Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 148 απο 223 ΠρώτοΠρώτο ... 48138144145146147148149150151152158 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1,471 έως 1,480 από 2223

Θέμα: Funai DTR2205HDPVR

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Re: Απάντηση: FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από KROMPOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σοβαρές εταιρίες όταν λένε αναβαθμίζουν το εννοούν και ουσιαστικά προσθέτουν λειτουργίες
    Δεν έχουμε τέτοιες στην Ελλάδα... Η Crystal έχει σωστή εξυπηρέτηση, αλλά στο θέμα των αναβαθμίσεων είναι απλώς καλύτεροι από τους υπόλοιπους, με τον Sboulio να είναι στο ίδιο - αν όχι καλύτερο- επίπεδο.
    Λέω Sboulio, επειδή η F&U/Morris/Αμοιρίδης-Σαββίδης αδιαφορεί όπως οι υπόλοιποι Ελληνάρες επιχειρηματίες. Να 'ναι καλά το παιδί για τον χρόνο και τις προσπάθειές του!

Οι αναβαθμίσεις προέρχονται κυρίως από τους κατασκευαστές του chip. Αυτοί προσθέτουν κύριες λειτουργίες και διορθώνουν τα προβλήματα σε αυτές.
    Δευτερευόντως, οι κατασκευαστές του δέκτη βγάζουν αναβαθμίσεις, βασιζόμενοι στο firmware των παραπάνω. Μπορούν να βάλουν νέες λειτουργίες χρησιμοποιώντας τις κύριες. Όπως πχ να μπαίνει στο μενού Multimedia με το πάτημα ενός χρωματιστού πλήκτρου.
    Οι εισαγωγείς απλά μπορούν να μας μεταφέρουν τις αναβαθμίσεις και να ζητήσουν διορθώσεις για προβλήματα.

Οπότε, από τους κατασκευαστές τσιπ που είναι σοβαρές εταιρίες έχουμε κάποιες καλές αναβαθμίσεις, όπως πρσθήκη πολυμεσικών δυνατότητων στον NEC με τις εκδόσεις 2.xx
    από τους Κινέζους κατασκευαστές δεκτών, που κατά κανόνα δεν είναι σοβαρές εταιρίες, έχουμε μέτριες και σπανίως καλές υλοποιήσεις των αναβαθμίσεων των προηγούμενων
    αλλά από τους Ελληνάρες έχουμε αδιαφορία να μας προμηθεύσουν τις ενημερώσεις που διαθέτουν οι κατασκευαστές και ακόμα περισσότερο να ζητήσουν αναβαθμίσεις για προβλήματα που (δεν) συγκέντρωσαν. Ας μη πω για λειτουργίες που λένε πως υποστηρίζουν αλλά δεν τις έχουν στην πραγματικότητα! (πχ GOTO στον Crypto Redi 250)
    Προβλήματα WiFi και Ethernet

Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.
    Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2007

Re: FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης-Κ Εμφάνιση μηνυμάτων

Το πρόβλημα με το EPG που ανάφερα πιο πάνω είναι υπαρκτό όχι μόνο στον DTR2205HDPVR αλλά και στην LED 19" MPEG4/H264 FLED19891MP4 η οποία έχει πρόβλημα και με τους ελληνικούς υπότιτλους σε mkv μιας και το έφερε η κουβέντα.. και υποθέτω και σε αρκετά αλλά μοντέλα τηλεοράσεων F&U. Ευτυχώς το ρικ αντιλήφθηκε έγκαιρα το πρόβλημα που υπήρχε σε παλαιοτέρα λογισμικά και διόρθωσε το πρόβλημα. Ευτυχώς, γιατί αν περίμεναν αναβαθμίσεις λογισμικών από σοβαρές εταιρίες .. Zήτω που καήκαμε..
    Οχ!! το πρόβλημα με το EPG του ΡΙΚ επανήλθε!

Φιλε Sboulio μην με παρεξηγείς αλλά θα τον επιστρέψω πίσω στον carefour κάποια στιγμή από όπου τον πήρα για ανταλλαγή!! Με τι θα γίνει η ανταλλαγή δεν ξέρω αφού ούτε για δήγμα δεν υπάρχουν πλέον αποκωδικοποιητες! Θα δω, με κανένα κιλό μπανάνες μάλλον κανένα καρπούζι!

Sorry αλλά εγώ δεν έχω την υπομονή για το περιβόητο firmware update!

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης-Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχ!! το πρόβλημα με το EPG του ΡΙΚ επανήλθε!

Φιλε Sboulio μην με παρεξηγείς αλλά θα τον επιστρέψω πίσω στον carefour κάποια στιγμή από όπου τον πήρα για ανταλλαγή!! Με τι θα γίνει η ανταλλαγή δεν ξέρω αφού ούτε για δήγμα δεν υπάρχουν πλέον αποκωδικοποιητες! Θα δω, με κανένα κιλό μπανάνες μάλλον κανένα καρπούζι!

