Sennheiser HD600/HD650 και ενίσχυση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Σκέφτομαι να αγοράσω τα Sennheiser HD600 και δεν γνωρίζω τι ενισχυτή θα χρειαστώ.
Η χριση που θα τους κάνω ειναι αποκλειστικά στο PC, εχω μια καρτα ηχου audiotrack prodigy HD2 με αλλαγμένους τελεστικούς αλλα μονο για την έξοδο των ηχείων, ο ενισχυτής για τα ακουστικά δεν αλλάζει και δεν ειμαι ικανοποιημένος απο την απόδοση του.
Τη θα προτείνατε ? την αγορά κάποιας κάρτας ηχου με αξιόλογη ενίσχυση ακουστικών ή εναν σχετικά οικονομικό ενισχυτή ακουστικών, και ποίον, που θα συνδέσω στην κάρτα ήχου του PC ?
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Γεια σου,

Ειμαι και εγω κατοχος των ακουστικων αυτων,αν και δεν τα χρησιμοποιω με υπολογιστη.

Να υποθεσω οτι θες ο ενισχυτης που θα παρεις να εχει και ενσωματωμενο dac?

Συγγνωμη για την αγνοια,απλως ενω ασχολουμαι με τα ακουστικα κτλ,με τους υπολογιστες και οταν θες να συνδεσεις τον ενισχυτη ακουστικων με το κομπιουτερ μπερδευομαι λιγο.

Εγω εχω εναν musical fidelity x can v8,ο οποιος με εχει ικανοποιησει αρκετα,αν και εχει καποια χουσουρια...
Ειναι υβριδικη σχεδιαση με λυχνιες στην προενισχυση.Eχω παρατηρησει οτι για να αποδωσει καλα,καλητερα ειναι να τον αφηνεις ανοιχτο συνεχεια.Βεβαια εχει σχεδιαστει υποθετω ετσι,καθως δεν εχει κουμπι on off.

Εμενα μου αρεσει οπως οδηγει τα hd 600,καθως το αποτελεσμα ειναι αρκετα μουσικο και ισορροπημενο,με καθαρες και διαυγεις υψηλες,χωρις να σκληραινει,γλυκα και ελαφρως ζεστα μεσαια,και μια ωραια αισθηση του χωρου,της ηχητικης σκηνης,καπως ανοιχτος ο ηχος δηλαδη και οχι κλειστοφοβικος μεσα στο κεφαλι σου.Επισης τα δυναμικα ειναι καλα(και βελτιωνονται με την προσθηκη ενος καλητερου τροφοδοτικου το οποιο ομως κανει αλλα τοσα οσο ο ενισχυτης...),ενω ειναι και "ησυχος",δηλαδη δεν ακουγεται καποιο φυσημα.Ενα ομορφο ισσοροπημενο ηχητικο αποτελεσμα πιστευω,παροτι δεν ειμαι σιγουρος αν σου αρεσει βεβαια,ειναι και γουστα αυτα.

Εχει και ενσωματωμενο dac,το οποιο δεν το εχω δοκιμασει αλλα εχω δει σχολια οτι παροτι δεν ειναι κακο,δεν ειναι και κατι το ιδιατερο.


Η τιμη του ειναι γυρω στα 450,δε ξερω σε τι τιμη ψαχνεις βεβαια.


Μια αλλη λυση παντως μηπως θα ηταν να ψαξεις ακουστικα πιο ευκολοδηγητα?Τα hd 600 ειναι λιγακι ιδιοτροπα στην ενισχυση,θελουν υποστηριξη με καλα μηχανηματα.
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, εχω διαβάσει απο την αναζήτηση που εκανα στο forum, για τον setup σου.
Αυτη την στιγμή εχω τα sennheiser HD555 και σκοπεύω κάποια στιγμή να τα αναβαθμίσω.
Οπότε αποφάσισα να αγοράσω πρώτα τον ενισχυτή, μιας και ειναι απαραίτητος για να οδηγήσω ποιοτικά ακουστικά και κάποια στιγμή να προχωρήσω στην αγορά των ακουστικών.
Τελικά, κατέληξα στον Little-Dot MKIVse http://www.head-fi.org/forums/f5/review-little-dot-mkivse-266751/ τον οποίο παρήγγειλα και περιμένω πλέων να δοκιμάσω αρχικά με τα HD555.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Καλοριζικος,πρεπει να ειναι καλος και αυτος.

Αν τελικα σου ερθει ο ενισχυτης και παρεις και τα 600,γραψε ηχητικες εντυπωσεις αλλα μη βιαστεις,δωστου λιγο χρονο να στρωσει.Και στα ακουστικα που θα παρεις.

