Χρόνια σου πολλά ECM.

17 June 2006
14,350
eicher.jpg


Νοέμβρη του 1969, ο 26χρονος Manfred Eicher ξεκινάει την ECM.
Μέχρι τότε έπαιζε κοντραμπάσο σε Κλασσικές Φιλαρμονικές Ορχήστρες και μικρά σύνολα τζάζ/αυτοσχεδιαζόμενης μουσικής. Ηταν και μηχανικός ήχου -ένας από τους καλύτερους μάλiστα- στην Deutsche Grammophon. Τα προσωπικά του πάθη, πέρα από τη μουσική, περιελάμβαναν τον Xαίλντερλιν και μία ‘ψύχωση’ με τις visual arts: τη γλυπτική και τη ζωγραφική του Alberto Giacometti, τους πίνακες του Cy Twombly, τις ταινίες του Robert Bresson, του Ingmar Bergman, του Jean-Luc Godard και του Andrei Tarkovsky.
40 χρόνια μετά, η εταιρία του έχει απλωθεί σε ένα ευρύτατο φάσμα από μουσικές που εκτείνονται από την Κλασσική μουσική, μέχρι τη τζάζ/αυτοσχεδιαζόμενη, τη Σύγχρονη folk καθώς και μικτά projects πάνω στο θέατρο, το Σινεμά και την Ποίηση.
Οι ηχογραφήσεις είναι state-of-the-art: πεντακάθαρες, ‘κρύσταλλο’, από τις καλύτερες που μπορείς να βρείς οπουδήποτε. Τα εξώφυλλα έχουν φτιάξει ‘Σχολή’. Το artistic control της εταιρίας είναι από τα καλύτερα που θα μπορούσε να ονειρευτεί σύγχρονη δισκογραφική: δεν πρόκειται μόνο για το γεγονός ότι κάθε δίσκος είναι από μόνος του καλλιτεχνικό statement και σε ελάχιστες περιπτώσεις η συνολική ποιότητά του είναι λιγότερο απο Καλή. Πρόκειται για την τόλμη της να πειραματίζεται με τόσο ετερόκλητα πράγματα και να γεφυρώνει τόσο διαφορετικά μεταξύ τους εκφραστικά ιδιώματα. Περιττό να τονίσω πως στην ECM χτυπάει η καρδιά της Σύγχρονης Μουσικής από τον Anthony Braxton μέχρι τον Tomasz Stanko, από τους Art Ensemble of Chicago μέχρι τον Paul Bley, από τον Don Cherry μέχρι την Italian Instabile Orchestra. Κι αφήνω απέξω το βαρύ πυροβολικό της, τύπους σαν τον Keith Jarrett και τον Jan Garbarek που κάθε κυκλοφορία τους φέρνει στην εταιρία ‘ζεστό’ χρήμα το οποίο ο Eicher επενδύει εξ ολοκλήρου σε καινούργιες ‘φωνές᾿.

Πέρυσι ο Eicher ήταν εδώ για να οργανώσει το μινι φεστιβάλ με καλλιτέχνες της ECM στο θέατρο βράχων στο Βύρωνα. Οι δημοσιογράφοι που πήγαν να του πάρουν συνέντευξη, ανακάλυψαν εμβρόντητοι ότι δεν διαθέτει ‘κινητό᾿. Ο μέσος έλληνας συνομίληκός του θα τον περιφρονούσε βαθύτατα.

Το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Jazz Journal που στάθηκε βοήθημά μου σ αυτό το νήμα περιέχει μία δήλωση του πιανίστα Dave Saul. O Saul αποκαλεί την ECM ‘μιά ακτίνα φωτός σ ένα κόσμο που μέρα με τη μέρα σκοτεινιάζει᾿.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Βρε Κωστα, το εχεις ξαναγραψει πως δεν εχει κινητο ο Eicher. Τοσο σημαντικο ειναι αυτο? Ασε που μπορει να εχει 4 κινητα η βοηθος του, ας πουμε. Οι δικοι μας δημοσιογραφοι ομως πως το μαθανε εκεινη την ωρα αν δεν το ηξεραν ηδη οπως εμεις? Του ζητησαν το τηλεφωνο του να πανε για καφε?

Γουσταρω παρα πολυ την ECM και ολα αυτα που πρεσβευει, αλλα (I) don't (always) believe the (anti)hype...
 
17 June 2006
14,350
Re: Απάντηση: Χρόνια σου πολλά ECM.

Βρε Κωστα, το εχεις ξαναγραψει πως δεν εχει κινητο ο Eicher. Τοσο σημαντικο ειναι αυτο? Ασε που μπορει να εχει 4 κινητα η βοηθος του, ας πουμε. Οι δικοι μας δημοσιογραφοι ομως πως το μαθανε εκεινη την ωρα αν δεν το ηξεραν ηδη οπως εμεις? Του ζητησαν το τηλεφωνο του να πανε για καφε?

[/I]

Βεβαίως και το θεωρώ αν όχι σημαντικό, τουλάχιστον άκρως ενδεικτικό του ανδρός. Δεν θα περίμενα τίποτα διαφορετικό από αυτή τη μεταπολεμική Ευρωπαϊκή γενιά που έκανε τα Γαλλικό Μάη και εφερε την τελευταία αναλαμπή στην κουλτούρα μας πριν από τον τωρινό, νέο Μεσαίωνα.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
H ΕCM είναι όντως ´Ακτίνα Φωτός´στον σύγχρονο Πολιτισμό.
Εταιρεία,πού κρατά ψηλά τά σκήπτρα στην ποιοτική μουσική σκηνή και μάς κάνει εδώ και χρόνια καλή παρέα σέ χαλεπούς καιρούς.
Σπάνια θα βρεθεί δίσκος στην E.C.M.πού θα θεωρηθεί αδιάφορος ή τού ´ποδαριού´..
Μπορεί νά μήν μού αρέσει κάτι πού θα ακούσω απο αυτή την εταιρεία,αλλά ποτέ δεν θα μιλήσω γιά προχειροδουλειά.
Ο Eicher μάς γνώρισε Μουσικούς Πρώτης Κλάσεως έως Κολοσσούς και στό Κλασσικό τμήμα τής εταιρείας του,αλλά και στο σύγχρονο αυτοσχεδιαστικό,jazz,μινιμαλιστικό...Δημιουργεί Ιστορία στην Μουσική τών τελευταίων 40 ετών.
Γιά μένα αποτελεί πραγματική όαση η παρουσία τού Γερμανού και προάγει αυτό που καταλαβαίνω προσωπικά ως γνήσιο κοσμοπολιτισμό.
Και οι δίσκοι που παράγονται απο την Εταιρεία του μέ έχουν κάνει ´πλουσιότερο´.

Την υγειά του νάχει ο άνθρωπος και να συνεχίσει αυτό πού ονομάζουν οι αληθινοί Τεχνίτες Μεράκι .
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,559
Ministry Of Silly Walks
Το οτι δεν έχει κινητό λίγο με απασχολεί..
Πρωτίστως με ενδιαφέρει ο ανόθευτος κόσμος που έχει φτιάξει άσχετα αν τον ανακάλυψα σχετικά αργά...
Δεν υπάρχουν και πολλοί πλέον που να επενδύουν στην μουσική καθεαυτή,και μόνο γι αυτό το λόγο είναι αξιέπαινος....

Να τα χιλιάσει λοιπόν (και η εταιρεία και ο κύριος Eicher),και να φωτίζει πάντα με τις επιλογές του το παρόν και το μέλλον μας
 

Ηλίας Κ

Supreme Member
7 July 2006
4,931
Αθήνα
Ιδόρυθμη εταιρία στα δικά μου αυτιά.
Για χρόνια σχεδόν την αγνοούσα. Όσες φορές προσπάθησα να παώ στα ενδότερα ήταν σα να χτύπαγα σε τοίχο.
Τα τελειταία τρία χρόνια όμως έχω ακούσει και αγαπήσει πολλά από την ecm, κυρίως όμως μπορώ να εκτιμίσω τώρα πια αυτή την ιδιαίτερη μοναδικότα της την οποία σέβομαι πέρα για πέρα.
 

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι ακριβως κανει ο Eicher στις παραγωγες του και πετυχαινει αυτον τον "χαρακτηριστικο" ηχο? Εγω δε βρισκω κατι συγκεκριμενο που να φαινεται πως το εκανε ο Eicher. Π.χ. πιανο, μπασο, ντραμς, παιζουν απλα-"κανονικα" και παρ'ολα αυτα η ηχος ειναι ECM!!! Ισως μονο το συνηθως αργο τεμπο να ειναι καπως χαρακτηριστικο. Απο εκει και περα, δεν μπορω να συγκεκριμενοποιησω αυτο το "κατι". Μονο για τους Art Ensemble of Chicago μπορω να καταλαβω τι τους εκανε. Τους εκοψε λιγο απο την τρελα τους, φερνοντας τους πιο κοντα στην Ευρωπη. Απο την αλλη, τα αλμπουμ του John Abercrombie γιατι "μυριζουν" ECM? Ο Ντοκ υποψιαζομαι πως θα ελεγε "επειδη ειναι ξενερωτα!":flipout:, αλλα, για τα γουστα μου τουλαχιστον, δεν ειναι καθολου ξενερωτα και βαρετα.
 
