racks

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

everest

Senior Member
31 March 2009
468
ag,stefanos
Έχω μια απορία τα racks είναι εξεσουαρ των ηχητικών μηχανημάτων? Έστω και με όχι την στενή σημασία της λέξης, αν η απάντηση είναι ναι, τότε θα είχε ίσως ενδιαφέρον να ακούγαμε προτάσεις για καταστήματα σχεδία κ.τ.λ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Είναι, αφού συχνά οι κραδασμοί επιδρούν στον ήχο. Αυτό ισχύει κατά κόρον για το πικάπ, αλλά σε μικρότερο βαθμό και για όλες τις συσκευές με κινούμενα μέρη (πχ cd players) ή επιρρεπή στις δονήσεις (πχ λυχνίες).
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Καποια στιγμη ρωτησα καποιον πωλητη στην αμερικη ποιο ειναι το καλυτερο ρακ.Και μου απαντησε:για τι ειδους συσκευες? με αντικραδασμικα ή χωρις? τι ειδους πατωμα υπαρχει? Πιστευω οτι με οσες δοκιμες εχω κανει οτι καθε τι αντιδρα διαφορετικα στον χωρο.Το ιδιο ισχυει και για τα ρακ -και καθε ρακ.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα

κατοχος των μεγαλων Wavac τα εβαλε προσφατα πανω του (μαζι με τα υπολοιπα μηχανηματα) και ο ηχος βελτιωθηκε σε εκπληκτικο βαθμο οσον αφορα το ποσο πιο στακατο εγινε το μπασο και ποσο ακριβεια απεκτησε η στερεοφωνικη εικονα. Μου το ελεγε ο ανθρωπος αλλα εαν δε το ακουγα με τα αυτια μου δεν υπηρχε περιπτωση να το πιστεψω οτι η στηριξη μπορουσε να φερει τοσο μεγαλη βελτιωση...

δυστυχως το κοστος ειναι απαγορευτικο ...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Υπαρχουν πολλα εξωτικα ρακ που βελτιωνουν τον ηχο all over.Το θεμα ειναι ποιος μπορει - και ποιος εχει την διαθεση για ενα τετοιο ποσο.
 

primare

Established Member
19 March 2008
224
κατοχος των μεγαλων Wavac τα εβαλε προσφατα πανω του (μαζι με τα υπολοιπα μηχανηματα) και ο ηχος βελτιωθηκε σε εκπληκτικο βαθμο οσον αφορα το ποσο πιο στακατο εγινε το μπασο και ποσο ακριβεια απεκτησε η στερεοφωνικη εικονα. Μου το ελεγε ο ανθρωπος αλλα εαν δε το ακουγα με τα αυτια μου δεν υπηρχε περιπτωση να το πιστεψω οτι η στηριξη μπορουσε να φερει τοσο μεγαλη βελτιωση...

δυστυχως το κοστος ειναι απαγορευτικο ...
Και που να δεις πως παιζαν κατι συσκευες του χιλιαρικου!Πριν μερικα χρονια ηταν κοντα στο δεκαρικο,τωρα ποιος ξερει!
 

primare

Established Member
19 March 2008
224
Kαι κατι αλλο.Στο θεατρο του παραλογου, που ακουμε αναλογα ποσα για καλωδια,χιλιες φορες να τα πληρωσω για μια τετοια κατασκευη.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Και που να δεις πως παιζαν κατι συσκευες του χιλιαρικου!Πριν μερικα χρονια ηταν κοντα στο δεκαρικο,τωρα ποιος ξερει!

επειδη ψαχνω και εγω για rack να σου πω οτι ο κατασκευαστης μου ειπε οτι θα βγαλει μεσα στους επομενους 6 μηνες ενα καινουργιο rack το οποιο θα βγαινει στα μισα λεφτα και λιγοτερο απο το συγκεκριμενο και μετρησεις ιδιες (και ισως και λιγο καλυτερες συμφωνα με το feedback που πηρε απο το πανεπιστημιο του Dortmund)... Εαν ειναι οπως τα λεει καταλαβαινεις οτι θα κλαψουν μανουλες στην Copulare και την Finite Elemente...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Στο δικο μου θεατρο τωρα φιλος μου αντιγραφει το εν λογο ρακ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ , εχει καποιος κανα φιλο να μου αντιγραψει καποια καλωδια ισης αξιας και αποδοσης? Καποιος? ε?:drummer:
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Re: Απάντηση: racks

Στο δικο μου θεατρο τωρα φιλος μου αντιγραφει το εν λογο ρακ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ , εχει καποιος κανα φιλο να μου αντιγραψει καποια καλωδια ισης αξιας και αποδοσης? Καποιος? ε?:drummer:

καλα αμα το αντιγραψει ο φιλος σου και ακους το ιδιο πραγμα εγω θα βγω στη Συγγρου!!!!

ο λογος ειναι οτι πολλα κομματια ειναι απο αλλο υλικο (κραμα).

οσον αφορα τα καλωδια βεβαια συμφωνω μαζι σου...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ξερεις εχω μια αρχη , αν δεν ακουσω δεν λεω.Δεν σημαινει οτι ο φιλος θα το κανει να παιζει ιδια, ΑΛΛΑ λογο οτι μπορουμε να παιξουμε με καποια υλικα μπορει το αποτελεσμα να ειναι και καλυτερο.Μπορει λεω , ξερεις το γιατι.Κατα τα αλλα το πλεξιγκλας και το συρματοσκοινο ειναι μια βολτα απο το σταθμο λαρισης μεχρι την Αθηνας.Κατα τα αλλα και χυτηριο εχουμε και προσβαση σε πολλων ειδων μεταλακια εχουμε.Μπαι δε γουει ο φιλος κατασκευαζει και πουλα απευθειας σε σουηδια-ελβετια καλουπια για φακους επαφης.Και οχι μονο.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Αν θέλετε το απόλυτο, αφήστε τα ρακ και ψάξτε στις εταιρίες που πουλάνε εξοπλισμό εργαστηρίων για απομονωτήρες κραδασμών. Εκεί τα λεφτά πιάνουν τόπο!
 

primare

Established Member
19 March 2008
224
Re: Απάντηση: racks

Ξερεις εχω μια αρχη , αν δεν ακουσω δεν λεω.Δεν σημαινει οτι ο φιλος θα το κανει να παιζει ιδια, ΑΛΛΑ λογο οτι μπορουμε να παιξουμε με καποια υλικα μπορει το αποτελεσμα να ειναι και καλυτερο.Μπορει λεω , ξερεις το γιατι.Κατα τα αλλα το πλεξιγκλας και το συρματοσκοινο ειναι μια βολτα απο το σταθμο λαρισης μεχρι την Αθηνας.Κατα τα αλλα και χυτηριο εχουμε και προσβαση σε πολλων ειδων μεταλακια εχουμε.Μπαι δε γουει ο φιλος κατασκευαζει και πουλα απευθειας σε σουηδια-ελβετια καλουπια για φακους επαφης.Και οχι μονο.
Η ιδια αρχη ισχυει και για μενα.Πρωτα ακουω και μετα μιλαω.Τωρα αν εσυ εχεις ιδια αντιληψη για το rack και δεν σου αρεσε πες το μας.
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσε, καθε αλλο πολυ καλο ειναι(απλα πανακριβο).Το μονο μειον του ειναι οτι ολες οι συσκευες πρεπει να ειναι η μια πανω απο την αλλη.
 

primare

Established Member
19 March 2008
224
Re: Απάντηση: racks

Δεν ειπα οτι δεν μου αρεσε, καθε αλλο πολυ καλο ειναι(απλα πανακριβο).Το μονο μειον του ειναι οτι ολες οι συσκευες πρεπει να ειναι η μια πανω απο την αλλη.
Aρα συμφωνουμε.Απλα η διαφορα ειναι πως το ρακ κανει και τις φθηνες συσκευες να παιζουν ακουστα καλυτερα κατι που δεν νομιζω να το κανουν τα καλωδια,τουλαχιστον στον ιδιο βαθμο.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Να τι εννοούσα για μηχανισμούς εργαστηρίων αντί για ρακ.
vibration_isolation_table_anti_vibration_tables_ws-4.jpg

$845 το τραπέζι και από $2000 το αντικραδασμικό σύστημα (μέχρι 14 κιλά).
Μετρήσεις απορρόφησης κραδασμών
 
Last edited:

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Ναι, αλλα, αναλογα
ποιο ρακ?
ποιας τιμης?
ποιες συσκευες?
Ποιας τιμης?
Αν παρουμε καποιες ευσυγκινητες συσκευες αξιας αναλογης με ενα εξελιξις (ας πουμε) και ενα αναλογο καλωδιο (σωστης αποδοσης) το καλωδιο θα αποδωσει καλυτερα.Σε καποιο πανακριβο σετ ενα αναλογο καλωδιο θα αποδωσει κλασεις καλυτερα απο το καλυτερο ρακ σε αποδοση στο αναλογο σετ.Το καλοκαιρι ειχα την ευκαιρια να ακουσω ενα σετ ιντερκονεκτ-ηχειων(καλωδια).Αν δεν ειχα βρει τα ηχεια σε τετοια προσφορα απο την γερμανια θα αγοραζα τα καλωδια.Η διαφορα δεν περιγραφεται αν την ζησει καποιος.Βεβαια καποιος χαιφιντελιστας θα επενδυσει και σε ρακ και σε καλωδια.
 

geopolitis

AVClub Addicted Member
28 June 2006
1,762
Αθηνα
Με το συγκεκριμενο rack πολυ φοβαμαι οτι η διαφορα ειναι οντως συγκρισιμη με το να βαλεις κορυφαια καλωδια να μη σου πω και μεγαλυτερη.... Αλλα μιλαμε για το ισως κορυφαιο και πιο ακριβο rack στον πλανητη. Το μεγαλο στοιχημα ειναι να βρεθει ενα rack τετοιας κλασης σε πιο φυσιολογικη τιμη...