Σύνθεση HTPC

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Παιδιά καλησπέρα

Θέλω να φτιάξω ένα HTPC για βίντεο και μουσική (παιχνίδια δεν ενδιαφέρουν).

Το HTPC θα συνδέεται σε AVR (μέσω HDMI).

Με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο και να παίζει όλα τα media.

Για μητρική σκέφτομαι κάποια με το AMD 785G Chipset (που έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών Radeon HD 4200).

Για τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά, σκέφτομαι για CPU έναν AMD Athlon II X4 Quad-Core, 4GB RAM, ένα BlueRay Reader, Hard Disk 1 TB

Αναλυτικά σκέφτομαι τα παρακάτω:

ΚουτίΜητρικήΕπεξεργαστήςΜνήμηOptical ReaderΣκληρός ΔίσκοςΤροφοδοτικόΛειτουργικό θα βάλω Windows 7 64bit.

Αν η ενσωματωμένη GPU αποδειχτεί ανεπαρκής, σκέφτομαι να προσθέσω μια ATI HD 3450 επιπλέον σε διάταξη Hybrid Crossfire, ή μία HD 4550 μόνη της, όπως την GIGABYTE RADEON HD4550 GV-R455D3-512I 512MB PCI-E RETAIL (Τιμή 36 από pc1.gr). Πάντως κάποια που να αντέχει χωρίς ανεμιστήρα.

Ποια είναι η γνώμη σας για το configuration?

Καθώς και το κόστος ενδιαφέρει, υπάρχει κάτι που περισσεύει για τις συγκεκριμένες ανάγκες ή να μπορεί να καλυφθεί με κάτι φθηνότερο?

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Ξεκίνα με την ενσωματωμένη και περίμενε λίγους μήνες για τη σειρά 5χχχ της ATI :)
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Εγώ πάντως έβαλα τηλεφωνικά την παραγγελία και μου την επιβεβαίωσαν κανονικότατα. Βέβαια είπαν για διαθεσιμότητα από την ερχόμενη Τετάρτη, αλλά δεν το βιάζομαι καθόλου. Είναι 50% κάτω από την τιμή στην υπόλοιπη αγορά.
Φίλε Antonis Sp thanks για το tip και sorry για το off-topic στο θέμα.
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Re: Απάντηση: Σύνθεση HTPC

Τον επεξεργαστή πάρτον από you όσο προλαβαίνεις...
http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd...4CB9D44E3&pa=5BD6856D89AF834087014E967610884B

:eek1: :vroam:

τώρα τυπογραφικό είναι αυτό? Ε ρε γμτ να μην έχω καμιά ΑMD Μ/Β... :rifle:

Εγώ πάντως έβαλα τηλεφωνικά την παραγγελία και μου την επιβεβαίωσαν κανονικότατα. Βέβαια είπαν για διαθεσιμότητα από την ερχόμενη Τετάρτη, αλλά δεν το βιάζομαι καθόλου. Είναι 50% κάτω από την τιμή στην υπόλοιπη αγορά.
Φίλε Antonis Sp thanks για το tip και sorry για το off-topic στο θέμα.

Δεν το πρόλαβα.

Μάλλον επρόκειτο για τυπογραφικό, πλέον στην σελίδα τους έχουν τιμή 108 ευρώ. (Στο skroutz.gr συνεχίζει και εμφανίζεται η παλιά τιμή.)

Θοδωρή αφού δέχονταν την παραγγελία σου στα 51 ευρώ, έπρεπε να πάρεις καμιά 10αριά, και θα τα έσπρωχνες στο ebay. :116:
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Για τα τροφοδοτικά της thermaltake που γράφω παραπάνω, ξέρει κανείς αν είναι επαρκώς αθόρυβα για HTPC?

Ή είναι καλύτερα το Cooler Master?
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Ξεκίνα με την ενσωματωμένη και περίμενε λίγους μήνες για τη σειρά 5χχχ της ATI :)

Ναι, έτσι κι αλλιώς δεν θα πάρω από την αρχή άλλη. Θα δω πως πηγαίνει η ενσωματωμένη και βλέπουμε μετά.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύνθεση HTPC

Δεν το πρόλαβα.

Μάλλον επρόκειτο για τυπογραφικό, πλέον στην σελίδα τους έχουν τιμή 108 ευρώ. (Στο skroutz.gr συνεχίζει και εμφανίζεται η παλιά τιμή.)

