Φωτογραφιες φθινοπωρου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Σκεφτηκα μιας και μπαινει το φθινοπωρο,να ανεβασουμε φωτογραφιες με ωραια φθινοπωρινα χρωματα...

Θα κανω την αρχη με καποιες φωτογραφιες που εχω τραβηξει με την canon eos 400d+18-55 is.

image0099m.jpg


image0300.jpg


image0012z.jpg
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Μερικες ακομα.Αν θελετε να σχολιασετε κατι,θετικα η αρνητικα,σχετικα με το καδραρισμα,το φως,τα χρωματα κτλ...,πειτε τη γνωμη σας και τις προτασεις σας!

pic00500.jpg


pic00200.jpg
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Υπεροχα χρωματα φθινοπωρου.
Μου αρεσαν ιδιαιτερα οι 2η και η 3η.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Υπεροχα χρωματα φθινοπωρου.
Μου αρεσαν ιδιαιτερα οι 2η και η 3η.

Ευχαριστω!Η δευτερη(αν εννοεις απο την αρχη πανω)ειναι μια απο τις πιο αγαπημενες μου φωτογραφιες.Την εβγαλα περισυ στο βοτανικο κηπο που ειναι απεναντι απο το δαφνι,πισω απο τη λεωφορο καβαλας(που ειναι μεσα σα δασος,αν εχεις παει!)

Φετος δυστυχως δεν θα εχω μαλλον ευκαιρια να παιξω με φθινοπωρινα θεματα(που ειναι απο τα αγαπημενα μου)γιατι μπαινω φανταρος το Νοεμβριο...
 
Last edited:

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Ευχαριστω!Η δευτερη(αν εννοεις απο την αρχη πανω)ειναι μια απο τις πιο αγαπημενες μου φωτογραφιες.Την εβγαλα περισυ στο βοτανικο κηπο που ειναι απεναντι απο το δαφνι,πισω απο τη λεωφορο καβαλας(που ειναι μεσα σα δασος,αν εχεις παει!)

Φετος δυστυχως δεν θα εχω μαλλον ευκαιρια να παιξω με φθινοπωρινα θεματα(που ειναι απο τα αγαπημενα μου)γιατι μπαινω φανταρος το Νοεμβριο...

Αυτην εννοω.Οχι οτι οι υπολοιπες εχουν κατι κακο .
Αυτη που λεει ο Ηλιας την προσεξα οχι για το εικαστικο αλλα ....ενα φυλλο , μονο στα γυμνα πλεον κλαδια.
Φθινοπωρο.
 
Last edited:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Ναι ειναι αληθεια οτι τις εχω βγαλει αργοτερα(οχι Σεπτεμβριο)!

Παντως αν εχετε και εσεις φωτογραφιες με φθινοπωρινη ατμοσφαιρα ανεβαστε καποιες!

Παντως ειναι πολυ ομορφο το φθινοπωρο να βγαινεις στη φυση και να αναζητας θεματα για φωτογραφηση.Αν και καμια φορα μπορεις να πετυχεις και στο ασχετο ομορφες φωτογραφιες(για παραδειγμα την τριτη απο την αρχη την εβγαλα σε ενα δεντρο που ηταν στη πολη μεσα.)

Επι την ευκαιρια,γνωριζετε καποιο πολυ ομορφο μερος στην κρητη(κατα προτιμηση κοντα στο Ηρακλειο)οπου το φθινοπωρο να "μεταμορφωνεται"?
Ρωταω,γιατι στην κρητη συνηθως βγαινω στην εξοχη(λογω του αμαξιου),και δευτερον,αν και εχω βρει αρκετα μερη για ωραιες φθινοπωρινες φωτογραφιες,ωστοσο ακομα δεν εχω βρει καποιο τοπιο σαν καποια που βλεπω σε καποιες φωτογραφιες με δαση πνιγμενα πραγματικα μεσ'στο καφε/πορτοκαλι...(βεβαια καποιες φορες το εξυπνο καδραρισμα σε κανει να νομιζεις οτι βρισκεσαι καπου που ειναι ετσι,αλλα στην πραγματικοτητα ειναι καπως διαφορετικα τα πραγματα)Το καλητερο βεβαια ειναι να ψαξω και μονος μου επαρχιακα,εχει και αυτο τη μαγεια του.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
μήπως πρέπει να έλθεις κατά Μακεδονία μεριά; εδώ έχουμε ακόμα τεράστια δάση και το φθινόπωρο έχει προχωρήσει πολύ. Μέσα στη Θεσσαλονίκη χθες πανηγυρίζαμε που δεν έβρεξε και χθες για 12 συνεχόμενη μέρα.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
μήπως πρέπει να έλθεις κατά Μακεδονία μεριά; εδώ έχουμε ακόμα τεράστια δάση και το φθινόπωρο έχει προχωρήσει πολύ. Μέσα στη Θεσσαλονίκη χθες πανηγυρίζαμε που δεν έβρεξε και χθες για 12 συνεχόμενη μέρα.

Μακαρι να μπορουσα φιλε μου να ερθω αλλα...μαλλον απο του χρονου.Εκτος και αν με στειλουν φανταρο πουθενα εκει πανω,και πετυχω καποιο τετοιο τοπιο!:D
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Re: Φωτογραφιες φθινοπωρου

Μακαρι να μπορουσα φιλε μου να ερθω αλλα...μαλλον απο του χρονου.Εκτος και αν με στειλουν φανταρο πουθενα εκει πανω,και πετυχω καποιο τετοιο τοπιο!:D

Εμ να το εύχεσαι τότε!
Τέτοια τοπία δεν τα βρίσκεις εύκολα.
Να πάς και στο Καρά Ντερέ να χορτάσουν τα μάτια σου και η ψυχή σου!
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Πολυ ομορφη,εκπεμπει μια γαληνη και ηρεμια και εχει αυτη την ιδιαιτερη αισθηση οταν βρισκεσαι στο χωριο αυτη την εποχη.

Ομορφη και σαν συνθεση,χρωμα και κοντραστ.