Ευρετήριο για την Φωτογραφία Film

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Για την διευκόλυνση των αναζητήσεων θα επιχείρήσω να συντάξω μια λίστα περιεχομένων για θέματα που αφορούν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο την αναλογική φωτογραφία.

Στην ουσία να παραθέσω τα λινκ για τα αντίστοιχα νήματα, ώστε ακόμα και όταν χάνονται στις πίσω σελίδες του φόρουμ να παραμένουν εύκολα προσβάσιμα σε όποιον αναζητεί μια πληροφορία, ή θέλει να συμπληρώσει κάτι.

Είναι αναπόφευκτο οτι στην πρώτη προσπάθεια δεν θα κατορθώσω να τα συγκεντρώσω όλα τα σχετικά νήματα. Κάποια θα ξεφύγουν, οπότε ζητάω την κατανόηση σας αρχικά και την βοήθειά σας ώστε αν μου έχει διαφύγει κάποιο να προστεθεί στην λίστα.

Επίσης προκυμένου να διατηρηθεί ο χαρακτήρας του νήματος ώς νήμα περιεχομένων, να ποστάρουμε μόνο αν υπάρχει κάτι σχετικό να προσθέσουμε.

Ευχαριστώ
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Αναλογική Φωτογραφία - Φιλμ : Περιεχόμενα

Ο Εξοπλισμός, μηχανές, φακοί

Διάθεση ρετρό
Ενα από τα καλύτερα οδοιπορικά για ιστορικές φιλμάτες μηχανές με αφηγητή τον Cris73.


Φιλμ για Αρχαρίους : Μεσαίο Φορμα
Σύντομος οδηγός για μηχανές μεσαίου φορμά

Μεσαίο φορμά με φιλμ και ψηφιακό
παρουσίαση και καλή συζήτηση για το μεσαίο φορμά

Canon EOS-1v
παρουσίαση

Zenit

Φωτο/φλασόμετρα- Lightmeters , review Weston Master II,
παρουσίαση του vintage φωτόμετρου, συζήτηση για τα φωτόμετρα

Πλάκωσαν οι Φιλμάτες
Συζήτηση μελών για φιλμάτες SLR

Vintage Camera
παρουσίαση Contax

Φωτογραφική μηχανή για δώρο
Συζήτηση μελών για φιλμάτες SLR

Αγορά αναλογικής-φιλμάτης μηχανής
Συζήτηση μελών για φιλμάτες SLR


Films

Δείγματα από τα πιο γνωστά A/M και color film

Film types and iso speeds
βασικά για τα διάφορα φιλμ

Kodak Ektar 100
New C41 version (2008)

Kodak EPP (Ektachrome 100 Professional)
Slide E6 (recently discontinued)

Kodak Kodachrome 64
K14 slide film

Kodak discontinues Kodachrome
Η (θλιβερή) αναγγελία και συζήτηση


Τεχνικές - Επεξεργασία

Λήψη και επεξεργασία Α/Μ φιλμ
βασικά γνώσεις για το ασπρόμαυρο, οδηγός εμφανισης

Ασπρόμαυρο;
συζήτηση για το ασπρόμαυρο

Αναζήτηση Scanner 6x6

Αναζήτηση Scanner II (DSLR kit)

Αναζήτηση Scanner Ι

Αναζήτηση Scanner 35mm

Ψηφιοποίηση Slides και αρνητικών
Τρόποι ψηφιακής αναπαραγωγής με σύγχρονα μέσα (scanner - DSLR/mirroless)

Γενικά για την αναλογική φωτογραφία

Polaroid is Back
Αναφορά για το Impossible Project και το Instant Film

Digital vs Film (Foveon vs Fuji Reala)
συγκριτικό + δείγματα του Fuji Reala (c41 film)

Πόση πραγματικά είναι η ανάλυση;
συζήτηση μερί ανάλυσης του φιλμ

Film vs Digital
ξένο συγκριτικό και συζήτηση

Θα εξαφανιστεί το φιλμ?
συζήτηση για το μέλλον του φιλμ
 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Μπαγιατικη ειδηση αλλα ας υπαρχει και εδω.


Kodak Ektachrome film products now shipping globally to distributors and dealers


Ελα να ξεσκονιζουμε τις φιλματες !!!


Εργαστηρια υπαρχουν ρε σεις ή εκλεισαν ολα ?



υγ

Και η φρεσκια ειδηση


https://www.dpreview.com/news/24703...ase-ektachrome-120-and-sheet-film-this-summer
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Αν ξέρεις κανα εργαστήρι Αθήνα που να δίνει 120άρια αλλα και να τα εμφανίζει σε ανθρώπινες τιμές θα είχε ενδιαφέρον.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Πρέπει να πάρω τηλέφωνο. Εγώ εμφάνιζα πάντα στον Χουλιαρα.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Αν ξέρεις κανα εργαστήρι Αθήνα που να δίνει 120άρια αλλα και να τα εμφανίζει σε ανθρώπινες τιμές θα είχε ενδιαφέρον.


