Πάθος: Mουσική και Χορός...

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Καλημέρα-bye-

Επειδή το τελευταίο διάστημα μία απ'τις μεγάλες μου Αγάπες είναι ο χορός και συγκεκριμένα το Tango, μήπως κάποιος από εσάς έχει περισσότερη γνώση επί του θέματος?? π.χ.Πώς ξεκίνησε αυτός ο τόσο ερωτικός χορός, ποια η θέση του στις Τέχνες σήμερα....κ.λ.π.


http://http://www.youtube.com/watch?v=dBHhSVJ_S6A
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,804
Αθήνα
Για το πως ξεκίνησε δεν ξέρω, υποθέτω οτι μπορείς να βρεις πληροφορίες στο διαδίκτυο, ξέρω πάντως οτι το 2009 η UNESCO ανακήρυξε το tango ως παγκόσμια κληρονομιά. Συμφωνώ μαζί σου οτι το tango, το Αργεντίνικο είναι ο πιο ερωτικός χορός που υπάρχει.
Ο μεγαλύτερος (επώνυμος τουλάχιστον) μουσικός του tango υπήρξε πάντως ο Astor Piazzola, με καταπληκτικές συνθέσεις (μου άρεσε πολύ η μουσική του για την ταινία του Fernando Solanas "Sur", ο Νότος).
Πιστεύω καλή δουλειά κάνουν οι Gotan Project σε μια προσπάθεια να κάνουν τη μελωδία του ταγκό πιο προσιτή σε μεγαλύτερο κοινό (πιο μπιτάτες μελωδίες) όπως και οι Bajofond, το project του Gustavo Santaolalla, συνθέτη του soundtrack του Brokeback Mountain.
Kαλές αναζητήσεις!
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Δεν ήξερα ότι φέρει κι έναν τόσο σημαντικό τίτλο,Παγκόσμια Κληρονομιά...Πολύ ενδιαφέρον!
Τhank you-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,780
Μεσευρώπη
Οι γνώσεις μου για το Τανγκό περιορίζονται στα όσα έχω διαβάσει σχετικά στα διηγήματα του Borges. Φαίνεται ότι γεννήθηκε στις αρχές του περασμένου αιώνα στα κακόφημα στέκια και τους οίκους ανοχής του Μπουένος Άιρες, όπως το δικό μας Ρεμπέτικο γεννήθηκε στους τεκέδες και τα καπηλειά. Για πολύ καιρό θεωρούνταν χορός ανήθικος γιατί χορευόταν πολύ κολλητά, μάλιστα για ένα διάστημα επιβαλλόταν δια νόμου στους χορευτές να χορεύουν "με φως", δηλαδή να αφήνουν το φως να περνάει ανάμεσα στα σώματά τους, να μην κολλάνε εντελώς ο ένας στον άλλο.
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Ούτε που τα έχω διαβάσει....ωραία:antlers:
Ξεκίναω σοβαρή μέλετη επί του θέματος..
Σας ευχαριστώ κ.Ζαγγογιάννη!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,780
Μεσευρώπη
Ούτε που τα έχω διαβάσει....ωραία:antlers:
Ξεκίναω σοβαρή μέλετη επί του θέματος..
Σας ευχαριστώ κ.Ζαγγογιάννη!

Σε αυτή την περίπτωση σου προτείνω την έκδοση των Απάντων Πεζών με τα εξαιρετικά σχόλια του Αχιλλέα Κυριακίδη. Αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ. Όχι και "κ.Ζαγγογιάννη". Κώστα με λένε-bye-
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Σε αυτή την περίπτωση σου προτείνω την έκδοση των Απάντων Πεζών με τα εξαιρετικά σχόλια του Αχιλλέα Κυριακίδη. Αξίζει τον κόπο.

Υ.Γ. Όχι και "κ.Ζαγγογιάννη". Κώστα με λένε-bye-


Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα,να'σαι καλά! Πάω να το πάρω..:smile::smile:

Υ.Γ. Κωνσταντίνος - Κώστας είναι το Νούμερο Ένα στη Λίστα αγαπημένων Ανδρικών Ονομάτων!!!-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,780
Μεσευρώπη
Σ'ευχαριστώ πολύ Κώστα,να'σαι καλά! Πάω να το πάρω..:smile::smile:

Υ.Γ. Κωνσταντίνος - Κώστας είναι το Νούμερο Ένα στη Λίστα αγαπημένων Ανδρικών Ονομάτων!!!-bye-

Με αρκετή καθυστέρηση, ευχαριστώ πολύ. Προχθές στη δουλειά μια συνάδελφος έλεγε, αρκετά δυνατά ώστε να το ακούω καλά, πόσο απαίσιο όνομα είναι το Κώστας. Ώστε δεν έχεις διαβάσει ακόμη την "Βιβλιοθήκη της Βαβέλ"; Να ήξερες πόσο σε ζηλεύω...Για να κλείσω το off topic και να επιστρέψουμε στο τανγκό, δυό από τις πιό αστείες σκηνές χορού που έχω δει είναι στην ταινία "Αληθινά Ψέματα". Εκεί ο Σβαρτσενέγκερ χορεύει τανγκό σε δύο σκηνές, στην αρχή με τη Σάλμα Χάγεκ και στο τέλος με την Jamie Lee Curtiss. 'Ισως ο χειρότερος χορευτής της ιστορίας του σινεμά. Πως ήταν ο Αλ Πατσίνο στο Άρωμα Γυναίκας; Καμμία σχέση.
 

Stephania Gk.

AVClub Addicted Member
23 April 2008
2,381
Μήπως ακούσατε κάτι για παράσταση χορού tango -αρχές Δεκέμβρη- στο Μέγαρο Μουσικής?? ή εγώ ονειρεύομαι???:adore: