ONKYO TX-NR807 (Ερωτήσεις - Εντυπώσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Ανοίγω αυτό το νήμα γιατί βλέπω πως μαζευόμαστε πολλοί με τους νέους ενισχυτές σειράς 7 της onkyo, καλό θα ήταν να τα συζητάμε εδώ οπότε να λύνουμε τις απορίες μας και να λέμε και τις εντυπώσεις μας, για να είναι όλα μαζεμένα.
Ξεκινάω λοιπόν με την δική μου παραλαβή και τις πρώτες εντυπώσεις!
Αφού μπήκε στο σπίτι χθες το απόγευμα


και ξεματιάστηκε από την γυναίκα μου :angel:

ήταν λίγο ματιασμένος για όποιον ρωτήσει,προχωρήσαμε στο ξεπακετάρισμα σε πρώτο πλάνο η πρωτότυπη απόδειξη αγοράς


και τα παρελκόμενα του

και επιτέλους το κτηνάκι μου στον αφρό





Μπήκε στην θέση του συνδέθηκε και ξεκίνησε το σετάρισμα

Εδώ έρχεται κι η πρώτη ερώτηση.
Η μπροστινή μου τριάδα είναι 8ohm και τα κοκοκόψαρα που έχω για πίσω είναι κάτι δορυφόροι της sony τα οποία γράφουν 3ohm.
Τι ορίζουμε λοιπόν στον ενισχυτή,6ohm και πάνω ή 4 και κάτω;
Γιατί η επιλογή που σου δίνετε είναι για όλα τα ηχεία και όχι για καθένα ξεχωριστά,ή έστω για εμπρός και πίσω.
Λοιπόν η συναλλαγή με τον Γερμανό ήταν άψογη και γρήγορη,η συσκευασία άριστη και φυσικά το μηχάνημα ξεπερνάει τις προσδοκίες μου.
Αν αναλογιστεί κανείς πως μέχρι και πριν από 1 χρόνο περίπου που έμπαινα στο site διάβαζα λίγο και μετά "έφευγα" γιατί δεν καταλάβαινα ούτε τους μισές από τις λέξεις και τους όρους που χρησιμοποιούμε εδώ(ευαισθησία και στρώσιμο ηχείων ωμικές αντιστάσεις πολυκάναλοι και τελικοί και ένα σωρό άλλα),με την ύπαρξη του φόρουμ και την βοήθεια όλων των παιδιών,:grinning-smiley-043κατάφερα σιγά αλλά πολύ σιγά να χτίσω το δικό μου συστηματάκι.
Sorry για το μεγάλο ποστάρισμα, περισσότερες εντυπώσεις σε λίγο μετά από το καλιμπράρισμα των ηχείων και την θέαση των πρώτων ταινιών.
Υ.Σ.Αν το θέμα πρέπει να αλλάξει τίτλο ή να μεταφερθεί αλλού,ας το κάνει κάποιος συντονιστής.
 
Last edited by a moderator:

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Re: ONKYO σειρά xx7

Μεγειά σου!!

Απο ποιό μαγαζί τα πήρες; Γιατί και εγώ ετοιμάζομαι για αγορά απο Γερμανία.
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος;:hmmmm2:


από το manual:

"If the impedance of any speaker is 4 ohms or more but
less than 6, set the minimum speaker impedance to 4
ohms." ;)
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: ONKYO σειρά xx7

Na ρωτησω για την τιμη εκανες παζαρια?
Γιατι στο site λεει 818 ευρω τον 807 και εσυ τον πηρες 700.
Όχι παζάρια,του έστειλα mail και τον ρώτησα ποια είναι η καλύτερη τιμή που μπορεί να μου δώσει,λέγοντας του πως από Ελλάδα έχει αγοράσει πολύς κόσμος.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

από το manual:

"If the impedance of any speaker is 4 ohms or more but
less than 6, set the minimum speaker impedance to 4
ohms." ;)
Μπάμπη το έχω διαβάσει,αλλά σε άλλο φόρουμ που έκανα την ίδια ερώτηση,η απάντηση ήταν 6ohm και ο λόγος,επειδή η μπροστινή τριάδα(των 8ohm) παίζει σημαντικότερο ρόλο και είναι αυτή που θα ζορίσει περισσότερο τον ενισχυτή.
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

Μπάμπη το έχω διαβάσει,αλλά σε άλλο φόρουμ που έκανα την ίδια ερώτηση,η απάντηση ήταν 6ohm και ο λόγος,επειδή η μπροστινή τριάδα(των 8ohm) παίζει σημαντικότερο ρόλο και είναι αυτή που θα ζορίσει περισσότερο τον ενισχυτή.

cantona δεν ξέρω τι forum ήταν αυτό, πάντως έχω την εντύπωση ότι τα λες ανάποδα! Μπορεί η μπροστινή τριάδα να παίζει πιο δυνατά από τα πίσω (ή και τα high-wide) αλλά τα ηχεία με τα λιγότερα ohms είναι αυτά που "ζορίζουν" περισσότερο τα τελικά στάδια ενός ενισχυτή. (τραβάνε πιο πολύ ρεύμα).
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

cantona δεν ξέρω τι forum ήταν αυτό, πάντως έχω την εντύπωση ότι τα λες ανάποδα! Μπορεί η μπροστινή τριάδα να παίζει πιο δυνατά από τα πίσω (ή και τα high-wide) αλλά τα ηχεία με τα λιγότερα ohms είναι αυτά που "ζορίζουν" περισσότερο τα τελικά στάδια ενός ενισχυτή. (τραβάνε πιο πολύ ρεύμα).

Σωστό αυτό που λες και γνωστό.Αλλά μήπως δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεται ο ενισχυτής δηλώνοντας τα 4 ohm,αφού η κυρίως τριάδα των 8ohm βγάζει την περισσότερη δουλειά σε σχέση με τα πίσω που είναι μόνο για εφέ;

Υ.Σ.Έχεις και π.μ.
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Re: ONKYO σειρά xx7

ΕΡΩΤΗΣΗ

Για να έχω IR έλεγχο της Zone 2, πρέπει να αγοράσω κάτι extra ή περιέχεται στη συσκευασία των ενισχυτών; ΑΝ πρέπει να αγοράσω κάτι, τι και που το βρίσκω;
 

babisz

New member
20 October 2009
45
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

Σωστό αυτό που λες και γνωστό.Αλλά μήπως δεν υπάρχει λόγος να ζορίζεται ο ενισχυτής δηλώνοντας τα 4 ohm,αφού η κυρίως τριάδα των 8ohm βγάζει την περισσότερη δουλειά σε σχέση με τα πίσω που είναι μόνο για εφέ;

Υ.Σ.Έχεις και π.μ.


Εγώ πιστεύω πως συμβαίνει το αντίθετο. Πως δηλαδή αν του δηλώσεις ηχεία 8 ohms και του βάλεις 3άρια ή 4άρια έχεις περισσότερες πιθανότητες να του κάνεις ζημιά απ'ότι αν έκανες το ακριβώς αντίθετο. Δες το έτσι: δηλώνοντας μικρή αντίσταση φορτίου (την αληθινή δηλαδή) τον "προετοιμάζεις" για τις ανάγκες σε ρεύμα που θα ζητήσει το ηχείο. Ελπίζω κάποιο μέλος με περισσότερες γνώσεις στο συγκεκριμένο να στο αποδώσει καλύτερα.

Υ.Γ: Μήπως πρέπει πια ν'αλλάξεις υπογραφή? :tongue:
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

ΕΡΩΤΗΣΗ

Για να έχω IR έλεγχο της Zone 2, πρέπει να αγοράσω κάτι extra ή περιέχεται στη συσκευασία των ενισχυτών; ΑΝ πρέπει να αγοράσω κάτι, τι και που το βρίσκω;
Βαγγέλη στην συσκευασία σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνεται κάτι,χωρίς να αποκλείω κάτι άλλο νομίζω πως τον έλεγχο δεύτερης ζώνης τον έχεις από το υπάρχον τηλεχειριστήριο.Πάντως και στο site της onkyo δεν έχω δει κάτι έξτρα.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ONKYO σειρά xx7

Εγώ πιστεύω πως συμβαίνει το αντίθετο. Πως δηλαδή αν του δηλώσεις ηχεία 8 ohms και του βάλεις 3άρια ή 4άρια έχεις περισσότερες πιθανότητες να του κάνεις ζημιά απ'ότι αν έκανες το ακριβώς αντίθετο. Δες το έτσι: δηλώνοντας μικρή αντίσταση φορτίου (την αληθινή δηλαδή) τον "προετοιμάζεις" για τις ανάγκες σε ρεύμα που θα ζητήσει το ηχείο. Ελπίζω κάποιο μέλος με περισσότερες γνώσεις στο συγκεκριμένο να στο αποδώσει καλύτερα.

Υ.Γ: Μήπως πρέπει πια ν'αλλάξεις υπογραφή? :tongue:
Ζημιά δεν παίζει να του κάνουμε με τίποτα σε αυτές τις περιπτώσεις τουλάχιστον.Ζημιά το πολύ πολύ να πάθουν τα πίσω ηχεία αν την ακούσουν με το ρεύμα που μπορεί να φάνε (αμην και πότε:idea:),αλλά όντως ας περιμένουμε να μας πει και κανένας ποιο ειδικός.
Υ.Σ.Την άλλαξα.:jester:
 

vageliskokos

Established Member
14 August 2009
188
Re: ONKYO σειρά xx7

Λοιπόν, κατέβασα το Manual και βρήκα αυτό (κοίτα στο επισυναπτόμενο)

To control the AV receiver with the remote controller
while you’re in Zone 2 or Zone 3, you’ll need a commercially
available multiroom remote control kit for each
zone. Multiroom kits are made by Niles and Xantech


Προφανώς το multiroom remote control kit δεν περιλαμβάνεται στη συσκευασία. Ξέρει κανείς από που μπορώ να το προμηθευτώ και αν είναι ακριβό;