Θοδωρή αφού δέχονταν την παραγγελία σου στα 51 ευρώ, έπρεπε να πάρεις καμιά 10αριά, και θα τα έσπρωχνες στο ebay. :116:

Μόλις μίλησα με το customer service του you.gr για να επιβεβαιώσω ότι η παραγγελία μου έχει καταχωρηθεί με την σωστή τιμή (51 ευρώ), μετά την αλλαγή που είδα στο site. Η κοπέλα που μου μίλησε τώρα, μου είπε ότι τη στιγμή της παραγγελίας σήμερα το πρωί δεν υπήρxε απόθεμα και θα πρέπει να ξαναγίνει παραγγελία στα 108 ευρώ. Στο πρωινό τηλεφώνημα μου είπαν μεν ότι δεν είχαν απόθεμα εκείνη τη στιγμή αλλά ξαναπαραλαμβάνουν την ερχόμενη Τετάρτη 30/12 και θα μου στείλουν την παραγγελία μου την Πέμπτη 31/12. Η δε παραγγελία υπάρχει κανονικά στο σύστημά τους αυτή τη στιγμή. Φυσικά δεν δέχτηκα ακύρωση και είπα ότι θα πρέπει να πράξουν όσα δεσμεύτηκαν και όταν ξαναπαραλάβουν να μου στείλουν τον επεξεργαστή στην τιμή που κατοχύρωσα. Ακολούθησε ένας έντονος διάλογος και αύριο πρωί θα με καλέσει ο product manager να το λύσουμε.
Θυμίζω ότι, όπως είχαμε διαβάσει παλιότερα εδώ στο avclub (ή στο avforum, δεν θυμάμαι), σε αντίστοιχη περίπτωση χαμηλής τιμής με κάποιες TV samsung ή Sony νομίζω, το Πλαίσιο είχε στείλει κανονικά τις τηλεοράσεις σε όσους έσπευσαν να τις κατοχυρώσουν με την τιμή-ευκαιρία, μπαίνοντας μέσα πολλές εκατοντάδες ευρώ ανά τεμάχιο.
Πάντως είμαι αποφασισμένος να το τραβήξω όσο πάει με τo you.gr γιατί είναι η 2η φορά που γίνεται παρόμοιο λάθος από μέρους τους και παλιότερα είχα βάλει την διαφορά από την τσέπη μου.
 
Last edited:
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα Windows 32 bit έβλεπαν μέχρι 3GB, και για 4GB ήθελε 64bit. Αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για τα XP, για τα Vista ή για τα 7.

Ναι, όλες οι 32bit εκδόσεις των Windows βλέπουν μέχρι 3 - 3,5GB RAM, αλλά IMHO άνετα θα θυσίαζα την παραπάνω (ουσιαστικά 100% άχρηστη ούτως ή άλλως) μνήμη για την ευκολία και συμβατότητα με codecs των 32bit.
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σύνθεση HTPC

Μόλις μίλησα με το customer service του you.gr για να επιβεβαιώσω ότι η παραγγελία μου έχει καταχωρηθεί με την σωστή τιμή (51 ευρώ), μετά την αλλαγή που είδα στο site. Η κοπέλα που μου μίλησε τώρα, μου είπε ότι τη στιγμή της παραγγελίας σήμερα το πρωί δεν υπήρxε απόθεμα και θα πρέπει να ξαναγίνει παραγγελία στα 108 ευρώ. Στο πρωινό τηλεφώνημα μου είπαν μεν ότι δεν είχαν απόθεμα εκείνη τη στιγμή αλλά ξαναπαραλαμβάνουν την ερχόμενη Τετάρτη 30/12 και θα μου στείλουν την παραγγελία μου την Πέμπτη 31/12. Η δε παραγγελία υπάρχει κανονικά στο σύστημά τους αυτή τη στιγμή. Φυσικά δεν δέχτηκα ακύρωση και είπα ότι θα πρέπει να πράξουν όσα δεσμεύτηκαν και όταν ξαναπαραλάβουν να μου στείλουν τον επεξεργαστή στην τιμή που κατοχύρωσα. Ακολούθησε ένας έντονος διάλογος και αύριο πρωί θα με καλέσει ο product manager να το λύσουμε.
Θυμίζω ότι, όπως είχαμε διαβάσει παλιότερα εδώ στο avclub (ή στο avforum, δεν θυμάμαι), σε αντίστοιχη περίπτωση χαμηλής τιμής με κάποιες TV samsung ή Sony νομίζω, το Πλαίσιο είχε στείλει κανονικά τις τηλεοράσεις σε όσους έσπευσαν να τις κατοχυρώσουν με την τιμή-ευκαιρία, μπαίνοντας μέσα πολλές εκατοντάδες ευρώ ανά τεμάχιο.
Πάντως είμαι αποφασισμένος να το τραβήξω όσο πάει με τo you.gr γιατί είναι η 2η φορά που γίνεται παρόμοιο λάθος από μέρους τους και παλιότερα είχα βάλει την διαφορά από την τσέπη μου.

