Soundbar για TV

vang

Senior Member
5 August 2006
481
Αγία Παρασκευή
Ψάχνω μία ηχομπάρα για αποκλειστική χρήση βελτίωσης του ήχου της TV σε τηλεοπτικό πρόβλημα άρα δεν ενδιαφέρουν ούτε ραδιόφωνα, ούτε DVD/BD ούτε καν πολύπλοκες λειτουργίες surround κλπ.

Οι ερωτήσεις είναι 2:

α) Πρόταση μάρκας-μοντέλου μέχρι 300 σε χρώμα μαύρο.

β) Σύνδεση. β1) Φαντάζομαι ότι από τις εξόδους RCA της τηλεόρασης (δεν υπάρχει άλλη έξοδος ήχου) θα φύγει το σήμα προς την ηχομπάρα. Αυτό σημαίνει ότι ο ήχος θα ακούγεται ταυτόχρονα και από τα ηχεία της τηλεόρασης και από την ηχομπάρα ή μπορούν να απομονωθούν τα ηχεία της TV (Panasonic 42PX70E)?

β2) Αυτή τη στιγμή οι έξοδοι ήχου RCA από την TV πηγαίνουν σε αντίστοιχη είσοδο του πολυκάναλου ενισχυτή. Αρα μετά την ηχομπάρα καταργείται αυτή η σύνδεση εκτός αν χρησιμοποιήσω Y-αντάπτορα και δίνω σήμα και σε ηχομπάρα και σε ενισχυτή?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Απάντηση: Soundbar για TV

δηλαδη στην 5090 που την εχω με τα πλαινα ηχεια μπορω να τα βγαλω και να βαλω αυτο?

Νίκο, κάτσε καλά. Ακούς εκεί να θέλεις να βγάλεις τα πλαϊνά ηχεία της kuro για να βάλεις ηχομπάρα.....
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
..........

β) Σύνδεση. β1) Φαντάζομαι ότι από τις εξόδους RCA της τηλεόρασης (δεν υπάρχει άλλη έξοδος ήχου) θα φύγει το σήμα προς την ηχομπάρα. Αυτό σημαίνει ότι ο ήχος θα ακούγεται ταυτόχρονα και από τα ηχεία της τηλεόρασης και από την ηχομπάρα ή μπορούν να απομονωθούν τα ηχεία της TV (Panasonic 42PX70E)?

β2) Αυτή τη στιγμή οι έξοδοι ήχου RCA από την TV πηγαίνουν σε αντίστοιχη είσοδο του πολυκάναλου ενισχυτή. Αρα μετά την ηχομπάρα καταργείται αυτή η σύνδεση εκτός αν χρησιμοποιήσω Y-αντάπτορα και δίνω σήμα και σε ηχομπάρα και σε ενισχυτή?


β. Θα ακούγονται ταυτόχρονα. Οπότε θα πρέπει να κλείνεις τελείως (mute) τον ήχο της τηλεόρασης.

γ. Γιατί να δίνεις ταυτόχρονα σήμα και στην ηχομπάρα και στον ενισχυτή; Και γιατί να πάρεις ηχομπάρα αφού έχεις ήδη ενισχυτή;
 

vang

Senior Member
5 August 2006
481
Αγία Παρασκευή
σημερα ειδα τη νεα ηχομπαρα της LG, κουκλα σχεδιαστικα , λεπτη , ελαφρια και με ασυρματο sub, παιζει και mp3 απο τη usb, ριξε μια ματια http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/...-Cinema/LG-HLS34S-Home-Theater-2-1-HLS34S.htm

Οντως φαίνεται πολύ καλή, αν και το sub δε με ενδιαφέρει. Το θέμα είναι ότι τελικά χρειάζομαι μία με μέγιστο ύψος μόλις 7.5εκ. αλλιώς κρύβεται το μάτι τηλεχειρισμού της τηλεόρασης!
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
η συγκεκριμενη μου κανε εντυπωση για το πολυ χαμηλο υψος της
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Αυτο της LG, ποσα ηχεια εχει. Καπου το βλεπω 2.1, αλλου 3.1 ενω στην LG 3.1 αλλά αναφερει οτι εχει ασυρματα ηχεια πισω οπως και το sw αλλωστε. Μπροστα εχει 2 ηχεια αλλά μαλλον ειναι στην μπαρα. Δυστυχως δεν μπορω να βρω το manual

Το παραπανω συστημα μου λυνει και το "προβλημα" που εχω
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=56271
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
στο manual γραφει

main unit:
output power:50wx3ch
speakers type: 1way 2 speakers (center parallel)

Subwoofer:
type: 1way, 1speaker
rated input power: 100w
max input power: 200w


δεν εχει αλλα περιφερειακα ηχεια, ειναι η ηχομπαρα (3 ηχεια) και το ασυρματο sub.

Επισης το usb παιζει, mp3's και wma's

Εχει 2 hdmi in και 1 out, 1 optical in και 1 coaxial in
 
Last edited:

nikos.s

Senior Member
22 October 2007
444
Re: Απάντηση: Soundbar για TV

Νίκο, κάτσε καλά. Ακούς εκεί να θέλεις να βγάλεις τα πλαϊνά ηχεία της kuro για να βάλεις ηχομπάρα.....
καλήσπερα κωστα.της αρεσει της γυναικας μου πιο πολυ χωρις τα πλαινα ηχειαη tv(τα οποια βεβαια παιζουν εξαιρετικοτατα)γι' αυτο ρωτησα πιο πολυ.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re:LG HLS34S

Ψαχνω να βρω το manual αλλά ...τιποτα.
Στο link που δινει της LG, "παω" στις προδιαγραφες-αποδοση ηχου και γραφει:
Ισχύς - Σύνολο250W
Ισχύς - Μπροστά50Wx2
Ισχύς - Υπογούφερ100W(Wireless)
Ισχύς- Ασύρματα πίσω Α/Δ50W

Υποστηριζει και πισω ασυρματα ηχεια?
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
Re: LG HLS34S

Ψαχνω να βρω το manual αλλά ...τιποτα.
Στο link που δινει της LG, "παω" στις προδιαγραφες-αποδοση ηχου και γραφει:
Ισχύς - Σύνολο250W
Ισχύς - Μπροστά50Wx2
Ισχύς - Υπογούφερ100W(Wireless)
Ισχύς- Ασύρματα πίσω Α/Δ50W

Υποστηριζει και πισω ασυρματα ηχεια?

Την πηρα, αλλα δεν προλαβα ακομα να τη ξεπακεταρω , μονο στο manual εριξα μια γρηγορη ματια και δεν ειδα πουθενα για πισω ασυρματα ηχεια
 

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
Συγγνωμη για τη καθυστερηση αλλα μολις τωρα (παρασκευη γαρ) σεταρα την LG

Πρωτες εντυπωσεις, καλες!!!
Καλος ηχος για τα κυβικα της, πανευκολη στο σεταρισμα, δεν χρειαστηκε να κανω απολυτως τιποτε για να δει ασυρματα το subwoofer της, δεν εχω παρεμβολες παρολο που το σπιτι βρηθει ασυρματων σηματων ( τηλεφωνα, repeater εικονας απο δωματιο σε δωματιο, wifi σπλιτερ κλπ)
Ο ηχος της για το μεγεθος της πολυ καλος, με αρκετες ετοιμες προρυθμισεις.
Απο τη usb ειδε τα mp3 στο φλασακι , και διαβαζει και τους τιτλους (στα αγγλικα ελληνικα δεν ειχα) των τραγουδιων, το τηλεχειριστηριο βολικο στυλ πιστωτικης.
NTFS δεν βλεπει απο τη usb mono FAT16/32 και μεχρι 1000 files.
Ειναι παναλαφρη και κουκλα
Επισης στο γαλλικο η στο βελγικο site LG, λεει οτι κανει copy απο τη usb....θα το τσεκαρω

Υ.Γ: δεν ειδα πουθενα κατι για extra ασυρματα ηχεια
Αυτα για την ωρα
 
Last edited:

el_el

Senior Member
14 September 2006
320
Απο ένταση μη περιμενετε θαυματα, ειναι για νορμαλ δωματιο
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
χμ! ενδιαφερον!!!

Που την εχεις βαλει, σε υπνοδωματιο?

Εαν εχει manual cd θα ηθελα να μου ανεβασεις τα ελληνικα.

Και για δες σχετικα με τα πισω "ασυρματα ηχεια", γιατι μπορει το ελληνικο site να γραφει μπαρουφες.

Παιζει dvix?

Κατα πασα πιθανοτητα, κανει εγγραφη στο usb οταν φυσικα το συνδεσεις με καποια συσκευη αναπαραγωγης (εχω ενα dvd player της LG, που εχει αυτη την λειτουργια)