Πωλήσεις-ανταλλαγές-αναζητήσεις υλικών-εξαρτημάτων DIY, από χομπίστες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

28 June 2006
2,941
Αγαπητοί φίλοι μέλη της diy κοινότητας, σε συνέχεια της σχετικής συζήτησης και συνεκτιμώντας και τις προτάσεις/τοποθετήσεις σας, ανοίγεται το συγκεκριμένο μόνιμο νήμα για να διευκολυνθούν:

Μικρο-συναλλαγές υλικών diy.
Προτάσεις για δανεισμό εξοπλισμού.
Προτάσεις για συνδυασμό υλικών χομπιστών με στόχο την επίτευξη ολοκλήρωσης κάποιο project.
Αναζητήσεις εξοπλισμού από την κοινότητα.
Links προς αγγελίες που έχετε ανοίξει στην κεντρική κατηγορία Αγγελιών.

Για καταχωρήσεις που υπερβαίνουν τα πλαίσια που θέτει ο τίτλος του νήματος, οι διαχειριστές θα ζητούν από το μέλος να υποβάλει προς δημοσίευση κανονική αγγελία. Μετά την ανάρτησή της, θα βάζει στο νήμα ένα λινκ προς αυτή, για να ενημερωθεί και η DIY κοινότητα.

Οι περιορισμοί που υπάρχουν γενικά στις αγγελίες ισχύουν κι εδώ:
Προτάσεις πώλησης χωρίς ανακοίνωση του κόστους, μείωσης προσφερόμενης τιμής και σχετικά παζάρια.
Μηνύματα «up», «έχεις π.μ» και γενικά ότι επιβαρύνει τη λειτουργικότητα και ευχρηστία του νήματος.


ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ


Το νήμα άνοιξε ξανά με σκοπό να διευκολύνει την diy κοινότητα.
Ισχύουν οι παραπάνω κανονισμοί και επίσης υπάρχει ο εξής περιορισμός
Η ζητούμενη αξία για κάθε αντικείμενο δεν μπορεί να είναι πάνω από 20€
και το συνολικό ποσό για όλα τα αντικείμενα προς πώληση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 100€.
Σε κάθε άλλη περίπτωση μπορεί να μπει κανονική αγγελία στις αγγελίες.
 
Last edited by a moderator:

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Ωραια! Να κανω εγω την αρχη?..μεταφερω εδω της λαμπες που ειχα ποσταρει σε αλλο Thread και μου χουν μεινει...
Λοιπον, οπου γραφω - κ σημαινει μαλον καινουριες σε κουτακι, οπου λεω -Μ σημαινει μαλον μεταχειρισμενες χωρις κουτι..... οπου γραφω χ2 σημαινει ποσα τεμαχια ειναι,αν δε γραφω παει να πει οτι ειναι μια..
Πιαδια για να μαστε σωστοι ο καθενας απο 2-3 το πολυ οκ?..μη μου τις ζητησει ολες ενας.-bye-
Ιδου η λιστα:

RSD 4BZ6 - K
ULTRON ECH81 / 6AJ8 – K
TUNGSRAM PCF200 – K
ULTRON EF89 / 6DA6 – K
PHILIPS PL36 – M
PHILIPS PL84 – M
TUNGSRAM PCL200 – K
ULTRON PL82 – K
PHILIPS ECH84 – K
PHILIPS PCL84 – K
TUNGSRAM PCH 200 – K X2
ULTRON 1K3 – K
ULTRON EBC81 – K
PHILIPS ECL82 – K
VALVO DY302 – M
ULTRON PL82 – M
TELEFUNKEN ECH 81 – M
TRIGON FCC85 – M
ULTRON PCL 805 – M
VALVO PCL805 - M
PHILIPS PFL 200 – M
PHILIPS MINIVAT PCF80 – M
PHILIPS PCL84 – M
TUNGSRAM DY802 – M
MAZDA PC97 – M
PHILIPS PY88 – M
TUNGSRAM PCL84 – M
NONAME 6HB7 USA – M
Ei PL-95 Yugoslavia – M
TELEFUNKEN EF88 (?) – M
TUNGSRAM PY88 - M
Ei YUGOSLAVIA PCL84 - M
VALVO PCH200 - M
PHILIPS PFL200 – M
ULTRON PCF802 – M
TUNGSRAM PC92 – M
PHILIPS PCF802 – M


KΑΙ ΑΛΛΕΣ 6-7 Αγνωστων στοιχειων!

Αυτο που με ενδιαφερει εμενα για καμια ανταλαγη ειναι κανενας μετασχηματιστης για gainclones, px 2x22v εως 2x28v, 100-200va Μονο και μονο επειδη εχω μπολικα τετοια κιτακια και παιζω! Και ανταλαγη να μην εχετε δε πειραζει !χαλαλι!
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Είναι δόκιμο σε αυτό το thread να ανακοινώνουμε πρόθεση παραγγελίας κάποιου εξαρτήματος ή kit (πυκνωτές, κινεζάκια κτλ), ώστε όποιος θέλει να συμμετέχει με σκοπό τη μείωση των μεταφορικών ή ακόμα και της τιμής (power buy)? Αν όχι βρίσκετε καλή ιδέα να ανοιχτεί ένα νέο?
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Σε σχέση με τήν ερώτηση που είχα υποβάλει στο παλαιοτερο thread , υπάρχει απάντηση ?
Δηλαδή :
Υλικά που έχω χρησιμοποιησει ή κατεχω , εξαρτήματα , μέρη εξαρτημάτων κλπ και τα οποια ΔΕΝ ΔΙΑΤΙΘΟΝΤΑΙ απο τήν MTZ audio , μπορούν να μπούν στήν αγγελία ?
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Μανωλη γιατι να υπαρχει προβλημα? αφου δινεις χομπιστικα πραγματα και οχι εμπορικα που ναι το προβλημα?..γιαααα βαλε καμια λιστα να ξερουμε..αντε γιατι αυριο παραλαμβανω τον Μαραντζ- λαμπατο 30ετιας και θα χρειαστω πραγματακια για ανακατασκευη...
 
Last edited:
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες

Συμφορουμίτες, νομίζω ότι προκύπτει από το πρώτο μήνυμα - με εξαίρεση την ερώτηση του Νίκου - ότι η απάντηση είναι ναι.

Γι αυτό που ρωτάει ο Μ. Τζωρτζάκης, απάντησε και ο sifis, αφού δεν αγοράζονται με σκοπό τη μεταπώληση (οπότε δεν θα γίνεται κατ' επανάληψη- χαθήκαμε τότε, όχι νήμα, πλατφόρμα σαν του e-bay θα θέλαμε) πού είναι το πρόβλημα?

Νίκο για μαζικές αγορές δεν γράψαμε τίποτα, αφού το κάνουμε ήδη και θεωρήθηκε αυτονόητο.
Εννοώ του τύπου "βρήκα 50 βάσεις φτηνά, θέλω 10, υπάρχει κανένας άλλος να ενδιαφέρεται" Εγώ π.χ έγραψα προ ημερών κάπου για τον Mouser.

Επίσης για Power buy δεν αναφέρθηκε κάτι, γιατί στο diy είναι ανύπαρκτη. Τι να κάνουμε δηλαδή, να πάρουμε 30 "κινεζάκια" αντί για 50$ 48 το ένα?
Άσε που από τη φύση του ένα τέτοιο θέμα εμπίπτει ξεκάθαρα στην προτελευταία παράγραφο του αρχικού μηνύματος.

Γενικά αγαπητοί φίλοι, βάλτε ότι έχετε να βάλετε. Το πολύ πολύ, αν από απροσεξία πέσουμε σε καμμιά περίπτωση όπως την περιγράφουμε, να γίνει αυτό που λέει η 3η παράγραφος. Δε χάλασε κι ο κόσμος.
 
Last edited:

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Σε σχέση με τήν ερώτηση που είχα υποβάλει στο παλαιοτερο thread , υπάρχει απάντηση ?
Δηλαδή :
Υλικά που έχω χρησιμοποιησει ή κατεχω , εξαρτήματα , μέρη εξαρτημάτων κλπ και τα οποια ΔΕΝ ΔΙΑΤΙΘΟΝΤΑΙ απο τήν MTZ audio , μπορούν να μπούν στήν αγγελία ?

Μανώλη , είχες πει οτι έχεις κάτι "μετασχηματιστακια"......
με ενδιαφέρουν
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Μανωλη γιατι να υπαρχει προβλημα? αφου δινεις χομπιστικα πραγματα και οχι εμπορικα που ναι το προβλημα?..γιαααα βαλε καμια λιστα να ξερουμε..αντε γιατι αυριο παραλαμβανω τον Μαραντζ- λαμπατο 30ετιας και θα χρειαστω πραγματακια για ανακατασκευη...

