Τελικος σε κιτ???

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Καλησπερα σας, παρακολουθω την κατηγορια καιρο αλλα δεν πολυ-συμμετεχω μιας και ειμαι εντελως ασχετος με τα της diy και τις ηλεκτρονικες κατασκευες γενικως.

Βλεποντας λοιπον στο ebay διαφορα -και με δεδομενη την κριση- ειπα ας ψαξω μπας και βρω καποιον φθηνο αλλα τουλαχιστον αξιοπρεπη τελικο για δικαναλη χρηση. Το σημαντικο ομως ειναι πως πρεπει να 'ναι σε 'ετοιμη' μορφη. Δηλαδη plug and play χωρις να χρειαζονται κολλησεις κλπ... αντε μονο να του λειπει το κουτι, ας πουμε...

Με τα παραπανω δεδομενα θα 'θελα τη γνωμη σας για τα παρακατω κιτακια καθως επισης και αν πραγματι αυτα ειναι ετοιμα να παιξουν...?
Φυσικα καθε συμβουλη σας για παρομοια η/και καλυτερα κιτακια (σ' αυτην την κατηγορια τιμης περιπου) θα ηταν ανεκτιμητη.

Το πρωτο ειναι μεν 4καναλο αλλα εχει παρομοια τιμη και ειναι χωρις ανεμιστηρακι (πραγμα που εχει το δευτερο, βεβαια δεν ξερω αν ειναι καλυτερα με ανεμιστηρα...???)
http://cgi.ebay.com/4-100-watt-4ohm...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item519105b396


http://cgi.ebay.com/2-100W-4-TK2050...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item519195c29f


Σας ευχαριστω πολυ!-bye-
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλε θες ψηφιακο οποσδηποτε; Εγω εχω φτιαξει 4-5 gainclones κ παιζουν τζαμι κ ειναι παιχνιδακι στην συναρμολογηση.. Καθε μερα ακουω απο ενα lm3886 και παιζει πολυ καλα..Αν θες σου λεω πληροφοριες!
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Στελακη το ειδα αλλα -αν δεν κανω λαθος- αυτο θελει συναρμολογηση... πραγμα που με χαλαει ελαφρως... μιας και οπως εξηγησα πιο πανω δε γνωριζω και τιποτα απο κολλητηρια.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλε Σηφη σ' ευχαριστω πολυ, αυτα τα gainclones που κυκλοφορουν? Για δωσε links...

Επισης γι αυτο τι λετε?

http://cgi.ebay.com/TDA7294-monoBTL...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9e87ce67

Αυτο ακριβως φτιαχνω αυτες τις μερες κ συντομα θα ανεβασω φωτο..απλα το συγκεκριμενο κιτ για την χρηση που το θελω θελει προενυσχητη και τον περιμενω απο ebay.. αυτο πουακουω καθε μερα και παιζει πολυ καλα, μα πολυ καλα για τα λεφτα του,ειναι αυτο εδω : http://cgi.ebay.com/2-x-68-Watt-LM3...emQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item3a59609647
Oλα Onboard...τροφοδοσια-προενυσχηση.επισεις για πρτη σου δουλεια ειναι καλο γιατι το lm3886 ειναι μωνομενο και δε θα σε δυσκολεψει καθολου στο βιδωμα στην ψυκτρα. .θελει μονο εναν ΜΣ μια ψυκτρα και ενα ποτενσιομετρο!Ολα βιδωτα..

επισεις συντομα θα χω και αυτο ετοιμο: http://cgi.ebay.com/TDA7294-x-2-Pow...ultDomain_0?hash=item3a5961579e#ht_3091wt_939
Με onboard τροφοδοσια και προστασια μεγαφωνων με ρελε..
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Στελακη το ειδα αλλα -αν δεν κανω λαθος- αυτο θελει συναρμολογηση... πραγμα που με χαλαει ελαφρως... μιας και οπως εξηγησα πιο πανω δε γνωριζω και τιποτα απο κολλητηρια.

Ναι καταλαβαινω, αλλα ειλικρινα, αν θελεις να ξεκινησεις δεν ειναι τιποτα. Καθε καναλι εχει 5 εξαρτηματα για κολλημα και τα τροφοδοτικα απο αλλα 5-6...
Δεν παρουσιαζει καμια δυσκολια.
Βεβαια αντιλαμβανομαι τη δυσκολια σου, απλα ενα εχω να σου πω, ο τολμων νικα!:firstprize:
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
φιλε Στελακη το συγκεκριμενο Κιτ το χω φτιαξει και μπορω να πω οτι δε εχει καμια τρομερη διαφορα απο του ebay.εχει βεβαια πολυ καλα υλικα δε λεω.αλλα απο ηχητικες επιδοσεις και διαφορες, ψιλοπραματα(κ το χω με διπλους τορροειδης 200va κτλ κτλ..)..χωρια που το premium kit εχει 3πλη τιμη απτον κινεζο..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Εγω δε τα γνωριζω αυτα φιλε Διαμαντη..ας απαντησει καποιος που γνωριζει..:BDBDG54::ADFADF1:
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Σηφη στο lm3886, που λες οτι ειναι και απλο, λες κατι για ποντεσιομετρο και ρωτω αυτο ειναι απαραιτητο για μπορει να μην μπει καθολου? (τον θελω για τελικο)...

Επιπλεον για ψυκτρα και ΜΣ τι θα προτεινες και απο που?
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
φιλε Στελακη το συγκεκριμενο Κιτ το χω φτιαξει και μπορω να πω οτι δε εχει καμια τρομερη διαφορα απο του ebay.εχει βεβαια πολυ καλα υλικα δε λεω.αλλα απο ηχητικες επιδοσεις και διαφορες, ψιλοπραματα(κ το χω με διπλους τορροειδης 200va κτλ κτλ..)..χωρια που το premium kit εχει 3πλη τιμη απτον κινεζο..

Ο Peter Daniel εχει κανει πολυ δουλια και με τα υλικα και με τις τιμες των εξαρτηματων στους κλωνους.
Αν δεις στα διαφορα diy φορα της αλοδαπης, πολυς κοσμος "πινει νερο στο ονομα του". Γιαυτο και τον προτιμησα.
Τωρα οσον αφορα τις ακουστικες διαφορες... δεν εχω αξιωθει ακομα να τον βαλω να λαλησει...:BDBDG54:
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Σηφη στο lm3886, που λες οτι ειναι και απλο, λες κατι για ποντεσιομετρο και ρωτω αυτο ειναι απαραιτητο για μπορει να μην μπει καθολου? (τον θελω για τελικο)...

Επιπλεον για ψυκτρα και ΜΣ τι θα προτεινες και απο που?

Αν τον θελεις για τελικο το ποτ δεν χρειαζεται.

Μετασχηματιστες ο classic ειναι ο Γιατρας στην Καλλιθεα.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
ΜΣ του βαλα εναν τορροειδη 2χ22v 300va....και 2x26v-200va κανει ..απλα ton 300va τον ειχα...οτι ο δικος μου ειναι 2χ22v σημαινει απλα οτι ο ενυσχητακος δε βγαζει ολα τα βατακια του,αλλα ετσι δε ζεσταινεται καθολου και παιζει τωρα 3 μηνες καθε μερα ολη μερα...το τ μπορεις να δεις αυτο: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=53459
υποψιν, πριν ακουγα με εναν lepai.. Καμια απολυτως σχεση ε..πολυ καλυτερος ηχος, ποιοτητα, ελεγχος κτλ..
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Και το 'κανες σε μια ωρα αυτο βρε θηριο??? Μπραβο, εμενα δηλαδη ισως μου παρει κανα ... μηνα...:flipout::flipout:

Οσο για τον ... λεπα ... αστα ειχα την εμπειρια μου και μ' αυτον...

Αληθεια κουτια που υπαρχουν ρε παιδια???
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
μπα παιχνιδι ειναι ρε...πανευκολο αληθεια..χρονο μου φαγε μονο η κοψια να βαλω το φις για το iec πισω, πραμα που μπορεις να αποφυγεις αν του βαλεις το καλωδιο να μη ειναι αποσπωμενο..ολα τα αλλα με ενα καλο τρυπανακι κοβαλτιου ανοιγουν σε χρονο dt..κουτια σα κιαυτο που δες στην κατασκευη μου εχει ο Μαρκιδης.απλα ζητα το μεταλικο με χερουλια μπροστα για να καταλαβουν..εχει διαφορες διαστασεις. πηρα 2 παρομοια διαστασεων περιπου Π-Υ-Β 25x8Χ18 και ειναι μια χαρα για κλωνο..θα δεις μια κατασκευη σε λιγες μερες...κανει καπου 18-20ε το κουτι..ψυκτρα εχει ο Μαρκιδης, απλα να δεις τι κουτι θα μπει για να χωραει μεσα..
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Το οτι το lm3886 ειναι μονωμενο τι ακριβως σημαινει? Αλλα τσιπακια τυπου tda7294 δεν ειναι? Υπαρχει καποια αλλη δυσκολια στο βιδωμα της ψυκτρας στα αλλα τσιπακια...?