Φακοί Samyang

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Samyang 14mm f/2.8 IF ED MC Aspherical is about finished





samyang-14mm-f28.jpg




Cracow, 4th February 2010: We bring good news for all those who have impatiently waited for introducing new Samyang 14mm f/2.8 lens. The improved model has been just produced and is subject to the final tests. The optics was changed by redesigning the aspherical lens. The first lens is made of the optical glass, while the second is of the hybrid construction.

The aforementioned developments allowed us to improve picture resolution at the edges of a photo by 15%, without affecting the chromatic aberration. The second change was redesigning antireflective coatings and limiting internal reflections, which made the lens more resistant to the flare. The lens will be available in Poland and entire Europe at the end of March. The retail price has been established at 329 Euro. The product will be compatible with the following systems:

Canon
Nikon
Pentax
Sony
Olympus 4/3
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Re: Samyang

Φανταζομαι θα παει πιο κατω απο 330 , φανταστικη τιμη για υπερευρυγωνιο/2.8 αν ειναι καλος.Για να δουμε τι ψαρια θα πιανει.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Samyang

Πάντως από τον 85/1.4 της εταιρείας είμαι πολύ ευχαριστημένος. Και με γενικά κριτήρια, και ασφαλώς για τα χρήματά του (καλά εκεί ούτε συζήτηση). Πολύ πιθανόν να χτυπήσω και τον 14ρη όταν βγει. Η ποιότητα της όλης κατασκευής είναι πραγματικά αψεγάδιαστη, σαν τους παλιούς ολομεταλλικούς.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Samyang

Αυτους τους αντιπροσωπευει κανεις στην Ελλάδα ή αγοραζουμε από έξω;

Υπηρχαν για καποια στιγμη αλλα κριθηκε απο τον εισαγωγεα οτι ειναι ασυμφοροι !! (μαλλον η τιμη του ebay ηταν πολυ κατω απο οσο μπορουσε να ανταγωνιστει υποθετω...)

Ομως ο ebay πωλητης ειναι εξαιρετικος και πολυ αξιοπιστος.

Οταν βγει ο φακος σε διαθεση το ξανασυζηταμε.
 

BIOS

AVClub Fanatic
19 June 2006
15,781
Re: Samyang

Aπο ποιότητα ελπίζω να μην βγει "χριστουγεννιάτικο"...
Κορεατάκι ή κινεζάκι ? (κάποτε τους λέγαμε απλά "κιτρινιάρηδες"...)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Samyang

Κορεατακι. Και απο τα πολυ καλα που εχω δει. Οποις θελει να ριξει μια ματια στην Αθηνα ας μου πει.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Samyang

Aπο ποιότητα ελπίζω να μην βγει "χριστουγεννιάτικο"...
Κορεατάκι ή κινεζάκι ? (κάποτε τους λέγαμε απλά "κιτρινιάρηδες"...)

Εάν εννοείς ποιότητα κατασκευής, είναι, όσο και εάν φαίνεται περίεργο λόγω της φίρμας ή της τιμής, σε πολύ ψηλό επίπεδο. Μιλώ για τον 85ρη f/1.4 που έχω. Ολομεταλλική κατασκευή, το μόνο πλαστικό είναι το γείσο με το σπείρωμα (72ρι) για φίλτρο (και φυσικά το λαστιχένιο ντύσιμο στα δαχτυλίδια εστίασης και διαφράγματος). Το κόστος βέβαια μένει χαμηλά γιατί δεν υπάρχει μηχανισμός αυτόματης εστίασης, δεν υπάρχουν ηλεκτρονικά, δεν υπάρχουν δικαιώματα για πατέντες της Canon (ή κόστος r&d για reverse engineering της μοντούρας)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Samyang

Αν είναι καλός θα γίνει ανάρπαστος...
Θα με ενδιέφερε και εμένα, ζευγαράκι με έναν 50αρη για βόλτα αντί ενός ζουμ...

Αλεξη μεγαλο το κενο μεταξυ 14 και 50mm ...Aν ειχα να κουβαλω εναν 50 θα διαλεγα το πολυ εναν 24αρη για συμπληρωμα.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Samyang

Κι όμως.... εάν ήταν να διαλέξω δύο φακούς για βόλτα, μάλλον θα ήταν ένας 24ρης και ένας 135ρης (για ff μιλάμε), μην πω 20ρης αντί 24ρη.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Samyang

Στο ΦΦ Ναθ συμφωνώ. Με τον 24αρη και τον 50αρη γυρνάω, τελευταία παίρνω μαζί αν υπάρχει χώρος και τον 135αρη.

Αλλά στον κροπαρισμένο το 24 δεν είναι αρκετά ευρύ αν θές ευρύ. Είναι πιο γενικής χρήσης, κοντά στον 35αρη του ΦΦ
ΤΟ βλέπω απο τον τρόπο που τραβάω με τον φακό του κιτ που ενώ είναι στα καλύτερα του στο εύρος 24-30 συνήθως τραβάω στα 18. Κουβαλάω έναν ζουμ για να έχω το ευρυγώνιο άκρο του. Εκτός αν έχω τον ΜΙΡ αλλα αυτός έχει τέτοιο προσθιο στοιχείο που είναι λίγο δυσχηρηστός

Αν είχα έναν τέτοιο για τις ευρυγώνιες λήψεις, μετά απλά θα θέλω έναν για τα πορτραία η τις λήψεις με μικρό DoF γενικά. Έναν 50αρη. Καλύπτω το 70% των αναγκών μου. Αν μπορούσα και έναν τρίτο θα έπερνα και έναν 135αρη (αν και οι δοκιμές με τον 85αρη τον Helios που μου έδωσε ο Τάσος να δοκιμάσω με έχουν ενθουσιάσει ώς τώρα)
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Samyang

Ο 24άρης είναι ο ιδανικός ευρυγώνιος για τοπία στα FF σώματα. Αποτελεί την χρυσή τομή στο οπτικώς αποδεκτό όριο της υπερβολής που παρουσιάζουν οι φακοί απο αυτό το εστιακό μήκος και κάτω, οι υπερευρυγώνιοι δηλαδή.
Με λίγη εξάσκηση μπορούμε να γεμίσουμε το κάδρο μας έτσι ώστε να μή δείχνει άδειο, συχνό φαινόμενο που παρατηρείται στις ερασιτεχνικές λήψεις.
Με το κάδρο θα ασχοληθούμε σε άλλο νήμα.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Samyang


ας προσέχουμε λίγο παραπάνω. Η είδηση της παρουσίασης είναι παλιά. Ο φακός αποσύρθηκε, έγιναν αλλαγές στο εσωτερικό του με αποτέλεσμα να βελτιωθεί η απόδοση στα άκρα και ξαναπαρουσιάστηκε αυτό το μήνα με προτεινόμενη τιμή τα 329 ευρώ και παράδοση μέσα στο 2010.
 

stgeo

AVClub Enthusiast
20 January 2008
1,136
Re: Samyang

Samyang 14mm f2.8 IF ED MC Aspherical - First shots.

First sample pictures made with Samyang 14mm f2.8 lens and Nikon D3x. Click the icons to download the RAW (NEF) files.