Σιφη σε ευχαριστώ, σήμερα πήρα τις βάσεις από τον Jimazz
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Τιποτα φιλε μου..να σαι καλα..:antlers:
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Εχω αντιστασεις, πυκνωτές, πηνία για κρος
και μερικά μεγάφωνα
ειναι ολά πολύ καλής ποιοτητας
μπορώ να δανείσω ή να τα ανταλλάξω σε οποιον θελει να πειραματιστεί
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Φιλε nbulamatsis εδω και καιρο θελω να πειραματιστω με κανενα 4ιντσο η 3ιντσο full range.κανα fostex πχ .αν εχεις κατι σε οικονομικη τιμη ενημερωσε με σε παρακαλω..η οποιοσδηποτε εχει κατι..βασικα ψαχνομαι για μια λυση desctop πιθανον με εναν μικρο 2-3 watt ενυσχητακο..
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,102
Ελλάδα
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Εχω αντιστασεις, πυκνωτές, πηνία για κρος
και μερικά μεγάφωνα
ειναι ολά πολύ καλής ποιοτητας
μπορώ να δανείσω ή να τα ανταλλάξω σε οποιον θελει να πειραματιστεί

πηνία .... παρών!!!

έχεις πμ
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Μανώλη είχες και κάτι βαρελάκια με λάδι στο μπουντρούμι.
Για δες...
 

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Σιφη τοσο μικρά δεν εχω
Το μικρότερο ειναι monacor 5.5, audio crystal 6.5 και ενα HiVi τρίδρομο ομόκεντρο 6.5
γενικά αυτη την εποχή δεν εχω πολλά μεγάφωνα
σε λιγο καιρό πιστευω να ξαναμαζεψω
ενδιαφέρομαι για supravox, precision και driver 1.4''
Εχω και ενα ενεργό κρος της μπερι 3400 αν θυμάμαι για οποιον θελει να παιξει
Τα αναφερόμενα δεν ειναι προς πώληση
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Παίδες απο Δευτέρα να κοιτάξω τήν αποθήκη και να βάζω σιγά - σιγά τήν "πραμάτειά " , μιλάμε για πολύ πράμα :BDGBGDB55:

@Νίκο , ναι έχουν μείνει κατι λαδάκια στα κουτάκια και κάτι πλαστικάκαια μεγαλουτσικάκια

@Κοκαρ-άκο , ναι μεσιέ , δέν σε ξέχνώ θα δώ τι υπάρχει και θα το γράψω , ολο και κάτι έχει μείνει και απο ψηλή και απο χαμηλή ταση και κάτι παλαιότεροι ΕΙ κάτι τσόκια ....

@ Σήφη , ναι ρε συ θα βάλω και υλικά μεταχείρω και βάσεις παράξενες micanol και τέτοια

Υγεία να υπάρχει και σιγά - σιγά (γιατι είμαστε και σε μιά ηλικία ) θα τα δούμε

Επ ευκαιρία ψάχνω για συλλεκτικά παλιά οργανα (μιλιβολτόμετρα - πολύμετρα - γεννήτριες κλπ) - εχω κι εγώ κάτι τέτοια σε διπλά για το σφυρί και θα τα βάλω κι αυτά ...ΟΕΟ :flipout:
 

ΠΕΤΡΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΣ

AVClub Addicted Member
3 February 2007
2,363
Αθήνα
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Έχει κανείς:

Πυκνωτές λαδιού > 350 VDC >40uF
Βάσεις 9pin miniature επίχρυσα pins καλής ποιότητας

?

Επίσης έχω μπόλικα παλιά λαμπάτα ραδιόφωνα (Philips, RCA, Grundig, ...), τα περισσότερα σε λειτουργία
 
Last edited:

nbullamatsis

Supreme Member
11 February 2007
4,664
πειραιας
Re: Πωλήσεις / ανταλλαγές εξαρτημάτων / υλικών DIY, από χομπίστες για χομπίστες.

Επ ευκαιρία ψάχνω για συλλεκτικά παλιά οργανα (μιλιβολτόμετρα - πολύμετρα - γεννήτριες κλπ) - εχω κι εγώ κάτι τέτοια σε διπλά για το σφυρί και θα τα βάλω κι αυτά ...ΟΕΟ :flipout:

Για πάρε το Κώστα τον Τσακιρίδη εχει κατι στρατιωτικούς ενισχυτές του '51 σε σιδερένιο βαλιτσακι κι αλλα στρατιωτικά οργανα και τετοια
μου ελεγε μάλιστα οτι εχει βάσιμες υποψίες οτι τους ειχε χρησιμοποιησει ο Πατακός σε πολλές ομιλίες:flipout: