Τι δορυφορικό πιάτο και εξοπλισμό;

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Θα ήθελα παρακαλώ τη βοηθειά σας στην επιλογή ενός δορυφορικού εξοπλισμού καθότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω ούτε τα βασικά. Δεν ξέρω καν αν θα πρέπει το πιάτο να είναι κινητό ή σταθερό ούτε καλά καλά τις διαστάσεις του κατόπτρου. Με ενδιαφέρει να κρατηθεί το κόστος χαμηλά απλά δεν έχω ένα μέτρο σύγκρισης για να πω ένα budget το όποιο θα μπορούσε να ήταν περίπου της τάξης των 150€. Τώρα αν με κάτι παραπάνω αλλάζουν δραματικά οι δυνατότητες τότε ανεβαίνουμε. Πρόσφατα αγόρασα την τηλεόραση LG 47LH9000 και θέλω να βλέπω σε πρώτη φάση γερμανόφωνα κανάλια και κατα δεύτερον την υπόλοιπη Ευρώπη. Από εκεί και πέρα όμως αν μπορούμε να καλύψουμε και μεγαλύτερη περιοχή (Αμερική λέγεται, Ασία λέγεται) ή να πιάνουμε και κανάλια που εκπέμπουν σε HD τότε ακόμα καλύτερα.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Θα ήθελα παρακαλώ τη βοηθειά σας στην επιλογή ενός δορυφορικού εξοπλισμού καθότι είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω ούτε τα βασικά. Δεν ξέρω καν αν θα πρέπει το πιάτο να είναι κινητό ή σταθερό ούτε καλά καλά τις διαστάσεις του κατόπτρου. Με ενδιαφέρει να κρατηθεί το κόστος χαμηλά απλά δεν έχω ένα μέτρο σύγκρισης για να πω ένα budget το όποιο θα μπορούσε να ήταν περίπου της τάξης των 150 . Τώρα αν με κάτι παραπάνω αλλάζουν δραματικά οι δυνατότητες τότε ανεβαίνουμε. Πρόσφατα αγόρασα την τηλεόραση LG 47LH9000 και θέλω να βλέπω σε πρώτη φάση γερμανόφωνα κανάλια και κατα δεύτερον την υπόλοιπη Ευρώπη. Από εκεί και πέρα όμως αν μπορούμε να καλύψουμε και μεγαλύτερη περιοχή (Αμερική λέγεται, Ασία λέγεται) ή να πιάνουμε και κανάλια που εκπέμπουν σε HD τότε ακόμα καλύτερα.

Γερμανόφωνα κανάλια έχει ο εύκολος πλέον στην Ελλάδα δορυφόρος Astra στις 19,2 μοίρες ανατολικά. Υπάρχουν μάλιστα αρκετά ελεύθερα κανάλια, αλλά και το συνδρομητικό Sky Germany.

Με ένα πιάτο ενός μέτρου σταθερό με lnb για 19 και 13 (αν σε ενδιαφέρει και το ελληνικό πακέτο στις 13) είσαι για αρχή καλυμμένος. Ένα τέτοιο σύστημα δε κοστίζει πάνω από 80-90 ευρώ.

Το συγκεκριμένο πιάτο μπορείς αργότερα να του προσθέσεις και ένα diseqc moter και να πιάνεις περισσότερους δορυφόρους.

Θα χρειαστείς και δορυφορικό δέκτη, δε ξέρω αν στο budget των 150 ευρώ που αναφέρεις θες να είναι μέσα και ο δέκτης. Αν σε ενδιαφέρει και HD οι φτηνότεροι ξεκινάνε κάπου στα 100-120 ευρώ.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Γερμανόφωνα κανάλια έχει ο εύκολος πλέον στην Ελλάδα δορυφόρος Astra στις 19,2 μοίρες ανατολικά. Υπάρχουν μάλιστα αρκετά ελεύθερα κανάλια, αλλά και το συνδρομητικό Sky Germany.

Με ένα πιάτο ενός μέτρου σταθερό με lnb για 19 και 13 (αν σε ενδιαφέρει και το ελληνικό πακέτο στις 13) είσαι για αρχή καλυμμένος. Ένα τέτοιο σύστημα δε κοστίζει πάνω από 80-90 ευρώ.

Το συγκεκριμένο πιάτο μπορείς αργότερα να του προσθέσεις και ένα diseqc moter και να πιάνεις περισσότερους δορυφόρους.

Θα χρειαστείς και δορυφορικό δέκτη, δε ξέρω αν στο budget των 150 ευρώ που αναφέρεις θες να είναι μέσα και ο δέκτης. Αν σε ενδιαφέρει και HD οι φτηνότεροι ξεκινάνε κάπου στα 100-120 ευρώ.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά επειδή δεν γνωρίζω κάποια πράγματα κάπου έχω κενά. Δηλαδή θα χρειαστούμε

  • ένα πιάτο περί του 1μ. και αξίας περί τα 90€ για να πιάσουμε το σήμα από το δορυφόρο το οποίο πιάτο όμως θα είναι σταθερό και δεν θα βλέπει πολλούς δορυφόρους γι' αυτό είναι καλό να πάρουμε και ένα
  • μηχανισμό μετακίνησης (π.χ diseqc moter) αξίας 70€ για να έχουμε μεγαλύτερο εύρος ανίχνευσης δορυφόρων.
  • το σήμα που λαμβάνουμε είναι ψηφιακό και χρειάζεται οπωσδήποτε ένας αποκωδικοποιητής για να μπορέσουμε να το δούμε στη TV. Για εκπομπές σε HD χρειαζόμαστε ανάλογης δυνατότητας αποκωδικοποιητή περί τα 120€.
Υπάρχει κάποια πρόταση στο μέσο όρο της αγοράς; Σημειωτέον ότι το σύστημα θα τοποθετηθεί στο μπαλκόνι.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Η λήψη των Astra & Hotbird θα καλύψει κατά 80% τις απαιτήσεις σου και δεδομένου ότι θέλεις να κρατήσεις χαμηλά το κόστος, προτείνω σταθερό με λήψη των παραπάνω δορυφόρων.
Το σήμα που θα λαμβάνεις είναι ψηφιακό και απαιτείται η αγορά ειδικού αποκωδικοποιητή. Συστήνεται η αγορά ενός HD δέκτη αλλά το κόστος ξεκινά από τα 120+ .

Με λίγα λόγια, με προϋπολογισμό περί τα 150 , αποκτάς ένα εισαγωγικό σύστημα με SD δέκτη.Θα πρέπει επιπλέον να υπολογίσεις και το κόστος εγκατάστασης του κατόπτρου.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Re: Απάντηση: Τι δορυφορικό πιάτο και εξοπλισμό;

Η λήψη των Astra & Hotbird θα καλύψει κατά 80% τις απαιτήσεις σου και δεδομένου ότι θέλεις να κρατήσεις χαμηλά το κόστος, προτείνω σταθερό με λήψη των παραπάνω δορυφόρων.
Το σήμα που θα λαμβάνεις είναι ψηφιακό και απαιτείται η αγορά ειδικού αποκωδικοποιητή. Συστήνεται η αγορά ενός HD δέκτη αλλά το κόστος ξεκινά από τα 120+ .

Με λίγα λόγια, με προϋπολογισμό περί τα 150 , αποκτάς ένα εισαγωγικό σύστημα με SD δέκτη.Θα πρέπει επιπλέον να υπολογίσεις και το κόστος εγκατάστασης του κατόπτρου.

Υπάρχει κάποια πρόταση που να ξεχωρίζει για πιάτο μαζί με SD ή HD δέκτη ή σε αυτό το επίπεδο είναι όλα το ίδιο;
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Προτείνω (αν μπορείς) να αυξήσεις το budget και να πας σε HD δέκτη. Ειδικά στον Astra τα Das Erste HD και ZDF HD θα δείξουν το παγκόσμιο κύπελλο FTA οπότε αξίζει η εικόνα που θα πάρεις.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Τι δορυφορικό πιάτο και εξοπλισμό;

Προτείνω (αν μπορείς) να αυξήσεις το budget και να πας σε HD δέκτη. Ειδικά στον Astra τα Das Erste HD και ZDF HD θα δείξουν το παγκόσμιο κύπελλο FTA οπότε αξίζει η εικόνα που θα πάρεις.
Συμφωνώ απολύτως.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τι δορυφορικό πιάτο και εξοπλισμό;

Υπάρχει κάποια πρόταση που να ξεχωρίζει για πιάτο μαζί με SD ή HD δέκτη ή σε αυτό το επίπεδο είναι όλα το ίδιο;
Σε αυτή την κατηγορία τιμής πάνω κάτω τα ίδια είναι.
Αν υπάρχει η δυνατότητα αγόρασε HD δέκτη.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Συνοψίζοντας θα πάρω ένα οποιοδήποτε πιάτο στο 1μ. και HD αποκωδικοποιητή συνολικά περίπου στα 200€.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Συνοψίζοντας θα πάρω ένα οποιοδήποτε πιάτο στο 1μ. και HD αποκωδικοποιητή συνολικά περίπου στα 200 .

Πιάτο με 1μ και 2 LNB για astra 19 και hotbird 13, διακάπτης diseqc 2:1, καλώδια κτλ + δέκτης HD, λογικά θα τα βρεις στα 200 ευρώ.

Πρέπει όμως να υπολογίσεις και το κόστος εγκατάστασης αν δεν μπορείς να το κάνεις μόνος ή να σε βοηθήσει κάποιος γνωστός σου. Αν δεν μπορείς, θα πρέπει να υπολογίσεις και 30 ως 50 ευρώ για εγκατάσταση (ανάλογα τον τεχνικό).
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Εγω παλι θα ελεγα να ανεβασεις λιγο την προδιαγραφη και να πας σε 1.2 μετρα κατοπτρο, κατα προτιμηση αλουμινιου gibertini ωστε να εχεις τους δορυφορους astra 19 και hotbird 13 διαθεσιμους ακομα και το χειμωνα που το πιατο του μετρου θα ζοριστει... Εχουμε ξεφυγει βεβαια απο τα 150 ευρω, αλλα τα λιγα παραπανω δεν ειναι πεταμενα...
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Εγω παλι θα ελεγα να ανεβασεις λιγο την προδιαγραφη και να πας σε 1.2 μετρα κατοπτρο, κατα προτιμηση αλουμινιου gibertini ωστε να εχεις τους δορυφορους astra 19 και hotbird 13 διαθεσιμους ακομα και το χειμωνα που το πιατο του μετρου θα ζοριστει... Εχουμε ξεφυγει βεβαια απο τα 150 ευρω, αλλα τα λιγα παραπανω δεν ειναι πεταμενα...

Το OP120 δε μπαίνει σε μπαλκόνι. Θέλει ταράτσα και επιδαπέδια βάση.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Δεν διιαφωνω, αλλα δεν ειπε κανεις οτι πρεπει ντε και καλα να μπει σε μπαλκονι.. (ουτε το αρχικο post λεει οτι δεν υπαρχει προσβαση σε ταρατσα)

ΚΑι το πιατο του μετρου, σε μπαλκονι ειναι καπως....
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Επειδή μένω σε πολυκατοικία η λύση του μπαλκονιού είναι μονόδρομος. Βέβαια σε 3 χρόνια θα μετακομίσω σε μονοκατοικία αλλά δεν θέλω τις προστριβές. Έψαξα στο skroutz και βρήκα διάφορα μοντέλα και χαρακτηριστικά. Το πιο φθηνό (δεν είμαι σίγουρος αν είναι HD) είναι το

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19754

στα 80€ και όλα τα υπόλοιπα ξεκινάνε από τα 200€. Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια μοντέλα;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δεν διιαφωνω, αλλα δεν ειπε κανεις οτι πρεπει ντε και καλα να μπει σε μπαλκονι.. (ουτε το αρχικο post λεει οτι δεν υπαρχει προσβαση σε ταρατσα)

ΚΑι το πιατο του μετρου, σε μπαλκονι ειναι καπως....

Το έγραψε ο φίλος πως θέλει να είναι σε μπαλκόνι. Δες τα ποστ του.

Το 1 μέτρο μπαίνει άνετα σε κάγκελο για 2 σταθερούς δορυφόρους. Για μοτέρ θέλει πιο καλή δουλειά αλλά και πάλι μπαίνει.
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,195
Έψαξα στο skroutz και βρήκα διάφορα μοντέλα και χαρακτηριστικά. Το πιο φθηνό (δεν είμαι σίγουρος αν είναι HD) είναι το

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19754

στα 80 και όλα τα υπόλοιπα ξεκινάνε από τα 200 . Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια μοντέλα;

O συγκεκριμένος δεν είναι HD. Πήγαινε καλύτερα στην κατηγορία δέκτες για αναζήτηση.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Ας ξεκινησουμε λιγο απο πιο βασικα πραγματα τοτε, αφου θες μπαλκονι..
Νοτο βλεπει? Υπαρχει αλλο πιατο σε μπαλκονι στην ιδια πολυκατοικια?
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Ας ξεκινησουμε λιγο απο πιο βασικα πραγματα τοτε, αφου θες μπαλκονι..
Νοτο βλεπει? Υπαρχει αλλο πιατο σε μπαλκονι στην ιδια πολυκατοικια?

Είναι στο 3 όροφο, το μπροστινό μπαλκόνι βλέπει όλο το Νότο (από ΝΑ μέχρι ΝΔ δηλ. 180 μοίρες) ενώ το πίσω μπαλκόνι βλέπει Πάρνηθα (ΒΔ-Β δηλ. 90 μοίρες). Απ' όσο θυμάμαι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πιάτο στην (8-όροφη) πολυκατοικία. Το υλικό του μπαλκονιού είναι από τσιμέντο.
 
Φίλε μου γειά χαρά
Συμβουλές από κάποιον όχι τόσο σχετικό με τα τεχνικά θέματα. (Πίστεψέ με όμως σε νιώθω, πέρυσι ήμουν σαν εσένα).

1 Γερμανικά κανάλια ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ η ψυχή σου. Εάν έκανες γερμανία ή έχεις σύντροφο γερμανίδα θα είναι σαν να είσαι στο ...Βερολίνο.

2 Με 150 ΔΥΣΚΟΛΑ τα πράγματα καθότι θα πληρώσεις για εγκατάσταση.

Συμβουλή : θα πάρεις ΞΕΚΑΘΑΡΗ τιμή για εγκατάσταση,αλλιώς ΔΕΝ θα φέρεις τεχνικό στο σπίτι. Κουβέντες "...δεν ξέρω,θα δούμε..." σημαίνουν πολύ απλά στον επόμενο. Αυτό που θέλεις να εγκαταστήσεις (και σου φαίνεται βουνό) ένας τεχνικός το εγκατέστησε πολλές φορές. Ξέρει ΠΟΛΥ καλά πώς, πόση ώρα και πόσο. Αν δεν μιλάει για το πόσο... next one please.

3 Δέκτη ΟΠΩΣκαιΔΗΠΟΤΕ με HD. Μόνο έτσι θα ευχαριστηθείς τις 47 ίντσες.Αλλιώς τι τα έδωσες ? Μην περιμένεις από τα ελληνικά επίγεια πολλά.Μακάρι αλλά...

4 Σε καμμία περίπτωση δέκτη με Linux στην αρχή. Εκτός αν πραγματικά ξέρεις (ή ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ) Linux. Έχει ΑΡΙΣΤΟΥΣ δέκτες και χωρίς Linux.

5 (Τελευταίες κουβέντες) 150 με τίποτα. Με 450-500 (μαζί και τα περαστικά) είσαι πάρα πολύ καλά. (Χωρίς τα περαστικά 350-400 ). Με συμβιβασμούς γύρω στα 250-300

Σίμος
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Φίλε μου γειά χαρά
Συμβουλές από κάποιον όχι τόσο σχετικό με τα τεχνικά θέματα. (Πίστεψέ με όμως σε νιώθω, πέρυσι ήμουν σαν εσένα).

1 Γερμανικά κανάλια ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ η ψυχή σου. Εάν έκανες γερμανία ή έχεις σύντροφο γερμανίδα θα είναι σαν να είσαι στο ...Βερολίνο.

2 Με 150  ΔΥΣΚΟΛΑ τα πράγματα καθότι θα πληρώσεις για εγκατάσταση.

Συμβουλή : θα πάρεις ΞΕΚΑΘΑΡΗ τιμή για εγκατάσταση,αλλιώς ΔΕΝ θα φέρεις τεχνικό στο σπίτι. Κουβέντες "...δεν ξέρω,θα δούμε..." σημαίνουν πολύ απλά στον επόμενο. Αυτό που θέλεις να εγκαταστήσεις (και σου φαίνεται βουνό) ένας τεχνικός το εγκατέστησε πολλές φορές. Ξέρει ΠΟΛΥ καλά πώς, πόση ώρα και πόσο. Αν δεν μιλάει για το πόσο... next one please.

3 Δέκτη ΟΠΩΣκαιΔΗΠΟΤΕ με HD. Μόνο έτσι θα ευχαριστηθείς τις 47 ίντσες.Αλλιώς τι τα έδωσες ? Μην περιμένεις από τα ελληνικά επίγεια πολλά.Μακάρι αλλά...

4 Σε καμμία περίπτωση δέκτη με Linux στην αρχή. Εκτός αν πραγματικά ξέρεις (ή ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ) Linux. Έχει ΑΡΙΣΤΟΥΣ δέκτες και χωρίς Linux.

5 (Τελευταίες κουβέντες) 150  με τίποτα. Με 450-500 (μαζί και τα περαστικά) είσαι πάρα πολύ καλά. (Χωρίς τα περαστικά 350-400). Με συμβιβασμούς γύρω στα 250-300

Σίμος

Σίμο ευχαριστώ πολύ και εσένα για τις χρήσιμες πληροφορίες σου :grandpa:.

Με τα λίγα που διάβασα και ενημερώθηκα είδα ότι οι δορυφόροι Hotbird & Astra θα καλύψουν τις ανάγκες μου και το ελάχιστο των απαιτήσεων σε διάμετρο πιάτου είναι 0,8μ. & 0,9μ. οπότε θεωρώ ότι με πιάτο 1μ. θα είμαι καλυμένος εκτός και αν η διαφορά για να ανέβω σε πιάτο 1,2μ. είναι μικρή. Επίσης θα παίξω με σταθερό πιάτο χωρίς δηλ. κάποιο μηχανισμό για να γλυτώσω το κόστος αφού σε 2 χρόνια θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι και τότε θα ξαναπάρω πιάτο αλλά αυτή τη φορά κινητό για να το εγκαταστήσω σε ταράτσα. Επίσης με πείσατε να πάω σίγουρα σε δέκτη HD γιατί είδα ότι υπάρχουν πολλά ελεύθερα HD κανάλια. Ο προβληματισμός μου είναι ότι στην αγορά υπάρχουν αρκετοί δορυφορικοί δέκτες HD που έχουν τα βασικά, κάποιοι άλλοι έχουν και δυνατότητες εγραφής προγράμματος (PVR) και κάποιοι άλλοι έχουν και multimedia δυνατότητες όπως να συνδέσεις ένα εξωτερικό δίσκο και να παίξει ταινίες από το Internet (αρχεία .mkv). Επειδή με ενδιαφέρει να πάρω και ένα multimedia μηχάνημα Dreambox γύρω στα 130 για να βλέπω ταινίες το ερώτημα είναι να πάρω έναν απλό δορυφορικό HD δέκτη + Dreambox ή να τα παντρέψω και τα 2 με ένα καλύτερο δορυφορικό δέκτη; θα γλυτώσω έτσι κάποια χρήματα ή το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό. Αν έχετε κάποια πρόταση για ένα μηχάνημα με καλή τιμή προς απόδοση και χωρίς να αγοράσω πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω θα ήταν ευπρόσδεκτο. Ευχαριστώ.
 
Last edited: