Υπέρυθρη φωτογραφία - Τεχνικές και παραδείγματα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Με την υπερυθρη φωτογραφια ασχοληθηκε κανεις?
Ψαχνω για γενικες οδηγιες (φιλτρα+ επεξεργασια κτλ):huh2: :chinscratch:

edit Διαχείρησης 2022 : Infrared Photography: A Beginner’s Guide

βάζω ένα πολύ απλό οδηγό για τα βασικά στο συγκεκριμένο είδος φωτογράφησης ξεκινώντας από το τι είναι η υπέρυθρη φωτογραφία.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Καλησπερα, οχι εννοω σε ψηφιακο αισθητηρα.
Κοιταω τον τελευταιο καιρο αρκετες φωτογραφιες και τις βρισκω ενδιαφερουσες.
Με ενδιαφερει κυριως την εpεξεrγασια που κανουμε στο PS
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Για πραγματική digital IR χρειάζεται ειδική μετατροπή στην μηχανή, με αφαίρεση του αντι-IR φίλτρου. Και πάλι εμερικές είναι πιό κατάλληλες απο άλλες, όπως και μερικοί φακοί είναι καλύτεροι για IR απο άλλους.

Αν σε ενδιαφέρει σε ψηφιακό, μπορείς να βρείς μία μεταχειρισμένη DSLR (η 350D, και η 30D νομίζω είναι πολύ καλές σε αυτό το θέμα, και να της κάνεις την μετατροπή.
Αν σε ενδιαφέρει να δοκιμάσεις σε φιλμ και δεν θέλεις να πάρεις πακέτο, ενδιαφέρομαι και εγώ αν θες να πάρουμε μαζί μερικά για δοκιμές.

Μερικά links
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/infrared dslr.shtml
http://www.ephotozine.com/article/Convert-your-Digital-SLR-to-Infrared-8725
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Υπερυθρη φωτογραφια?

Yπ όψιν ότι τα υπέρυθρα φίλμς όπως το Κodak φορτώνονται στη μηχανή σε απόλυτο σκοτάδι. Το ίδιο ισχύει και για το άνοιγμα της συσκευασίας τους.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Για πραγματική digital IR χρειάζεται ειδική μετατροπή στην μηχανή, με αφαίρεση του αντι-IR φίλτρου. Και πάλι εμερικές είναι πιό κατάλληλες απο άλλες, όπως και μερικοί φακοί είναι καλύτεροι για IR απο άλλους.

Αν σε ενδιαφέρει σε ψηφιακό, μπορείς να βρείς μία μεταχειρισμένη DSLR (η 350D, και η 30D νομίζω είναι πολύ καλές σε αυτό το θέμα, και να της κάνεις την μετατροπή.
Αν σε ενδιαφέρει να δοκιμάσεις σε φιλμ και δεν θέλεις να πάρεις πακέτο, ενδιαφέρομαι και εγώ αν θες να πάρουμε μαζί μερικά για δοκιμές.

Μερικά links
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/infrared dslr.shtml
http://www.ephotozine.com/article/Convert-your-Digital-SLR-to-Infrared-8725

Έχω μία παροπλισμένη 350D που σκεφτόμουν να αξιοποιήσω με αυτόν τον τρόπο πέρισυ, αλλά όταν διαπίστωσα πως πρόκειται για ολόκληρη ...εγχείριση, το άφησα...
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Υπερυθρη φωτογραφια?

Eχμμ συγνωμη με σκετο φιλτρο IR γιατι δε γίνεται δουλειά? ουτε εγχείριση ούτε τίποτα. Σίγουρα δεν εχει την ιδια ευκολία με μια "ανοιγμενη" dslr αλλα η δουλειά γίνεται...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Τι θα κάνει το πρόσθετο IR φίλτρο (εννοείται φίλτρο που αφήνει να περάσει μόνο το IR μέρος του φάσματος) όταν στη συνέχεια το φίλτρο μπροστά από τον αισθητήρα κόβει το IR τμήμα;
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Υπερυθρη φωτογραφια?

Το φιλτρο του αισθητητα κόβει μεν αλλα περνάει υπερυθρο "φως".
Ετσι στα γρήγορα:

http://www.teddy-o-ted.com/tutorials/a-guide-to-infrared-photography/

Σιγουρα η δουλεια με τα φιλτρα ειναι ποιο δύσκολη (βλεπε εστιαση) αλλα δεν εχουν ολοι spare dslr's + το κουραγιο να την...ανοίξουν. Ετσι λοιπον φιλτρακια εμπρος απο τον φακό...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Αρκετές μηχανούλες τσέπης δεν έχουν ενσωματωμένο φίλτρο υπερύθρων στον αισθητήρα τους, οπότε με ένα φίλτρο μπροστά στο φακό τους τραβάνε κανονικά υπέρυθρες φωτογραφίες.

Το φτηνότερο υπέρυθρο φίλτρο είναι ένα κομμάτι φίλμ εντελώς καμμένο απ' το φώς! Τοποθετημένο σε μια θήκη slide, μπορεί να στερεωθεί σχετικά εύκολα πάνω σε μικρούς φακούς και να μας βοηθήσει να μας φύγει η περιέργεια στο τι θα βλέπαμε στην άκρη του οπτικού φάσματος. Συνήθως χρειάζεται και τρίποδο μιας και οι χρόνοι εκθεσης μεγαλώνουν ιδιαίτερα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Αρχαίο το νήμα, το αναβιώνω και μόλις βρώ χρόνο θα γράψω σχετικά για το σπορ της υπέρυθρης φωτογραφίας. Αρκετα δείγματα έχω ανεβάσει και εγώ και καποια αλλά παιδιά στο σχετικό νήμα της Gallery.

Μόλις παρέλαβα την νέα μου μετατροπή ΕΜ10 ΙΙ full spectrum οπότε θα βγοϋν και νέα δείγματα.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Λοιπόν πρώτες δοκιμές με την υπέρυθρη full spectrum ΕΜ10ΙΙ. Τέσταρα το σώμα και όλα δουλευουν ρολόι παρόλη την μετατροπή. Δεν ειχα ποτε μηχανή full spectrum και ήθελα να δώ διαφορές απο τις παλιές μου υπέρυθρες την Olympus PL2 με φορεμένο φίλτρο 720nm και την Olympus EPL5 με φορεμένο φίλτρο 590nm (τίς έχω πουλήσει).

Για όσους δεν ξέρουν τι σημαίνει full spectrum μετατροπή ειναι η αφαίρεση του ΑΑ φίλτρου της μηχανής και η αντικατάστασή του με ένα απλό ποιοτικό καθαρό φιλτρο που αφήνει να περνα UV, ορατό φως και υπέρυθρο φώς, δηλ. απο 200nm-1000nm περίπου ανάλογα πάντα το <καθαρό φίλτρο> που θα μπεί. Δυστυχώς ο ατυχής (οικονομικά) φωτογράφος για να κάνει χρήση του υπέρυθρου φάσματος, πρέπει να επενδύσει εκτός απο την μετατροπή και σε φίλτρα φακών υπέρυθρα απο 550-900nm, για να πετύχει το ανάλογο αποτέλεσμα που θα έπερνε με μια υπέρυθρη μετατροπή μηχανής απευθείας σε ενα συγκεκριμένο εύρος IR. Παρότι οικονομικά με μια IR full spectrum μπορει να ματώσεις με την αγορά φίλτρων, μπορείς ταυτόχρονα να έχεις τα καλά και των 2 κόσμων, αφου με την αγορά ενός καλού IR CUT φιλτρου για τους φακους σου η full spectrum μετατρεπεται σε κανονική μηχανή για νορμαλ φωτογραφίες. Επισης υπάρχουν ειδικά φιλτρα για πιο ειδικές εφαρμογές αστροφωτογράφησης, χρήση με φλάς, νυχτερινές κλπ.

Το πρώτο που ηθελα να διαπιστώσω ήταν αν η μηχανή εστίαζε σωστά με τους φακους μου , η προηγούμενη αγορά μου μια full spectrum G5 δυστυχως δεν στεφθηκε με επιτυχία, η μηχανή ηταν άψογη αλλά με 1-2 φακούς μου (20/1.7 και 15/1.7) μόνο είδα ότι δεν εστίαζε πάνω απο 10 μετρα και γιαυτό την επέστρεψα. Η ΕΜ10 ΙΙ που πήρα τωρα είναι σαφως καλύτερη μηχανή, με περισσότερα ηλεκτρονικά βοηθήματα και πάρα πολύ καλή σταθεροποίηση, κάτι που είναι σουπερ απαραίτητη για υπέρυθρη φωτογραφία στο χέρι με δυνατά φιλτρα όπου οι χρόνοι πέφτουν σημαντικά.

Δευτερο τεστ ήθελα να διαπιστώσω πόσο αβάντα σε έκθεση έχω με το νέο σώμα που έχει αφαιρεθει το ΑΑ φίλτρο. Με το σκεπτικό αυτο είδα διαφορές 1.5-2 stop με τον ίδιο πάντα φακό και τις ίδιες ρυθμίσεις σε f5.6 μεταξύ ΕΜ10ΙΙ ΙR και Penf στο ίδιο κάδρο και σε φωτομέτρηση matrix.

Τριτο και τελευταίο για την ώρα τεστ, με τον ίδιο φακό στις 2 μηχανές για να δώ πόσο κόβει σε λεπτομέρεια το <καθαρό φίλτρο> που μπήκε στη μετατροπή (δεν αγοράστηκε ξέχωρα αλλά ήταν επιλογή του εργαστηρίου που έκανε την μετατροπή). Εδώ είχα μια ευχάριστη εκπληξη αφού διαπιστωσα ότι οι φωτο (ημέρα με συννεφιά όμως) απο τις δυο μηχανές σε f5.6 μέχρι και 200-300% μεγενθυνση ήταν παρόμοιες σε λεπτομέρεια (όχι χρώμα παρότι εκανα CWB στην full spectrum) με εξαίρεση βέβαια την υπεροχή σε ανάλυση της Πεν λόγω 20αρη αισθητήρα. Τα δειγματα υπάρχουν ακόμη αν θελει κάποιος να ανεβάσω, αλλά νομίζω ότι ειναι πιο χρήσιμο να ανεβάσω καποια συγκριτικά όταν έχω τελειώσει όλα τα τεστ. Επιφυλάσσομαι και για αλλες δοκιμες με ηλιοφάνεια, εκει βέβαια μπορει να υπάρξουν αλλες εκπλήξεις (μεγαλύτερο flare κλπ).

Απο φίλτρα τώρα μεχρι στιγμής για δοκιμές έχω ένα Hoya 72mm ΙR 720nm και ένα 37mm Heliopan 780nm και ψαχνω ένα ποιοτικό IR CUT και ένα 590nm.

Αν πάει καλά το project και με ένα IRCUT φιλτρο η ΕΜ10ΙΙ IR δουλευει νορμάλ βλέπω την Penf να αλλάζει χέρια Χριστούγεννα στα γενέθλιά της
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

διάβασα ένα σχετικό άρθρο ότι το βράδυ τραβάς υπο προυποθεσεις και με υπέρυθρη και εχτες το δοκίμασα, η φωτό είναι jpeg με τον 12-32 στα 12mm, ISO1600, 1/2 δευτ. στο χέρι, δυστυχως δεν φόραγα και το καλύτερο φιλτρο για βράδυ (780nm) στην full spectrum EM10II αλλά νομίζω ότι τα πήγε σχετικά καλά σε δυσκολες φωτιστικές συνθήκες , μαυρα σκοτάδια με κοντρα φωτα στους περιμετρικους δρόμους γυρω

_C090002.jpg
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

..

1) Για όσους δεν ξέρουν τι σημαίνει full spectrum μετατροπή ειναι η αφαίρεση του ΑΑ φίλτρου της μηχανής και η αντικατάστασή του με ένα απλό ποιοτικό καθαρό φιλτρο που αφήνει να περνα UV, ορατό φως και υπέρυθρο φώς, δηλ. απο 200nm-1000nm περίπου ανάλογα πάντα το <καθαρό φίλτρο> που θα μπεί.
..
2) Δευτερο τεστ ήθελα να διαπιστώσω πόσο αβάντα σε έκθεση έχω με το νέο σώμα που έχει αφαιρεθει το ΑΑ φίλτρο. Με το σκεπτικό αυτο είδα διαφορές 1.5-2 stop με τον ίδιο πάντα φακό και τις ίδιες ρυθμίσεις σε f5.6 μεταξύ ΕΜ10ΙΙ ΙR και Penf στο ίδιο κάδρο και σε φωτομέτρηση matrix.
..
Αν πάει καλά το project και με ένα IRCUT φιλτρο η ΕΜ10ΙΙ IR δουλευει νορμάλ βλέπω την Penf να αλλάζει χέρια Χριστούγεννα στα γενέθλιά της

Κώστα, με γειά ..

1) Νομίζω δεν αφαιρούν το αα φίλτρο αλλά το IR φίλτρο .. τώρα μερικές φορές αναγκαστικά φεύγει και το αα φίλτρο αν δεν μπορεί να ξεκολλήσει μόνο το IR .. άλλά οι πιό πολλές σύγχρονες μ43 δεν έχουν αα φίλτρο.

2) Αν έχεις τα RAW απο αυτή την δοκιμή ανέβασε ..
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Ναι είναι μαζί Ηλία οπότε φεύγουν πακέτο, στις Panasonic είναι κολλημένο και το σύστημα καθαρισμού σκόνης και οι μετατροπείς το αφαιρούν και αυτό γιατί το τζαμάκι του κόβει και αυτό IR, στις Olympus το γλιτώνει γιαυτο προτιμούσα να πάρω πάλι μετατροπή Ολυ που έχει και σταθεροποίηση, άντε να χτυπήσεις στο χερι 1/2 δεύτερο ή και 1¨με άλλη μηχανή.

Το RAW δεν το έσβησα είναι στο laptop στο γραφείο, αύριο θα στο βάλω στo Dropbox και λογικά αν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και μερικά ημερήσια δείγματα με το ίδιο φίλτρο. Αναμένω το slim φίλτρο Ir-cut σε 67mm που πήρα της Format Hitech και έτσι και δουλεύει σωστά με τον LEICA 8-18 θα κάνω πέτρα την καρδιά και η Penf θα κουνήσει μαντήλι.
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

Ηλία στο βαζω εδώ, σε λίγο θα ανέβει (εχω αργή σύνδεση) : https://www.dropbox.com/s/9asyfikcy64qtuf/_C090002.ORF?dl=0

Θένκς .. αλλά έχεις ανεβάσει μόνο το ένα .. νόμιζα είχες ενα ζευγάρι για να γίνει η σύγκριση Ε-Μ10ΙΙ IR vs PENF ..
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Υπερυθρη φωτογραφια?

τι θα ηθελες να δεις σε ζευγαρι ? τραβηξα καποια αρχικά με τον ιδιο φακό και στις 2 μηχανες (χωρις κανενα φιλτρο η full spectrum) για να δω αν πεφτει η λεπτομέρεια λόγω μετατροπής και μόνο αλλά εχω σβησει τα RAW , απο εκεί εγραψα τις πρώτες μου εντυπώσεις , τις ξαναγραφω:

<<Τριτο και τελευταίο για την ώρα τεστ, με τον ίδιο φακό στις 2 μηχανές για να δώ πόσο κόβει σε λεπτομέρεια το <καθαρό φίλτρο> που μπήκε στη μετατροπή (δεν αγοράστηκε ξέχωρα αλλά ήταν επιλογή του εργαστηρίου που έκανε την μετατροπή). Εδώ είχα μια ευχάριστη εκπληξη αφού διαπιστωσα ότι οι φωτο (ημέρα με συννεφιά όμως) απο τις δυο μηχανές σε f5.6 μέχρι και 200-300% μεγενθυνση ήταν παρόμοιες σε λεπτομέρεια (όχι χρώμα παρότι εκανα CWB στην full spectrum) με εξαίρεση βέβαια την υπεροχή σε ανάλυση της Πεν λόγω 20αρη αισθητήρα. Τα δειγματα υπάρχουν ακόμη αν θελει κάποιος να ανεβάσω, αλλά νομίζω ότι ειναι πιο χρήσιμο να ανεβάσω καποια συγκριτικά όταν έχω τελειώσει όλα τα τεστ. Επιφυλάσσομαι και για αλλες δοκιμες με ηλιοφάνεια, εκει βέβαια μπορει να υπάρξουν αλλες εκπλήξεις (μεγαλύτερο flare κλπ).>>

Περιμένω να έρθει ένα UV IR Cut φιλτρο και να ξανακάνω την ανωτέρω σύγκριση χωρίς να αλλοιώνεται το χρώμα αλλά και πολλά άλλα χαρακτηριστικά της εικόνας και έτσι να δώ αν μπορω με αυτο το φίλτρο η ΕΜ10 ΙΙ full spectrum να παιξει το ρόλο μιας συμπληρωματικής καθημερινής μηχανής εκτος της υπέρυθρης φωτογράφησης.