Υδάτινος Κόσμος — Waterworld

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    12

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά





» Παίζουν: Κέβιν Κόστνερ, Ντένις Χόπερ.
» Σκηνοθέτης: Κέβιν Ρείνολντς.

» Διάρκεια: 129' λεπτά
» Kατηγορία: Περιπέτεια, Φαντασίας
» Έτος: 1995

» Studio: Dreamworks
» Γλώσσα: English
» Υπότιτλοι: Ελληνικά
» Διαθέσιμο σε: BLU-RAY, DVD και Digital







Σ' αυτό το φουτουριστικό θρίλερ η Γη είναι καλυμμένη με νερό και το ανθρώπινο είδος
προσπαθεί να επιζήσει μέσα σε προχειροφτιαγμένες νησίδες που επιπλέουν.



Υπόθεση:
Ο Costner, υποδύεται έναν μεταλλαγμένο που περιφέρεται με το γρήγορο σκάφος του εμπορευόμενος ό,τι μπορεί.
Σε μία επίσκεψη του σε μία τέτοια πόλη παγιδεύεται σε έναν αγώνα, ανάμεσα στον κακό Deacon και το μυστικό
ενός παιδιού, το κλειδί για έναν όμορφο, ονειρεμένο κόσμο που ονομάζεται Dryland.









 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Μου άρεσε απείρως περισσότερο το Mad Max (αναφέρομαι μόνο για το The Road Warrior, τα άλλα είναι πολύ υποδεέστερα κατά τη γνώμη μου). Mακάρι τουλάχιστον η κόπια να αξίζει (τεχνικως) τα λεφτά όποιου τα δώσει.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,693
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Παρεξηγημένη ταινία. Εμένα μου άρεσε και ας έχει φάει το δούλεμα του κερατά (μανιώδεις καπνιστές σε ένα τάνκερ γεμάτο βενζίνη).
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Υπεροχο παρκο , πραγματικα διασκεδαστικο.

Αν βρω χρονο θα ανεβασω κανα βιντεο με την παρασταση.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

και αυτή η ταινία άφησε εποχή όμως, στη Disneyland υπάρχει ακόμα σαν "θέμα".

Disneyland ή στα Universal Studios LA; ;)

όντως απίστευτη παράσταση. Μετά αναρρωτιόμαστε πως κοστίζουν οι ταινίες εκατομύρια δολλάρια.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Αξιζει μια θεση σε καθε συλλογή ως μια απο τις χειροτερες ταινιες ολων των εποχων...:grinning-smiley-043

Υπαρχει βεβαια και ο "Ταχυδρομος" παλι με τον Κεβιν Κοστνερ που ειναι εξισου χαλια αν οχι χειροτερη...:BDGBGDB55:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Μου άρεσε απείρως περισσότερο το Mad Max (αναφέρομαι μόνο για το The Road Warrior, τα άλλα είναι πολύ υποδεέστερα κατά τη γνώμη μου). Mακάρι τουλάχιστον η κόπια να αξίζει (τεχνικως) τα λεφτά όποιου τα δώσει.

Mε συνάδελφό σου στη σκηνοθεσία, αυτό έλειπε, να μή σου άρεσε... :D :flipout: :D
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Ευχαριστώ για την διόρθωση, Universal Studios LA είναι! :damnyou:

Αν είναι το ίδιο set με αυτό που γυρίστηκε η ταινία έπρεπε να βγάλει κάπως τα λεφτά του. Η ταινία αφού καθυστέρησε πολύ στα γυρίσματα (διαφωνίες Costner με Reynolds και αν θυμάμαι καλά και μια κακοκαιρία που τους κατέστρεψε το μισό set) τελικά κόστισε το φοβερό, για το 1995, ποσό των 100 εκ. δολαρίων, λεφτά που τελικά δεν τα έβγαλε.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Αν είναι το ίδιο set με αυτό που γυρίστηκε η ταινία έπρεπε να βγάλει κάπως τα λεφτά του. Η ταινία αφού καθυστέρησε πολύ στα γυρίσματα (διαφωνίες Costner με Reynolds και αν θυμάμαι καλά και μια κακοκαιρία που τους κατέστρεψε το μισό set) τελικά κόστισε το φοβερό, για το 1995, ποσό των 100 εκ. δολαρίων, λεφτά που τελικά δεν τα έβγαλε.

Γιατι αραγε? Ειναι κριμα που δεν ειδε αυτο το αριστουργημα περισσοτερος κοσμος...:flipout:
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Εμενα μου αρεσε στην πρωτη θεαση.

Ηταν λιγο μεγαλο αλλα σαν σκηνικο και ιδεα ηταν καλο.
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Eμένα μου άρεσε πολύ! και ο Ταχυδρόμος :)
Γενικώς ταινίες που η γή μας γίνεται κ@λ@ς, είναι ωραίο θέμα :)
 
18 June 2006
720
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Γιατι αραγε? Ειναι κριμα που δεν ειδε αυτο το αριστουργημα περισσοτερος κοσμος...:flipout:

Από τις τέσσερεις ταινίες που σκηνοθέτησε ο Κόστνερ οι τρεις είναι διαμάντια προς ανακάλυψη.Την πρώτη (Dances with wolves) την ξέρουμε όλοι.

Το πρόβλημα είναι ότι οι δύο επόμενες ήταν υπερβολικά φιλόδοξες και τίναξαν την καρριέρα του στον αέρα (συν τον μάλλον αντιπαθή χαρακτήρα του)

Το WATERWORLD έκανε το λάθος και το ξεκίνησε με τον Kevin Reynolds ενώ είχαν ήδη σκοτωθεί στο Robin Hood.Φυσικά το τελείωσε μόνος του με το σετ να καταστρέφεται από τυφώνα αν θυμάμαι καλά και τεράστιες γκρίνιες για τα λεφτά.Προσωπικά το θεωρώ ένα από τα ωραιώτερα έργα της δεκαετίας .Άριστος μαθητής του Κάσνταν και με ένα όραμα κοντά στον John Ford -χωρίς όμως την οικονομία του- το waterworld σε μεγάλη κυρίως οθόνη σε συνεπαίρνει.Εχει και έναν υπέροχο πισινό σε κοινή θέα-Jean Triplehorne.

Μετά παιζοντας τα ρέστα του γύρισε ένα ακόμα ασυμάζευτο τρίωρο διαμάντι.
Ο Ταχυδρόμος είναι ένα western επιστημονικής φαντασίας με έναν καταπληκτικό κακό ,έναν μέτριο Κόστνερ ως ρόλο ,αλλά και μία ανεπανάληπτη χρήση του τοπίου .Μεγάλη -οικονομική και μόνο -αποτυχία .

Η τελευταία ταινία του ως τώρα είναι αριστούργημα.Ένα ουέστερν στο μονοπάτι του Liberty Valance και του Unforgiven.Λέγεται Open Range
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Θα συμφωνήσω πως περισσότερο ο αντιπαθής χαρακτήρας του στους κύκλους του Hollywood παρα οι ταινιες του ηταν η αιτία που ο Κοστνερ χάθηκε μεσα στα χρονια…
Το Waterworld όπως και το Postman δεν αξίζουν σε καμια περίπτωση τα αρνητικά σχολια που του σέρνουν ολο αυτόν τον καιρο …
Παρολα αυτά το κυνήγι που έφαγε ο Costner λογο του ασυμβίβαστου του χαρακτήρα του, τον εφερε σε δυσκολη θεση και με ανθρώπους που εχουν την δυναμη να παρασύρουν απόψεις…
Το waterworld στέκετε περίφημα και αποψη μου είναι πως πρόκειται από τις καλύτερες ταινιες του ειδους …
Το στορυ βέβαια δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας παρολα αυτά ο Kevin Reynolds εστεισε μεσα στο νερο πολύ καλες σκηνες δράσεις με τροπο που θα ήθελα να κανουν και πολλοί δήθεν συνάδελφοι του τα τελευταία χρονια που στις σκηνές δράσεις αναλώνονται σε μονταζ διαφημιστικού τρόπου για να κρύψουν την αδυναμία τους στα γεματα καδρα…
Ένα από τα κοινα υπεροχα σημεία του Waterworld και του Postman είναι η μουσική επένδυση από τον James Newton Howard…
Ειδικα για το Soundtrack του Postman θεωρω απαράδεκτη την μη βράβευση του από την ακαδημία…
Ισως το καλυτερο του Howard και σίγουρα μεσα στα 5 καλύτερα του ως τωρα…
Το Waterworld κοστισε πανω από 170 εκατομμύρια δολάρια, ποσο ρεκορ για την εποχη και κινδύνεψε να βουλιάξει λόγο της μέτριας αποδοχής που ειχε στην Αμερική…
Η μπουγαδα σώθηκε από το Ευρωπαϊκό κοινο που ειδε θετικά την ταινια…
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Όπως προείπα εγώ προτιμώ το "The Road Warrior" αλλά οφείλω να ομολογήσω οτι η σκηνή με τον γέρο στη δεξαμενή όταν έρχεται η φωτιά και αυτός αναφωνεί "Επιτέλους" είναι κορυφαία!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: ΥΔΑΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ — Waterworld

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόση αρνητική αύρα περιτριγυρίζει αυτή την ταινία. Για μένα είναι από τις πιο απολαυστικές του είδους. Τώρα που ξαναβγαίνει σε Μπλε, είναι ευκαιρία και για πολλές ίντζες... :grinning-smiley-043