Προσιτοί πολυκάναλοι τελικοί ενισχυτές.

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Τρία είναι τα βασικά προβλήματα στην απόκτηση ενός πολύ καλού πολυκάναλου συστήματος,που θα συνοδεύει τα κινηματογραφικά και μουσικά ταξίδια όσων ονειρεύονται ένα τέτοιο σύστημα.

Το πρώτο και σημαντικότερο είναι το κόστος,το δεύτερο είναι ο κατάλληλος χώρος για να στηθεί σωστά και το τρίτο είναι ο...ενισχυτής ισχύος.Οσο και να φαίνεται παράδοξο,τα περισσότερα πολυκάναλα συστήματα εκεί υπολείπονται.

Μπορείς να έχεις αποκτήσει σχετικά εύκολα τα 5,5.1 ή 7.1 ηχεία,για τον απλό λόγο,ότι τέτοια σέτ βρίσκεις σε πολλές κατηγορίες τιμών.Μπορείς να έχεις έναν φθηνό AV ενισχυτή με όλα τα σύγχρονα καλούδια,για να τον χρησιμοποιήσεις σαν προενισχυτή.Μπορείς να έχεις βολέψει σωστά τα οικονομικά αλλά καλά ηχεία, που αγόρασες στον χώρο σου και να είναι ικανά να παίξουν πράγματι πολύ καλά.

Η ισχύς όμως;Ο ενισχυτής που θα οδηγήσει με άνεση όλα αυτά τα ηχεία;Ο πολυκάναλος τελικός,που δεν θα προδώσει παράλληλα με την απαραίτητη ισχύ και το μουσικό περιεχόμενο ή την ανάδειξη των λεπτομερειών και τα καταιγιστικά "περάσματα" της ταινίας;

Εδώ υπάρχει πρόβλημα.Οι ολοκληρωμένοι που είναι σε θέση να οδηγήσουν αγόγγυστα τόσα (σοβαρά)ηχεία,είναι ελάχιστοι και κοστίζουν πολύ ακριβά. Οι υπόλοιποι ολοκληρωμένοι,απλά δεν μπορούν να τα καταφέρουν,πέρα απο μικρά ηχεία βάσης ή lifestyle γυαλιστερές ψευτοκατασκευές ηχείων(κι εκεί όχι πάντα...).

Η πλέον συμφέρουσα λοιπόν κι αποτελεσματική λύση θα ήταν,να κρατήσει κάποιος τον ολοκληρωμένο του σαν AV προ και να αγοράσει ένα πολύ καλό και προσιτό τελικό πολυκάναλο ενισχυτή.

Υπάρχουν όμως τέτοιοι;υπάρχουν με την προυπόθεση,ότι είστε διατεθειμένοι να αποταμιεύσετε 1500-2500 ευρά.Ναί δεν είναι λίγα,αλλά είναι μια λογική απαίτηση,όταν μιλάμε για σοβαρές σχεδιάσεις με τέτοια ισχυρά τροφοδοτικά τα οποία κοστίζουν απο πολύ έως απλησίαστα.

Ας ξεκινήσουμε απο τον NAD T 975.H αλήθεια είναι ότι δεν τον έχω ακούσει,αλλά τον έχει ακούσει φίλος που έχει τον διπλάσιας τιμής master series M25 και το σχόλιό του είναι,ότι είναι πολύ κοντά σε απόδοση κι ισχύ.

http://www.superfi.co.uk/index.cfm/page/moreinfo.cfm/Product_ID/4106


Μιά άλλη πολύ καλή και σοβαρή εταιρεία,που προσφέρει πολύ καλά μηχανήματα και σε πολύ καλές τιμές είναι η αμερικάνικη Adcom.Στο παρελθόν είχα ενισχυτές της κι ήταν πάντα τίμιοι,καλόηχοι κι αξιόπιστοι.Θα πρότεινα τους 7705 και τον 7607 απο τις φρέσκες σειρές της εταιρείας

http://www.epinions.com/Amplifiers_and_Preamps--adcom


Μιά τελευταία πρόταση θα μπορούσε να ήταν,οι πολυκάναλοι της επίσης τίμιας και προσιτής Parasound

http://www.audioholics.com/reviews/amplifiers/parasound-halo-a-21

http://www.parasound.com/halo/a51.php


Καλές ακροάσεις!
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ξέχασα την Rotel.Μαζί με την NAD διακρίνεται για τα τίμια μηχανήματά της στις σχετικά φθηνές κατηγορίες.

Τελευταίας εσοδείας σε τάξη D ψηφιακοί πολυκάναλοι.Είναι αλήθεια,ότι ελάχιστοι κατασκευαστές φτιάχνουν ψηφιακούς ενισχυτές,που δεν ηχούν κλινικά,ξηρά κλπ.Ωστόσο,τα τελευταία χρόνια έχει σημειωθεί σοβαρή πρόοδος σ' αυτές τις σχεδιάσεις.Δεδομένων των λογικών τιμών και του ονόματος της εταιρείας,που ήδη εδώ και χρόνια παράγει τέτοιου είδους πολυκάναλους,θα άξιζε κάποιος να πάει να τους δεί και να τους ακούσει

http://www.rotel.com/NA/products/index.htm?cat=18

http://images.google.gr/imgres?imgu...+MULTICHANNEL+POWER+AMPLIFIER&hl=el&sa=N&um=1
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,511
Land of Dystopia
Διονύση, εξαιρετικές πληροφορίες η Rotel, έχει ποιοτικές υλοποιήσεις και αρκετά προσιτές, θυμάμαι το πρώτο μου Rotel, εργένης γαρ, που μου κράτησε πολλά χρόνια συντροφιά.
 
Last edited:

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Adcom & Parasound φευγουν αρκετα πανω απο το οριο των 1500 - 2000 ευρω απο οτι γνωριζω.

Κοντα στα 2000 βγαινει και ο earthquake παντως, που μελος κατοχος του λεει τα καλυτερα
 
Πάντως ακόμη και στις "χαμηλές" κατηγορίες τιμών τελικών av,θεωρώ ότι αξίζει τον κόπο μιά ενδεχόμενη αναβάθμιση, και χρησιμοποίηση του ολοκληρομένου που έχουμε ως προενισχυτή εαν δεν θέλουμε να τον "κάψουμε".
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Σωστά Γιάννη.Δεν νομίζω κι εγώ,ότι υπάρχει λόγος για ψιλοδιαφορές απο χρόνο σε χρόνο,να πετιούνται μηχανήματα και χρήματα...
 
Η ισχύς όμως;Ο ενισχυτής που θα οδηγήσει με άνεση όλα αυτά τα ηχεία;Ο πολυκάναλος τελικός,που δεν θα προδώσει παράλληλα με την απαραίτητη ισχύ και το μουσικό περιεχόμενο ή την ανάδειξη των λεπτομερειών και τα καταιγιστικά "περάσματα" της ταινίας;

Η πλέον συμφέρουσα λοιπόν κι αποτελεσματική λύση θα ήταν,να κρατήσει κάποιος τον ολοκληρωμένο του σαν AV προ και να αγοράσει ένα πολύ καλό και προσιτό τελικό πολυκάναλο ενισχυτή.

Μια ποιό οικονομική λύση είναι να χρησιμοποιήσουμε έναν τελικό δικάναλο για τα L-R ηχεία και να αφήσουμε το κεντρικό και τα περιφεριακά στον AV. Έτσι αποφορτίζουμε τον AV από την οδήγηση των πιο απαιτητικών (συνήθως) L-R ηχείων και τον αφήνουμε να οδηγήσει τα πιο "εύκολα" περιφεριακά.
Αυτό έχω κάνει εγώ χρησιμοποιώντας έναν NAD214 τελικό για τα L-R και έχω αφήσει τα υπόλοιπα στον Pioneer VSX-1015 που έχω.
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Ναί γιατί όχι,ειδικά άν έχεις ήδη τα μηχανήματα.´

Γενικά οι εταιρείες,προσπαθούν με το τίποτα,να πείσουν τους καταναλωτές ν' αλλάζουν κάθε τόσο μηχανήματα.

Υπάρχουν λοιπόν λύσεις για τους χομπίστες,που και χρήματα δεν χάνουν και τα μηχανήματα τους μένουν.Ενας καλός δικάναλος ή πολυκάναλος ενισχυτής δεν θα αχρηστευθεί ποτέ και δεν θα "σκοτωθεί" επίσης για ψίχουλα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Ισως ενας τρικαναλος για τα LCR θα ηταν επισης μια ενδιαμεση λυση.
Το κεντρικο, εχει πολυ δουλεια στις ταινιες, "αμαρτια" να το αφθσουμε στην αποξω.
 
Ενας καλός δικάναλος ή πολυκάναλος ενισχυτής δεν θα αχρηστευθεί ποτέ και δεν θα "σκοτωθεί" επίσης για ψίχουλα.

Μεγάλη αλήθεια αυτή... Τον δικό μου τον έχω από τα 90s (έχω ξεχάσει πότε τον αγόρασα :grandpa:) και δεν σκοπεύω να τον αλλάξω...

Ισως ενας τρικαναλος για τα LCR θα ηταν επισης μια ενδιαμεση λυση.
Το κεντρικο, εχει πολυ δουλεια στις ταινιες, "αμαρτια" να το αφθσουμε στην αποξω.

Σίγουρα... προσφέρει και καλύτερο "δέσιμο" των εμπρός ηχείων που είναι τα πιο σηματικά..
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: Re: Προσιτοί πολυκάναλοι τελικοί ενισχυτές.

Adcom & Parasound φευγουν αρκετα πανω απο το οριο των 1500 - 2000 ευρω απο οτι γνωριζω.

Κοντα στα 2000 βγαινει και ο earthquake παντως, που μελος κατοχος του λεει τα καλυτερα
Nτινο μετα απο ενα
rotel rmb 1075 5χ 120 στα 8 αξιας 1350 ευρω το 2003
thule με 2 χ 150 στα 8 και αξια 1350 ευρω το 2003
rotel rmb 1080 2χ 200 στα και αξια 1500 ευρω το 2003
rotel rmb 1095 5 x 200 δυο δακτυλοιδεις μετασχηματιστες στα 8 και αξια 2350 ευρω το 2004
rotel rmb 1090 2 χ 380 στα 8 dual mono, και αξια 2350 ευρω το 2007
Εφτασα στον earthquake cinenova grande, made in usa 7χ 330 στα 8 με power conditioner aασφαλειοδιακοπτη, και κατασταση μονο- μπλοκ .Με φιλτρα ανα καναλι στα 2400 ευρω.Και εδω θα μεινω .
 
Last edited:
Πάντως κατά την γνώμη μου 150 - 200 ή 300W για τα περιφεριακά είναι υπερβολικά για το 95% των περιπτώσεων.... Βέβαια αν στα δίνουν και "τσάμπα" (βλ. argi) γιατί όχι...:hmmmm2:
Εγώ επειδή ακούω αρκετή μουσική (πολύ περισσότερες ώρες από όσες βλέπω ταινίες) και οι στάθμες μου είναι χαμηλές θα έριχνα τα λεφτά μου σε ένα καλό δικάναλο...
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
καταρχάς καλησπέρα
παρακολουθω με ενδιαφέρον τη συζήτηση και καθοτι άσχετος με το αντικείμενο των πολυκάναλων τελικών θα ήθελα να ρτήσω το εξής
σε μια περίπτωση οπου οδηγείς τα περιφεειακά με διαφορετικό ενισχυτή απο τα 3 μπροστα, δεν δημιουργουνται προβλήματα συγχρονισμού των ηχείων ? ποιος αναλαμβάνει τη τελική οδήγηση των ηχείων ? εαν αυτός που λειτουργεί ως προ δεν υποστηρίζει τα τελευταια φορματ ηχου μπορει να κάνει την αποδικοποίησει ο άλλος?
δεν ξέρω εαν ρωτάω ασχετα ή περίεργα πράγματα, εαν θέλει κάποιος ας απαντήσει.
υ.γ εχω και άλλες τέτοιες απορίες.

ευχαριστώ
 
καταρχάς καλησπέρα
παρακολουθω με ενδιαφέρον τη συζήτηση και καθοτι άσχετος με το αντικείμενο των πολυκάναλων τελικών θα ήθελα να ρτήσω το εξής
σε μια περίπτωση οπου οδηγείς τα περιφεειακά με διαφορετικό ενισχυτή απο τα 3 μπροστα, δεν δημιουργουνται προβλήματα συγχρονισμού των ηχείων ?

Όχι, αφού την επεξεργασία και προενίσχυση την έχει κάνει ο AV ενισχυτής.

ποιος αναλαμβάνει τη τελική οδήγηση των ηχείων ?

Ο ενισχυτής, είτε αυτός του AV, είτε κάποιος άλλος "εξωτερικός" τελικός. (Ο τελικός ενισχυτής χρησιμοποιείται όταν εμείς δεν θέλουμε να κάνει ο AV την ενίσχυση αλλά να χρησιμοποιήσουμε κάποιον άλλον με καλύτερη ικανότητα οδήγησης)

εαν αυτός που λειτουργεί ως προ δεν υποστηρίζει τα τελευταια φορματ ηχου μπορει να κάνει την αποδικοποίησει ο άλλος?

Ο τελικός ενισχυτής δεν κάνει αποκωδικοποίηση... μόνο ενίσχυση..

Ελπίζω να βοήθησα....
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,508
Κερατσίνι
Μιά άλλη πολύ καλή και σοβαρή εταιρεία,που προσφέρει πολύ καλά μηχανήματα και σε πολύ καλές τιμές είναι η αμερικάνικη Adcom.Στο παρελθόν είχα ενισχυτές της κι ήταν πάντα τίμιοι,καλόηχοι κι αξιόπιστοι.Θα πρότεινα τους 7705 και τον 7607 απο τις φρέσκες σειρές της εταιρείας

http://www.epinions.com/Amplifiers_and_Preamps--adcom

Βαλε μεσα και τον GFA-7805.

- Ενισχυτής ισχύος 5 x 300 W/RMS
- Τοπολογία "Power Rig"
- Στάδια εισόδου Class A
- Τροφοδοτικά υψηλών ρευμάτων
- Κατασκευή Monoblock
- 2 μετασχηματιστές Toroidal 2 x 1500 VA/120.000μF
- Δυνατότητα οδήγησης φορτίων μέχρι 1Ω
- Μεγάλες ανεξάρτητες ψύκτρες βαρέως τύπου
- Έξοδοι 12 Volt Trigger
- Ανεξάρτητο σύστημα θερμικής προστασίας & υπερφόρτωσης για κάθε κανάλι
- Είσοδοι XLR και RCA
- Βάρος: 64 kg

Για τα χρηματα του αστερι.