Last edited:

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Ηχος ECM σημαίνει παραγωγές σε διάφορους καλλιτέχνες με ένα ομοιογενοποιημένο στυλ . Δεν είναι κατ' ανάγκη κακό .Και η Blue Note στο παρελθόν είχε χαρακτηριστικό μογενοποιημένο ήχο .
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνει και εχει αυτο το "ομογενοποιημενο" στυλ,που το ξεχωριζεις απο τις πρωτες νοτες!
 
Last edited:

petros_m

Supreme Member
18 June 2006
8,210
Αλιμος
Απάντηση: Re: Χρόνια σου πολλά ECM.

εγω δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνει και εχει αυτο το ομογενοποιημενο στυλ,που το ξεχωριζεις απο τις πρωτες νοτες!

Αυτο λεω κι εγω!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
υπάρχουν αρκετά πράγματα που ήταν σταθερά.

Το στούντιο με την φυσική του αντήχηση, τα όργανα (πχ τύμπανα ή πιάνο) που ήταν τα ίδια σχεδόν σε όλες τις ηχογραφήσεις (πχ τα πιατίνια με τα καρφάκια), ο μηχανικός, ο παραγωγός.
Το στούντιο άλλαξε μόνο πολύ αργότερα (και άν) τό ίδιο και ο μηχανικός.
Φυσικά τον πρώτο καιρό (5-10) χρόνια όλες οι ηχογραφήσεις ήταν στημένες γύρω από έναν βασικό πυρήνα μουσικών.
Ο Garbarek, o Weber, o Abercrombie, o Christensen ήταν μπαλαντέρ στους δίσκους των άλλων και αντίστροφα.

Και αυτό δεν είναι παράξενο.
Το ίδιο γινότανε πχ 10 χρόνια πιό πρίν στα Eaglewood Cliffs στα στούντιο του Van Gelder. Πχ γιά χρόνια νόμιζα ότι το ήχος του πιάνου του Jobim ήταν ιδορυθμία, και όμως: ήταν το πιάνο που είχε στο studio ο Van Gelder.

Μερικά πράγματα γίνονται ίσως τυχαία για αυτόν που τα φτιάχνει, αλλά τελικά γιά τον ακροατή δεν είναι τυχαία.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,041
Αθήνα
Χρόνια Πολλά και από μένα στην ECM!!
Πράγματι πρόκειται για μια εταιρία που προάγει τον Πολιτισμό. Ίσως να μην καλύπτουν όλες της οι παραγωγές όλους τους Μουσικόφιλους αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε στον Manfred Eicher την τόλμη να ηχογραφεί πολλές ετερόκλητες και κόντρα-στο-ρεύμα μουσικές.

Μια παρατήρηση για τα εξώφυλλα: όταν βλέπουμε μεγάλες δισκογραφικές εταιρίες κλασσικής μουσικής να καταφεύγουν όλο και πιο συχνά σε εξώφυλλα καλλιτέχνιδων με τιράντα και τσαχπινιά, υποτασσόμενες στους νόμους του marketing, η επιμονή της ECM στην Αισθητική των εξωφύλλων της είναι αξιέπαινη.

Manfred Eicher
:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Τα εξώφυλλα ήταν μοναδικά.
Ακόμα και σήμερα αξεπέραστα στην καθαρή γραμμή τους και στην εμμονή τους.

Επίσης το αυστηρό λογότυπό τους (που γιά μένα γιά πολλά χρόνια ήταν κάτι σχεδόν ταυτόσημο με DG) όπως και η ποιότητα του βινυλίου.

Φυσικά να μην ξεχνάμε ότι ο Eicher έδωσε βήμα σε πολλούς άγνωστους μουσικούς, νέους, φοιτητές μουσικών σχολών και πανεπιστημίων στα πρώτα τους ενθουσιώδη χρόνια, κάτι που ίσως δεν θα τολμούσε άλλος, αλλά νέος αυτός, νέοι αυτοί, κανείς δεν είχε να ρισκάρει και πολλά.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,281
Αθήνα
Συμφωνώ οτι η ECM μας έχει κάνει γνωστούς εξαιρετικούς μουσικούς, ότι οι παρουσιάσεις της έχουν την σφραγίδα της ποιότητας, ότι δημιουργεί ιστορία και ομολογώ ότι έχω αγοράσει κάποια cd χωρίς να έχω σαφή γνώση του περιεχομένου τους μόνο και μόνο επειδή ήταν της ΕCM.
Με κίνδυνο να χαρακτηρισθώ μεμψίμοιρος και σε διαφωνία με την σύζυγό μου πιστεύω, εχω τη αίσθηση, ότι η εταιρία έχει την τάση να καλουπώνει την παραγωγή κάποιων καλλιτεχνών σε έναν αναγνωρίσημο (αναμενόμενο) ήχο που μπορεί να χαρακτηρίσθεί σαν ήχος ECM.
Αυτό το συνηδητοποήσα ακούγοντας την πρώτη δισκογραφική δουλιά του Anouar Brahem, Barzakh από το 1991 και μια από τις τελευταίες του 2006 Le voyage de Sahar.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
εγω δεν μπορω να καταλαβω πως καταφερνει και εχει αυτο το "ομογενοποιημενο" στυλ,που το ξεχωριζεις απο τις πρωτες νοτες!
Πολύ απλά, έχει να κάνει με αυτό που λέγεται *παραγωγή*. Όχι δηλαδή απλά και μόνο με την οικονομική πλευρά του θέματος.
Ρώτησα μια φορά φίλους μουσικούς της Τζαζ, "γιατί παίζετε έτσι τα κομμάτια σας" και μου απάντησαν ότι επρόκειτο να βγάλουν δίσκο και η εταιρεία *έτσι* ήθελε να τα παίζουν. Ήταν πολύ απογοητευτικό κατ' εμέ. Λ.Σ.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Καλά υπάρχουν και πάμπολλοι φίλοι τής εταιρείας-υποδείγματος Πολιτισμού-πού δεν έχουν καταλάβει κάτι τετοιο περί ´ηχου´E.C.M.
Απλά έτσι δημιουργούνται μερικοί δήθεν ´μύθοι´γιά νά διαβάλονται τέτοιες προσπάθειες.
 
