iCocoaWare -> Greek TV Guide

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Αν κ έχει ήδη αναφερθεί σε άλλο νήμα, νομίζω ότι αξίζει να αναφερθεί σε δικό του νήμα...:grinning-smiley-043

applogo_final_128.png


Η εφαρμογή αυτή είναι 100% ελληνικής παραγωγής από δύο προγραμματιστές, τον Νίκο και τον Απόστολο, οι οποίοι έχουν στήσει την "εταιρεία" iCocoaWare. :BDGBDGB53:

Είναι μια εφαρμογή που έχει πάρει την έγκριση της Apple και βρίσκεται ήδη στο Appstore ΕΔΩ.

Το κόστος αγοράς είναι 2,99 ευρώ, ενώ το επίσημο site με πληροφορίες είναι ΕΔΩ.

Καλύπτει το καθημερινό πρόγραμμα των 12 καναλιών εθνικών εμβέλειας, των 3 ψηφιακών και των 18 συνδρομητικών της Nova. :eek:perator:

Τα χαρακτηριστικά της εφαρμογής, όπως τα περιγράφουν οι ίδιοι, είναι :

- Απλή και εύχρηστη.
- Καθημερινό πρόγραμμα ανά κανάλι.
- Καθημερινό πρόγραμμα ανά κατηγορία (π.χ. Ντοκιμαντέρ, Ταινίες, Σειρές, Αθλητικά, κ.τ.λ.).
- Τι παίζεται τώρα.
- Τι θα ξεκινήσει αμέσως μετά.
- Περιγραφές εκπομπών.
- Λίστα αγαπημένων.
- Ένδειξη Πλήθους αγαπημένων στο εικονίδιο.
- Δυνατότητα αποστολής των λεπτομερειών κάθε εκπομπής με email.
- Υποστηρίζονται έως 12 εθνικής εμβέλειας, 3 ψηφιακά και 18 συνδρομητικά κανάλια.
- Αυτόματη ενημέρωση του τηλεοπτικού προγράμματος κατά την έναρξη της εφαρμογής.
- Τα δεδομένα αποθηκεύονται στη συσκευή. Απαιτείται μόνο μία ενημέρωση ανά μέρα.


IMG_0215-200x300.PNG
IMG_0216-200x300.PNG
IMG_0217-200x300.PNG
IMG_0218-200x300.PNG


Η εφαρμογή είναι πράγματι πολύ απλή στην χρήση, φιλική προς τον χρήστη, ενώ ενημερώνεται ταχύτατα.

Τέλος, η δυνατότητα δημιουργίας "Αγαπημένων" είναι πολύ καλή !! :a0210:

Μπράβο στους δύο έλληνες προγραμματιστές, εύχομαι να ακολουθήσουν κ άλλοι με εξίσου "δυνατές" εφαρμογές. :SFGSFGSF:
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Είναι όντως πολύ καλή εφαρμογή.
Τα 2.99 τα θεωρώ πολλά όμως, άσχετα αν τα έδωσα...
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
θα υπαρξει και μια εφαρμογη παρομοια δωρεαν απο τον '' slavikos '' οπως εγραψε το iphone hellas.gr
 

BigMac

Established Member
9 October 2007
126
Αθήνα
θα υπαρξει και μια εφαρμογη παρομοια δωρεαν απο τον '' slavikos '' οπως εγραψε το iphone hellas.gr

Αυτό είναι αλήθεια. Όμως κρίνοντας από το βιντεάκι που είχε βγάλει, διαφέρουν στον τρόπο λειτουργίας τους. Το Greek TV Guide κάνει ένα sync για όλη την ημέρα με το που ξεκινήσει η εφαρμογή. Του slavikou τραβάει τα δεδομένα καθώς περιηγείσαι στα κανάλια. Λογικά θα τα κασάρει κιόλας αλλά φαίνεται πως το Greek TV Guide θα του ρίχνει στα αυτιά από πλευράς ταχύτητας.

Φυσικά το free είναι free όπως και να το κάνουμε αλλά πότε θα βγει? Σε κάποιο post του είχε αναφέρει πως θα το δούμε σύντομα αλλά ακόμη τίποτα...
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Καλή εφαρμογή με κάποια αρνητικά.
Κατ'αρχήν τη λίγο τσιμπιμένη τιμή...
Μετά, δείχνει μόνο το πρόγραμμα της ημέρας. Καλό θα ήταν να δείχνει 2-3 μέρες αν όχι και εβδομαδιαίο.
Επίσης όταν πας στην επιλογή "Τι παίζεται τώρα;" σορτάρει τα κανάλια αλφαβητικά και όχι σαν Αναλογικά και Συνδομητικά που είναι πιο ευανάγνωστα. Έτσι πχ για να δεις Σταρ ή Σκάι πρέπει να τρέξεις στο τέλος της λίστας και δεν είναι και πολύ βολικό.
Κατά τα άλλα αρκετά καλή προσπάθεια.
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,091
Homeless
Παιδια εχθες έδειχνε στο τι παίζεται τώρα ότι να ναι και στο τι παίζεται μετα δεν εβγαζε τιποτα.
 

BigMac

Established Member
9 October 2007
126
Αθήνα
Παιδιά μην αγχώνεστε για το χθεσινό πρόβλημα. Φαίνεται πως είχε κάποιο πρόβλημα ο server που αντλούν το πρόγραμμα αλλά έχει πλέον λυθεί και από σήμερα όλα κομπλέ. Βρήκα την απάντηση στο support forum της iCocoaWare. Link ΕΔΩ
 

iCocoaWare

New member
10 December 2009
16
Αθήνα, Ελλάδα
Λοιπόν παιδιά επειδή καταλαβαίνω ότι κάποιοι από εσας μας έχουν δώσει τα λεφτά τους καταρχάς σας ευχαριστούμε πολύ.

Έχουμε ήδη έτοιμο το πρώτο update της εφαρμογής και αυτή την στιγμή το τεστάρουμε για να είναι όσο bug-free γίνεται.

Προσθέσαμε, themes, δυνατότητα να μην εμφανίζει τα groups καναλιών που τυχόν δεν σας ενδιαφέρουν (για παράδειγμα δεν έχουν όλοι NOVA) και real-time search σε κάθε οθόνη που εμφανίζει εκπομπές.

Ελπίζουμε σε επόμενο update να βάλουμε και push. Θα θέλαμε φυσικά να ακούσουμε και τις δικές σας ιδέες και άμα είναι εφικτό να τα ενσωματόσουμε.
 

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Καλό θα ήταν αν κάποια στιγμή υποστήριζε και περισσότερες από μία μέρα
 

iCocoaWare

New member
10 December 2009
16
Αθήνα, Ελλάδα
Καλό θα ήταν αν κάποια στιγμή υποστήριζε και περισσότερες από μία μέρα

Το ανέφερα σε άλλο thread και ζητώ συγνώμη για την επαναλήψη:

Το να προσθέσουμε το πρόγραμμα επόμενων ημερών δεν είναι κάτι ιδιαίτερα εύκολο καθώς η εφαρμογή σχεδιάστηκε με την λογική της άμεσης πληροφόρησης. Τα δεδομένα για μία μέρα είναι 250-300 KB. Άρα μιλάμε για download περίπου 1ΜΒ την ημέρα για το διευρημένο πρόγραμμα.
 

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Τα δεδομένα για μία μέρα είναι 250-300 KB. Άρα μιλάμε για download περίπου 1ΜΒ την ημέρα για το διευρημένο πρόγραμμα.
Ναι το μέγεθος πιθανώς είναι ένα πρόβλημα...αλλά ίσως μπορούσατε να έχετε επιλογή,ώστε ο χρήστης να επιλέγει αν θέλει μια ή παραπάνω μέρες...

anyway....ευχαριστούμε για την εφαρμογή
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
το έχουμε σκεφτεί αλλά δεν μπορέσαμε δικαιολογήσουμε την lite και να είναι λειτουργική. Τι σκέφτεσαι να περιέχει η lite?

μονο τα βασικα ελευθερα καναλια ( αντ1 μεγκα αλφα σταρ )

και χωρις το τι παιζει τωρα και χωρις push notifications, χωρις το τι παιζει μετα και χωρις αγαπημενα ...

περιγραφες χμ μερικες φορες χρειαζονται ... )
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Απάντηση: Re: iCocoaWare -> Greek TV Guide

μονο τα βασικα ελευθερα καναλια ( αντ1 μεγκα αλφα σταρ )

και χωρις το τι παιζει τωρα και χωρις push notifications, χωρις το τι παιζει μετα και χωρις αγαπημενα ...

περιγραφες χμ μερικες φορες χρειαζονται ... )

spyrmak για εσένα μπορεί να είναι αυτά τα βασικά κανάλια, για εμένα όμως είναι πχ. το σκάι.

Νομίζω ότι η εφαρμογή είναι πολύ καλή κ εκπληρώνει ότι έχει υποσχεθεί. :grinning-smiley-043
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Συγγνώμη που θα φανώ κακός, ειδικά με ένα Ελληνικο προγραμμα. Θεωρώ όμως ότι είναι πολύ κακή εφαρμογή. Την κατατασσω στις χειρότερες που έχω αγοράσει και πιστέψτε με έχω αγοράσει πολλές. Επίσης θεωρώ λάθος να είναι sticky σε αυτό το φόρουμ. Καλό είναι να υποστηρίζουμε τα ντόπια προιοντα νομίζω όμως ότι είναι καιρός να μας υποστηρίξουν και αυτά λίγο....
 

iCocoaWare

New member
10 December 2009
16
Αθήνα, Ελλάδα
Συγγνώμη που θα φανώ κακός, ειδικά με ένα Ελληνικο προγραμμα. Θεωρώ όμως ότι είναι πολύ κακή εφαρμογή. Την κατατασσω στις χειρότερες που έχω αγοράσει και πιστέψτε με έχω αγοράσει πολλές. Επίσης θεωρώ λάθος να είναι sticky σε αυτό το φόρουμ. Καλό είναι να υποστηρίζουμε τα ντόπια προιοντα νομίζω όμως ότι είναι καιρός να μας υποστηρίξουν και αυτά λίγο....

Σίγουρα ανάμεσα στον κόσμο που έχει αγοράσει την εφαρμογή μας, θα υπάρχουν και ορισμένοι που θεωρούν ότι τελικά δεν τους καλύπτει. Θα ήθελες να μας πεις τους λόγους που σε έχουν οδηγήσει σε αυτό το συμπέρασμα?
 

spyrmak

Supreme Member
19 February 2007
4,748
Aθηνα
Το σκαι συμφωνώ κι εγώ πρέπει να είναι στα βασικά πλέον

Top gear

Mythbusters
ice road truckers

build it bigger
extreme engineering

megastructures

Και οχι μόνο


Προγραμματα ξένων συνδρομητικων !

μου διέφυγε ( βγάλτε το σταρ ! ) :flipout:

(για το στικυ δε διαφωνώ . Όλες οι apps του app store αφορούν κυρίως Αμερικανούς Άγγλους κλπ . Τοπικού ενδιαφέροντος apps Καλο είναι να προβάλλονται ... )
 
Last edited: