Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στη Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Τελικά μετά από αναμονή και αναβολές ήρθε η ώρα. Οι επίγειες ψηφιακές εκπομπές ξεκίνησαν στην Θεσσαλονίκη από την οποία καλύπτεται μια ευρύτερη περιοχή.
Ποια είναι η γνώμη σας για την ποιότητα της εικόνας? Είναι αυτό που περιμένατε ή όχι?
(στο παρόν θέμα ας μη γίνουν σχόλια για το περιεχόμενο το καναλιών. Ας περιοριστούμε μόνο στην ψηφιακή εκπομπή)
 
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Σε σχέση με το τι έπιανα πριν (ας μην πω καλύτερα :drummer: ), μια χαρά είμαστε πλέον.
Παρόλα αυτά η γκρίνια πάντα θα υπάρχει, την έχουμε μέσα μας.
 
Απάντηση: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θε

Από περιοχή δερβένι και εύοσμο,ήχος και ευκρίνεια καναλιών όλα πλέον καλά.
Με δέκτες DREAMBOX 8000 HD PVR ΚΑΙ DIGITALSAT HDVB-009T USB PVR
Άντε καλορίζικα.
 
Απάντηση: Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στ

Στέργιο μετά τις 03.00 ξεκινήσαν οι εκπομπές επίσημα.

α, δεν το'ξερα να ξενυχτήσω!
Είμασταν στον πεθερό μου χθες το βράδυ και το ψάχναμε.

Σε κάποια φάση (και αφού δε βρίσκαμε τίποτα) τον βλέπω πάει στην αποθήκη και ψάχνει...

-"τι ψάχνεις?"
-"να δω το κουτί, μην τυχόν και δεν είναι mpeg4"



:grinning-smiley-043
 

coroneus

New member
26 April 2009
24
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Μεγάλη αλλαγή στην Νεάπολη που μένω εγώ... έφυγαν τα είδωλα..
όλα τα πιάνω τέλεια πλέον σε μία LG 42LH5000..
 

vroom

New member
24 June 2007
50
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Μεγάλη αλλαγή στην Νεάπολη που μένω εγώ... έφυγαν τα είδωλα..
όλα τα πιάνω τέλεια πλέον σε μία LG 42LH5000..

Ναι η αλλαγή στην Νεάπολη είναι μέρα με την νύχτα σε ποιότητα εικόνας, το EPG παίζει κανονικά στα ελληνικά στην LG M2362D.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θε

Σε τμήματα των περιοχών Ανω Πόλης - Πολίχνης - Νεάπολης - Συκεών, τα αποτελέσματα θα είναι εντυπωσιακά..
 

vroom

New member
24 June 2007
50
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Είναι εντυπωσιακά, καμία σχέση η εικόνα τώρα με αυτό που έβλεπα πριν.
 

vastsar

Senior Member
8 April 2007
585
Απάντηση: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θε

Προς ενημερωση: Εχω παρει την καρτα NEOTION ΣΤΗΝ PANASONIC PX 80 εχω ηχο και δεν εχω εικονα. Με τον τεχνικο που μιλησα μου ειπε οτι τελικα εχει προβλημα συμβατοτητας με την εν λογο μαρκα. Θα την παρει πισω και θα μου φερει εναν αποκωδικοποιητη.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θε

Παίδες, εδώ μόνο σχόλια για την ποιότητα της εικόνας..
 

johnnyxp64

New member
10 January 2010
51
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

ποιοτητα σηματος = καμπανα
ποιοτητα ταινιων-εκπομπων που προβαλοντε= αισχος!

συμπερασμα= ο κοσμος νομιζει οτι δεν εχει δα και τόση διαφορα το Mpeg4 απο το αναλογικο!:tdown:
 

jimp

Established Member
10 April 2007
245
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στ

Προς ενημερωση: Εχω παρει την καρτα NEOTION ΣΤΗΝ PANASONIC PX 80 εχω ηχο και δεν εχω εικονα. Με τον τεχνικο που μιλησα μου ειπε οτι τελικα εχει προβλημα συμβατοτητας με την εν λογο μαρκα. Θα την παρει πισω και θα μου φερει εναν αποκωδικοποιητη.

Δες λίγο τι έγραψε ο czoun (Χρήστος) στο thread της PX80.
http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1071699&postcount=4233

Αν δεν την γύρισες πίσω !!!
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
393
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

ερωτηση ασχετου ,μαζι με την ψηφιακη εικονα εχετε και καδρο 16-9???????:twoguns:
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

ερωτηση ασχετου ,μαζι με την ψηφιακη εικονα εχετε και καδρο 16-9???????:twoguns:

Όχι απαραίτητα, η κατάσταση είναι η ίδια όπως και στην αναλογική, μόνο το ΣΚΑΙ σε 16:9.

Τα δικά μου σχόλια τα είχα κάνει παρακολουθόντας λίγο τα δοκιμαστικά της DIGEA.
Αυτοί που είχαν προβλήματα σήματος, λόγω θέσης ή κεραίας ή καλωδίων κλπ θα έχουν εμφανή βελτίωση, θα καταλάβουν σίγουρα την διαφορά και αξίζει τον κόπο και το κόστος αγοράς αποκωδικοποιητή κλπ.

Αυτοί που είχαν αναλογικό σήμα καμπάνα δεν θα καταλάβουν και πολλά πράγματα, σίγουρα υπάρχει βελτίωση στο σήμα αλλά όχι τρομερά πράγματα.
Στα συν βέβαια η δυνατότητα πλέον του EPG.
Αλλά η μεγάλη διαφορά θα υπάρξει με την μετατροπή των καναλιών σε HD και 16:9 φορμά.

Εγώ προσωπικά, είμαι γενικά ικανοποιημένος γιατί είχα αρκετά προβλήματα λήψης, οπότε με το καλό ήρθε η ψηφιακή.-bye-
 

np1280

New member
24 August 2009
2
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Στη Καλαμαριά και με τηλεόραση Panasonic Plasma 46G10, με ενσωματωμένο δέκτη MPEG-4, πολύ μικρή, έως καθόλου διαφορά σε σχέση με τα αναλογικά κανάλια (τα οποία βέβαια πιάνω "καμπάνα").
 

dj_vts

New member
9 February 2008
32
Θεσσαλονίκη
Re: Εντυπώσεις και σχόλια μετά την έναρξη των επίγειων ψηφιακών εκπομπών στη Θεσσαλον

Καλημερα παιδια η Philips 32PFL9632 μου δεν εντοπισε νεα ψηφιακα καναλια, αρα δεν εχει dvb-t mpeg4;