Μερικές φορές κάποια καταστήματα ίσως εμφανίζουν σκοπίμως πολύ χαμηλές τιμές σε προϊόντα για τα οποία δεν έχουν καθόλου διαθεσιμότητα απλά για να εμφανιστούν ψηλά στο skroutz.gr (ή σε ανάλογα σάιτ) και να τραβήξουν τον πελάτη ώστε να μάθει το σάιτ τους.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό, γιατί σου επέτρεψαν να ολοκληρώσεις την παραγγελία στην πολύ χαμηλή τιμή. Φαίνεται γνήσιο λάθος.

Αυτό που επικαλέστηκαν ότι τη στιγμή της παραγγελίας δεν υπήρχε απόθεμα και θα πρέπει να ξαναγίνει παραγγελία στη νέα τιμή, ασφαλώς δεν έχει καμία σχέση με την τρέχουσα εμπορική πρακτική, καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει στοκ στην αποθήκη των καταστημάτων αλλά το προϊόν παραγγέλεται κατόπιν της δικής σου παραγγελίας. Και προφανώς η τιμή πώλησης είναι η τιμή που εμφανίζουν τη στιγμή της παραγγελίας (αν η κατάσταση που εμφανίζουν είναι "Διαθέσιμο" ή "Διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας"). Αν η κατάσταση είναι "Εξαντλημένο", τότε ναι η τιμή μπορεί να αλλάξει (αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις το σύστημα δεν σε αφήνει να το παραγγείλεις).

Πάντως, εφόσον δεχτούμε ότι πρόκειται για λάθος και όχι σκόπιμη παραπλάνηση, μπορείς απλά να ακυρώσεις την παραγγελία.
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Ναι, όλες οι 32bit εκδόσεις των Windows βλέπουν μέχρι 3 - 3,5GB RAM, αλλά IMHO άνετα θα θυσίαζα την παραπάνω (ουσιαστικά 100% άχρηστη ούτως ή άλλως) μνήμη για την ευκολία και συμβατότητα με codecs των 32bit.

Ανεξάρτητα της έκδοσης των Windows, αν τα 4GB είναι πολλά για HTPC, ας τα μειώσω, για να μειώσω και το συνολικό κόστος.

Πόση μνήμη είναι επαρκής για απροβλημάτιστη χρήση ενός HTPC με Windows 7 ?

Τα codecs 32bit δεν παίζουν? Codecs για τα 64 bit δεν υπάρχουν?
 
Για χρήση HTPC, τα 2GB φτάνουν και περισσεύουν.

Τα 32bit codecs δεν παίζουν με 64bit εφαρμογές, και αν δεν τρέχεις 64bit εφαρμογές, δεν έχεις λόγο να τρέχεις 64bit Windows.

Βασικά, ειδικά σε HTPC, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσει κανείς 64bit Windows.
 

JohnR

Established Member
8 June 2009
124
Για χρήση HTPC, τα 2GB φτάνουν και περισσεύουν.

Τα 32bit codecs δεν παίζουν με 64bit εφαρμογές, και αν δεν τρέχεις 64bit εφαρμογές, δεν έχεις λόγο να τρέχεις 64bit Windows.

Βασικά, ειδικά σε HTPC, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσει κανείς 64bit Windows.

Ναι, 64bit εφαρμογές δεν θα τρέχω, για τα 4GB μνήμη είχα σκεφτεί τα 64bit. Αλλά αν 2 είναι οκ, τότε δεν υπάρχει λόγος.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Για χρήση HTPC, τα 2GB φτάνουν και περισσεύουν.

Τα 32bit codecs δεν παίζουν με 64bit εφαρμογές, και αν δεν τρέχεις 64bit εφαρμογές, δεν έχεις λόγο να τρέχεις 64bit Windows.

Βασικά, ειδικά σε HTPC, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φορτώσει κανείς 64bit Windows.

Βασανίζεστε με αυτά τα codec παλικάρια μου….
Ποτέ δεν το είχα σκεφτεί σαν λόγο για να μη βάλω χ64.
:ernaehrung004:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
... τρέχοντας ταυτόχρονα SETI, folding@home, κάνοντας λίγο rendering και βλέποντας 4 flash video στο youtube ταυτόχρονα... :ADFADF1::laugh: