Ποιότητα εικόνας στη Nova

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikoskaz

Senior Member
9 November 2008
351
Ειστε ευχαριστημενοι με την ποιοτητα της εικονας κ με το δεκτη που δινει η νοβα? σκεφτομαι να γινω συδρομητης αλλα φοβαμαι μηπως ο δεκτης τους δεν εχει καλη εικονα σε μεγαλες ιντσες ( πανω απο 46-50)! Εχω εναν δεκτη hd συνδεδεμενος με ονκυο906 με hdmi k ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ την εικονα του σε δορυφορικα καναλια , o δικος τους τι λεει απο εικονα/ κ πως θα μπορουσα να τον συνδεσω με τον ονκυο να εκμεταλευτω το σκαλερ του? η δεν αξιζει κ λεω μπαρουφες????:twoguns:
 
  • Like
Reactions: simosthe

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Όλα τα κανάλια της νοβα δεν έχουν την ίδια ποιότητα είκονας.
Τα novacinema 1 και 2 και το novasports 1 έχουν σχετικά καλή ποιότητα είκονας.
Από εκει και πέρα άν ο δέκτης είναι hd ,παίζει ρόλο πόσο καλό upscaling κάνει.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Ειστε ευχαριστημενοι με την ποιοτητα της εικονας κ με το δεκτη που δινει η νοβα? σκεφτομαι να γινω συδρομητης αλλα φοβαμαι μηπως ο δεκτης τους δεν εχει καλη εικονα σε μεγαλες ιντσες ( πανω απο 46-50)! Εχω εναν δεκτη hd συνδεδεμενος με ονκυο906 με hdmi k ειμαι πολυ ευχαριστημενος απ την εικονα του σε δορυφορικα καναλια , o δικος τους τι λεει απο εικονα/ κ πως θα μπορουσα να τον συνδεσω με τον ονκυο να εκμεταλευτω το σκαλερ του? η δεν αξιζει κ λεω μπαρουφες????:twoguns:

Η ποιότητα εικόνας των καναλιών της ΝΟΒΑ είναι κάτω του μετρίου κι αυτό επιεικώς !!!
Δεν φταίει ο δέκτης που δίνουν μαζί, η συμπίεση των προγραμμάτων τους φταίει. Upscale κάνει ο AZBox μου στα 1080p, και πάλι μόλις και μετα βίας υποφέρεται !

Αν δε, κάνεις σύγκριση αμέσως μετα απο θέαση κανάλιού HD, μέχρι που ακυρώνεις τη συνδρομή !
 

Petros1007

Established Member
25 January 2008
214
Δράμας
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Η ποιότητα εικόνας των καναλιών της ΝΟΒΑ είναι κάτω του μετρίου κι αυτό επιεικώς !!!
Δεν φταίει ο δέκτης που δίνουν μαζί, η συμπίεση των προγραμμάτων τους φταίει. Upscale κάνει ο AZBox μου στα 1080p, και πάλι μόλις και μετα βίας υποφέρεται !

Αν δε, κάνεις σύγκριση αμέσως μετα απο θέαση κανάλιού HD, μέχρι που ακυρώνεις τη συνδρομή !


+1
 

outlaw21

New member
10 April 2010
1
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

τι θα γινει με τη Νοβα και την ποιοτητα στα καναλια τις? το HD θα το δουμε ποτε? απελπιζομαι καθε φορα που θελω να δω DISCOVERY και εχω δει μια ταινια blueray.
 

dimitris__

AVClub Addicted Member
23 November 2007
2,013
Γλυκά Νερά Αττικής
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Υπερβολές, θα μου επιτρέψετε να πω, η εικόνα είναι πολύ κοντά σε ποιότητα DVD. Βέβαια ποικίλλει με βάση το κανάλι, την εκπομπή και το πρωτογενές υλικό.

Το πρόβλημα με την ποιότητα της Nova είναι πρωτίστως στο δέκτη, ο οποίος παρότι φιλότιμος, έχει ως καλύτερη έξοδό εικόνας του τη SCART, οπότε η σύνδεση με τον Onkyo θα γίνει με svideo στην καλύτερη (και composite στη χειρότερη). Το αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά υποφέρεται. Δεν παύει όμως να είναι ΠΟΛΥ κατώτερο της scart.

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (σε σχέση με τα αναλογικά πάντα) στην "μικρή" (52'' LCD).
Στις 120'' του projector (που κάνει και σχετικά καλό upscale) από τα 3,5m υπάρχει φυσικά θέμα ποιότητας που είναι όμως φυσιολογικό.

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να αφήσεις τον Onkyo εκτός σχήματος όσον αφορά στην εικόνα, και (εφόσον πας με τον ιδιοκτησιακό δέκτη) να συνδέσεις την TV με scart και τον ενισχυτή με optical/coaxial. Πάντως η διαφορά από το scart του ιδιοκτησιακού με την HDMI ενός 3rd party δέκτη δεν δίνει αξιόλογη διαφορά στην εικόνα της nova.
 

nikoskaz

Senior Member
9 November 2008
351
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Τα novacinema εχουν καλη εικονα τα ειδα με δεκτη hd πριν κανουν τις καρτες τους παντρεμενες , αυτο που μ ενδιαφερει ειναι αν θα εχω την ιδια εικονα κ με το δικο τους δεκτη!
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Υπερβολές, θα μου επιτρέψετε να πω, η εικόνα είναι πολύ κοντά σε ποιότητα DVD. Βέβαια ποικίλλει με βάση το κανάλι, την εκπομπή και το πρωτογενές υλικό.

Το πρόβλημα με την ποιότητα της Nova είναι πρωτίστως στο δέκτη, ο οποίος παρότι φιλότιμος, έχει ως καλύτερη έξοδό εικόνας του τη SCART, οπότε η σύνδεση με τον Onkyo θα γίνει με svideo στην καλύτερη (και composite στη χειρότερη). Το αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά υποφέρεται. Δεν παύει όμως να είναι ΠΟΛΥ κατώτερο της scart.

Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος (σε σχέση με τα αναλογικά πάντα) στην "μικρή" (52'' LCD).
Στις 120'' του projector (που κάνει και σχετικά καλό upscale) από τα 3,5m υπάρχει φυσικά θέμα ποιότητας που είναι όμως φυσιολογικό.

Στην περίπτωσή σου θα πρέπει να αφήσεις τον Onkyo εκτός σχήματος όσον αφορά στην εικόνα, και (εφόσον πας με τον ιδιοκτησιακό δέκτη) να συνδέσεις την TV με scart και τον ενισχυτή με optical/coaxial. Πάντως η διαφορά από το scart του ιδιοκτησιακού με την HDMI ενός 3rd party δέκτη δεν δίνει αξιόλογη διαφορά στην εικόνα της nova.

Τί δέκτη έχεις ?
Μπορείς να δείς το bit rate της εκπομπής τους στο δέκτη σου ?
Απο τί απόσταση βλέπεις στην 52αρα LCD σου ?
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

*nova PVR 3001
*όχι, απ' όσο γνωρίζω
*3-3,5m

Μου κάνει τρομερή εντύπωση ... Και θα σου πω γιατί.
Σε 42άρα Panasonic (αλλά και σε 40άρα Samsung) απο τα 2 μέτρα και πιο κοντά, μου είναι αδύνατο να παρακολουθήσω ποδόσφαιρο ή ταινία.
Βέβαια και στις 2 τηλεοράσεις, όλα τα βοηθήματα τα έχω στο Off και βλέπω μόνο σε cinema mode, οπότε μπορεί να φταίει αυτό ....
Αλλά με τα ίδια ακριβώς settings, το DVD ας πούμε του Bourne Ultimatum το βλέπω άνετα και με τον ίδιο (μηδαμινό) περιβάλλοντα φωτισμό !

Την ίδια ταινία την έδειξε και το NovaCinema πριν λίγο καιρό και εκεί βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή που κάθησα να χαζέψω - αφού την είχα ήδη δεί - κι ας έκανε ο AZBox upscale σε 1080p (όπως ακριβώς έκανε και το Marantz DV6001 DVD Player που έχω).
Σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ τον ίδιο τύπο καλωδίου (HDMI) για τις 2 συνδέσεις, άρα δε φταίει το καλώδιο !
 

nikoskaz

Senior Member
9 November 2008
351
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

*nova PVR 3001
*όχι, απ' όσο γνωρίζω
*3-3,5m
ο PVR δεκτης τους δεν ειναι καλυτερος απ τον panasat 1110 που δινουν στην απλη συνδεση?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

α. Ο scaler του Azbox μπορεί να είναι χάλια.
β. O mpeg2 decoder του Azbox μπορεί να είναι χάλια.
γ. Συνδυασμός των δύο παραπάνω.

Δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα έτσι. Συγκρίνοντας δηλαδή δύο τελείως διαφορετικά player σε διαφορετικό υλικό.

Αν θες να κάνεις σύγκριση, κάνε record την ταινία που ανέφερες, μετά κάνε rip το dvd της ίδιας ταινίας, και παίξε τα δύο αρχεία (mpeg2 ts από Nova, mpeg2 vob από DVD) στο ίδιο player (πχ κάποιο NMT ή το PC). Έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, που θα αφορά βέβαια μόνο το συγκεκριμένο περιεχόμενο.

Κατά τη γνώμη μου, τα κανάλια ταινιών novacinema έχουν dvd quality. Στα αθλητικά συνήθως είναι μέτρια η εικόνα, και πολλές φορές λάθος το κάδρο. Στα υπόλοιπα είναι χαμηλό το bitrate και συχνά παρατηρούνται πιξελιάσματα.
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

α. Ο scaler του Azbox μπορεί να είναι χάλια.
β. O mpeg2 decoder του Azbox μπορεί να είναι χάλια.
γ. Συνδυασμός των δύο παραπάνω.

Δε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα έτσι. Συγκρίνοντας δηλαδή δύο τελείως διαφορετικά player σε διαφορετικό υλικό.

Αν θες να κάνεις σύγκριση, κάνε record την ταινία που ανέφερες, μετά κάνε rip το dvd της ίδιας ταινίας, και παίξε τα δύο αρχεία (mpeg2 ts από Nova, mpeg2 vob από DVD) στο ίδιο player (πχ κάποιο NMT ή το PC). Έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, που θα αφορά βέβαια μόνο το συγκεκριμένο περιεχόμενο.

Κατά τη γνώμη μου, τα κανάλια ταινιών novacinema έχουν dvd quality. Στα αθλητικά συνήθως είναι μέτρια η εικόνα, και πολλές φορές λάθος το κάδρο. Στα υπόλοιπα είναι χαμηλό το bitrate και συχνά παρατηρούνται πιξελιάσματα.

Παναγιώτη δε μπορώ να πιστέψω οτι ο scaler του AZBox έχει προηγούμενα με τη Nova ... Γιατί σε ARD, ZDF, RTL, PRO7 αλλά και RAI 1/2, Italia1 (για να πιάσω μόνο Γερμανούς και Ιταλούς) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ?

Δεχομαι οτι το scaler του Marantz είναι καλύτερο, αλλά και πάλι κουφό μου φαίνεται ... Είναι άκομψα ορατή η διαφορά !
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα έτσι. Συγκρίνοντας δηλαδή δύο τελείως διαφορετικά player σε διαφορετικό υλικό.



Κατά τη γνώμη μου, τα κανάλια ταινιών novacinema έχουν dvd quality. Στα αθλητικά συνήθως είναι μέτρια η εικόνα, και πολλές φορές λάθος το κάδρο.

+10

Η εικόνα του είναι κατώτερη του 1110.

και όχι μόνο
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Κατά τη γνώμη μου, τα κανάλια ταινιών novacinema έχουν dvd quality.
Δεν θα το 'λεγα.
Με 18 υπηρεσίες TV στον TP, με μέσο bitrate 3076 Mbit/s και ανάλυση 704Χ576 απέχει μακράν από ποιότητα DVD..
(H μέση τιμή bitrate ανφέρεται για τις 12-04-10 και πάρθηκε από εδώ: http://www.linowsat.de/cgi-bin/lsat.cgi?0130-11823-H-5500-0-12
 

Φίλιππος Φ.

Supreme Member
12 February 2007
3,910
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Δεν θα το 'λεγα.
Με 18 υπηρεσίες TV στον TP, με μέσο bitrate 3076 Mbit/s και ανάλυση 704Χ576 απέχει μακράν από ποιότητα DVD..
(H μέση τιμή bitrate ανφέρεται για τις 12-04-10 και πάρθηκε από εδώ: http://www.linowsat.de/cgi-bin/lsat.cgi?0130-11823-H-5500-0-12

Άλεξ, και γώ στο ίδιο συμπέρασμα είχα καταλήξει ... παραείναι συμπιεσμένα τα ρημάδια ! Είναι ασφαλώς καλύτερα απο κάτι Αραβικά "περίεργα" αλλά ουτε κατα διάνοια δεν είναι near-DVD quality ...

Εκτος κι αν τα μάτια μου είναι "χαλασμένα" (που δέν το νομίζω ...)
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

Δεν θα το 'λεγα.
Με 18 υπηρεσίες TV στον TP, με μέσο bitrate 3076 Mbit/s και ανάλυση 704Χ576 απέχει μακράν από ποιότητα DVD..
(H μέση τιμή bitrate ανφέρεται για τις 12-04-10 και πάρθηκε από εδώ: http://www.linowsat.de/cgi-bin/lsat.cgi?0130-11823-H-5500-0-12

Οι υπηρεσίες δεν είναι 18, αλλά 9, αφού όλα τα R είναι διπλά (ίδιο VPID/APID, διαφορετικό SID). Το bandwidth του transponder είναι 40,28 Mbit/sec, οπότε κάθε κανάλι έχει κατά μέσο όρο 4,48Mbit διαθέσιμα. Λαμβάνοντας υπ' όψιν πως η στατιστική συμπίεση πάντα ευνοεί τα novacinema1 και novasports1, θεωρώ το γράφημα τελείως λάθος. Σίγουρα δε πρόκειται για 24ωρη μέση μέτρηση αλλά για δειγματοληπτική.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΙΚΟΝΑΣ ΣΤΗ ΝΟΒΑ

....... Πάντως η διαφορά από το scart του ιδιοκτησιακού με την HDMI ενός 3rd party δέκτη δεν δίνει αξιόλογη διαφορά στην εικόνα της nova.

Κι όμως η διαφορά είναι εμφανέστατη....