Filmora Professional Photolab, Μπουμπουλίνας 18 Αθήνα, Τηλ: +30 210 33 00 000, +30 212 10 27 943, +30 694 82 63 175
http://www.filmora.gr
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

δεν γνωρίζω ποιανού είναι το kosmo φιλμ κι αυτό είναι που πρέπει να λάβουμε υπόψη μας. Εγώ προτιμώ το 7days shop που έχει αρκετό πράγμα ειδικά σε ilford https://www.7dayshop.com/120-roll-film/filter/sort-by/special_price/sort-direction/asc
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Aν σας πω ότι για προσωπική χρήση η επόμενη αγορά μου σκέφτομαι να είναι φιλμάτη... Διότι σιγά την προσωπική χρήση που κάνω, μετά βίας παίρνω μαζί φωτογραφική, κι αν πάρω μετά βίας πατώ το κουμπί. Κανα 2 ρώσικες που έχω κρατήσει και έχω στο πατάρι αμφιβάλλω αν είναι λειτουργικές... Οπότε για 10-15 λήψεις που κάνω ας έχει και μια διαδικασία. ίσως μου κάνει και καλό.

Απλά με τα scanner δεν έχω ασχοληθεί, τα οικιακά, τι παίζει.. και αν υπάρχουν έτοιμα προφίλ για σκανάρισμα, να υπάρχει τουλάχιστο μια βάση να ξεκινήσεις να μην ταλαιπωρούμαι μετά στο photoshop. Λύση με ψηφιακή και macro φακό δεν το σκέφτομαι καν.

p.s. για 35mm μιλώ, να κουβαλιέται...
 
Last edited:

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

αν έχεις φακούς nikon πάρε μια f90x είναι εξαιρετικές, αθάνατες και πολύ φθηνές. Μόνο η πλάτη της εξωτερικά δείχνει άσχημη στο πλαστικό.P.x. σε 3 ώρες κλείνει μια μαζί με 50 άρη φακό και τώρα είναι στα 50. https://www.ebay.de/itm/Nikon-F-90-...533287?hash=item3fba7a8ce7:g:IxsAAOSwPtBcbBMN

Από canon πάρε canon eos 3, canon eos 30

Από σκάνερ πάρε το canon 9000 mkii. Software είτε το δικό του είτε vuescan.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Aπό φακούς έχω 3-4 manual Pentax helios και ΟΜ, από auto έχω σε Canon μοντούρα EF αλλά δεν είναι τόσο για προσωπική χρήση λόγω μεγέθους...
Θα το κοιτάξω το scanner, δεν είναι για άμεσα εξάλλου, έχω και ένα epson σε σχετικά καλό πολυμηχάνημα αλλά υποψιάζομαι δεν θα αρκεί. Με φακούς και ψηφιακή δεν θέλω να ασχοληθώ, μου φαίνεται... κάπως να βάλω ψηφιακή στο... workflow της αναλογικής.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

..μα και το σκανερ ψηφιακο ειναι...εκτος και αν θες μονο να τυπωνεις σε χαρτι
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Nαι προφανώς και είναι ψηφιακό, αλλά δεν είναι ψηφιακή κάμερα. Σαν διαδικασία δεν μου αρέσει, να φωτογραφίζω ψηφιακά τις λήψεις της αναλογικής φωτογραφικής, χώρια την ανάλυση. Δεν θέλω να ασχοληθώ.
Αν είναι κανείς να ψηφιοποιήσει παλιά αρνητικά για αρχείο αλλάζει.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Για την ψηφιοποίηση αρνητικών να θυμίσω έχουμε και ιδιαίτερο νήμα : https://avclub.gr/forum/showthread.php/151347-Ψηφιοποίηση-Slides-και-Αρνητικών-film

Αν θες να κανεις την βόλτα σου και να θυμηθείς τα νιάτα σου ελα να πάρεις την ΟΜ-4 να της βάλεις μπαταρίες και κανενα φακουδακι ΟΜ ή Μ42 που εχεις (έχω και ανταπτορα αν δεν εχεις) και να βγαλεις μερικά καρούλια να δεις φως ξανά. Την επιστρέφεις άθικτη εννοείται. Της έχω και φορεμένο πλάτη που βάζεις ημερομηνία ή κάποιες άλλες πληροφορίες αρίθμηση κλπ.
Εκτυπώνεις όπου θέλεις ή τα σκανάρεις με έτοιμο φορέα δίκης μου ίδιοκατασκευής και συγκρίνεις. Αν μείνεις ικανοποιημένος κανεις τις αγορές σου.
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

To ξέρω Κώστα για το νήμα το είχα δει, απλά εκεί το υπερ-αναλύατε και κυρίως με φωτογραφική, δεν έχω σκοπό να το ψάξω τώρα τόσο για αρχή τι παίζει εν έτη 2019, πιο πολύ με ενδιαφέρει να κάνω μια μικρή έρευνα στα διάφορα διαθέσιμα φιλμ και πιθανά LUTS για να έχω κατά το σκανάρισμα μια όμορφη βάση.
Στην πλάτη... τι μου θύμισες τώρα. Αν και πιο πολύ με βλέπω για αρχή να βάζω πινακάκι sunny 16:SFGSFGSF:
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Back to the roots, στην πρώτη έξοδο σου θα φορτώσω και εγώ φιλμ να έρθω παρέα ... απορώ γιατί καμία εταιρία δεν έχει βγάλει μια multi spot φωτομέτρηση σε σύγχρονη μηχανή σαν της ΟΜ4
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Περιεχόμενα : Αναλογική Φωτογραφία - Film

Εγω δεν εχω πολλες πλεον.


Μια ΟΜ1, μια Contax Arya, δυο Contax AX, μια Sigma αλλα νομιζω οτι θα χρησιμοποιησω την Canon eos 3 μου.


Ζυγωνει η ωρα.