή η προστασία είναι ήδη ενεργοποιημένη στους DSD1110 από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους (πέρυσι περίπου τέτοια εποχή).

Αρκετοί πιθανοί πελάτες θα δυσαρεστηθούν με αυτό το θέμα γιατί δεν ήταν και λίγοι αυτοί που αγόραζαν pre-paid κάρτες για να χρησιμοποιηθούν σε δέκτες υψηλής ανάλυσης για να μπορέσουν να πετύχουν καλύτερη απεικόνιση των καναλιών σε τηλεοράσεις μεγάλης διαγωνίου. Δυστυχώς είναι κοινό μυστικό ότι οι δέκτες που διαθέτει το συγκεκριμένο πακέτο στους συνδρομητές του είναι κατά πολύ πίσω σε δυνατότητες και ποιότητα με άλλους δέκτες της αγοράς. Από την άλλη πλευρά βέβαια είναι πολύ οικονομικοί, εύχρηστοι και υπέρ-αρκετοί για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για κανάλια, υπηρεσίες και δυνατότητες έξω από το πακέτο αυτό.

Βέβαια αυτά όπως και η αντικατάσταση παλαιότερων καρτών με τον νέο τύπο ‛κάπα’ έχουν σκοπό την πάταξη της πειρατείας με μαϊμού κάρτες και φυσικά το sharing που γίνεται όλο και πιο δημοφιλές λόγω της αυξημένης διείσδυσης του internet...
www.zotos.biz
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Αυτο για τον panasat μας το ειχε δηλοση με τον τροπο της πιστευω οτι θα μας τον δινει απο καπια εποχη και μετα αλλα οχι και οτι θα σταματισει και τις σκετες καρτες γιατι ρε φιλε να βαλω εγω την κουμουτσα σου στο σαλονι μου με ρωτησες ετσι κανουν και αλλα πολλα πακετα και χασανε συνδρομητες μπορει να ερχεται και η σειρα της και να σταματησει!!
 

greg

AVClub Enthusiast
18 June 2006
926
Γλυφαδα
Ηδη αρχισανε να σκανε οι νεες καρτες kappa στους ιδιοκτητες του σε αντικατασταση των παλιων τους και το google εχει παρει φωτια..:flipout:

Εχει καει ο κ@λος τους λεμε..-bye-
 

notist

Senior Member
12 August 2009
593
Για όλες ισχύει αυτό?Εγώ έχω την zeta και φυσικά όχι πατάτασατ.
 
27 June 2006
7,771
Έκανα τη λαλακία να εκμεταλλευτώ τη μείωση σε συνδυασμό με forthnet 2 play που είχα από πριν. Το λέω γιατί το πρόγραμμα δεσμεύει για 1 χρόνο και ο δέκτης μου δεν είναι της ακατανόμαστης.
Δεν πρόκειται να πληρώσω μια πάντως για το δέκτη τους... θα έχουμε γλέντια με τους κυρίους..
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: Re: Τέλος στις κάρτες πρόσβασης της NOVA;

Έκανα τη λαλακία να εκμεταλλευτώ τη μείωση σε συνδυασμό με forthnet 2 play που είχα από πριν. Το λέω γιατί το πρόγραμμα δεσμεύει για 1 χρόνο και ο δέκτης μου δεν είναι της ακατανόμαστης.
Δεν πρόκειται να πληρώσω μια πάντως... θα έχουμε γλέντια με τους κυρίους..
Έχεις παλιά κάρτα nova;
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Η παλιά παίζει και σε άλλους δέκτες Κώστα, ολόκληρο θέμα κάναμε με το Μάριο....
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Σε άλλο νήμα αναφέρεται ότι στείλανε καινούρια κάρτα αταίριαστη σε παλιό συνδρομητή και τον ενημερώσανε ότι δεν θα παντρευτεί με δέκτη.
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Δεν θα έρθει η ώρα να μου πούν πάρε δέκτη γιατί αλλάζεις κάρτα δηλαδή?
ουφ..

το έχεις που το έχεις το μαραφέτι βρε, παρακολούθα και λίγο τη δορυφορική κατηγορία να μαθαίνεις και κανα νέο....:flipout:
 
27 June 2006
7,771
το έχεις που το έχεις το μαραφέτι βρε, παρακολούθα και λίγο τη δορυφορική κατηγορία να μαθαίνεις και κανα νέο....:flipout:

παρακολουθώ βρε..
αλλά σε ό,τι αφορά τη Νόβα ούτε που ασχολούμαι να διαβάζω... βλέπω στον τίτλο και στρίβω:flipout:
 
27 June 2006
7,771
το έχεις που το έχεις το μαραφέτι βρε, παρακολούθα και λίγο τη δορυφορική κατηγορία να μαθαίνεις και κανα νέο....:flipout:

άκου κι αυτό:

όταν τους πήρα τηλέφωνο για επανασύνδεση μου λέει αυτή "μισο λεπτάκι να ρίξω σήματα.."
περίμενα εγώ...τίποτα...
"έχετε παλιά κάρτα?"
"ναι.."
"τότε θα πρέπει να πάρετε νέα κάρτα με τον δικό μας δέκτη γιατί η παλιά δεν θα παίξει.."
"αποκλείεται, τόσα χρόνια με αυτή βλέπω και δεν πρόκειται να πάρω δέκτη στα καλά καθούμενα..." με τόνο περίεργο

μέχρι να τελειώσω τις φωνές η εικόνα ήρθε..:chinese:
ψαρεύουν ανυποψίαστους οι λιγδιάρηδες..... :furious3:
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Ε δεν το ξέρεις ??? Αν τους ζορίσεις θα παίξει κανονικά και η καινούργια, ακόμα και σε νέο πελάτη !!!!!

Το δοκιμάσαμε προχθές και φυσικά παίζει η καινούργια σε γνωστό δέκτη της αγοράς....
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Re: Τέλος στις κάρτες πρόσβασης της NOVA;

άκου κι αυτό:

όταν τους πήρα τηλέφωνο για επανασύνδεση μου λέει αυτή "μισο λεπτάκι να ρίξω σήματα.."
περίμενα εγώ...τίποτα...
"έχετε παλιά κάρτα?"
"ναι.."
"τότε θα πρέπει να πάρετε νέα κάρτα με τον δικό μας δέκτη γιατί η παλιά δεν θα παίξει.."
"αποκλείεται, τόσα χρόνια με αυτή βλέπω και δεν πρόκειται να πάρω δέκτη στα καλά καθούμενα..." με τόνο περίεργο

μέχρι να τελειώσω τις φωνές η εικόνα ήρθε..:chinese:
ψαρεύουν ανυποψίαστους οι λιγδιάρηδες..... :furious3:

Μάλλον πρέπει να εννοποιηθούν τα νήματα. Από http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=962117&postcount=34

Εγω μεχρι τωρα εβλεπα ΝΟΒΑ πληρωνοντας 50% (λογω ΜΜΕ κτλ).
Ξαφνικα βλεπω τον λογαριασμο απο 29 στα 42 ευρω!
Τους παιρνω τηλεφωνο, μου λενε οτι η εκπτωση εγινε απο 50% στα 30%.
Γιατι -ρωταω αφελως?
Πηραμε -λεει- περισσοτερα πρωταθληματα του εξωτερικου και σχεδον ολες τις ομαδες τις ελληνικες!
Μα του λεω πως βαζεις στην ιδια ζυγαρια το Ισπανικο που χασατε με το Αλβανικο και τα λιμα που πηρατε? Επισης αν ειχατε κλεισει και τον Ολυμπιακο στην Ελλαδα θα κοβατε εντελως την εκπτωση?
Εννοειτε οτι δεν περιμενω απαντηση, θελω ομως πολυ να ψαξω "εναλλακτικους" τροπους διαμαρτυριας κοβοντας την συνδρομη...
Ξερει κανεις κανεναν απο αυτους?
Εστω και με ΡΜ...
 
27 June 2006
7,771
Ε δεν το ξέρεις ??? Αν τους ζορίσεις θα παίξει κανονικά και η καινούργια, ακόμα και σε νέο πελάτη !!!!!

Το δοκιμάσαμε προχθές και φυσικά παίζει η καινούργια σε γνωστό δέκτη της αγοράς....



:bang:
μιλάμε θέλουνε πολλές κλωτσιές...

φτιάξε ενα παιχνιδάκι σαν του Τεν Κάτε..:flipout::flipout:
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Ηδη αρχισανε να σκανε οι νεες καρτες kappa στους ιδιοκτητες του σε αντικατασταση των παλιων τους και το google εχει παρει φωτια..:flipout:

Εχει καει ο κ@λος τους λεμε..-bye-

Τι εννοείς; Ποιο είναι το πρόβλημα με τις kappa; Απ' όσο ξέρω παίζουν και σε original cam irdeto αλλά και σε ucas.