Χρησιμοποιώντας το Handbrake...

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Εχτές αξιοποίησα για πρώτη φορά το Handbrake προκειμένου να μετατρέψω δύο live σε iPod φορμά.

Έχοντας πρώτα διαβάσει το “best settings” thread του handbrake Forum, ώστε να περιορίσω τα τυχόν λάθη, έκανα τις προτεινόμενες ρυθμίσεις και προχώρησα.

Έκανα 2 μετατροπές, η μία από αρχείο iso σωσμένο στο σκληρό – αφορούσε dvd dual layer – περί τα 7,5 GB και μια ακόμα από δίσκο DVD DL παρόμοιας χωρητικότητας.

Και οι δύο πήγαν καλά με τη δεύτερη να καθυστερεί περισσότερο και προέκυψαν 2 αρχεία γύρω στο 1,5 GB.

Αν και δεν είχα το χρόνο να τα παρακολουθήσω και τα 2 ολόκληρα, παρατηρώ πως το δεύτερο (που προέρχεται από το φυσικό δίσκο) κάνει κολλήματα σε κάποια σημεία, ενώ το πρώτο (αρχείο iso) είναι άψογο.

Ο υπολογιστής έχει υπεραρκετή ισχύ (Q6600, 4GB, Intel SSD κλπ) οπότε δε νομίζω να φταίει αυτό. Το ίδιο το δισκάκι είναι σε άψογη κατάσταση χωρίς ταλαιπωρημένη επιφάνεια ούτε ιδιαίτερη χρήση. Επίσης το dvd writer στο PC είναι ένα καινούριο LG που δεν έχει παρουσιάσει κάποιο θέμα ως τώρα…

Μήπως πρέπει να γίνεται πρώτα rip του περιεχομένου στο δίσκο;

Please advice!
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Καλησπέρα, με ποιο τρόπο μπορεί να περαστεί υπότιτλος ο οποίος να είναι on-off κατ επιλογή; Θέλω να ψηφιοποίησω κάποια dvd και δεν βρίσκω πως το είχα καταφέρει στο παρελθόν.
Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ευχαριστώ.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
https://handbrake.fr/docs/en/latest/advanced/subtitles.html

HandBrake has two methods of subtitle OUTPUT:

Hard Burn: This means the subtitles are written on top of the image permanently. They cannot be turned on or off like on the DVD.
Soft Subtitles: This means the subtitles will appear as separate selectable tracks in your output file. With the correct playback software, you’ll be able to enable / disable these subtitles as required.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Εγώ αναζητώ τον τρόπο για ενσωματωμένο αλλά κατά επιλογή on off υπότιτλο.