Εμενα στην αρχη ο ενισχυτης ειχε λιγο σκληρα πριμα και μετα απο 70-80 ωρες αρχισαν να στρωνουν και τελικα γινανε smooth χωρις να ειναι συριστικα.
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Ευχαριστώ :D
Το πιθανότερο ειναι να στρώσει ο ενισχυτής με τα HD555, θα του δώσω τον χρόνο του.
Δεν με βλεπω σύντομα για ακουστικά γιατί την τινάξαμε την μπάνκα:nounder: , εκτός εαν κάτσει καμιά ευκαιρία σε μεταχειρισμένα... ίδωμεν.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

τα ΗΔ600/650 συγουρα θελουν καλο ενισχυτή, τα 555 πρεπει να παιζουν καλα και μονα τους. Εγω εχω τα 595, και ακομα και το IPOD τα οδυγει καλα σε χαμυλες σταθμες. Πες και για το amp οταν θα τοχεις,γιατι σκεφτομαι και εγω να παρω κανα παρομιο.
Γιατι τα 600 και οχι τα 650?
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

OK
Θα σου πω εντυπώσεις με τα 555 , ειμαι περίεργος να δω εαν υπαρχει διαφορά ποιότητας....
Σκέφτηκα να πάρω τα 600 γιτι ειναι ποιο οικονομικά απο τα 650, αλλα μάλλον θα καταλήξω στα 650 αφου τελικά δεν εχουν τοσο μεγάλη διαφορά στα χρήματα.
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

καποιοι στο head-fi.org προτημουν τα 600 απο τα 650 παντως λογο ηχου
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Καλυτερα να τα ακουσεις και τα δυο ΙΜΗΟ, αν και τα 600 δυσκολα θα βρεις.
Εχω ακουσει μονο τα 650, και ειναι φοβερα ΙΜΗΟ.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Εγω οταν ειχα ακουσει τα 650 μου φανηκε οτι ειχαν λιγο περισσοτερο και ισως πιο σφιχτο και καπως καλητερα ελεγχομενο χαμηλο,καπως ελαφρως πιο ζεστα και smooth μεσαια και λιγο πιο μαζεμενα πριμα.

Επειδη εχω δει και εγω στο headfi διφορουμενες αποψεις,εχω καταληξει μαλλον οτι ειναι και θεμα προσωπικων προτιμησεων η/και ταιριασματος μεταξυ των διαφορων μηχανηματων που συνοδευεις τα μοντελα αυτα.

Αλλα αν μπορεις να τα ακουσεις με τον ενισχυτη σου καλα θα ειναι.Κρατα μια πισινη σε οτι ακους γενικα,και προσπαθησε να τα τεσταρεις ο ιδιος αν μπορεις.


Εγω εχω το αλλο κουφο προβλημα,δε μπορω να βρω εδω στην αντιπροσωπεια ανταλλακτικα μαξιλαρακια που να ειναι το ιδιο παχος/υψος με αυτα που ειχε στοκ πανω το ακουστικο.Τα καινουρια μαξιλαρακια που πηρα,ηταν λιγο πιο κοντα σε υψος σε σχεση με τα παλια που ειχαν ηδη κατσει λιγο με τη χρηση,με αποτελεσμα ο ηχος να αλλαξει προς το χειροτερο για τα γουστα μου.

Πηγα και ελεγξα ολα τα μαξιλαρακια που ηταν διαθεσιμα στην Αθηνα,και ηταν ολα ετσι.Τα παλια που ειχαν τα ακουστικα μου ηταν πιο παχια σε υψος,ενω το λογικο θα ηταν τα καινουργια να ηταν πιο παχια/ψηλα εφοσον δεν εχουν χρηση.

Προσπαθησα διχως αποτελεσμα να βρω ακρη μεσω του headfi και μεσω ατομων που δουλευουν για την sennheiser,αλλα αυτοι υποστηριζουν οτι απο το 93 μεχρι τωρα ειναι τα μαξιλαρακια τα ιδια.

Αυτα που πηρα ειναι τα original και τα σωστα μαξιλαρακια,που κανουν για τα 580,600,τα 650,και αλλα δυο μοντελα,για να μη νομισετε οτι πηρα λαθος.

Μεγαλη απογοητευση διοτι μ'αρεσουν πραγματικα τα ακουστικα μου και οταν χαλασουν τελειως τα παλια μαξιλαρακια(ξαναεχω βαλει τα παλια),δε μπορω να βρω το ιδιο ψηλα/παχια για να τα αλλαξω...


