Που μπορω να ακουσω καλα ακουστικα Stax στην Αθηνα?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Γεια σας,

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να ακουσω τα καλα ακουστικα της stax στην Αθηνα?Ειμαι μεγαλος φαν της ακροασης με ακουστικα,και θα ηθελα να βιωσω καποια στιγμη τον διασημο ηλεκτροστατικο ηχο απο τα ακριβα συστηματα της stax.

Επισης,αν ξερετε που μπορω να ακουσω τα sennheiser orpheus he90,και τα akg k1000.(στις αντιπροσωπιες δε παιζει γι'αυτα τα δυο,δυστυχως)
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Γεια σας,

Μπορειτε να μου πειτε που μπορω να ακουσω τα καλα ακουστικα της stax στην Αθηνα?


Χλωμό το βλέπω αλλά ρώτα εδώ τον κ. Λάϊο... Είναι ο αντιπρόσωπος.

Διεύθυνση : Γ´ Σεπτεμβρίου 166 Αθήνα
Τηλέφωνο : 2108629513-4
Fax : 2108655102
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Απάντηση: Που μπορω να ακουσω καλα ακουστικα Stax στην Αθηνα?

Χλωμό το βλέπω αλλά ρώτα εδώ τον κ. Λάϊο... Είναι ο αντιπρόσωπος.

Διεύθυνση : Γ´ Σεπτεμβρίου 166 Αθήνα
Τηλέφωνο : 2108629513-4
Fax : 2108655102

Πηρα τηλ και μου ειπε οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να ακουσω κανενα μοντελο,και οτι ερχονται κατοπιν παραγγελιας.
Τον ρωτησα πως καποιος που θα διαθεσει τοσα χρηματα δε μπορει να τα δοκιμασει,και μου ειπε οτι αν τα βαλει καποιος στα αυτια του,μετα δε θα τα θελει ο αλλος.Γενικα η πολιτικη του ειναι να μη τα δοκιμαζουν.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: Που μπορω να ακουσω καλα ακουστικα Stax στην Αθηνα?

Πηρα τηλ και μου ειπε οτι δεν υπαρχει η δυνατοτητα να ακουσω κανενα μοντελο,και οτι ερχονται κατοπιν παραγγελιας.
Τον ρωτησα πως καποιος που θα διαθεσει τοσα χρηματα δε μπορει να τα δοκιμασει,και μου ειπε οτι αν τα βαλει καποιος στα αυτια του,μετα δε θα τα θελει ο αλλος.Γενικα η πολιτικη του ειναι να μη τα δοκιμαζουν.

δεν περίμενα τίποτε άλλο....
Αν βρεθείς ποτέ Θεσσαλονίκη έλα να ακούσεις τα Κ1000...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Απάντηση: Που μπορω να ακουσω καλα ακουστικα Stax στην Αθηνα?

δεν περίμενα τίποτε άλλο....
Αν βρεθείς ποτέ Θεσσαλονίκη έλα να ακούσεις τα Κ1000...

Ευχαριστω,θα το εχω υποψιν!
 

kontr

AVClub Addicted Member
31 August 2008
1,889
Μελισσια
Επειδή τυχαίνει να έχω ακούσει ταυτόχρονα και stax (μην ρωτάτε ποια ,κάποια με δικό τους ενισχυτή κλπ) και τα κ1000. Πρέπει να πω ότι τα stax ήταν ένα απλό ακουστικό που δεν…. Και το Κ1000 ήταν απλά μια κατηγορία μονό του. Δεν έχει καμία σχέση με κανένα άλλο ακουστικό που έχω ακούσει. Είναι απίστευτη η διαφορά από οτιδήποτε άλλο. Μακράν ότι καλύτερο. Αλλά και το μονό ακουστικό από το οποίο θα μπορούσα να ακούσω. Κανένα ακουστικό δεν είναι ούτε καν υποφερτό στα αφτιά μου από τότε που άκουσα το Κ1000.
Ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
να δώσω και εγώ άλλη μιά....
Είναι τα πιό πρόσφατα στη συλλογή μου.
Τα έχω μόλις 5 χρόνια.
Τα ακούω πλέον σπάνια και σε εξαιρετικές περιπτώσεις, διάθεσης, χρόνου κλπ...
Η διαδικασία είναι σχεδόν ιεροτελεστίας...
Ο λόγος?
Όσο πιό πολύ τα χρησιμοποιείς χάνεις την όποια διάθεση να ακούς τα ηχεία σου ενώ σε πιάνει έντονη φαγούρα να ξοδέψεις γιά κάτι πολύ καλύτερο στον τομέα αυτό.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
να δώσω και εγώ άλλη μιά....
Είναι τα πιό πρόσφατα στη συλλογή μου.
Τα έχω μόλις 5 χρόνια.
Τα ακούω πλέον σπάνια και σε εξαιρετικές περιπτώσεις, διάθεσης, χρόνου κλπ...
Η διαδικασία είναι σχεδόν ιεροτελεστίας...
Ο λόγος?
Όσο πιό πολύ τα χρησιμοποιείς χάνεις την όποια διάθεση να ακούς τα ηχεία σου ενώ σε πιάνει έντονη φαγούρα να ξοδέψεις γιά κάτι πολύ καλύτερο στον τομέα αυτό.

παιδια με αυτα που λετε θελω πολυ να τα ακουσω τα k1000.Υπαρχει μια περιπτωση να μπορεσω να τα ακουσω καπου...
Αν τα καταφερω,θα σας πω τις εντυπωσεις μου.

Να πω επισης και κατι αλλο.Εχω συνηθησει να ακουω με τα hd 600.Μια μερα πηγα σε ενα καταστημα με hi end ηχοσυστηματα,και μου βαλανε να ακουσω διαφορα hi fi μηχανηματα,ακριβουτσικα λιγο.

Κατι δεν πηγαινε καλα με τον χωρο εκει.Ο ηχος ηταν εντελως απροσδιοριστος και χυμα εντελως,δεν ακουγοντουσαν.Αν μου ελεγες να μου τα εδινες τζαμπα αλλα να παιζουν οπως επαιζαν εκει,δεν τα επαιρνα.

Αν συνηθησεις να ακους με ενα συστημα με καλα ακουστικα,μπορει μετα να ακουσεις συστηματα με ηχεια που δεν ειναι καλα στυμμενα η δεν ειναι ο χωρος καλος,και να σου φανει το αποτελεσμα εντελως ακυρο.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Αν θελει καποιος τα Κ1000 που μπορει να τα βρει?

Ο αντιπροσωπος εδω στην ελλαδα δεν τα εχει.Βασικα,δεν παραγονται πια.Αν θες να τα αγορασεις,πρεπει να τα ψαξεις μεταχειρισμενα.

Αν δεν κανω λαθος,πρεπει να τα οδηγησεις με εναν ενισχυτη υψιλης ποιοτητας,συνδεονται στις εξοδους των ηχειων.

Εχω διαβασει στο headfi,οτι αν δεν οδηγηθουν απο σοβαρο ενισχυτη,χανουν αρκετα σε ποιοτητα.Οποτε αν εχεις κανενα απλο/φθηνο ολοκληρωμενο η av ενισχυτη,τοτε μαλλον δε...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
να μην είμαστε υπερβολικοί.
Υπάρχει αρκετό hype διεθνώς γιά το με τί πρέπει να οδηγηθούν.

Βασικά πρέπει να οδηγηθούν από έξοδο τελικού ή ολοκληρωμένου, διότι ΔΕΝ οδηγούνται από έξοδο ακουστικών ή συνήθεις ενισχυτές ακουστικών.
Αλλά ...μέχρι εκεί.

Φυσικά αν ο ενισχυτής είναι καλύτερος, καλύτερο και το αποτέλεσμα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
να μην είμαστε υπερβολικοί.
Υπάρχει αρκετό hype διεθνώς γιά το με τί πρέπει να οδηγηθούν.

Βασικά πρέπει να οδηγηθούν από έξοδο τελικού ή ολοκληρωμένου, διότι ΔΕΝ οδηγούνται από έξοδο ακουστικών ή συνήθεις ενισχυτές ακουστικών.
Αλλά ...μέχρι εκεί.

Φυσικά αν ο ενισχυτής είναι καλύτερος, καλύτερο και το αποτέλεσμα.

Τι να σου πω,εγω οταν οδηγουσα τα hd 600 απο τον πολυκαναλο ραδιοενισχυτη sony που ειχα,ηταν σχετικα πνιγμενα,με σκηρα πριμα και οχι και τοσο μουσικο αποτελεσμα.Επρεπε να χρησιμοποιησω eq για να μπορω να τα ακουω,και παλι φαινοταν οτι δεν οδηγοντουσαν οπως επρεπε.Οταν πηρα τον musical fidelity x can v8,ο ηχος βελτιωθηκε αισθητα,τα μεσαια "ξυπνησαν",ο ηχος εγινε πιο διαφανος,χωρις να σκληραινει,η ηχητικη σκηνη διευρηνθηκε και η εικονα/τοποθετηση των οργανων/φωνων κτλ εγινε πιο σαφης.Το συνολικο αποτελεσμα ειναι αρκετα πιο μελωδικο και ικανοποιητικο απο πριν.

Παντως το οτι κυκλοφορουν φημες διεθνως,εχεις δικιο.Το ταιριασμα του xcan v8 με τα hd600/650 το ειχαν οτι ηταν κακο,κατι το οποιο δεν το διεπιστωσα προσωπικα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Τι να σου πω,εγω οταν οδηγουσα τα hd 600 απο τον πολυκαναλο ραδιοενισχυτη sony που ειχα,ηταν σχετικα πνιγμενα,με σκηρα πριμα και οχι και τοσο μουσικο αποτελεσμα.

ολοκληρωμένες έξοδοι ακουστικών από ολοκληρωμένους ή αβέ είναι κακό πράγμα.... ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι το ίδιο με την κανονική έξοδό τους...

Επρεπε να χρησιμοποιησω eq για να μπορω να τα ακουω,και παλι φαινοταν οτι δεν οδηγοντουσαν οπως επρεπε.

eq...? σε ακουστικά? ποτέ...

Οταν πηρα τον musical fidelity x can v8,
πολύ μέτριο άκουσμα ως ενισχυτής ακουστικών....

ο ηχος βελτιωθηκε αισθητα,τα μεσαια "ξυπνησαν",ο ηχος εγινε πιο διαφανος,χωρις να σκληραινει,η ηχητικη σκηνη διευρηνθηκε και η εικονα/τοποθετηση των οργανων/φωνων κτλ εγινε πιο σαφης.Το συνολικο αποτελεσμα ειναι αρκετα πιο μελωδικο και ικανοποιητικο απο πριν.

Παντως το οτι κυκλοφορουν φημες διεθνως,εχεις δικιο.Το ταιριασμα του xcan v8 με τα hd600/650 το ειχαν οτι ηταν κακο,κατι το οποιο δεν το διεπιστωσα προσωπικα.

έχω δοκιμάσει ό,τι πέρασε κατά καιρούς στα χέρια μου τα τελευταία 5 χρόνια γιά οδήγηση των Κ1000. Σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν ανάλογο του ενισχυτή. Και φυσικά χιλιόμετρα μακρυά από άλλες λύσεις, δηλ. παραδοσιακά ακουστικά με ή χωρίς δικούς τους ενισχυτές.

Τα ακουστικά φαίνεται να επηρεάζονται από το καλώδιο. Το δικό τους καλώδιο προέκτασης δεν συνιστάται, καθώς πνίγει την έξοδο του τελικού.
Υπάρχει στο διαδίκτυο ένα προτεινόμενο ειδικά καλώδιο (ακόμα και γιά την αλλαγή του μανίσιου καλώδιου μέχρι τις μονάδες) αλλά ποτέ δεν προχώρησα στην απόκτησή του. Μάλλον θα μείνω με την απορία. Δηλαδή, πόσο καλύτερα μπορούν να παίξουν ?
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Εαν τεσταρες τον x can v8 στην αντιπροσωπια εδω στην Αθηνα,μπορει να εβγαλες λαθος συμπερασμα διοτι για να παιξει ο ενισχυτης αυτος καλα,πρεπει να ειναι συνεχως στο ρευμα,η να παιξει αρκετες ωρες πριν αποδοσει οπως πρεπει.Αυτο ειναι το μεγαλυτερο μειον για μενα αυτου του ενισχυτη.

Επισης με το xpsu v8 επαιζε αισθητα καλητερα(δυναμικα,διαφανεια,timing,κτλ)

Βεβαια ειναι και γουστα αυτα...

Επισης εγω δεν εχω δοκιμασει και τοσα πολλα hi end ακουστικα/ενισχυτες ακουστικων.
Τα καλητερα που εχω δοκιμασει ειναι o grace m 902(με τα δικα μου hd 600),
και τα hd800(με το δικο μου xcan v8)

Παντως μου φαινεται περιεργο που λες οτι ο xcan v8 ειναι μετριος.
Μαλλον οταν τον δοκιμασες δεν ειχε ζεσταθει οπως πρεπει.Η μπορει να εχεις συνηθησει τα k1000,και αλλα πολυ καλα setup με ηχεια...και να σου φανηκε μουφα.

Η μπορει να παιζει κατι με τις λυχνιες που εχει στοκ.Εχω διαβασει οτι δεν εχουν ολοι στοκ τις ιδιες λυχνιες.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
τα hd800 τι λενε σε σχεση με τα ΗΔ600?
Συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση...

Tα hd800 εχουν πιο ανοιχτο ηχο,η ηχητικη σκηνη ειναι πιο ευρεια και καπως πιο τρισδιαστατη ενω παραλληλα σου δινει και μια αισθηση οτι υπαρχει και καποιο βαθος λιγο μπροστα(στα 600 ειναι λιγο σαν ο ηχος να βρισκεται κυριως σε ενα αξονα,σε μια ευθεια η οποια παει απο το αριστερο driver προς το δεξι,μη φανταστεις βεβαια οτι τα 800 ακουγονται σαν να εχεις ηχεια μπροστα σου,απλα ειναι λιγο καλητερα σε αυτη τη λεπτομερεια απο τα 600),η τοποθετηση των φωνων/οργανων στη σκηνη εχει καλη ακριβεια(οσο γινεται απο τα ακουστικα)επισης ειναι πιο λεπτομερη με καλητερο διαχωρισμο οργανων και λεπτομερη περιγραφη αυτων,τα δυναμικα ειναι λιγο καλητερα,τα πριμα ακουγονται λιγο πιο καθαρα απο τα hd600 χωρις ευτυχως να σκληραινουν(τουλαχιστον με τα μηχανηματα μου που τα δοκιμασα),απλα στην μεσουψηλη/υψηλη περιοχη μου ακουστηκαν λιγακι"μεταλλικα"(ισως ειναι επειδη τα hd600 ειναι λιγο γλυκοηχα η μπορει να φταιγανε τα μηχανηματα μου,τα καλωδια κτλ),αλλα οχι κατι που με προβληματισε.(πχ δεν ηταν συριστικα,οπως υποστηριζουν πολλοι στο headfi)

Η μεσαια περιοχη μου φανηκε αρκετα καλη,τα φωνητικα ειναι πιο μπροστα και ακουγονται και λιγο πιο εκφραστικα απο αυτα των hd600,και γενικα τα μεσαια ειχαν μια ελαφρως βελουδινη και ζεστη αισθηση.Οι χροιες των οργανων και των φωνων μου φανηκαν αρκετα καλες.

Στον τομεα των μεσοχαμηλων/χαμηλων,τα 800 μου ακουστηκαν αισθητα καλητερα απο τα 600,ακουσα πχ καλητερη εκταση χαμηλα,και καλητερη περιγραφη σε συγκριση με τα hd 600.

Επισης ενα σημειο που μου φανηκαν καλητερα τα 800 ειναι το timing.Ακουγοντας καποιες φορες καποια τραγουδια με τα 600,μου δινουν την εντυπωση οτι θα μπορουσαν να ηταν λιγο καλητερα σ'αυτο τον τομεα.

Σε γενικες γραμμες τα 800 πιστευω ειναι ενα πολυ καλο ζευγαρι ακουστικα,με ηχο ανοιχτο,διαφανο,λεπτομερη χωρις να κουραζει η να μην ειναι μουσικο το αποτελεσμα,καλη ισσοροποια σε ολο το φασμα,και ενα ακουσμα αβιαστο,με πολυ καλο χρονισμο και μια μικρη δοση ζεστασιας στο γενικο ηχητικο αποτελεσμα.

Οσον αφορα το αν ειναι βολικα η οχι,πιστευω οτι ειναι αρκετα βολικα,απλα εχουν την ταση να γλιστρανε λιγο αν σκυψεις πχ.Επισης τα μαξιλαρακια τους πιστευω θα ειναι καλητερα αν εχει ζεστη...

Απλα αν ηδη εχει καποιος τα hd600 σε πολυ καλο setup,θα προτεινα πριν τα αγορασει να τα δοκιμασει πρωτα διοτι μπορει να του αρεσουν για καποιο λογο τα 600 καλητερα.

Οι παραπανω εντυπωσεις ειναι απο μια 3ωρη ακροαση ενος ζευγαριου που ειχε σταλει οπως μου ειπε ο αντιπροσωπος σε περιοδικα για τεστ,αρα ηταν καπως στρωμενα.Τα μηχανηματα που τα τεσταρα ηταν δικα μου,musical fidelity x can v8,sony dvp ns 705 v dvd/sacd player,και monster interlink 200 interconect(μη βαρατε!)

Βεβαια για να εκτιμησω καλητερα την κατασταση θα επρεπε να τα εχω για καποιες μερες σπιτι μου,δεδομενου οτι και ο ενισχυτης ακουστικων που εχω πρεπει να ειναι συνεχως στην πριζα για να αποδωσει σωστα.Και βεβαια αν "ζουσα" λιγο μαζι τους θα καταλαβαινα καλητερα πολλα πραματα.Αλλα ειναι και γουστα,εμπειριες,ταιριασμα με συνοδα κτλ,οποτε καθενας καλητερα να τα τεσταρει με διαφορα setups για να δει και μονος του...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Ευχαριστω για την λεπτομερη αναλυση!
Αντε να τα πετυχω και εγω πουθενα να τα ακουσω....
 

pureanalog

New member
28 November 2006
86
ό,τι και να κάνεις να πάρεις Κ1000

καλά τα Κ1000 αν εξαιρέσεις ότι τους λείπει σχεδόν μια οκτάβα στα χαμηλά... πολύ τα χρησιμοποιούνε και με sub για να έχουν ολόκληρο το φάσμα. Και ένα από τα πλεονεκτήματα των ακουστικών υποτίθεται ότι είναι το fullrange...

επίσης δεν απομονώνουν καθόλου...

και τέλος είναι πολύ ιδιαίτερα στο θέμα ταιριάσματος ενισχυτή (θέλουν ενισχυτή ηχείων και όχι ακουστικών)

και είναι πολύ ακριβά γενικά για αυτά που προσφέρουν σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Είναι πολύ καλά ακουστικά και από τα λίγα που έχουν soundstaging που πλησιάζει των ηχείων.

Με λίγα λόγια είναι ακουστικά για λίγους που έχουν ερωτευτεί τον ηχητικό τους χαρακτήρα. (ο οποίος δεν έχει σχέση με κανένα άλλο AKG η γενικά δυναμικό ακουστικό..)
 
Last edited:

rockman

New member
4 July 2017
5
Συνήθως έχουν όλα τα ακουστικά έτοιμα να τα ακούσουμε.... Ένα τηλέφωνο πρώτα για σιγουριά δεν βλάπτει...
diapasonhifi>stax