Νέος δορυφομανής ψάχνει δορυφόρους/πακέτα !

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Γειά σας και καλώς σας βρήκα ! (πρώτο ποστ)

Είμαι κάτοχος ενός DM500 με πιάτο&lnb (που κοιτά Hotbird 13 λόγω συνδρομής Nova) που είναι το παλιό του ALPHA Digital (νομίζω 80-90 είναι) και λόγω F1 παράγγειλα και πλέον έχω στο πορτμπαγκαζ :
- Ένα TECATEL πιάτο 110χ120
- 2 ακόμα LNB Fracarro
- 1 Spaun DisEqC2.0 4x1

Θέλω οπωσδήποτε να βλέπω Astra 19.2 και Hotbird 13 (λόγω συνδρομής Nova) αλλά θέλω να βλέπω και ΒΒC1/BBCi για την formula 1. Προσπάθησα να βγάλω άκρη από το αντιστοιχο thread (http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=57633&page=24) αλλά δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Είναι δυνατό να δώ F1 από ΒΒC ? Είναι κωδικοποιημένα ή FTA ? Μένω Αθήνα (Γέρακα) αν αυτό βοηθά.

Αν και πολύ παλιός στα δορυφορικά όταν ακόμα έβλεπα Eurosport από αναλογικό πιάτο/δεκτη AMSTRAD, alpha digital, nova, δεν τα πολυκαταφέρνω. Δεν ξέρω καν σε τι μοίρες να ψάξω και τι μπουκέτα.

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Το ερώτημα (που δεν έθεσα παραπάνω, sorry) είναι πως να στήσω τα 2 πιάτα και τα 3 LNBs. Υπάρχει περίπτωση τα αν τα LNBs γίνουν 4 να δώ τίποτα άλλο ?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Το tecatel το βάζεις κέντρο 28,2 για να έχεις όσο καλύτερη λήψη του astra2/eurobird. Από εκεί θα λαμβάνεις ελεύθερα τα BBCi που έχουν την F1.

Το δεύτερο πιάτο αν είναι 80ρη, μπορείς να το κεντράρεις astra1 (19,2) και παράκεντρα να βάλεις hotbird.

Για το τέταρτο lnb έχεις διάφορες επιλογές. 16 (ανάμεσα από 19 και 13 - ίσως χρειαστεί να είναι από τα στενά), 39 παράκεντρα στις 28, 26 παράκεντρα στις 28, και άλλες.
 

nubreed

New member
20 March 2010
68
Patissia resort
Να συμπληρώσω τις πολύ σωστές οδηγίες του malakudi, ενδέχεται το ΒΒCi που ψάχνεις να μην σου εμφανστεί σαν κανάλι ή έστω με αυτη την ονομασία. Επίσης αν κάνεις την εγκατάσταση μόνος σου να προσέξεις την ανύψωση του κατόπτρου και την στροφή των lnb.
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Σε ευχαριστώ !

Βάζοντας το 80-90άρι στις 19.2 (Astra) και παράκεντρα στις 13 το 2ο lnb χάνω πολλά κανάλια από το να έβαζα το tecatel στις 19.2 και παράκεντρα 13 ?

Βάζοντας το 80-90άρι στις 28.2 δεν κάνω τίποτα ε ? (μάλλον όχι)


Να συμπληρώσω τις πολύ σωστές οδηγίες του malakudi, ενδέχεται το ΒΒCi που ψάχνεις να μην σου εμφανστεί σαν κανάλι ή έστω με αυτη την ονομασία. Επίσης αν κάνεις την εγκατάσταση μόνος σου να προσέξεις την ανύψωση του κατόπτρου και την στροφή των lnb.
ωχ, δεν είναι στάνταρτ οι μοίρες ? κάπου 43 ? και το lnb δεν μπαίνει οριζόντια όπως στον hotbird ?
 

nubreed

New member
20 March 2010
68
Patissia resort
Νομίζω εδώ θα βρεις όλες τισ ρυθμίσεις

http://www.satlex.net/el/azel_calc.html

Και αν θες να είσαι πιο ακριβής στην τοποθεσία σου ανοιξε google earth και βρες το σπιτι σου ώστε να έχεις ακριβείς συντεταγμένες

Ξέχασα ναι με 80-90αρι στις 28,2 δεν κάνεις κατι ιδιαίτερο, αν σε παίρνουν τα οικονομικά σου και το πιατο για νοβα είναι παλιο, πάρε ενα φτηνο 1μ για να είσαι πιο άνετος
 
Last edited:

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Thanx !

Νόμιζα ότι το lnb δεν το βάζουμε σε κλίση!! Τόσο "εύκολος" είναι ο hotbird 13 ?!?!
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Μου έβγαλε την ψυχή η τοποθέτηση του πιάτου Tecatel (το μέτρησα είναι 127χ116 !!), είναι αρκετα βαρύ, το τοποθέτησα μόνος μου, πατώντας πάνω σε κεραμίδια με μεγάλη κλίση και αρκετό αέρα και ακόμα δεν έχω τελειώσει. Ήρθε χωρίς ΚΑΜΙΑ οδηγία συναρμολόγησης και με "παίδεψε" λίγο για να μην κάνω κάποιο λάθος. Μου 'σπασε και μια βίδα από ένα δαχτυλίδι για την στερέωση της βάσης, θα το φτιάξω σήμερα που αγόρασα άλλη ... πολλά πήγαν στραβά (2 χαμένα παξιμάδια :p).

Η βάση στερέωσης -όλη- ιδιοκατασκευή με σωλήνες Φ42/Φ48 μιας και δεν εμπιστεύομαι τις εμπορίου φτιάχτηκε το Σαββάτο, και εχτές έγινε η τοποθέτηση (σχεδόν) που τελειώνει σήμερα.

Και από αύριο ξεκινούν τα "ηλεκτρολογικά-ηλεκτρονικά" (τοποθέτηση LNB + στόχευση του 28.2).

Πρώτη απορία, αγόρασα LNB Fracarro τα οποία είναι 0.5dB, μήπως πρέπει να τ επιστρέψω και να πάρω τίποτα LNB 0.2 - 0.1 dB ? πχ http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19041&cat=817&page=1 ??

Μάλλον θα αγοράσω και ένα τετραπλό για να δώσω τον Hotbird και σε άλλους 2 και λέω για ένα τέτοιο http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=19043&cat=819&page=1

Δεύτερη απορία για την "στοχευση"
: Θα ανεβάσω μια μικρή 19άρα TFT τηλεόραση επάνω μαζί με το DreamBox. Έτσι θα "ψάξω" να βρώ τον Astra 28.2. Μετά, αφού τον βρώ και σφίξω, θα συνδέσω το 2ο LNB επάνω να ψάξω τον παράκεντρο εεε ?? και απλά θα κουνώ το 2ο LNB δεξια-αριστερά έτσι ? Μετά σφίξιμο και αυτό και σύνδεση όλων των LNB με το DisEq και ρύθμιση του DreamBox. Σωστά ??

3η απορία : μέτρησα το πιάτο του Alpha Digital και είναι 85χ75 άρα χλωμό να πιάσει 19.2 Astra και 13 Hotbird παράκεντρα εεε ? Σε τι πιάτο πάω ??

Για πείτε κανα hint μπας και κάνω πιο γρήγορη και πιο εύκολη δουλειά !
 
Last edited:

Pritanis

Established Member
2 December 2007
131
Αυτό ίσως βοηθήσει λίγο...

http://www.dishpointer.com/

Επιλέγεις το δορυφόρο και σου δίνει ίχνος στόχευσης πάνω στο Google. Στην δική μου περίπτωση είχε λάθος απόκλιση περίπου 4 μοίρες σε σχέση με την τελική επιλογή
 

nubreed

New member
20 March 2010
68
Patissia resort
Απαντώ εν συντομία
1)Δεν είναι απαραίτητο,μόνο αν δεις οτι έχεις πρόβλημα στην λήψη,δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μπορεί να είναι πολύ καλύτερα απο αλλα πιο χαμηλού θορυβου
2)Σωστά βρες πρώτα χωρις χρήση diseqc τους δορυφόρους εναν-εναν και όπως είπες μετά σφιξιμο κτλ,έχουν δωθει κανα δυο site για τις ρυθμισεις.
3)Όλο και κατι θα κατέβει αλλα προτιμότερο να πας σε 1,1-1,2
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Αυτό ίσως βοηθήσει λίγο...

