Conn-x tv με ταχυτητα 2 Mbps

nick2001

Senior Member
22 October 2008
590
Θεσσαλονικη
Εχω μια συνδεση στα 2Μbps Και θελω να μπυ πει καποιος αν θα εχω προβλημα με το Conn-x tv λογω χαμηλης ταχυτητας.Αν αξιζει να βαλω με τετοια ταχυτητα?
 

nick2001

Senior Member
22 October 2008
590
Θεσσαλονικη
Επισης τι διαφορα εχουν τα National geographic wild,discovery world,travel & living και discovery science Απο τα αντιστοιχα καναλια της νοβα.Ειναι αλλα καναλια?
 

nick2001

Senior Member
22 October 2008
590
Θεσσαλονικη
Περιεργο γιατι εκει μου ειπαν οτι γινεται με ολες τις ταχυτητες και μου φανηκε περιεργο.Εσεις τι με συμβουλευεται να κανω?
 

thundergav

Senior Member
26 September 2007
608
Αν θες το connx-tv αναβαθμισε και την ταχυτητα σου, βεβαιωσου ομως οτι θα υποστηριζει υψηλότερη και μαθε μεχρι πόσο..
 

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
μια χαρα μπορεις να βαλεις Conn-x tv στα 2 Mbps. απλα σου ανοιγουν αλλα 4 Mbps τα οποια τα βλεπει και τα χρησιμοποιει η tv. περισσοτερα στο 134
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Για να μην έχει κανείς προβλήματα σε ότι αφορά Internet προτείνονται τα 8Mbps.
 

macron

Established Member
19 August 2006
136
Παρέχεται Conn-X TV και με 2 Mbps .

H παροχή των TV καναλιών ΔΕΝ επηρεάζει την Internet ταχύτητα.Σου παρέχουν 6 Ή 8 Mbps (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς) στην ουσία αλλά κλειδώνουν το bandwidth για Internet στα 2 Mbps.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Παρέχεται Conn-X TV και με 2 Mbps .

H παροχή των TV καναλιών ΔΕΝ επηρεάζει την Internet ταχύτητα.Σου παρέχουν 6 Ή 8 Mbps (δε θυμάμαι τώρα ακριβώς) στην ουσία αλλά κλειδώνουν το bandwidth για Internet στα 2 Mbps.

Είναι γνωστό αυτό,αλλά οι διαφημίσεις από την πράξη απέχουν.Οσους ξέρω με λιγότερο από 8 Mbps έχουν και σπασίματα στην εικόνα και δεν μπορούν να δουλέψουν άνετα με Ιντερνετ.Απλά το φθηνό πακέτο είναι για να κτυπηθεί ο ανταγωνισμός και όσους δεν έχουν απαιτήσεις (πχ σύνδεση με τηλεόραση).
 
Last edited:

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Αντιγραφω προηγουμενο ποστ τον Σεπτεμβρη που πηρα ConX-TV

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=955045&postcount=75

" Εδω και μια βδομαμδα εχω Conn-x TV με 2 Mbps συνδεση.
Στην πραγματικοτητα σου αναβαθμιζουν την πορτα στο dslam σε 8αρα , και μαλιστα εγω που επεφτα σε παλιο dslam μεχρι 2 Mb μου αλλαξαν dslam και τωρα ο router μου κλειδωνει στα 8192/256 απο 2048/256 αλλα σε περιοριζουν την ταχυτητα για το internet στα 2 ΜΒ και τα υπολοιπα 6 για το Conn-x TV που ειναι υπεραρκετο γιατι οι απαιτησεις του ειναι 4,5 ΜB.
To καλο εκτος απο την τηλεοραση ειναι οτι τωρα τα 2ΜΒ του νετ ειναι στο 100% δηλαδη ενω παλια κατβαζα με 210 - 220 το πολυ τωρα κατβαζω με 250 καποια φορα ειδα και το maximum 256 για σχεδον ενα 5λεπτο.
"


Μετα απο 6 μηνες το Internet δουλευει αψογα και η τηλεοραση επισης αψογα χωρις παγωματα η σπασιματα.

Αυτα που γραφω παραπανω ..... ειναι η ταπεινη γνωμη ενος " απλου και ισως ασχετου χρηστη "

.
 
Last edited:

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Απλά τυχερός είσαι επειδή σου άλλαξαν (ή είχαν την δυνατότητα) το Dslam.Αλλοι κλειδώνουν μεχρι 4 (το πιο συνήθες).
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Απλά τυχερός είσαι επειδή σου άλλαξαν (ή είχαν την δυνατότητα) το Dslam.Αλλοι κλειδώνουν μεχρι 4 (το πιο συνήθες).

Λογω επαγγελματικης σχετικοτητας με το θεμα δεν δινεται Connx Tv αν δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης dslam οταν ειναι απαραιτητο. Επισης δεν δινεται Connx Tv αν η ταχυτητα συγχρονισμου δεν ειναι κοντα στα 8 .
Σταματα επιτελους να το παιζεις παντογνωστης.

.
 

Leonidas33

AVClub Addicted Member
30 November 2007
1,735
Εγω ξέρω τι έχει συνεργάτης μου και άλλος που ξέρω σε άλλη περιοχή της Ελλάδος...
Τα υπόλοιπα επιστρέφονται σ'αυτούς που ενδιαφέρονται να κρίνουν και να ελέγξουν:a0210:
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
νομίζω ότι και να θες δεν προσφέρεται στα 2mbit.

Πρέπει να έχεις 8 ή μάλλον εως 24 με τις νέες αλλαγές...
Κάτι πήρε το αυτί μου.
Τι αφορούν ακριβώς οι νέες αλλαγές και από πότε θα αρχίσουν να ισχύουν?? :ears:
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Re: Απάντηση: Conn-x tv με ταχυτητα 2 Mbps

Κάτι πήρε το αυτί μου.
Τι αφορούν ακριβώς οι νέες αλλαγές και από πότε θα αρχίσουν να ισχύουν?? :ears:

Δεν υπαρχουν αλλαγες οτι ισχυε ισχυει . Δηλαδη μπορεις να παρεις ConnX-Tv ειτε 2 Mb , ειτε 8 Mb , ειτε 24 Mb συνδεση εχεις απλα αμ εχεις 2αρα γινεται η διαδικασια που περιγραφω πιο πανω.

Και για να ξεκαθαρισουμε και καποια πραγματα .
Ο ΟΤΕ εχει τα παλια Dslam που ειναι για ADSL και συγχρονιζουν μεχρι 2 Mb και τα καινουργια που ειναι για ADSL2+ και συνχρονιζουν μεχρι 24 Mb.
Το ConnX-Tv για να λειτουργησει χρειαζεται 4,5 Mb τα οποια οταν ειναι ανοικτο το Set Box ειναι δεσμευμενα για την τηλεοραση και δεν μπορουν με τιποτα να χρησιμοποιηθουν απο την υπολοιπη κινηση του Internet. Η ταχυτητα συγχρονισμου του ADSL δεν αλλαζει παραμενει η ιδια απλα περοριζεται το bandwith που εχει για χρηση στο νετ.
Οπως φαινεται απο τα παραπανω δεν μπορει με τιποτα να δοθει ConnX-Tv χωρις να γινει αλλαγη Dslam αν δουλευε σε παλιο .
Παραπονα συνηθως δεν υπαρχουν απο αυτους που πληρωνουν 2 Mb συνδεση γιατι ειναι και οι μονοι που δεν χανουν bandwith με το ConnX-Tv και εχουν ατοφια τα 2 Mb για την κινηση τους στο δικτυο. Εκτος καποιον απομακρυσμενων περιπτωσεων που εχουν χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου . Αλλα και αυτοι μπορουν στις πρωτες 10 ημερες να αποχωρησουν χωρις καμια αιτιολογια .
Τα παραπονα συνηθως υπαρχουν σε αυτους που πληρωνουν 24αρες κυριως συνδεσεις αλλα και στις 8αρες γαιτι με το που ανοιγουν το Set Box χανουν αμεσως - αμεσως 4,5 Mb απο το διαθεσιμο τους bandwith επισης χανουν και καποιο bandwith απο την αλλαγη profile για μεγαλυτερη σταθεροτητα.

.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Λογω επαγγελματικης σχετικοτητας με το θεμα δεν δινεται Connx Tv αν δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης dslam οταν ειναι απαραιτητο. Επισης δεν δινεται Connx Tv αν η ταχυτητα συγχρονισμου δεν ειναι κοντα στα 8 .
Σταματα επιτελους να το παιζεις παντογνωστης.

.
Άραγε είσαι τόσο σχετικός ώστε να γνωρίζεις τη σχέση της λέξης "μεταγωγή" με την "θέση Ψαλίδι" ?

Γιατί αν ΔΕΝ είσαι τόσο σχετικός, καλύτερα να κατεβάσεις λίγο τον τόνο σου ...

Φιλικά,

Φίλιππος
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Άραγε είσαι τόσο σχετικός ώστε να γνωρίζεις τη σχέση της λέξης "μεταγωγή" με την "θέση Ψαλίδι" ?

Γιατί αν ΔΕΝ είσαι τόσο σχετικός, καλύτερα να κατεβάσεις λίγο τον τόνο σου ...

Φιλικά,

Φίλιππος

Απ αυτα που γραφω τι ειναι λαθος?
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Απ αυτα που γραφω τι ειναι λαθος?

Δεν απαντάς στην ερώτησή μου ... Αυτό που σχολίασα ήταν το ύφος και όχι το περιεχόμενο ...

Αλλά μιας και ρωτάς, να σου απαντήσω οτι τα αρχικά tests του Conn-x TV έγιναν σε 3.2 Mbps dedicated οπότε δεν είναι αναγκαία η αναβάθμιση σε DSLAM που να σηκώνει 8Mbps. Και 6Μbps φτάνουν (εν ολίγοις δεν υπάρχει κάν ανάγκη για ADSL2+) ...

Τώρα που το ψάχνουμε για HD, θα χρειαστούν αναβαθμίσεις, αλλά αυτές θα είναι σε όλα τα επίπεδα ...

Εκαλύφθης ?