3D ταινιες στο σπιτι?

postfire

Established Member
6 February 2010
218
καλησπερα!πως μπορω να δω 3d ταινιες στον προβολεα μου?χρειαζομαι κατι εξειδικευμενο?
 

YonVog

Established Member
26 June 2006
249
ΒΟΥΛΑ
Πρώτα απ' όλα χρειάζεσαι τις ταινίες... Και βέβαια μιλάμε προς το παρών για τις παλιού τύπου τρισδιάστατες ταινίες (ξέρεις εκείνες με τους "κόκκινους & πράσινους κόκκους"...) και βέβαια τέλος γυαλιά (αυτά τα χάρτινα με τις κόκκινες & πράσινες ζελατίνες.
Το αποτέλεσμα μπορεί να είναι από κακό μέχρι άκρως ικανοποιητικό. Για παράδειγμα πρόσφατα είδα στον προβολέα το τελευταίο Final Destination σε 3D έκδοση και μπορώ να πω ότι ήταν εντυπωσιακό.
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
φιλαρακι ψαχνω αυτα τα Γυαλια τα χαρτινα αλλα δεν μπορω να τα βρω!μιπως ξερεισ που μπορω να τα βρω?
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Αν googlαρεις "3d γυαλιά" πρώντα θα σου βγάλει μία σελίδα από Ελλάδα, αλλά τα έχει πανάκριβα σε σχέση με ebay. Από το ebay μπορείς να πάρεις 100 χάρτινα με κόστος αστείο. Εγώ πρόσφατα έκανα μία παραγγελία για πλαστικά και τα περιμένω. Πρόσεξε όμως ότι ανάλογα την ταινία θέλεις και άλλα χρώματα. Οι περισσότερες θέλουν "κόκκινα- γαλάζια" αλλά μερικές θέλουν "μωβ-πράσινα" (εγώ παρείγγειλα και από τα δύο είδη).
 

DD-jimakos

New member
24 January 2009
83
Θεσσαλονικη
για να δεις 3D δεν πρεπει η πηγη αναπαραγωγης να υποστηριζει 120hz στην εξοδο της εικονας? το ιδιο και στον προβολεα η' tv?
 

postfire

Established Member
6 February 2010
218
ευχαριστω πολυ φιλε akisg!μηπως ξερεις καποιο λινκ απο εβαυ να τα παραγγειλω και τα 2 χρωματα?
 

akisg

Established Member
9 February 2009
294
Θεσσαλονίκη
Εγώ τα παρείγγειλα από αυτόν...
http://stores.shop.ebay.co.uk/ebuybetter__W0QQ_armrsZ1

Τζάμπα πράγμα, αν σκευτείς ότι στο προηγούμενο link χρεώνουν 15 ευρώ για ένα ζευγάρι πλαστικά, ενώ από τον κινέζο κάνουν τα 4 ζευγάρια περίπου 6 ευρώ με αποστολή...
http://cgi.ebay.co.uk/4-Pair-Plasti...tZUK_CDsDVDs_DVDs_DVDs_GL?hash=item20b038e7f4

ψάξε λίγο στο μαγαζί του, έχει χάρτινα, πλαστικά και σε διάφορα χρώματα...
 

Haldol

New member
30 January 2010
10
Ηράκλειο
Κάτι έχω καταλάβει λάθος λογικά...

Για να δούμε τρισδιάστατη εικόνα δε χρειαζόμαστε 3D συσκευή; Γίνεται και με μια οποιαδήποτε τηλεόραση απλά φορώντας τα χάρτινα γυαλιά; :nounder:
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Κάτι έχω καταλάβει λάθος λογικά...

Για να δούμε τρισδιάστατη εικόνα δε χρειαζόμαστε 3D συσκευή; Γίνεται και με μια οποιαδήποτε τηλεόραση απλά φορώντας τα χάρτινα γυαλιά; :nounder:

Ναι χρειαζομαστε 3D συσκευή αλλα μονο οταν χρησιμοποιειται η νεα τεχνολογια με πολωτικα φιλτρα η των ενεργων διαφραγματων. Τοτε χρειαζομαστε αντιστοιχα πολωτικα γυαλια και active shutter glasses.
Με τς υπαρχουσες τηλεορασεις μπορουμε να δουμε 3D αλλα με παραχωρησεις κυριως στην ευκρινεια, την φωτεινοτητα, και την χρωματικη αλλοιωση λογω των φιλτρων. Η παλια αναγλυφικη τεχνικη που δουλευει με τα χαρτινα γυαλια εχει τελειωσει ανεπιστρεπτι και παμε καρφωτοι στη νεα ψηφιακη 3D τεχνολογια με πολωτικα γυαλια η ενεργα γυαλια.
Απο οτι φαινεται οι νεες 3D ready τηλεορασεις (με εξαιρεσεις βεβαια αλλα λιγες) υιοθετουν το προτυπο με active shutter glasses.
H τεχνικη με τα ενεργα γυαλια υπερεχει αυτης με τα πολωτικα φιλτρα διοτι:
1. Μεγαλυτερη φωτεινοτητα και καλυτερη ευκρινεια
2. Χαμηλοτερο κοστος στον κατασκευαστη διοτι τα πολωτικα φιλτρα κοστιζουν πολυ.
Νικος