Xtreamer Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Αν είναι αυτό που βλέπω και καταλαβαίνω θα είναι μάλλον μια εμπορική αποτυχία!

Ποιός λογικός χρήστης θέλει να συνδυάσει ασφάλεια δεδομένων με σχεδόν καθημερινή χρήση ενος media player σε ένα και μόνο μηχάνημα?

Εγώ πάντως όχι μιας και το Xtreamer μου κάθεται κάτω από την τηλεόρασή μου και δουλεύει κάθε μέρα σχεδόν ενώ το eTRAYz βρίσκεται ασφαλές στο γραφείο μου!

Όσο αφορά στην τιμή του το βλέπω δύσκολο να είναι τόσο φτηνή που να αποτελεί δέλεαρ από την αγορά των δύο μηχανημάτων ξεχωριστά!
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Εμένα γιατί μου φαίνεται για φωτοσοπιά, βασισμένη στο etrayz; Δεν βλέπω και πουθενά αλλού πληροφόρηση για το Xtreamer Pro, και πως θα είναι αυτό (αν καν υπάρχει).
 

grigsgr

New member
10 December 2009
90
Ρε παιδιά τι είναι αυτό το έρμο το Etrayz; Δεν έχω καταλάβει ακόμη. :damnyou:
 

yan73

Senior Member
25 September 2007
638
Αν είναι αυτό που βλέπω και καταλαβαίνω θα είναι μάλλον μια εμπορική αποτυχία!

Ποιός λογικός χρήστης θέλει να συνδυάσει ασφάλεια δεδομένων με σχεδόν καθημερινή χρήση ενος media player σε ένα και μόνο μηχάνημα?

Εγώ πάντως όχι μιας και το Xtreamer μου κάθεται κάτω από την τηλεόρασή μου και δουλεύει κάθε μέρα σχεδόν ενώ το eTRAYz βρίσκεται ασφαλές στο γραφείο μου!

Όσο αφορά στην τιμή του το βλέπω δύσκολο να είναι τόσο φτηνή που να αποτελεί δέλεαρ από την αγορά των δύο μηχανημάτων ξεχωριστά!

Πως τα παει το eTRAYz στο θεμα θορυβου, εχει ανεμιστηρακι ή παθητικη ψυξη;
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
@grigsgr
Το "'έρμο" το eTRAYz είναι ένα κουτί που κατασκευάζει η Xtreamer και δέχεται έως δύο δίσκους SATA 3,5". Τρέχει linux και μπορεί να λειτουργήσει ώς NAS με διάταξη δίσκων RAID1 και (ίσως μελλοντικά) RAID0. Υποτίθεται πως είναι το "άλλο μισό" του Xtreamer (περίπου είναι) αλλά του λείπουν αρκετά ακόμη για να είναι το απόλυτο ζευγάρι για τον απλό χρήστη. Αν το ψάξει λίγο κανείς μπορεί να κάνει παπάδες (torrent, e-download, web-hosting, php, και ότι μπορεί να γίνει μέσω linux). Το μόνο όριο είναι το hardware από το οποίο είναι φτιαγμένο! Ακόμη δεν το έφτασα στο όριό του αλλά για να εξηγούμαστε μη περιμένετε να κάνει και transcode σε H.264 !!!

#yan73
Το ανεμιστηράκι του είναι μικρό και κάνει θόρυβο του οποίου το επίπεδο είναι ανεκτό σε ένα γραφείο αλλά απαράδεκτο δίπλα από την τηλεόραση στο καθιστικό. Μέχρι σήμερα δεν έχει δωθεί λύση με ρύθμιση του ανεμιστήρα έτσι ώστε να μειώνει τις στροφές του (είναι δυνατόν θεωρητικά) τουλάχιστον όταν οι δίσκοι πέφτουν σε "λήθαργο". Μερικοί εικάζουν πως το ανεμιστηράκι χρειάζεται για την ψύξη του επεξεργαστή και όχι των δίσκων και γι'αυτό λειτουργεί από τις 3700-4000 rpm αλλά αυτό μάλλον δεν είναι αλήθεια. Η ύπαρξη δύο δίσκων σε τόσο μικρό χώρο ανεβάζει πολύ την θερμοκρασία. Πρακτικά πάντως μπορεί να αντικατασταθεί με καλύτερης ποιότητας από τον χρήστη αν το θέλει!

Περρισότερα για όποιον ενδιαφέρεται εδώ
 
Last edited:

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Τελικά η φημολογία επιβεβαιώθηκε!

Το Xtreamer pro είναι προ των πυλών! Στο site της εταιρίας εμφανίστηκε το teaser video που παρουσιάζει το νέο NAS Media player που αποτελεί ένα συνδυασμό Xtreamer και eTRAYz. Μια λύση που αφορά τους χρήστες που τα θέλουν όλα σε ένα!!!
Στο σύντομο video όπως θα δείτε παρουσιάζεται και το νέο interface του player.

Μένει να δωθούν στη δημοσιότητα τα πλήρη χαρακτηριστικά του και να μάθουμε την τιμή του για να το κρίνουμε!
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Για να δούμε...θα έχει DTS-HD bitstream ? Η..θα ..περιμένουμε πάλι την άδεια και σ'αυτό? Πάντως το GUI όντως είναι ωραίο.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Πολυ χλωμο για hd audio...