http://www.dishpointer.com/
Βοηθά ΠΟΛΥ (έχω και οδηγό ένα πιάτο ήδη στον HotBird 13 ;) ) !!! Ευχαριστώ

Απαντώ εν συντομία
1)Δεν είναι απαραίτητο,μόνο αν δεις οτι έχεις πρόβλημα στην λήψη,δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μπορεί να είναι πολύ καλύτερα απο αλλα πιο χαμηλού θορυβου
2)Σωστά βρες πρώτα χωρις χρήση diseqc τους δορυφόρους εναν-εναν και όπως είπες μετά σφιξιμο κτλ,έχουν δωθει κανα δυο site για τις ρυθμισεις.
3)Όλο και κατι θα κατέβει αλλα προτιμότερο να πας σε 1,1-1,2
Ευχαριστώ !!
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Νέος δορυφομανής ψάχνει δορυφόρους/πακέτα !

Απαντώ εν συντομία
1)Δεν είναι απαραίτητο,μόνο αν δεις οτι έχεις πρόβλημα στην λήψη,δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μπορεί να είναι πολύ καλύτερα απο αλλα πιο χαμηλού θορυβου
2)Σωστά βρες πρώτα χωρις χρήση diseqc τους δορυφόρους εναν-εναν και όπως είπες μετά σφιξιμο κτλ,έχουν δωθει κανα δυο site για τις ρυθμισεις.
3)Όλο και κατι θα κατέβει αλλα προτιμότερο να πας σε 1,1-1,2
Εύστοχες όλες οι απαντήσεις!

Για το πιάτο του Astra στις 19.2, ίσως να αρκεί και 1μ.
 

nubreed

New member
20 March 2010
68
Patissia resort
Δίκιο έχεις αλλα είναι τόσοι πολλοι οι παράμετροι και ειδικά αφού θα κάνει την εγκατάσταση μόνος τους, ας δοκιμάσει και με το υπάρχων ίσως τον καλύψουν όσα κατέβουν ;)
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε πολύ.

Πριν μια ώρα κατέβηκα από τα κεραμιδια, και πλέων βλέπω (θέλει συνδρομή βασικά, αλλά έχω σήμα) BSkyB !!!!

Τα ΒΒC δεν τα είδα ακόμη, μάλλον θέλει fine tunning. Θα το παλέψω λίγο και αυριο/μεθάυριο. Πάνω που είχα απελπιστεί, έπεφτε το σκοτάδι, κατάφερα να βρώ τον badr 26 (και να καταλάβω ότι είναι αυτός και όχι ο arabsat 30.5) και μετά μια ώρα είχα τα πρώτα κανάλια του 28.2. Τότε απλά έσφιξα λίγο το πιάτο και η συνέχεια μετά.

Μαλλον πάω και για δεύτερο πιάτο Tecatel 120 για να κατεβάσω όλο το 19.2 + 13 και το μικρό θα πάει στο χωριό για hotbird 13.

και ΠΑΛΙ ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
 

tifozif1

New member
26 March 2010
42
Re: Απάντηση: Νέος δορυφομανής ψάχνει δορυφόρους/πακέτα !

Αντε, καλές περιπλανήσεις!

Με DB500 είσαι. Τα BBCi τα κατεβάζει σαν stream0, stream1 κλπ.
Δεν !!!

Κατεβάζει όμως δυο κανάλια Τ7 ...<κατι> τα οποία δείχνουν εικόνα από 6 BBC το καθένα !! Θα δω σήμερα ποιες δέσμες πιάνω !!
 

kanenas

AVClub Enthusiast
17 June 2006
819
Θεσσαλονίκη
Ο 500άρης κατεβάζει τα stream σαν data. Πρέπει να επεξεργαστείς τη λίστα καναλιών με το dreamboxedit και να δηλωθούν τα κανάλια σαν τηλεοπτικά.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Νέος δορυφομανής ψάχνει δορυφόρους/πακέτα !

Ο 500άρης κατεβάζει τα stream σαν data. Πρέπει να επεξεργαστείς τη λίστα καναλιών με το dreamboxedit και να δηλωθούν τα κανάλια σαν τηλεοπτικά.
Αν περάσει έτοιμες λίστες καναλιών δεν γλυτώνει την ταλαιπωρία?