Miami Vice

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ψηφιστε την ταινια


  • Total voters
    0
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
gross%5C1046044.jpg

MIAMI VICE:violent-smiley-030:

Χώρα: ΗΠΑ
Έτος: 2005
Διάρκεια: 126
Σκηνοθεσία :
Πρωταγωνιστούν: ΤΖΕΪΜΙ ΦΟΞ, ΚΟΛΙΝ ΦΑΡΕΛ, ΓΚΟΝΓΚ ΛΙ
Εικόνα: 2.40:1
Ήχος: D.D 5,1

Επιτέλους και μια καλή και αξιοπρεπής στιλάτη περιπέτεια από τον σκηνοθέτη του Ανθρωποκυνηγού του Heat και του collateral . βασισμένη στην γνωστή και ομότιτλη τηλεοπτική σειρά των 80’ και με το γνωστό στιλ του σκηνοθέτη καταφέρνει να ικανοποιήσει και αυτούς που αποζητούν μια δυναμική περιπέτεια αλλά και όλους αυτούς που μάταια ψάχνούν αυτό το κάτι στις παραγωγές του Hollywood

story

Ο Ρικάρντο Ταμπς (Τζέιμι Φοξ, βραβευμένος με OSCAR® Α` Ανδρικού Ρόλου 2005-`Ray`) και ο Σόνι Κρόκετ (Κόλιν Φάρελ, `Aλέξανδρος`, `S.W.A.T. Επίλεκτη Ομάδα Κρούσης`, `Άγνωστος Κόσμος`) είναι δύο μυστικοί αστυνομικοί, που ζουν την ένταση στους `καυτούς` δρόμους του Μαϊάμι, στη Φλόριντα, μπαίνοντας καθημερινά στον διεφθαρμένο και βίαιο κόσμο των ναρκωτικών. Όμως, η ένταση `χτυπάει κόκκινο`, όταν ο Σόνι ερωτεύεται την Ιζαμπέλα (Γκονγκ Λι, `Οι αναμνήσεις μιας Γκέισας`), τη γυναίκα ενός εμπόρου όπλων και ναρκωτικών. Η ολέθρια αυτή σχέση μπλέκει σιγά-σιγά τους αστυνομικούς σε μια επικίνδυνη, ανεξέλεγκτη κατάσταση. Ακολουθεί ωμή και έντονη δράση, στον σκοτεινό κόσμο της διακίνησης όπλων και ναρκωτικών, όπου οι αστυνομικοί είναι το ίδιο σκληροί με τους κακοποιούς.
 

markont

Established Member
19 June 2006
230
Re: MIAMI VICE

Έχοντας δει τον Ανθρωποκυνηγό και το Heat περίμενα να δω την ταινιάρα αλλά απογοητεύτηκα. Ατμοσφαιρικότατη είναι, οι ηθοποιοί όμως.. άστα να πάνε. Ειδικά ο Φάρελ με το μουστάκι και το μακρύ μαλλί μοιάζει περισσότερο με τσέλιγκα παρά με μπάτσο.:violent-smiley-030: .
Μέτρια κατά τη γνώμη μου.
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Re: MIAMI VICE

Εγώ κόλλησα με το τελευταία μάχη που ήταν λες και έβλεπες τα γυρίσματα, προφανώς δεν είχε καμία στουντιακή παρέμβαση ειδικά στον ήχο
 

dvotsis

AVClub Enthusiast
30 October 2006
763
Re: MIAMI VICE

Την είδα χθές. Για μένα ήταν μια σκέτη απογοήτευση σε όλους τους τομείς: σκηνοθεσία, ερμηνείες, υπόθεση, εικόνα, ήχος.
Καλές γιορτές σε όλους.!!!!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: MIAMI VICE

Δεν τη εχω δει ακομη γιατι στο DVD club που παω ειχει 8 αντιτυπα τα οποια ειναι νοικιασμενα συνεχως.:violent-smiley-030:

Παντως ημουν μεγαλος fan της σειρας οποτε μαλον θα την αγορασω να την εχω.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Re: MIAMI VICE

Δεν τη εχω δει ακομη γιατι στο DVD club που παω ειχει 8 αντιτυπα τα οποια ειναι νοικιασμενα συνεχως.:violent-smiley-030:

Παντως ημουν μεγαλος fan της σειρας οποτε μαλον θα την αγορασω να την εχω.

τυχερε....!!!
 

Mihalis S.

Supreme Member
19 June 2006
3,497
Απάντηση: Re: MIAMI VICE

Ειδικά ο Φάρελ με το μουστάκι και το μακρύ μαλλί μοιάζει περισσότερο με τσέλιγκα παρά με μπάτσο.

:flipout: :flipout: Να 'σαι καλά, με έκανες και ξεράθηκα από τα γέλια!

c045.gif
 

takeda

AVClub Enthusiast
31 August 2006
752
Αθήνα
Re: MIAMI VICE

πολύ το γούσταρα το μουστάκι του , εδώ σκέφτομαι να αφήσω και εγώ

καλούτσικη ταινία, +1 λόγω μουσικής
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Re: MIAMI VICE

Εμένα πάλι ο Φάρελ μου θυμίζει πορνοστάρ της δεκαετίας του '70 ή κάποιο από τα μούτρα στο "Γαλάζιο Στρείδι" (police academy)...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: MIAMI VICE

Το ειδα αποψε και μου αρεσε, ιδιαιτερα η σκηνοθεσια και η φωτογραφια και ολο το visual style.Πολυ ρεαλιστικη αλλα σαφως επηρεασμενη περισσοτερο απο αστυνομικα σιριαλ οπως το ΤΗΕ SHIELD παρα το ομωνυμο tv serial.
H εικονα ηταν πολυ καλη αλλα ιδιαιτερα απαιτητικη. Αν το προβολικο σας δεν εχει καλο black level και contrast το πιο πιθανο ειναι να δειτε ενα γκρι πραμα (πολλες σκοτεινες σκηνες).
 

C-max

New member
21 August 2006
47
Re: MIAMI VICE

Ενα γρηγορο αυτοκινητο και ενα γρηγορο σκαφος δεν κανουν την καλη ταινια.Μετριοτατη.
 

jaws

Established Member
Re: MIAMI VICE

Ομολογώ οτι με έχετε κάπως μπερδέψει! Το έχω στο σπίτι τώρα και το βράδυ μάλλον θα το δω και θα δώσω και εγώ μια άποψη
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: MIAMI VICE

Τελικα τα καταφερα να την δω προχθες και μου αρεσε παρα πολυ. Μιλαμε για μια απο τις καλυτερες ταινιες της χρονιας. Ειναι ατμοσφαιρικη , ρεαλιστικη και αντισυμβατικη. Καμια σχεση με τις γνωστες ψευτικες ταινιες δρασης που βγαζει το Hollywood , σε ορισμενες σκηνες μου θυμισε ντοκυμαντερ καθως νιωθεις οτι εισαι μεσα στην δραση.

Συνολικα μπραβο στον Μαικλ Μαν.