Έχω αγοράσει, όπως ίσως ξέρετε, και τα δύο εμπορικά προϊόντα και μπορώ να έχω κάποια άποψη για το θέμα!

Νομίζω λοιπόν πως για άλλη μια φορά η εταιρία παίζει επικοινωνιακά παιχνίδια "παραπλάνησης" καλύπτοντας με ένα πέπλο μυστηρίου το XT pro (όπως έκαναν εξάλλου τουλάχιστον με το eTRAYz) είτε δίνοντας με το σταγονόμετρο αποσπασματικά στοιχεία, που αποτέλεσαν μάλλον ευσεβείς πόθους παρά τελικά χαρακτηριστικά λειτουργίας του!

Στο forum τους διαγράφουν χωρίς προειδοποίηση κάθε αναφορά στο Xtreamer Pro θέλοντας να συντηρήσουν αυτό το μυστήριο μέσω της απουσίας ειδήσεων και αφήνουν ίσως μόνο λίγα στοιχεία να διαρεύσουν εδώ και εκεί.

Η τακτική αυτή είναι πολλές φορές αποτελεσματική όπως στην περίπτωση του eTRAYz το οποίο "ξεπούλησε" στον χώρο της ιντερνετικής αγοράς.
Άλλες όμως φορές η τακτική αυτή μπορεί να γυρίσει και ως μπούμεραγκ πάνω τους όπως διαφαίνεται εκ πρώτης όψεως με το Pro γιατί ο κόσμος τους έχει καταλάβει και τους κράζει μέσα από κάθε post στα διάφορα φόρα!

Το XT Pro μπορεί να αποδειχθεί ένα εξαιρετικό προϊόν αλλά μπορεί να σκάσει και σαν φούσκα! Οι πιθανότητες σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις είναι 50-50.

Υ.Γ.
Αν δεν ήταν τόσο καλα τα Xtreamer και eTRAYz θα τους είχα κράξει χωρίς δεύτερη κουβέντα! Με σταματά το τελικά, πολύ καλό για τα λεφτά που έχω δώσει προϊόν τους και τίποτε άλλο!
Όσο αφορά στο HD audio (που δεν με πολυενδιαφέρει) τίποτε δεν είναι σίγουρο, ούτε προς το ναι ούτε προς το όχι!
 
Last edited:

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Εγώ πάντως άμα βγεί με HD audio passthrough θα το πάρω !! ( και μετά ..θα ανοίξω κατάστημα Media players center όπως πάμε....)
 

parisal

AVClub Enthusiast
16 March 2007
949
Απάντηση: Re: Xtreamer Pro

Εγώ πάντως άμα βγεί με HD audio passthrough θα το πάρω !! ( και μετά ..θα ανοίξω κατάστημα Media players center όπως πάμε....)
Αν χρησιμοποιεί το ίδιο chipset δε νομίζω να μπορεί.
 

kotikos

Senior Member
16 March 2007
329
Για του εχοντες ηδη το xtreamer το εχει προσφορα 99 +25 τα μεταφορικα
(προσφορα μεχρι 1-5-2010).Ειδαλλως στα 149 + 25 .
Δεν ειναι ασχημη η τιμη.
 

apmos

New member
4 December 2006
44
Απ'οτι βλέπω φοράει ίδιο chipset με το xtreamer οπότε μάπα το καρπούζι.

Επίσης, δεν διευκρινίζει τι γίνεται με αυτούς που έχουν αγοράσει το xtreamer απο καταστήματα και όχι απο το online shop. Δικαιούνται της προσφοράς ή όχι ?
 

grigsgr

New member
10 December 2009
90
Για του εχοντες ηδη το xtreamer το εχει προσφορα 99 +25 τα μεταφορικα
(προσφορα μεχρι 1-5-2010).Ειδαλλως στα 149 + 25 .
Δεν ειναι ασχημη η τιμη.

Δηλαδή τι εννοείς για τους έχοντες ήδη το Xtreamer; Τι προσφορά είναι αυτή; Τους επιστρέφεις το παλιό Xtreamer και σου στέλνουν το καινούργιο; Δεν κατάλαβα.
 

grigsgr

New member
10 December 2009
90
Τώρα που εγώ δεν έχω κλείσει ούτε εβδομάδα με το καινούργιο μηχάνημα θα φταίω αν τους παραγγείλω το καινούργιο και αφού έχει οριστικοποιηθεί η παραγγελία μου τους επιστρέψω το παλιό μηχάνημα και να μου επιστρέψουν τα χρήματά μου; Θα φταίω εγώ τώρα;
 

parisal

AVClub Enthusiast
16 March 2007
949
Απάντηση: Re: Xtreamer Pro

Δηλαδή τι εννοείς για τους έχοντες ήδη το Xtreamer; Τι προσφορά είναι αυτή; Τους επιστρέφεις το παλιό Xtreamer και σου στέλνουν το καινούργιο; Δεν κατάλαβα.
Μπα! δε νομίζω! Απλά παίρνεις και δεύτερο.