Tron Legacy

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    53

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Tron-Legacy.jpg




Μετά από 27 χρόνια, ο Τζεφ Μπρίτζες επιστρέφει στο ρόλο του Κέβιν Φλιν, του χακερά ήρωα του «Tron», της ταινίας του Γιόζεφ Κοζίνσκι, που μπορεί σήμερα με τα άλματα της ψηφιακής τεχνολογίας να την τοποθετούμε τεχνολογικά κάπου στην περίοδο της ... βιομηχανικής επανάστασης, αλλά για την αυγή της δεκαετίας του ΚΌ80, όταν το ίντερνετ ήταν ακόμα άγνωστος όρος, ήταν άκρως προφητική.




Tron_Legacy_2.jpg





Η ιστορία τοποθετούσε τη δράση σε δυο κόσμους, τον πραγματικό, όπου ένα τεράστιο σύστημα ηλεκτρονικών υπολογιστών ελέγχεται από ένα απλό πρόγραμμα και ένα μελλοντικό εικονικό σύμπαν, όπου όλα κινούνται με φρενήρη ρυθμό, ο χρόνος μετρά σε μικροδευτερόλεπτα, ενώ παράξενες δυνάμεις ενεργοποιούνται προκειμένου να ανατρέψουν το πρόγραμμα που τις ελέγχει. Καθώς ο Φλιν, ένας ταλαντούχος ηλεκτρονικός προγραμματιστής, προσπαθεί να αποδείξει ότι ένας υψηλά ιστάμενος συνάδελφός του έχει κλέψει τη δουλειά του, μπλέκει σε μια μεγάλη περιπέτεια. Παγιδευμένος σε ένα ηλεκτρονικό πρόγραμμα υψηλού ελέγχου, βρίσκεται αντιμέτωπος με ένα θανάσιμο παιχνίδι με ψηφιακούς μαχητές και με τον Τron, ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα υψίστης ασφαλείας. Η υπέρτατη μάχη θα κρίνει το μέλλον τόσο του ψηφιακού, όσο και του πραγματικού κόσμου.

Η Disney φέρεται από πέρυσι αποφασισμένη να αναβιώσει τον κόσμο του Tron, με ένα sequel που δε θα δούμε πριν από το 2011, αλλά ήδη έχει τραβήξει την προσοχή μας εξαιτίας της έξυπνης interactive προώθησης που ήδη έχει αρχίσει στα ξένα cine-blogs. Γιατί, το υλικό που στέλνει η εταιρεία δεν είναι ποστεράκια και αναμνηστικά, αλλά κωδικούς και οδηγίες για να προχωρήσεις μαζί με την Disney σε αυτό το διαδραστικό promo-tour της επερχόμενης ταινίας, με οδηγό το ομότιτλο βιντεογκέιμ - προπομπό.

Στην εν εξελίξει Comic Con του Σαν Ντιέγκο, έρχονται και μερικές φωτογραφίες από το concept art του Tron 2, που στο εξής απέκτησε νέο όνομα και πλέον θα αποκαλείται Tron Legacy. Όπως διαβάζουμε στο επίσημο δελτίο Τύπου από την παραγωγή, η αναβίωση του Tron θα εστιάζει στην προσπάθεια του Σον Φλιν (γιου του Κέβιν ?θα τον ερμηνεύει ο νεαρός Γκάρεθ Χάντλαντ) να βρει το χαμένο πατέρα του, εισχωρώντας με τη σειρά του στην κυβερνο-περιπέτεια που με το πέρασμα του χρόνου, και την εξέλιξη των ψηφιακών μέσων, έχει αποκτήσει νέες ολοένα και πιο επικίνδυνες διαστάσεις. [e-go]

 
Last edited by a moderator:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Tron 2

Το TRON το πέτυχα στην ΝΕΤ νομίζω, πριν 3-4 μέρες... Αργά το βράδυ, 2-3 λεπτά στο τέλος πρόλαβα... Εντωμεταξύ δεν το έχω δει ποτέ, πρέπει να μπει στο πρόγραμμα... :grandpa:
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: Tron 2

Εγώ που το ξαναείδα γιατί νόμιζα ότι έβλεπα το Matrix? Τελικά το Tron ήτανε τόσο μπροστά (και από πλευράς εφέ) που θα έπρεπε μα είναι ταινία αναφοράς.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Tron 2

Το TRON το πέτυχα στην ΝΕΤ νομίζω, πριν 3-4 μέρες... Αργά το βράδυ, 2-3 λεπτά στο τέλος πρόλαβα... Εντωμεταξύ δεν το έχω δει ποτέ, πρέπει να μπει στο πρόγραμμα... :grandpa:

Μα ακριβώς το ίδιο συνέβει και με εμένα -bye-

χμμ που θα την βρουμε ομως???
 

geovra

Established Member
8 December 2007
160
Αθηνα
Απάντηση: Tron 2

Ελπιζω σε κυκλοφορια ΒR. Μεγαλη ταινια σε πολλα επιπεδα.
Greetings programs!
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Tron 2

Πωπω το ατιμο σε 1080p λαμπει.

Και η αισθηση που βγαζει ειναι αυτη του παλιου ΤΡΟΝ.

Ανυπομονω.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,488
Εκεί ψηλά.....
Re: Tron 2

Tι λες τωρα υπεροχο μοιαζει ...


Και μονο που ειδα τον Bruce Boxleitner:grinning-smiley-043 καπως μουρθε !!

Να ειμαι ειλικρινης μοιαζει ακομα καλυτερο απο οτι ειχαμε δει απο το πρωτο teaser.