Sorry αλλά εγώ δεν έχω την υπομονή για το περιβόητο firmware update!
    Κι εγώ μαζί σου φίλε μου...
    Εγώ κοιμάμαι και η τύχη μου με δουλεύει!

Ρομποτής Κωνσταντίνος.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

Aν μπειτε στο σαιτ της αντιπροσωπειας θα δειτε πως στο λινκ για τους ψηφιακους δεκτες πλεον δεν εμφανιζει κανενα. Ελπιζω να μην σχετιζεται με την (μη) αναβαθμιση που περιμενουμε τοσο καιρο

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: FUNAI DVB-T mpeg4 DTR2205HDPVR

Οι δέκτες παραμένουν στη σελίδα που ήταν. Συσκευές Ήχου και Εικόνας -> Εξαρτήματα Εικόνας -> Κεραίες/δέκτες.
    προφανώς δεν έχουν μεταφερθεί ακόμα στη νέα σελίδα τους.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2010

θυμαμαι οτι τους ειχα δει παλιοτερα στο νεο σαιτ. αν κανω τοσο λαθος τι να πω

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από manthes Εμφάνιση μηνυμάτων
    θυμαμαι οτι τους ειχα δει παλιοτερα στο νεο σαιτ. αν κανω τοσο λαθος τι να πω
    Εννοείτε αυτό εδώ; Χα χα χα, 2χρόνια τουλάχιστον έχω αποθηκευμένη αυτή τη σελίδα...
    Εγώ κοιμάμαι και η τύχη μου με δουλεύει!

Ρομποτής Κωνσταντίνος.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Έπεσα στα χέρια μου ένας κλώνο του 2205, ο Digimax DX 121. Ευκαιρία να δούμε πώς είναι οι δέκτες της Giec με EMMA3SL/HD

Μου προκαλεί εντύπωση η έλλειψη ψύκτρας σε ένα τόσο γρήγορο τσιπ. Δεν γνωρίζω αν φτάνει υψηλές θερμοκρασίες, αλλά ίσως η τοποθέτησή της λύσει κάποια από τα προβλήματα που παρατηρούνται στον δέκτη.

Έχει δύο Nanya NT5TU32M16CG-3C τσιπ μνήμης DDR2-667 των 64MB.
    Ο demodulator είναι NEC D61541.

Χρόνοι σε δευτερόλεπτα:
    ΕΤ1->ΝΕΤ 2
    ΝΕΤ->ΕΤ3 1,8

ΕΤ3-MEGA 1,8
    MEGA->SKAI 1,5
    SKAI->STAR 1,8

STAR->ALPHA 1,6
    ALPHA->ALTER 1,2
    ALTER->ANT1 1,6 (1,3)
    ANT1->MAKEΔΟΝΙΑ 1,6 (1,2)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ->ΣΙΝΕ+ 0,8 (1,1)
    ΣΙΝΕ+->ΠΡΙΣΜΑ+ 0,8
    ΠΡΙΣΜΑ+->ΡΙΚ 0,6
    ΡΙΚ->ΒΟΥΛΗ 0,9 (1,1)

Επειδή έπρεπε να ξανακάνω μέτρηση, για λόγους όπως προβολή ασπρόμαυρης ταινίας (0,37 δευτερόλεπτα στο ΠΡΙΣΜΑ+), εμφανίζω σε παρένθεση χρόνους από τη 2η μέτρηση για κανάλια για τα οποία υπήρξε ουσιαστική διαφορά. Με αυτή την αφορμή, βλέπουμε ότι οι χρόνοι μεταβάλλονται ανάλογα και με το περιεχόμενο που μεταδίδεται, από λίγα έως αρκετά δέκατα του δευτερολέπτου.
    Οι χρόνοι που αναφέρω είναι για να βγάλουμε συμπεράσματα του πόσο περίπου γρήγορα γίνεται η αλλαγή.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2011

Υπάρχει και λογισμικό για αυτόν τον Digimax. Δεν ξέρω αν θα το δεχτεί ο F&U, και δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από τα λογισμικά του F&U, αλλά είναι ένα από τα λογισμικά που έχω κρατήσει καβάντζα για να δοκιμάσω αν τελικά δεν βγει άλλο επίσημο λογισμικό ή αν είναι και εκείνο προβληματικό. Είναι η έσχατη λύση που έχω, και οτι γίνει. Αλλά περιμένω ακόμα το επίσημο λογισμικό πριν πάω σε τέτοια λύση.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Apr 2009

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα πρόβλημα και ζητάω τη γνώμη σας. Πήγα να κάνω την αναβάθμιση και έγραψα το αρχείο DTR2205HDPVR_B202 στον φάκελο upgrade. Έβαλα το φλασάκι στον δέκτη, διάλεξα από το μενού να κάνει αναβάθμιση και μου έβγαλε "USB disc not found" ή κάπως έτσι. Ο δέκτης κόλλησε και τον έσβησα. Από τότε δεν ανάβει καθόλου. Τι μπορεί να συνέβη;

Σελίδα 148 απο 223 ΠρώτοΠρώτο ... 48138144145146147148149150151152158 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης