ο χειρότερος φωτογράφος γάμων...

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
από zougla.gr
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=67731&cid=25

Οι φωτογραφίες και το video του γάμου αποτελούν για κάθε ζευγάρι ένα είδος «μνημειακού αρχείου» μεγάλης συναισθηματικής αξίας. Ωστόσο, αυτό δεν θα ισχύσει μάλλον για τον Marc και Sylvia Day από τη Μεγάλη Βρετανία, οι οποίοι εμπιστεύθηκαν τον φωτογράφο Gareth Bowers να απαθανατίσει την ωραιότερη μέρα της ζωής τους!

Ο Bowers τράβηξε 400 φωτογραφίες, από τις οποίες μόνο οι 22 είναι αξιοποιήσιμες, ενώ σε καμία δεν συμπεριλαμβανόταν το κόψιμο της τούρτας! Επίσης, ο φωτισμός ήταν χάλια, τα κεφάλια «κομμένα» και οι καλεσμένοι που κατάφεραν να φωτογραφηθούν… κοιτούσαν αλλού για αλλού! Από το video δε, έλειπε η στιγμή που οι νεόνυμφοι έφθασαν στη δεξίωση!

Οι νιόπαντροι απευθύνθηκαν στη δικαιοσύνη και δικαιώθηκαν… αφού ο φωτογράφος κλήθηκε να επιστρέψει μέρος της αμοιβής του και να πληρώσει επιπλέον 450 λίρες αποζημίωση

Αξίζει να δείτε το βίντεο στο λινκ...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,487
Land of Dystopia
Ευτυχώς που σώζει την κατάσταση ο κύριος Gareth Bowers , και δεν θα αισθανθώ άσχημα που σύστησα στον κουμπάρο τον αντίστοιχο Bowers, με περίπου αντίστοιχες αξιοποιήσιμες φωτογραφίες.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Η αμοιβή του ήταν 1500 λίρες (δηλ. αρκετά χρήματα).

Ο συγκεκριμένος φωτογράφος και ο εικονολήπτης του δεν εμφανίστηκε στην τελετή κι έστειλε άλλους (surprise, surprise!!!) και οι οποίοι ήταν παντελώς άσχετοι. Πάντως αν δείτε τις φωτογραφίες που έδωσε και το βίντεο, εγώ δεν θα τολμούσα να τις παρουσιάσω, πόσο μάλλον να πληρωθώ.
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,035
127.0.0.1
Η αμοιβή του ήταν 1500 λίρες (δηλ. αρκετά χρήματα).


Δεν γνωρίζω πόσα παίρνουν οι φωτογράφοι στην Αγγλία, πάντως 1500 λίρες δεν είναι αρκετά χρήματα σύμφωνα με τους μισθούς εκεί...
Σε αναλογίες μισθών, θα ήταν σαν να πλήρωνες εδώ 200 -300 ευρώ για βίντεο και φωτογραφίες...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Ε, όχι και τόσο χαμηλά, απλώς τα διπλά είναι. Άλλωστε οι τιμές έχουν πέσει πολύ από πέρυσι μέχρι φέτος λόγω της οικονομικής κρίσης. Και δεν πρόκειται για Λονδίνο όπου οι τιμές πράγματι είναι αρκετά πιο υψηλές.

Είχαν συμφωνήσει να πάρουν φωτογραφίες χωρίς επεξεργασία και βίντεο με μοντάζ. Στο βίντεο δεν έκαναν καμιά επεξεργασία. Σε μια στιγμή μέσα στην εκκλησία έπεσε κάτω (!!!) η κάμερα και ο βιντεολήπτης βρίζει. Δεν έκοψαν ούτε το πλάνο που δείχνει η κάμερα την οροφή της εκκλησίας, ούτε καν τη βρισιά του εικονολήπτη (!!!) .

Σε ξένα fora πάντως δεν φάνηκε να στηρίζουν την άποψη ότι ήταν φθηνά, άρα αυτή είναι η ποιότητα. Για να λέει κάποιος ότι είναι επαγγελματίας, πρέπει να εξασφαλίζει ένα μίνιμουμ επίπεδο αποδεκτών παρεχόμενων υπηρεσιών, τό οποίο θα προσφέρει ανεξάρτητα από τη χαμηλή ή υψηλή τιμή που θα χρεώνει τις υπηρεσίες του. Π.χ. το χέρι της νύφης θα πρέπει να φαίνεται κι όχι να βλέπουμε μόνο το μανίκι και την ανθοδέσμη. Τα κεφάλια επίσης πρέπει να είναι ολόκληρα. .... κλπ.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Για να περηφανευόμαστε και λιγο

http://www.jerryghionisphotography.com/

Ελληνας, ζει στην Αυστραλία, θεωρειται από τα top ονοματα στην φωτογράφηση γάμων .. με το ανάλογο τιμημα για οσους τον επιλέξουν

Απλά δειτε την δουλειά του (υπομονή στο φορτωμα...) :grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: ο χειρότερος φωτογράφος γάμων...

