Οικονομικά monitor ηχεία.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AnimaTronic

New member
1 March 2008
4
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το site, αν και σας παρακολουθώ καιρό. Θα ήθελα τα "φώτα" σας και την άποψη σας.

Μέχρι πρίν λίγες μέρες είχα στην κατοχή μου τα Logitech Z-5500, πάνω σε μια Asus Xonar D2. Το πακετάκι μου άρεσε αρκετά, ειδικά σε ταίνιες και games. Επειδή όμως σε λίγες μέρες φεύγω για εξωτερικό (για 2 χρόνια), το παραπάνω πακετάκι το πούλησα. Έτσι αγόρασα μια x-Fi Go ! (USB, δικάναλη) και τα Creative Gigaworks T40 Series II για να ακούω μουσική στο laptop μου. Το συγκεκριμένο πακέτο μου έκατσε πολύ καλά στο αυτί και πιστεύω οτι βγάζει ποιοτικότερο ήχο απο τα Ζ-5500 σε θέμα μουσικής.
(συγνώμη για τον μεγάλο πρόλογο)

Τις τελευταίες μέρες άρχισα να σκέφτομαι την αγορά ενός ακόμα ζευγαριού. Συγκεκριμένα κοιτάω τα M-Audio Studiophile AV-30, M-Audio Studiophile AV-40 και Behringer MS-40. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι η ακρόαση μουσικής (mp3 με υψηλό bitrate και FLAC). Δε με νοιάζουν ούτε οι ταινίες, ούτε τα games. Εδώ θα ήθελα την άποψη σας για τα συγκεκριμένα ηχεία και για τη χρήση που προορίζονται. Το χρηματικό όριο είναι τα 130-140 ευρώ. Αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε, πολύ ευχαρίστως.

Να αναφέρω οτι δεν έχω ιδέα απο τέτοιου είδους ηχεία, μιάς και πάντα "έπαιζα" με computeroηχεία (Creative, Logitech κλπ). Οπότε δε μπορώ να καταλάβω αυτό που διαβάζω σε άλλα threads, οτι τα monitor ηχεία έχουν "ξερό" και "αχρωμάτιστο" ήχο. Οπότε εδώ θα ήθελα τα "φώτα" σας. Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Τα monitor ηχεία δηλαδή δεν κάνουν για ακρόαση μουσικής;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και συγγνώμη για την έκταση του post. Απλά είμαι ολίγον τι άσχετος με το θέμα και πραγματικά, επειδή λατρεύω την ακρόαση μουσικής, θα ήθελα να μπώ σιγά σιγά στη φάση αυτή (ποιοτικά ηχεία, ενισχυτές κλπ).
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Καλώς ήρθες!

Κατά την άποψή μου καλά κάνεις και κοιτάζεις μικρά μόνιτορ. Σίγουρα είναι καλύτερα για μουσική από πολλά σετ ηχείων υπολογιστή. Το Behringer έχει ψηφιακή είσοδο που πιθανά να σε βολέψει. Σε αυτές τις τιμές πρέπει να υπάρχουν και μικρά monitor από τη fostex, ενώ πιο ακριβά θα βρεις και από τη Genelec.

Για την ποιότητα τους, αυτό που έχω να προτείνω είναι να προσπαθήσεις να τα ακούσεις. Εάν βρίσκεσαι Αθήνα, στο κέντρο/Εξάρχεια θα βρεις αρκετά μαγαζιά που έχουν διαθέσιμα όλα τα παραπάνω για επίδειξη/ακρόαση.
 

AnimaTronic

New member
1 March 2008
4
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Θα προσπαθήσω, όπως λές, να ακούσω αυτά τα ηχεία και να δώ ποιό set μου "κάθεται" καλύτερα στο αυτί.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Eγώ έχω αυτά απο τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος:

http://www.zzounds.com/item--MDOSP3

είναι λίγο πιο παλιό μοντέλο αλλά με τα studiophile20 τουλάχιστον που είχα πάρει στην αρχή είχα κάτι προβλήματα με τριξίματα απο το tweeter τα οποια ακούγονταν και στο demo του μαγαζιού και σε ένα ακόμα ζεύγος που τυχαία είδα σε ένα φιλικό σπίτι... κάτι σαν παραμόρφωση που ακουγόταν πιο έντονα σε φυσικά όργανα κυρίως!!! Τελικά τα άλλαξα με τα παραπάνω. Με τα studiophile30 ή 40 δεν ξέρω τι γίνεται αλλά κατα πάσα πιθανότητα φοράνε το ίδιο tweeter οποτε αν καταλήξεις σε αυτά άκουσε τα προσεκτικά πριν τα πάρεις!!!!


Πάντως αν αγόραζα τώρα θα έπερνα 99% αυτά:

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30529

δεν είναι τόσο plug 'n' play όπως τα άλλα αλλά θεωρώ οτι είναι σαφώς καλύτερα!!!!
 
Last edited:

AnimaTronic

New member
1 March 2008
4
DomieMic65, σε ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με τα M-Audio. Ήταν πολύ σημαντικό αυτό. Θα τσεκάρω και τα άλλα δύο ζευγαράκια που μου προτείνεις.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Αν σκεφτεσαι την αγορα για να αντικαταστησεις τα T40 II μην το κανεις,δεν θα δεις σημαντικη διαφορα και τα πρωτα εχουν πιο γλυκο μεσαιο,ενω λογω μικρης κατοψης ειναι και πιο βολικα στη τοποθετηση.
Αν θελεις να ακουσεις σχετικα καλα μουσικη ξεχνα αυτα τα ηχεια (στη κατηγορια που θελεις να κινηθεις).Πιο καλη επιλογη ειναι η αγορα ενος μικρου ηχειου βασης και ενος μκρου ενισχυτη (trends,kingrex).
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
επειδή έψαχνα και εγώ για οικονομικά μονιτοράκια ,βρήκα αυτα τα fostex baby monitors (pm0.4) σε τιμή ξεφτύλα...150 ...κατεβαίνουν μέχρι τους 60 κύκλους παρακαλω και παίζουν πανέμορφα και πεντακάθαρα... έπαθα πλακα...

(καλα και εγώ για τα τ40 II πήγαινα, και όταν τα άκουσα μετα τα fostex εβαλα τα γέλια)

1031945.JPG
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
sfortis στη τιμη που τα βρηκες ειναι ευκαιρια,που τα βρηκες ομως τοσο χαμηλα? (αν δεν θες να πεις εδω, pm )
 
26 June 2006
174
Αθήνα
Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά μετα near field monitors.
01. Ο ενισχυτής βρίσκεται πάντα στο ένα ηχείο η είναι ξεχωριστός στο καθένα ; Χρειάζονται δηλαδή 2 καλώδια ρεύματος η ένα ;
02. Τα μοντέλα που έχω επιλέξει είναι τα παρακάτω (χωρίς να τα έχω ακούσει) Σχόλια καλοδεχούμενα :
- M-Audio AV 40
- Behringer MS 20 (με προβλημάτισε βέβαια αυτό που έγραψε ο
DomieMic65, ότι τρίζει το tweeter του)
- Fostex PM 0.4
- Tascam VL A4
- Αλλη πρόταση
03. Στο κέντρο της Αθήνας που μπορώ να τα ακούσω ;
04. Σε τι απόσταση περίπου πρέπει να είναι τα ηχεία από εμάς ;

Διαθέσιμο χρήμα max. 150 ευρώ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
Κωστής
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
1. συνήθως είναι bi-amped (2 ενισχυτές ανα ηχείο, integrated) = 2 ρεύματα, 2 volume.
2. θα κοίταγα τα fostex και τα tascam. Τα fostex τα έχω και παίζουν θαυμάσια. Τα maudio δεν μου άρεσαν και το μικρό behringer δεν κατεβαίνει χαμηλά.
3. Στο πλαίσιο Βουλιαγμένης έχει αρκετα.
4. για τα mini monitors μια απόσταση κοντά στο 1 μέτρο είναι μια χαρα.
 
26 June 2006
174
Αθήνα
Απάντηση: Re: Οικονομικά monitor ηχεία.

1. συνήθως είναι bi-amped (2 ενισχυτές ανα ηχείο, integrated) = 2 ρεύματα, 2 volume.
2. θα κοίταγα τα fostex και τα tascam. Τα fostex τα έχω και παίζουν θαυμάσια. Τα maudio δεν μου άρεσαν και το μικρό behringer δεν κατεβαίνει χαμηλά.
3. Στο πλαίσιο Βουλιαγμένης έχει αρκετα.
4. για τα mini monitors μια απόσταση κοντά στο 1 μέτρο είναι μια χαρα.

Sforti σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Σ'αυτά τα ηχεία τι χάνεις αν τα ακούς απο πιό μακριά απ'ότι αναφέρεις παραπάνω ;
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
επειδή μιλάμε για μικρά near-fileld monitors, είναι optimιzed για ακροάσεις στα 1 με 2 μέτρα ανάλογα φυσικά και τον χώρο σου.

Γενικά σκοπός του nearfield monitor είναι να ακούς τον ήχο του ηχείου και όχι των αντανακλάσεων από τοίχους ,πατώματα, επιπλα κτλ...
Οχι πως δεν ακούγονται εάν είσαι πιο μακρυά, αλλά δεν θα έχεις την καθαρότητα και την διαύγεια για την οποία σχεδιάστηκε το ηχείο να παρέχει σε αυτές τις αποστάσεις.-bye-
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Οικονομικά monitor ηχεία.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά μετα near field monitors.
01. Ο ενισχυτής βρίσκεται πάντα στο ένα ηχείο η είναι ξεχωριστός στο καθένα ; Χρειάζονται δηλαδή 2 καλώδια ρεύματος η ένα ;
02. Τα μοντέλα που έχω επιλέξει είναι τα παρακάτω (χωρίς να τα έχω ακούσει) Σχόλια καλοδεχούμενα :
- M-Audio AV 40
- Behringer MS 20 (με προβλημάτισε βέβαια αυτό που έγραψε ο
DomieMic65, ότι τρίζει το tweeter του)
- Fostex PM 0.4
- Tascam VL A4
- Αλλη πρόταση
03. Στο κέντρο της Αθήνας που μπορώ να τα ακούσω ;
04. Σε τι απόσταση περίπου πρέπει να είναι τα ηχεία από εμάς ;

Διαθέσιμο χρήμα max. 150 ευρώ.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά,
Κωστής

Για τα Μ-Αudio studiophile20 έγραψα όχι για τα Behringer...... και υπέθεσα για τα 30 και 40... προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Τα tascam και τα fostex έχουν ξεχωριστούς ενισχυτές σε κάθε ηχείο, ξεχωριστά ρυθμηστικά έντασης... στην πίσω πλευρά μάλιστα... και σαφώς ξεχωριστά καλώδια... για αυτό έγραψα οτι δεν είναι τόσο plug' n' play.
Ηχητικά βέβαια όλα τα παραπάνω είναι θετικά....
 
26 June 2006
174
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Οικονομικά monitor ηχεία.

Για τα Μ-Αudio studiophile20 έγραψα όχι για τα Behringer...... και υπέθεσα για τα 30 και 40... προς αποφυγή παρεξηγήσεων...

Τα tascam και τα fostex έχουν ξεχωριστούς ενισχυτές σε κάθε ηχείο, ξεχωριστά ρυθμηστικά έντασης... στην πίσω πλευρά μάλιστα... και σαφώς ξεχωριστά καλώδια... για αυτό έγραψα οτι δεν είναι τόσο plug' n' play.
Ηχητικά βέβαια όλα τα παραπάνω είναι θετικά....

Εχεις δίκιο, δεν ανέφερες καθόλου τα Behringer, έκανα λάθος.
Aρα τα M-Audio και τα Behringer έχουν τον ενισχυτή στο ένα ηχείο και έχουν ένα καλώδιο ρεύματος, ενώ τα Fostex και τα Tascam έχει το κάθε ηχείο το δικό του ενισχυτή και άρα θέλουμε 2 καλώδια ρεύματος.
Ευκολία εναντίον ποιότητας λοιπόν.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Κωστής
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
επίσης τα fostex και τα tascam είναι bi-amped (ξεχωριστός ενισχυτής για woofer- tweeter) ;)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Οικονομικά monitor ηχεία.

Εχεις δίκιο, δεν ανέφερες καθόλου τα Behringer, έκανα λάθος.
Aρα τα M-Audio και τα Behringer έχουν τον ενισχυτή στο ένα ηχείο και έχουν ένα καλώδιο ρεύματος, ενώ τα Fostex και τα Tascam έχει το κάθε ηχείο το δικό του ενισχυτή και άρα θέλουμε 2 καλώδια ρεύματος.
Ευκολία εναντίον ποιότητας λοιπόν.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,
Κωστής

Για τα Behringer δεν ξέρω τιποτα... δεν τα έχω δει ποτε... αλλά μάλλον είναι έτσι όπως τα λες! :)
 
26 June 2006
174
Αθήνα
Πριν απο 2 ημέρες πήγα στο Πλαίσιο στη Λ. Βουλιαγμένης.
Ακουσα τα παρακάτω ηχεία(κια):
- Altec 2620 --> καλούτσικο
- Bose ... --> καλό, στα αυτιά μου καλύτερο απο τα Altec και Creative.
- Creative T20 --> καλούτσικο, σίγουρα καλύτερο απο το Τ40.
- Creative T40 --> το μπάσο του κάλυπτε τα πάντα δεν μου άρεσε, η μεσαίες ψηλές συχνότητες ήταν αρκετά πιο πίσω. Ποτέ δεν μου άρεσε το πολύ μπάσο.
- Behringer MS16 --> Τίποτα το ιδιαίτερο, χωρίς σώμα, γενικά πολύ λεπτός ήχος
- M-Audio AV30 --> Καλούτσικο, καλή μεσο υψηλή περιοχή ασθενές στα χαμηλά, με το δεξί κανάλι να παίζει αισθητά πιό δυνατά.
- Fostex PM0.4 --> το καλύτερο απ'όλα, πολύ καθαρό και με λεπτομέρια, βέβαια και αυτό δεν έχει ιδιαίτερο χαμηλό, αλλά δεν πειράζει, οι μεσαίες και οι ψηλές συχνότητες ηταν σε άλλο επίπεδο σε σχέση με όλα τα παραπάνω ηχεία.

Ο συνφορουμίτης sfortis λοιπόν είχε απόλυτο δίκιο όταν έλεγε για τα Fostex, τουλάχιστον για τα δικά μου ακουστικά γούστα.

Το επόμενο βήμα θα είναι να ακούσω τα Fostex vs Tascam.

Αυτά προς το παρόν,
Κωστής