Htpc...standalone player...η και τα δύο μαζί;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
htpc or not htpc

ψηφιζω υπερ της πηγης
εκτος απο τις ματροσκες
θεωρω οτι το htpc ειναι λιγο
και εξηγω
τις ρυθμισεις ηχου δεν τις εχει ακομα το htpc
συν για να φτιαξεις κατι καλο θελεις πιο πολλα χρηματα απο ενα pioneer 71
των 700 ευρω
Kαι αυτα τα λεω μετα την συμβιωση με ενα htpc αξιας 2500 ευρω
για 2 χρονια και.
Και κατι ακομα το htpc δεν ειναι πλαγκ εντ πλει.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: htpc or not htpc

Κατα την ταπεινη μου αποψη, το HTPC ειναι ενας ολοκληρος "κοσμος"

Οποιος τον κατεχει απο πολυ εως παρα πολυ καλα, δεν αλλαζει το htpc με τιποτε.

Η ασχολια και το "χτισιμο" ειναι πολυ ωραια ενασχοληση, γενικα το παρτ δημιουργια....

Προσωπικως - δυστυχως - δεν ανηκω στην παραπανω κατηγορια, οποτε για εμενα, και παρολο που εχω htpc, θα προτιμησω stand alone συσκευη.
 

hvoul

Senior Member
27 June 2006
545
Απάντηση: htpc or not htpc

Εγώ το σκεφτόμουν, μέχρι που διάβασα για το Panasonic 80, λοιπόν σκέφτομαι να μετατρέπω (όταν θέλω να δω έργο) το mkv σε AVCHD
να το βάζω σε μια κάρτα SD (παίρνει έως 32G) και να το απολαμβάνω! η μετατροπή κρατάει πολύ λίγη ώρα!! η κάρτα σε πολλές περιπτώσεις χωρά και 2 έργα HD!
Παρότι έχω το WD HD TV, που με ψιλοκουράζει βάλε δίσκο, βγάλε δίσκο, κάνε eject, ξαναβγάλε τον δίσκο να συμπληρώσεις έργα, πάρε καλώδια
πάρε μετασχηματιστές, λοιπόν εάν βλέπει το panasonic κάρτες 32 γίγα, προτιμώ να τα κάνω όλα AVCHD. :chinscratch:
 
Last edited:

JOMARK911

Banned
18 June 2006
1,091
ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Re: htpc or not htpc

Οπως λέει και ο Αργύρης ΔΕΝ είναι plug and play , επίσης δεν εχω πεισθεί οτι εχει καλύτερη εικόνα, γιατί απο ήχο δεν το συζητάμε.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: htpc or not htpc

Ο λογος τιμη/αποδοση δεν παιζει κανενα ρολο ?
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: htpc or not htpc

Δεν ειναι plug & play και ΔΕΝ απευθυνεται στον Joe Six Pack...
Η ποιοτητα εικονας ειναι ιδια με ενα standalone σε BR, και καλυτερη σε DVD με χρηση φιλτρων.
Ο ηχος σε BR χειροτερος εαν το αφησεις "μαμα", ιδιος αν παιξεις bitstream ή και θεωρητικα καλυτερος αν εχεις καλη καρτα ηχου σε σχεση με τον ενισχυτη σου + καποιες ρυθμισουλες (λεγε με reclock).
Η δυνατοτητα να βλεπεις εκατονταδες BR/Matroskas, cd/dvd/mp3/ flac.wav etc με ενα κλικ: priceless...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: htpc or not htpc

Συμφωνω σε ολα εκτος του:
"με ενα μονο κλικ" -bye-
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: htpc or not htpc

Και για να μην παρεξηγηθω, εννοω οτι εφοσον εχει σεταριστει σωστα, τοτε τα αρχεια και η πλοηγηση μεσα στα μενου πχ των ταινιων γινεται αστραπιαια σε σχεση με ενα standalone BR, χωρια που δεν χρειαζεσαι να σηκωνεσαι να αλλαζεις δισκακι! :D
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: htpc or not htpc

