Musical Fidelity X-10D ....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
line-level preamplifier, το Review του συγκεκριμένου προενισχυτή είναι εδώ
Μερικές φώτο φαίνονται παρακάτω...
attachment.php


attachment.php


και να και η αντιγραφή του Κινεζου...
http://cgi.ebay.co.uk/High-End-Clas...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1c0d279318

το σχέδιο του Χ10-D
attachment.php


και του κινεζου....
attachment.php


:BDGBGDB55:
 

Attachments

  • DSC06891.JPG
    DSC06891.JPG
    44.9 KB · Views: 771
  • Dcp_4301 interior.jpg
    Dcp_4301 interior.jpg
    73.8 KB · Views: 780
  • ls-29sch.jpg
    ls-29sch.jpg
    62.2 KB · Views: 794
  • x10d_alexschematics.gif
    x10d_alexschematics.gif
    32.4 KB · Views: 788

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Πάντως η τάση τροφοδοσίας του είναι ένας μετασχηματιστής 12ν AC 500mA...
με τους Tread 10.1 θα ειναι "ταμαμ"....
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
αν δεις τα δυο σχέδια είναι ίδια σε υλικά και τοπολογία και τάση λειτουργίας...

υ.γ
βάση του review έχει 1db gain....
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Το κινέζικο αυτό λαμπάτο buffer, έχω αγοράσει κ εγώ.
Μαζί με αυτό κ το κινέζικο γνωστό dacάκι.

Από αυτόν τον ίδιο πωλητή gigaworks.

:)
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
παντως δεν επαιζε και ασχημα εχω και καποια τυπωμενα απο αυτο μαζι με σχηματικο το ειχα κανει πληρη αντιγραφη απο το original που ειχα αγορασει τοτε
 

usherades

Senior Member
5 November 2007
548
Aθηνα/Βυρωνας
Προσφατα αναβαθμισα τις λαμπες του με καινουριες γιατι οι παλιες ειχαν οχι μονο κινεζικες αλλα για η διαφορα στα db ηταν ταιραστια,τωρα ειναι σα να παιζει ''αλλο'' στη κυριολεξια stereo
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
παντως δεν επαιζε και ασχημα εχω και καποια τυπωμενα απο αυτο μαζι με σχηματικο το ειχα κανει πληρη αντιγραφη απο το original που ειχα αγορασει τοτε

μπορείς να ανεβάσεις το PCB ?
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: Musical Fidelity X-10D ....

Προσφατα αναβαθμισα τις λαμπες του με καινουριες γιατι οι παλιες ειχαν οχι μονο κινεζικες αλλα για η διαφορα στα db ηταν ταιραστια,τωρα ειναι σα να παιζει ''αλλο'' στη κυριολεξια stereo

Τι λάμπες έβαλες ?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Βuffer (μοναδιαίου κερδους... ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά, έγραφαν τα "χαρτιά") είναι πάντως οχι προενισχυτής. Το είχα για αρκετά χρόνια... βέβαια μεσω αυτού οδηγούσα τελικό (με attenuators) κατευθείαν απο το cd... :)
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Είναι καλό το κινεζάκι?Σκεφτόμουν να πάρω ένα για να αρχίσω να πέζω με diy κατασκευές.Για αρχή όμως λέω να πάρω το πλήρες που θα χρειαστεί μόνο κουτιά και συνδέσεις.Πως στέκεται σε σύγκριση με το γνωστό x10d?Το είχα και το μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που το έδωσα.Απογειώνει όλα τα φθηνά Players.
 

savatage

AVClub Addicted Member
25 June 2006
2,402
Είναι καλό το κινεζάκι?Σκεφτόμουν να πάρω ένα για να αρχίσω να πέζω με diy κατασκευές.Για αρχή όμως λέω να πάρω το πλήρες που θα χρειαστεί μόνο κουτιά και συνδέσεις.Πως στέκεται σε σύγκριση με το γνωστό x10d?Το είχα και το μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που το έδωσα.Απογειώνει όλα τα φθηνά Players.

*να αρχίσω να παίζω με diy κατασκευές...*:grinning-smiley-043
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Είναι καλό το κινεζάκι?Σκεφτόμουν να πάρω ένα για να αρχίσω να πέζω με diy κατασκευές.Για αρχή όμως λέω να πάρω το πλήρες που θα χρειαστεί μόνο κουτιά και συνδέσεις.Πως στέκεται σε σύγκριση με το γνωστό x10d?Το είχα και το μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που το έδωσα.Απογειώνει όλα τα φθηνά Players.

Εγώ τα έχω μεταξύ του AV προενισχυτή και των τελικών (4 απο δαύτα)....
Και λόγω χρήσης, σκέφτομαι οτι δε θ' αργήσει η ώρα που θα πρέπει οι λάμπίτσες τους να αντικατασταθούν.