Εχε το αυτο υποψιν σου πριν αγορασεις κατι.
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Θα παω για τα HD650, αλλά ειναι δύσκολο να τα δοκιμάσω αφου θα τα πάρω απο ebay.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Κάποιοι λένε ότι στην ουσία hd580 - hd600 - hd650 έχουν ελάχιστες δομικές διαφορές… και κοινά σημεία για βελτιώσεις…

Performance TIP: The HD580, 600 and 650's are essentially the same headphones except for the materials making up the structure which address vibration control. If you analyzed the sound the these three headphones, you will find that the HD580's has the least amount of vibration control technology applied, thus not as an organic and controlled sound but have the best sound-stage of the three. The HD600 have been refined due to material which controls vibration and sound more organic and controlled but you loose a bit of sound-stage. And the HD650's take that one step further. If you take off the ear pads of the HD650, 600 or 580 and remove the oval foam piece that covers the driver, you will remove some veil especially noticeable in the upper mid range and high frequencies.

http://stefanaudioart.com/Equinox HEADPHONE Cable Tips .html
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Αν και δεν εχω κανει ποτε αυτο που λεει,να αφαιρεσεις δηλαδη το οβαλ αφρωδες καλυματακι που καλυπτει το driver κατω απο τα μαξιλαρακια,φοβαμαι οτι θα κανει τον ηχο σκληρο στις μεσουψηλες και υψηλες,καπως μεταλλικο και ενοχλητικο.Αυτο το αφρωδες υλικο πιστευω συνδραμει στο να ακουγονται αυτα τα μοντελα smooth και βελουδινα.

Εγω παντως πιστευω οτι αυτα τα μοντελα δεν εχουν αυτο που λενε veil(δηλαδη ελαφρως πνιγμενος καπως ηχος),απλα ειναι λιγο laidback με αποτελεσμα αν δεν οδηγηθουν σωστα να ακουγονται οντως καπως πνιγμενα,ειδικα στα μεσαια.

Αν οδηγηθουν σωστα,ο ηχος ειναι ισσοροπημενος με σωστη χροια και λιγο ζεστο,γλυκο και smooth ακουσμα,αλλα ταυτοχρονα και δυναμικος και ζωντανος,με ανοιχτη σκηνη και σχετικη ακριβεια(οση μπορεις να πετυχεις τελος παντων απο τετοιου ειδους σχεδιασεις ακουστικων)στην τοποθετηση των διαφορων ηχων/οργανων κτλ.
 
18 June 2006
980
Ξάνθη
Απάντηση: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Εγώ ακούω τα Sennheiser HD650 με αυτόν τον ενισχυτή και μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ ικανοποιητικό.http://cgi.ebay.com/Little-Dot-MK-V...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item2ea9b41487
Βέβαια μετά τις γιορτές θα φτιάξω και ένα λαμπάτο ενισχυτή για να έχουμε να αλλάζουμε.http://www.cavalliaudio.com/bijou/main.php?page=overview
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Αυτους τους little dot τους βλεπω συχνα στο headfi,εδω στην Ελλαδα τους φερνει κανεις?
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Μηπως να τσεκαρεις λιγο τον χαρακτηρα του ενισχυτη πριν αγορασεις τα ακουστικα.

Το λεω αυτο επειδη αυτα τα μοντελα δεν ειναι και τοσο διαφορετικα μεταξυ τους(το λεω αυτο με μια επιφυλαξη βεβαια καθως τα 600 τα εχω 7 χρονια ενω τα 650 τα εχω δοκιμασει μια φορα μονο πριν καποια χρονια,απλα απ'οτι διαβαζω,ακουω κτλ)

Ετσι,αν ο ενισχυτης για παραδειγμα ειναι καπως λιγο πιο dark και μπασατος,μηπως τα 600 ταιριαζαν λιγο καλητερα.
Αν βεβαια ειναι λιγο πιο λαμπρος και λεπτος,τοτε τα 650 θα ταιριαξουν λιγο καλητερα υποθετω.

Το καλητερο θα ειναι αν βρισκεσαι Αθηνα και δε σου ειναι κοπος,να πας με τον ενισχυτη και το player και τα καλωδια σου,και να τα ακουσεις στου Νακα.
 

angel_f

New member
24 August 2009
41
Μονοδρυ
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

Δηλαδή τα εχει ο Νακας εε?
Εαν έρθει σύντομα ο ενισχυτής θα το κάνω αυτο που λες, ευχαριστώ για την συμβουλή.
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Sennheiser HD600 και ενίσχυση

O Νακας ειναι ο αντιπροσωπος εδω στην Ελλαδα.