iTunes - 10 billion song downloads

17 June 2006
23,737
Αθήνα
Και μετά έχουμε την αυταπάτη για να φτιάξουν συσκευές που να μην χρειάζεται itunes και να λειτουργεί το drag'n drop.

Οσο υπάρχουν τα ζουμερά πελατάκια και τους τα στάζουν, μην περιμένετε αλλαγές.....
 
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι σόϊ κόσμος στάζει το 1 δολλάριο το τραγούδι, το οποίο υπόψιν κουβαλάει και κλειδώματα πάνω του !

Δεν έχουν πάρει χαμπάρι τα usenet, rapidshare, torrents και ένα σωρό χίλια δυό;

Αλλά βέβαια εκεί στοχεύει η apple: στην αποκομπιουτεροποίηση του κόσμου, στην παροχή έτοιμης "τροφής" με το κατάλληλο αντίτιμο βέβαια, μην τυχόν και ψαχτεί παραπάνω και ξυπνήσει και χάσουν έσοδα. Ρε ουστ από δω.

Μόνο συσκευές θα αγοράζω και αυτές επιλεκτικά.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Τάσο, έχεις σκεφτεί ότι υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να κατεβάσει κάτι παράνομα αλλά νόμιμα ;

Έχω φίλους κολλητούς που ψωνίζουν μουσική από iTunes κ στην ερώτησή μου γιατί το κάνουν κ δεν αγοράζουν πχ από metropolis ένα cd, μου λέει 'θέλω να πάρω 1-2 κομμάτια μόνο, όχι όλο το cd, όπως επίσης το κάνω όταν είμαι στο γραφείο ή στο πλοίο για διακοπές"...

Είναι άποψη κ αυτή.
 
Re: Απάντηση: iTunes - 10 billion song downloads

Τάσο, έχεις σκεφτεί ότι υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να κατεβάσει κάτι παράνομα αλλά νόμιμα ;
.

Έχω παρατηρήσει μια τάση που έχετε εδώ κάθε φορά που κάποιος σας λέει ότι το iTunes είναι προβληματικό (αιτιολογώνας κιόλας) να υποννοείτε ότι τα λέει αυτά επειδή θέλει να κατεβάζει παράνομα....


Καθόλου δεν είναι έτσι Μιχάλη και το ξαναλέω απλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Φυσικά και πρέπει να κατεβάζουμε οτιδήποτε νόμιμα. Όμως βλέπεις ότι δεν είναι μόνο αυτό το θέμα:

Αφενός κατεβάζεις κάτι συμπιεσμένο, που οκ, πες ότι αυτό δεν ενοχλεί πολλούς (αν και το θεωρώ τουλάχιστον αστείο να μην ενοχλεί εμάς που γράφουμε σε ένα forum με βασικό θέμα το Audio), αλλά εκτός αυτού είναι και αυτό που λέει ο Τάσος... ότι έχει πάνω χίλιαδυο κλειδώματα... δε μπορείς να το πάρεις πχ σ'ένα party να το βάλεις να παίξει, δε μπορείς να το δανείσεις στο φίλο σου, κλπ κλπ κλπ.... Η Apple θέλει για μια ακόμη φορά να αλλάξει τις συνήθειές μας προς το χειρότερο (μετά την κατάργηση αναφορών, την μη υιοθέτηση του bluray κλπ), τόσο ποιοτικά όσο και λειτουργικά... αυτό είναι που τη δίνει....
 
17 June 2006
23,737
Αθήνα
Τάσο, έχεις σκεφτεί ότι υπάρχει κόσμος που δεν ενδιαφέρεται να κατεβάσει κάτι παράνομα αλλά νόμιμα ;

Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν που του αρέσει να πληρώνει. Οσα λεφτά κι αν έχει.
Ενδιαφέρονται και παραενδιαφέρονται απλά δεν γνωρίζουν τον τρόπο και πέφτουν στην λούμπα της γρήγορης λύσης με το σκεπτικό "σιγά τι είναι 0,80 ευρώ;"

Κι εγώ όταν ρώτησα γνωστό μου γιατί πληρώνει (και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα) ενώ θα μπορούσε να γεμίσει έναν passport με mp3 , ξέρεις ποιά ήταν η κίνησή του; να αγοράσει έναν passport.......
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: Re: Απάντηση: iTunes - 10 billion song downloads

Έχω παρατηρήσει μια τάση που έχετε εδώ κάθε φορά που κάποιος σας λέει ότι το iTunes είναι προβληματικό (αιτιολογώνας κιόλας) να υποννοείτε ότι τα λέει αυτά επειδή θέλει να κατεβάζει παράνομα....

Κ εγώ έχω παρατηρήσει σε κάποιους, να γράφουν μηνύματα άστοχα κ εκτός θέματος του νήματος...το νήμα αναφέρει για τις πωλήσεις του iTunes. Μου γράφεις ότι είναι νταβατζιλίκι...δεν είναι κ σου έγραψα γιατί παραπάνω.

Καθόλου δεν είναι έτσι Μιχάλη και το ξαναλέω απλά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Φυσικά και πρέπει να κατεβάζουμε οτιδήποτε νόμιμα. Όμως βλέπεις ότι δεν είναι μόνο αυτό το θέμα:

Αφενός κατεβάζεις κάτι συμπιεσμένο, που οκ, πες ότι αυτό δεν ενοχλεί πολλούς (αν και το θεωρώ τουλάχιστον αστείο να μην ενοχλεί εμάς που γράφουμε σε ένα forum με βασικό θέμα το Audio), αλλά εκτός αυτού είναι και αυτό που λέει ο Τάσος... ότι έχει πάνω χίλιαδυο κλειδώματα... δε μπορείς να το πάρεις πχ σ'ένα party να το βάλεις να παίξει, δε μπορείς να το δανείσεις στο φίλο σου, κλπ κλπ κλπ.... Η Apple θέλει για μια ακόμη φορά να αλλάξει τις συνήθειές μας προς το χειρότερο (μετά την κατάργηση αναφορών, την μη υιοθέτηση του bluray κλπ), τόσο ποιοτικά όσο και λειτουργικά... αυτό είναι που τη δίνει....

Το τι πουλά η Apple είναι ξεκάθαρο πρωτού αγοράσεις.

Αν δεν θες, δεν το αγοράζεις.

Καμία προστασία υπέρ της δεν δίνω, γράφω τα αυτονόητα.

Ούτε εμένα με βολεύει ιδιαίτερα το iTunes, αλλά προφανώς βολεύει πολύ κόσμο, εξού κ οι πωλήσεις του...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Εγώ πάντως δεν ξέρω κανέναν που του αρέσει να πληρώνει. Οσα λεφτά κι αν έχει.
Ενδιαφέρονται και παραενδιαφέρονται απλά δεν γνωρίζουν τον τρόπο και πέφτουν στην λούμπα της γρήγορης λύσης με το σκετικό "σιγά τι είναι 0,80 ευρώ;"

Κι εγώ όταν ρώτησα γνωστό μου γιατί πληρώνει (και δεν έχει οικονομικό πρόβλημα) ενώ θα μπορούσε να γεμίσει έναν passport με mp3 , ξέρεις ποιά ήταν η κίνησή του; να αγοράσει έναν passport.......

cd δεν αγοράζεις ;

Άλλοι αγοράζουν mp3 από το iTunes.

Το ίδιο είναι.

Άλλοι (όπως εγώ) αγοράζω το cd μου κ το κάνω κ mp3 ή flac για να το αντιγράψω κ σε σκληρό δίσκο. :a0210:
 
Re: Απάντηση: iTunes - 10 billion song downloads

Μια πολύ ωραία "βιομηχανία" πώλησης πνευματικών δικαιωμάτων είναι κ κανένα νταβατζιλίκι δεν είναι.....

Το ίδιο λέμε... Είναι ένας ακόμα κρίκος στην αλυσίδα μεταξύ καλλιτέχνη και ακροατή, ο οποίος ανεβάζει τις τιμές, ζημιώνει και τους δύο χωρίς να προσφέρει κάτι παραπάνω που δε θα μπορούσαμε να έχουμε χωρίς αυτόν....
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,093
Homeless
Απλα το iTunes ειναι βολικο και ευκολο για κάποιους. Εγω προσωπικα δεν θα τους εδινα ουτε 1 ευρω. Κανονικα οταν αγοραζεις κατι σου ανήκει και μπορεις να το κανεις οτι θελεις. Τα κλειδώματα που βαζει η Apple ειναι απαράδεκτη τακτική.