Philips HTS7540/12 Home Theater System (Εντυπώσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: philips hts 7540 γνωμες;

Review του Hitech Ιανουαρίου 2010:

attachment.php
 

Attachments

  • scan0001 (2).jpg
    scan0001 (2).jpg
    89 KB · Views: 201

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: philips hts 7540 γνωμες;

Mπόρεσες να το διαβάσεις; Ρωτάω, γιατί στην οθόνη του laptop στο σπίτι φαινόταν μια χαρά. Στην οθόνη του γραφείου που το βλέπω τώρα, μου βγήκαν τα μάτια.....
 

christian

Senior Member
27 March 2007
520
Thessaloniki
Απάντηση: philips hts 7540 γνωμες;

Από ότι διάβασα λέει ότι μπορεί να αναπαράγει mkv???
Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό?
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
Re: philips hts 7540 γνωμες;

το πηρε συναδελφος, του δωσα ενα βιντεακι να το δοκιμασει κ θα ποσταρω εδω εντυπωσεις
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
Re: philips hts 7540 γνωμες;

παιζει τελικα αρχεια υψηλης αναλυσης, μου πε ο συναδελφος,
αλλα καποιο σκαλωμα παιζει με τον ηχο,
δεν παιζει λεει το... AAC; το πιο δημοφιλες δεν ειναι αυτο;
οτι ναναι :S
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: philips hts 7540 γνωμες;

παιζει τελικα αρχεια υψηλης αναλυσης, μου πε ο συναδελφος,
αλλα καποιο σκαλωμα παιζει με τον ηχο,
δεν παιζει λεει το... AAC; το πιο δημοφιλες δεν ειναι αυτο;
οτι ναναι :S

Αλλο είναι το AAC (Advanced Audio Coding) και άλλο το AC3 (Dolby Digital).....
 

macedonasf

Senior Member
26 April 2008
392
Θεσσαλονίκη
Re: philips hts 7540 γνωμες;

Με υπότιτλους τι γίνεται; Τους βλέπει; Εχθές που πήγα στο mediamarkt ο πωλητής μου είπε ότι δεν τους βλέπει. Αλλά μου λέει μην ανησυχείς. Τηλεφωνείς στην philips και σου στέλνουν ένα cd όπου κάνει upgrade στο software και τους βλέπει. Γνωρίζει κάποιος εάν ισχύει αυτό, ή εάν το έχει κάνει ο ίδιος;
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
Re: philips hts 7540 γνωμες;

νομιζω πως τους βλεπει χωρις να κανεις κατι,
πρεπει να ρωτησω τον συναδελφο, αν το ξεχασω, θυμισε το μου ή εδω ή με ενα pm plz
 

patrickdrd

AVClub Enthusiast
1 September 2009
1,219
Wherever I may roam
Re: philips hts 7540 γνωμες;

Με υπότιτλους τι γίνεται; Τους βλέπει; Εχθές που πήγα στο mediamarkt ο πωλητής μου είπε ότι δεν τους βλέπει. Αλλά μου λέει μην ανησυχείς. Τηλεφωνείς στην philips και σου στέλνουν ένα cd όπου κάνει upgrade στο software και τους βλέπει. Γνωρίζει κάποιος εάν ισχύει αυτό, ή εάν το έχει κάνει ο ίδιος;

τους παιζει φιλε κανονικα,
απλα οταν ξεκιναει η ταινια πατας το πληκτρο menu ή info κ επιλεγεις encoding -> greek

δεν χρειαζεται να κανεις update, ασε που αν το κανεις μπορει να χεις προβλημα μετα, ετσι την επαθε κ ο συναδελφος κ ετρεχε για αλλαγη
(του το αλλαξανε βεβαια, μια χαρα)
 

macedonasf

Senior Member
26 April 2008
392
Θεσσαλονίκη
Re: philips hts 7540 γνωμες;

τους παιζει φιλε κανονικα,
απλα οταν ξεκιναει η ταινια πατας το πληκτρο menu ή info κ επιλεγεις encoding -> greek

δεν χρειαζεται να κανεις update, ασε που αν το κανεις μπορει να χεις προβλημα μετα, ετσι την επαθε κ ο συναδελφος κ ετρεχε για αλλαγη
(του το αλλαξανε βεβαια, μια χαρα)
Υπάρχει η δυνατότητα να μιλήσω τηλεφωνικά με το φίλο σου για το θέμα των υπότιτλων (να μου το στείλεις μέσω pm);
 

ngc4486

New member
22 March 2010
26
Re: philips hts 7540 γνωμες;

macedonasf, τελικά το αγόρασες; για πες εντυπώσεις γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα. mkv τα βλέπει μέσω του USB; ποιότητα ήχου για τα χρήματα του καλη;
 

macedonasf

Senior Member
26 April 2008
392
Θεσσαλονίκη
Re: philips hts 7540 γνωμες;

Λοιπόν παιδιά, το πήρα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Όχι όμως 100%.
Ξεκινάω από τον ήχο : Όταν περνάς από την τηλεόραση σε ένα τέτοιο σύστημα, το μόνο που μπορώ να πω είναι.....μέρα με την νύχτα. Τουλάχιστον για τις ταινίες. Στο ράδιο σαν να "χάνονται" λίγο οι μεσαίες συχνότητες, στα cd - mp3 πιο λίγο.
Έχω έναν εξωτερικό σκληρό σε fat 32 σε 3 partition. Τον βλέπει αμέσως. Φυσικά οποιαδήποτε ταινία μεγαλύτερη από 4gb γίνεται split με το mkvmerge gui.
Ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι όταν κάποια αρχεία mkv και avi δεν μπορεί να τα αναγνωρίσει. Μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται το συγκεκριμένο format αρχείου. Βλέποντας με το mediainfo τις ιδιαιτερότητες των αρχείων παρατηρώ κάποιες διαφορές αλλά......μέχρι εκεί.
Ψάχνω στα διάφορα forums μήπως και βρω κάποια λύση αλλά.........τίποτα. Σκέφτομαι να στείλω κάποιο email στη philips μήπως είναι θέμα αναβάθμισης λογισμικού αλλά και πάλι εδώ http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/...TS7540/12&mid=Link_Software&hlt=Link_Software έχουν μήνει λίγο πίσω. Για να δούμε.
 

macedonasf

Senior Member
26 April 2008
392
Θεσσαλονίκη
Επανέρχομαι, λέγοντας ότι με το νέο firmware, όποιο mkv κι αν έβαλα να παίξει το παίζει κανονικά.
Επίσης βλέπει εξωτερικό σκληρό δίσκο χωρίς δική του τροφοδοσία. Έχω έναν και τον έχω κάνει format σε fat32 και γύρισα το "allocation unit size" σε 4096 bytes όπως είναι φορμαρισμένα τα flash drives. Τον βλέπει πολύ γρήγορα το δίσκο. Είδα τον Iron Man 2 μαζί με το γιο μου και.....έπαθα πλάκα, mkv 1080p με τέλεια εικόνα και ήχο dts. Τώρα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου εάν ξέρει κάποιος, true dts μπορούμε να ακούσουμε από mkv αρχείο ή θέλει blue ray disk?