CI PCMCIA modula σε Sony Bravia

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Peperone

New member
13 January 2010
2
Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος τη κάρτα Neotion NP4 Pocket CAM FTA σε SONY KDL-32U2000 για MPEG-4;
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν είναι συμβατή.. και ποιες οι εντυπώσεις του, εφόσον την έχει δοκιμάσει....
 

MetroStar

New member
25 January 2008
43
Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Παιδιά έχω την τηλεόραση Sony KDL40W2000 . Στην λίστα δεν την βρήκα αλλά βρήκα την KDL46W2000 που είναι και της ίδιας σειράς (W) και της ίδιας γενιάς (2000), απλά είναι 46 αντί για 40 ίντσες. Λογικά θα κάνει και για μένα. Εσείς τι λέτε?

Και κάτι άλλο. Πόσο κοστίζει το CAM της ΝΕΟΤΙΟΝ?
 
Last edited:

niksline

New member
28 December 2009
21
Re: Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Κατά 99% ταιριάζει στην δικιά σου φίλε μου.Εγώ την αγόρασα 55ευρώ από την επίσημη αντιπροσωπεία με συσκευασία blister και οδηγίες!
http://www.majar.gr/epikinonia.asp
 

MetroStar

New member
25 January 2008
43
Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Eυχαριστώ αδερφέ.

Θα πάω μια βόλτα στην Majar και θα ρωτήσω αν μπορώ να την επιστρέψω σε περίπτωση ασυμβατότητας.
 

MetroStar

New member
25 January 2008
43
Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Με την modula σου βγάζει άλλα μενού ή έχεις κανονικά το μενού της TV σου?
 

spyridy

AVClub Enthusiast
5 September 2007
1,130
Γλυφάδα
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Συγγνώμη βρε παιδιά για να καταλάβω... εγώ έχω μια 4D3000 και μια 32S3000 στο σπίτι... δεν χρειάζεται να αγοράσω αποκωδικοποιητή, αλλά μπορώ να πάρω ενα τέτοιο CI και να το βάλω προφανώς σε κάποια υποδοχή της τηλεόρασης και αν βλέπω MPEG4? τι προσφέρει παραπάνω απο έναν αποκωδικοποιητή? κόστος?
 

MetroStar

New member
25 January 2008
43
Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.

Ο αποκωδικοποιητής αποκωδικοποιεί σήμα MPEG4 και στο στέλνει στην οθόνη, ενώ η modula μετατρέπει το MPEG4 σε ΜPEG2 και μετά στο στέλνει στην οθόνη.

Με την κάρτα γλιτώνεις απλά τα καλώδια,το επιπλέον τηλεκοντρόλ και μια επιπλέον συσκευή στο σαλόνι σου.
 

andrew_32

New member
2 May 2008
92
Πάτρα
Re: Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.

Ο αποκωδικοποιητής αποκωδικοποιεί σήμα MPEG4 και στο στέλνει στην οθόνη, ενώ η modula μετατρέπει το MPEG4 σε ΜPEG2 και μετά στο στέλνει στην οθόνη.

Με την κάρτα γλιτώνεις απλά τα καλώδια,το επιπλέον τηλεκοντρόλ και μια επιπλέον συσκευή στο σαλόνι σου.

Υπάρχει απώλεια στο σημα με την μετατροπη απο 4 σε 2 ?
 

MetroStar

New member
25 January 2008
43
Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Στο SD σήμα που έχουμε σήμερα όχι έως ελάχιστα. Αν και όταν έχουμε HD σήμα θα υπάρχει απώλεια αλλά αυτό στην Ελλάδα μπορεί να πάρει από 3 έως 5 χρόνια για να γίνει.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Απωλειες υπαρχουν γιατι το MPEG4 προσφερει καλυτερη ποιοτητα εικονας , πρακτικα ομως η διαφορα μπορει να ειναι μικρη...
 

niksline

New member
28 December 2009
21
Re: Απάντηση: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Απ'όσο λέει η κατασκευάστρια εταιρεία Neotion δεν υπάρχει υποβάθμιση σήματος ή ποιότητας εικόνας στο Pocket, λόγω του NP4 επεξεργαστή!!!
 

anavatis

Established Member
12 November 2008
192
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποιος τη κάρτα Neotion NP4 Pocket CAM FTA σε SONY KDL-32S2530 για MPEG-4;
Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν είναι συμβατή.. και ποιες οι εντυπώσεις του, εφόσον την έχει δοκιμάσει
 

ggrapsas

New member
15 January 2010
14
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Καλησπέρα σε όλους. Ξέρει κάποιος σχετικά με συμβατότητα KDL-40V2000 με το module της Neotion? Από το service της SONY που τα πουλάει μου είπαν μάλλον αλλά το "μάλλον" θα ήθελα να το σιγουρέψω...
Ψάχνοντας στο site της Neotion βρήκα αυτή την κάρτα :idea: http://www.neotion.com/news/kit/NEOTION_HDTV.pdf που αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει HDTV...έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορούμε να βρούμε? Η αντιπροσωπία δεν τήν έχει στο site.
 

niksline

New member
28 December 2009
21
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Ρώτησα για την εν'λόγω στην αντιπροσωπεία, η απάντηση από τη NEOTION είναι πως το προιόν είναι απαξιωμένο και δουλεύουν ήδη PROJECT χωρίς το καλώδιο που δείχνει η το pdf!
 

ggrapsas

New member
15 January 2010
14
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Σωστός! :grinning-smiley-043Την MAJAR ρώτησες; Μακάρι το προιόν που εξελίσσει η NEOTION να χρειάζεται CI slot και όχι CI+ που έχουν οι πιο καινούριες τηλεοράσεις....
 

niksline

New member
28 December 2009
21
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

Ναι φίλε την Majar ρώτησα και μου είπαν ότι αυτή είναι επίσημη απάντηση της ΝΕΟΤΙΟΝ
 

Mak2006

New member
11 December 2006
35
Re: CI PCMCIA modula σε SONY BRAVIA

καλο απογευμα,
Προχθές πηρα την συγκεκριμενη module Neotion free air για την τηλεόραση Sony 32D3000.
Έκλεισα την τηλεόραση και την τοποθέτησα στην θεση CI στο πίσω μέρος - πανω απο την θέση εισοδου της κεραιας RF -αφου εβγαλα βεβαίως την πλαστική που ηταν στην θηκη για να μην σκονίζεται η θύρα.Ανοιξα την τηλεοραση και πηγα μέσα απο το Menu -Ρυθμίσεις..... και έκανα Αυτόματη ανίχνευση και τα ειδε όλα (4 της ΕΤ και τα 7 της Digea) με εικόνα και ηχο.
Γενικά οι εντυπωσεις μου ειναι πολύ καλές.
Εκεινο που σαν "αρνητικο" παρατηρησα ηταν η καθυστερηση στην αλλαγη των καναλιών. Ενω παλια με την mpeg 2 ηταν 2"-3" , τωρα φτάνει τα 5".
Το θεωρω ομως αυτονοητο λογω του χρονου μετατροπης του σηματος απο mpeg2 σε mpeg4.
Στην επιλογη πληροφοριες συστηματος μου δινει:
Εκδοση λογισμικου 2.12.105 - Φορτωτης 0.9.6. και σταθμη σήματος υψηλη.
-bye-