Οταν
φτιαχτει καρτα ηχο ή προγκραμ που
να μπορει να δηλωσει το μεγεθος ηχειων
να κοψει το καθε ηχειο σε οποια συχνοτητα θελει
να δηλωσει καθε αποσταση απο 0.8 cm μεχρι 18 μετρα
Τοτε συζηταμε περι δυνατοτητων αναλογων με ενα ενισχυτη.
Για να παιξουμε νεα φορμα ειναι σχεδον μονοδρομος το να παιξουμε αναλογικα
Αυτο σημαινει οτι ολες οι πιο πανω δυνατοτητες του ενισχυτη μας απλα δεν υπαρχουν.
Καθως επισεις δεν ειναι για ενα ανθρωπο που δεν εχει καλες σχεσεις με το htpc.
Στο αλλο χερι το πλειερ απλα θελει μονο το δισκακι.
Αν καποιος μπει στο τρυπακι : ψαχομαι συνεχεια το μονο που θα πετυχει θα ειναι να ψαχνεται.
Και ξαναλεω φτιαχνεται htpc με 750 ευρω που εχει ενα pioneer 71
Μαλλον οχι ?
Και αν σκεφτουμε οτι καπου καπου θα θελει να ασχολουμαστε μαζι του το πραμα παει προς την απλη συσκευη.
Τελος ως απολυτη αποδοση στο θεμα εικονας
Το htpc μου στο μπλε ηταν χειροτερο απο το 71
σε απλα dvd το htpc ηταν καλυτερο.
Αν μου πανε καλα τα πραματα θα εχω στα χερια μου το 91 τοτε να δουμε τι θα κανει με τους 48 μπιτους επεξεργαστες ανα χρωμα.
 

mr_rebelos

Μέλος Σωματείου
10 July 2006
11,506
Κερατσίνι
Απάντηση: htpc or not htpc

Ειχα htpc, ειχα bluray (και θα παρω αλλο), εχω media player (dvico). Απο αυτη τη συμβιωση ειδα οτι οσο καλο μπορει να ειναι το htpc δεν ειναι καθολου πρακτικο. Ποντικια πληκτρολογια και windows με τα γνωστα προβληματα-κοληματα. Με τα υπολοιπα δεν εχεις αυτα τα προβληματα. Υπαρχει ευκολια στην χρηση οχι μονο απο μενα αλλα και απο την γυναικα μου. Σε οτι αφορα την αποδοση (κυριως σε σχεση με το dvico) και αυτο το καλυψα μιας και υπαρχει επεξεργαστης εικονας.
Ψηφιζω stand alone player.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: o θανατος του htpc

Τρίχες κατσαρές. Τα έχουμε πει 1000000 φορές.
Και στην τελική αν δεν βρέξεις βώλο δεν πιάνεις ψάρια.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: o θανατος του htpc

full of crap.. Ακου "laptop για HTPC" :p
Ο καθενας γραφει ο,τι να ναι...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: o θανατος του htpc

Αλεξη αυτα τα 2 χρονια που ασχοληθηκα οσο ασχοληθηκα.(αλλοι το κουρδιζαν) ωστε να παιζει απροβληματιστα.Και επαιζε ετσι, κουραστηκα να περιμενω καρτα με hdmi-να στραβωνει οταν παιζει αμα του τραβαγα κατι απο πανω του.Γενικα δεν ειναι πλαγκ εν -πλει.Και θελει γνωσεις και να εισαι με σκυμενο κεφαλι.Δεν αντεξα και το γυρισα στα γεροντιστικα : αναψε-ανοιξε-βαλε δισκακι -πατα πλει.Τελος.
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Απάντηση: o θανατος του htpc

Μπορει ενα htpc να παιξει μουσικη (πασης φυσεως χωρις την αναγκη για οθονη-πασης φυσεως)?
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: Απάντηση: o θανατος του htpc

Αλεξη αυτα τα 2 χρονια που ασχοληθηκα οσο ασχοληθηκα.(αλλοι το κουρδιζαν) ωστε να παιζει απροβληματιστα.Και επαιζε ετσι, κουραστηκα να περιμενω καρτα με hdmi-να στραβωνει οταν παιζει αμα του τραβαγα κατι απο πανω του.Γενικα δεν ειναι πλαγκ εν -πλει.Και θελει γνωσεις και να εισαι με σκυμενο κεφαλι.Δεν αντεξα και το γυρισα στα γεροντιστικα : αναψε-ανοιξε-βαλε δισκακι -πατα πλει.Τελος.

Άντε και πάτα play βρε Αργύρη. Τί βλέπεις? Τους ελάχιστους τίτλους που
φέρνουν τα Video Club ή μήπως πρέπει να καθόμαστε και να αγοράζουμε BR
για να δούμε καμιά καινούργια ταινία της προκοπής.

Όσοι έχουμε HTPC εδώ και τουλάχιστον 2 χρόνια έχουμε στην κυριολεξία
ξεσκιστεί στο HD υλικό.:grinning-smiley-043

Άσε το άλλο ... αμφιβάλλω αν υπάρχει σήμερα BR plug 'n play που να παίζει
καλύτερα από ένα καλό και ρυθμισμένο σωστά HTPC. Εδώ μέχρι και το ακριβό
Pioneer που έχω δει παίζει χειρότερα (ειδικά στην κίνηση μιλάμε για πολλά κλάματα).