Last edited:
17 June 2006
14,350
Δεν παύει να με εκπλήσσει αυτή η εύκολη απαξίωση εκ μέρους του νεοέλληνα 'ξερόλα' που δεν παράγει τίποτα, ξέρει μόνο να τα βλέπει όλα αφ υψηλού και του βρωμάνε οι πάντες.
Ξέρετε πολλούς συντοπίτες μας σαν τον Eicher;

Eσύ Πέτρο ξέρεις τι είχε ήδη κάνει ο εν λόγω στην ηλικία σου;
Λίγο περισσότερος σεβασμός δεν βλάπτει. Για να μην πώ ότι επιβάλλεται.

Ο Eicher στα 26 του ήξερε ήδη ένα όργανο τόσο καλά που να παίζει σε Φιλαρμονικές ορχήστρες. Και ήταν εξαιρετικός ηχολήπτης.
Ο καλλιτεχνικός του έλεγχος μιλάει από μόνος του: Δεν υπάρχει μέτριος δίσκος της ECM. Ολοι έχουν κάτι να σου πούν, άσχετα αν, κάποιες φορές, δεν 'σου πάει' το ιδίωμα καθενός από αυτούς. Αυτό είναι απόλυτα φυσικό.
Αλλά, από την άλλη, λέει πάρα πολλά για τον ίδιο τον Eicher. Αν με εννοείτε. ;)

Ο ήχος της ECM, πρωτίστως, είναι πολύ καλά ηχογραφημένος.
Οι Art Ensemble of Chicago ποτέ πριν δεν ηχογραφήθηκαν με τη σημασία στη λεπτομέρεια και τη φροντίδα που αξίζει η μουσική τους. Δυστυχώς, οι τελευταίοι δίσκοι τους στην ECM γράφτηκαν όταν πια το γκρούπ έπνεε τα λοίσθια από πλευράς δημιουργικότητας - όπου και πάλι ήταν 3 κλάσεις πάνω από οποιονδήποτε σύγχρονό τους.

Αν εσείς δεν μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά στον ήχο του Τσαμπρόπουλου με εκείνον του Κηθ Τζάρετ, λυπούμαι αλλά ...δεν μπορώ να σας βοηθήσω.
 
Last edited:

Brucknerian

Senior Member
25 July 2009
478
Salonique
H ECM αξίζει όλων των σεβασμό. Εγώ έχω αρκετά ECM, όλα κλασσικά (Jazz και ΣΙΑ δεν με συγκίνησαν ποτέ, όποτε δεν έχω γνώμη). Όμως η ECM έχει τον "ήχο" της και είναι σταθερός. Θα τολμήσω να πω ότι είναι ίσως η μόνη εταιρία που χρησιμοποίησε την ψηφιακή τεχνολογία όχι για ευκολία (που για αυτό κατάντησε) αλλά για καλύτερη απόδοση.

Η αισθητική του συνόλου που ευνοούμε άλμπουμ (που τόσο πολύ καταπιέστηκε την εποχή του CD - ελεώ φυσικού μεγέθους έναντι των άλμπουμ βινυλίου) διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα. Φανταστικά εξώφυλλα άκρως καλλιτεχνικά. Δεν σας κρύβω ότι έχω αγοράσει και το βιβλίο της ECM "Covers of Desire" (περιορισμένα αντίτυπα) που είχε εκδοθεί πριν 10 χρόνια για τα 30 χρόνια εορτασμού, το οποίο περιέχει τα πιο σημαντικά εξώφυλλα τους. Εξαιρετικό.