Eπανάληψη άμεση της διαδικασίας του γάμου,με καλύτερο φωτογράφο αυτή την φορά!!!!!!!!:BDGBGDB55:

Ενδεχομένως και καλύτερη νύφη :flipout:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,035
127.0.0.1
Ε, όχι και τόσο χαμηλά, απλώς τα διπλά είναι. Άλλωστε οι τιμές έχουν πέσει πολύ από πέρυσι μέχρι φέτος λόγω της οικονομικής κρίσης. Και δεν πρόκειται για Λονδίνο όπου οι τιμές πράγματι είναι αρκετά πιο υψηλές.

Μπορεί... Στην Αγγλία έχω πάει σε διάφορα μέρη αλλά κατά την κρίση μόνο Guildford - Λονδίνο... Και εκεί δεν έχουν πέσει οι τιμές :)
Πάντως, 1500 λίρες περίπου παίρνει σαν μηνιαίο επίδομα μία γυναίκα για κάθε παιδί που κάνει...
Για αυτό μου φάνηκε φτηνά.
Κατά τα άλλα, αν λάβεις υπ' όψιν ότι δεν ήταν π.χ. γενέθλια που θα ξαναγίνουν του χρόνου αλλά γάμος που δεν τον κάνεις τόσο συχνά, η δουλειά ήταν πράγματι απαράδεκτη... Απορώ πως τη γλύτωσε με τόσο μικρό πρόστιμο... :BDGBGDB55:
 
παντως στην Ελλάδα με 1500 λίρες δηλ περίπου 1800 ευρώ καλό φωτογράφο γάμου δεν βρίσκεις και αν βρείς θα είσαι πολύ τυχερός

επειδή παντρεύτηκα πρόσφατα και το είχα ψάξει για φωτο και βίντεο, οι τιμές που άκουσα δεν λέγονται...ένας μάλιστα μου ζήτησε 3500 αν έρχονταν οι βοηθοί του και 5000 αν ερχόταν ο ίδιος!!!! ούτε καν μπήκα στο κόπο να διαπραγματευτώ
βεβαια ο γαμος ήταν εκτός αθηνών αλλά και πάλι νομίζω ότι όπως και σε ολα βεβαια στην Ελλάδα οι τιμές έχουν ξεφύγει
η πλάκα ήταν ότι πέτυχα τυχαία συνεντευξη του ενός από αυτούς σε περιοδικό να παραπονιέται για τίς χαμηλές τιμές στην Ελλάδα:slapface:
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,616
Μπακοτσιάνος...
παντως στην Ελλάδα με 1500 λίρες δηλ περίπου 1800 ευρώ καλό φωτογράφο γάμου δεν βρίσκεις και αν βρείς θα είσαι πολύ τυχερός


Γιαυτό και εγώ όταν παντρευτώ θα βάλω να τραβάει ο πατέρας μου.

Γύρω στις 1000-1100 να βγάλει, όλο και κάποια θα πετύχει...:guitarist::guitarist:
 

sakisxas

Supreme Member
7 September 2006
5,385
C:\Greece\Komotini
Απάντηση: Re: ο χειρότερος φωτογράφος γάμων...

Γιαυτό και εγώ όταν παντρευτώ θα βάλω να τραβάει ο πατέρας μου.

Γύρω στις 1000-1100 να βγάλει, όλο και κάποια θα πετύχει...:guitarist::guitarist:

Γι αυτό άρχισε να τον εκπαιδέυεις απο τώρα..ώστε να γίνει super!!!!!!!:flipout:
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
παντως στην Ελλάδα με 1500 λίρες δηλ περίπου 1800 ευρώ καλό φωτογράφο γάμου δεν βρίσκεις και αν βρείς θα είσαι πολύ τυχερός

Εξαρταται τι ονομαζεις καλο φωτογραφο...
Το "ονομα" ή τη δουλεια του?
Ο φωτογραφος που εκανε τον γαμο μου (2003 φιλματη), εκανε το γαμο (2008 ψηφιακα) και τη βαφτιση (2005 ψηφιακα) κολλητων μου φιλων , συστημενος απο εμενα φυσικα, και η τιμη του δεν εφτασε ουτε κατα διανοια σε τετοια υψη.
Οσο για τη δουλεια του; Αν δεν θεωρηθει γκριζα διαφημιση, και μου ζητηθει απο καποιο μελος, ευχαριστως να αναρτησω link με το site του...
 
Last edited:
προφανως μιλάω για την δουλεία του φίλε μου. δεν πήγα στην annie leibovitz!!
εντάξει οι δουλειές αυτώς των φωτογράφων ιδίως σε μερικές περιπτώσεις ήταν εκπληκτικές αλλα....οι τιμές τσουζανε λιγακι

βέβαια να διευκρινήσω ότι αυτές οι τιμές αφορούνε εκτύπωση, ρετουσάρισμα και αλμπουμ (ψιλομέτριο βεβαια)
 
Last edited: