TOTEM MANI 2

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΒΗΜΑ ΣΤΟ HIGH END.
ΕΧΩ ΤΑ ΤΟΤΕΜ ΜΑΝΙ 2-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ POWERHOUSE ME ΠΑΘΗΤΙΚΟ(ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΛΑΜΠΑΤΟ ΠΡΟ DARED SL-2000A USA EDITION) KAI CD ΤΗΣ REGA TO APOLLO.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΧΡΥΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΠΑΣΟ...ΤΑ ΤΡΑΒΑΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΑ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΠΑΣΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΑΘΜΕΣ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΛΙΚΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ(ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ) ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΗΧΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Από μόνα τους τα μηχανάκια είναι ένα και ένα. Δεν ξέρω τι κάνουν μεταξύ τους, και κυρίως την σχέση των ηχείων με τον χώρο σου.

Επίσης δεν ξέρω ποιά έκδοση του powerhouse έχεις, αλλά τα mani θέλουν ΠΟΛΛΑΑΑ ρεύματα και στιβαρή οδήγηση.
 
Απάντηση: Re: TOTEM MANI 2

Δημοκηδής said:
Από μόνα τους τα μηχανάκια είναι ένα και ένα. Δεν ξέρω τι κάνουν μεταξύ τους, και κυρίως την σχέση των ηχείων με τον χώρο σου.

Επίσης δεν ξέρω ποιά έκδοση του powerhouse έχεις, αλλά τα mani θέλουν ΠΟΛΛΑΑΑ ρεύματα και στιβαρή οδήγηση.

Δις
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
nikolio said:
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΒΗΜΑ ΣΤΟ HIGH END.
ΕΧΩ ΤΑ ΤΟΤΕΜ ΜΑΝΙ 2-ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ POWERHOUSE ME ΠΑΘΗΤΙΚΟ(ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟΝ ΛΑΜΠΑΤΟ ΠΡΟ DARED SL-2000A USA EDITION) KAI CD ΤΗΣ REGA TO APOLLO.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.
ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΧΡΥΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΜΠΑΣΟ...ΤΑ ΤΡΑΒΑΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΑ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΜΠΑΣΟ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΑΘΜΕΣ...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΑΛΙΚΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ(ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ) ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ ΤΟΝ ΗΧΟ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Αμ δεν απατώμαι , νομίζω οτι πρόκειται περί ισοβαρικής σχεδίασης
Αυτό σημαίνει οτι έχουμε σύζευξη δυό γούφερ που μαζί με τήν ηλεκτρική τους σύνδεση μπορεί να κατεβάσει σε πραγματικό χρόνο τήν εμπέδηση μέχρι και 1.9-2 Ω
Παρόλο λοιπόν που έχουμε δυό σχετικά μικρά γουφεράκια , χρειαζόμαστε οχι απαραίτητα πολύ ισχύ , αλλά μεγάλο συντελεστή απόσβεσης

Νομίζω λοιπόν , οτι για αρχή αν δέν βαριέσαι , θα πρέπει να δοκιμάσεις με καλώδια πρός τα ηχεία τουλάχιστον απο 6 καρέ και πάνω αφού εξασφαλίσεις οτι οι επαφές τόσο τών μπορνών του ενισχυτή όσο και τών μπορνών του ηχείου θα είναι σφικτές και καθαρές (για μπανάνες και δίχαλα , μάλλον δέν τίθεται θέμα συζήτησης ....)

Μετά αφού δείς κάποια βελτίωση (ίσως και αρκετή) θα πρέπι να τσεκάρεις στήριξη και στήσιμο , πρώτα τήν στήριξη με πιθανώς ελαστικά ποδαράκια και μετα το στήσιμο

Είναι μιά διαδικασία που είναι χρονοβόρα και θέλει και υπομονή μερικές μέρες να κάτσουν οι επαφές , αν και πρέπι να φανεί το σ´φξιμο του χαμηλού , αμέσως μετά το σξίξιμο και το καθάρισμα επαφών

Εννοείται οτι τα μήκη τών καλωδίων δέν θα πρέπει να ξεπερνούν τα 2 μέτρα αν σε ενδιαφέρει να μαζέψεις ολες τίς λεπττομέρειες (θυμήσου οτι το τελικό σύνολο δέν είναι τίποτα άλλο απο τήν συγκομιδή τών λεπτομερειών ...)

Κια φυσικά σε κάθε περίπτωση μάς ενημερώνεις , για να το συζητήσουμε το θέμα

PS
...επειδή δέν θυμάμαι ακριβώς , τσέκαρε και πές μας , αν όντως μιλάμε για αυτό το ισοβαρικό ηχείο :confused:
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!
Το ηχειο αυτο φοραει μεγαφωνα woofer της dynaudio τα οποια ειναι δυο διπλα 7" τα οποια ειναι μαγνητη με μαγνητη. Tο ενα μεγαφωνο φαινεται και το αλλο ειναι ακριβως απο πισω(δεν φαινεται). δημιουργειται κενο μεταξυ τους(δουλευει σαν πιστονι) και ετσι κατεβαινει πολυ χαμηλα συχνοτικα 29Hz και ισως αυτο να μου δημιουργει το μπουμαρισμα που εχω σε μεγαλες σταθμες εντασης.
Με τις επαφες τι να κανω? δεν καταλαβα, εχω μπανανες να τις αλλαξω?
επισης δεν ειναι καλυτερα να εχουν μεταλικες ακιδες οι βασεις?
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Δημοκηδής said:
Από μόνα τους τα μηχανάκια είναι ένα και ένα. Δεν ξέρω τι κάνουν μεταξύ τους, και κυρίως την σχέση των ηχείων με τον χώρο σου.

Επίσης δεν ξέρω ποιά έκδοση του powerhouse έχεις, αλλά τα mani θέλουν ΠΟΛΛΑΑΑ ρεύματα και στιβαρή οδήγηση.
Εχω τον παλιο powerhouse 100W με 8 λαμπες 6550.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: Re: TOTEM MANI 2

nikolio said:
Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!!!
Το ηχειο αυτο φοραει μεγαφωνα woofer της dynaudio τα οποια ειναι δυο διπλα 7" τα οποια ειναι μαγνητη με μαγνητη. Tο ενα μεγαφωνο φαινεται και το αλλο ειναι ακριβως απο πισω(δεν φαινεται). δημιουργειται κενο μεταξυ τους(δουλευει σαν πιστονι) και ετσι κατεβαινει πολυ χαμηλα συχνοτικα 29Hz και ισως αυτο να μου δημιουργει το μπουμαρισμα που εχω σε μεγαλες σταθμες εντασης.
Με τις επαφες τι να κανω? δεν καταλαβα, εχω μπανανες να τις αλλαξω?
επισης δεν ειναι καλυτερα να εχουν μεταλικες ακιδες οι βασεις?

Τα ηχεία είναι πράγματι ισοβαρικά. Το ότι κατεβαίνουν πιθανά χαμηλά (δεν νομίζω 29Ηz σε πραγματικές συνθήκες) δεν νομίζω να φταίει για το μπουμάρισμα.

Τις μπανάνες βγάλε τες (δεν είναι οι καλύτερες επαφές) και χρησιμοποίησε το καλώδιο γυμνό. Καθάρισε τις επαφές και τις άκρες των καλωδίων και σφίξε τες όσο πάει. Για καθαριστικό εγώ χρησιμοποιώ το "μπλέ" σπρέυ καθαρισμού χωρίς λάδι της Philips. Παίζει και το καθαρό οινόπνευμα και η ισοπροπυλική αλκοόλη....

Το σοβαρότερο ίσως όλων είναι η τοποθέτηση των ηχείων και οι ιδιοσυντονισμοί του χώρου.
Δες και ψάξε εδώ: http://www.cardas.com/content.php?area=insights&content_id=33&pagestring=Room+Setup+8
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,971
Ο συνιστώμενος από τον Fuse ιστότοπος θα σε βοηθήσει πάρα πολύ (όπως πολλούς φίλους εδώ μέσα και ιδιαίτερα εμένα) εάν μπορέσεις να ακολουθήσεις τις οδηγίες (ήτοι εάν δεν υπάρχει θέμα παντόφλας).

Τα 100 W του ενισχυτή ίσως να μην αξιοποιούνται ιδεωδώς με παθητικό προ.
Σίγουρα θα δεις βελτίωση στον έλεγχο με τον αναμενόμενο ενεργό.

Το ότι τα ηχεία κατεβαίνουν χαμηλά δεν σχετίζεται απαραίτητα με το μπουμάρισμα. Σίγουρα πρέπει να παίξεις με τον χώρο......

good night and good luck
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Πέρα από το στήσιμο, που είπαν οι προηγούμενοι φίλοι, δοκίμασε να βάλεις έναν προενισχυτή.
Δοκίμασε οποιονδήποτε προενισχυτή βρείς, από κάποιον ολοκληρωμένο με pre out ή έναν AV.
Λογικά θα δεις διαφορά.
Εχε πάντως υπ'όψιν σου πως η 6550 είναι γενικώς "μπασαδερή" λάμπα.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα, εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στον έλεγχο του ηχείου.
 
Πιο ριζοσπαστικά, για το ηχείο αυτό θα διάλεγα βαρβάτο τρανζιστοράτο τελικό.
Ο powerhouse είναι πολύ καλό μηχανάκι αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να τα βγάλει πέρα με το ηχείο αυτό.
Οι λάμπες με καλό έλεγχο χαμηλά είναι συνήθως ακριβές. Πολύ ακριβές.
 
Last edited:

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
ο powerhouse ειναι ευκολος.
αντισταση εισοδου 100kohm
ευαισθησια εισοδου 1 volt.

δεν θα ελεγα οτι ειναι θεμα ενεργου προενισχυτη αλλα
αν το ηχειο πεφτη στα 1.9 ohm μαλλον θελεις τρανζιστορ και
μαλιστα βαρβατο και κατα πασα πιθανοτητα εκει θα χρειαστη
και ο αναλογος προενισχυτης.
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
παιδια αυριο περιμενει ο ανθρωπος τα λεφτα για τα ηχεια...1500Ε.
Αν δεν μου κανουν να μην τα παρω..
ειμαι μπερδεμενος...
τι θα κανατε στη θεση μου με ακριβως 1500Ε στη τσεπη?
Να παω σε αλλο ηχειο? και αν ναι πιο?
ουφφφ!!!!
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
nikolio said:
παιδια αυριο περιμενει ο ανθρωπος τα λεφτα για τα ηχεια...1500Ε.
Αν δεν μου κανουν να μην τα παρω..
ειμαι μπερδεμενος...
τι θα κανατε στη θεση μου με ακριβως 1500Ε στη τσεπη?
Να παω σε αλλο ηχειο? και αν ναι πιο?
ουφφφ!!!!


Φίλε μου , δέν νομίζω οτι κανείς μπορεί να απαντήσει συνειδητά στήν ερώτησή σου

Το μόνο σιγουρο και καλό είναι οτι έχεις χαμηλό ή μεσοχαμηλό , πράγμα που πολλοί άλλοι, αν οχι οι περισσότεροι ψάχνουν εναγωνίως και δέν το βρίσκουν

Αρα , εδώ , έχεις να αποφασίσεις εσύ αν θα ασχοληθείς , έτσι ώστε να βελτιώσεις τα χαρακτηριστικά είτε τής οδήγησης , είτε του χώρου ....(+το χαμηλό)

Πάντως , φιλική συμβουλή είναι η εξής :
Δέν νομίζω οττι σε καμμιά περίπτωση μπορεί κανείς να έχει πλήρη εικόνα μέσα σε 3-4 μέρες

Στήν πραγματικότητα , ο ενισχυτής που έχεις , δέν έχει σημασία αν είναι καλός , καλύτερος ή καλλιστος , σημασία έχει αν σου αρέσει το ηχείο και αν θέλεις να ασχοληθείς προσφέροντας χρόνο και χρήμα (σε κάποια φάση) , έτσι ώστε να εκμεταλευτείς όσα περισσότερα πράγματα μπορείς

Αλλα αν δέν "κουνήσεις κι εσύ τα χέρια σου" , μήν περιμένεις να έχεις ασφαλή αποτελέσματα
Αλλωστε κανείς δέν μπορεί να μπεί στήν θέση σου , γιατί κανείς δέν μπορεί έστω και φανταστικά να έχει τον χώρο σου , τα αυτιά σου και το σύστημά σου

Πιθανά στήν θέση σου να ζητούσα μιάς εβδομάδας αναμονή απο τον πωλητή και μέσα σε αυτή τήν εδβομάδα θα έκανα τα εξής:

1) ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΦΙΞΙΜΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΑΦΩΝ

2) ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΦΙΞΙΜΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΤΩΝ ΛΥΧΝΙΩΝ

3) ΧΟΝΤΡΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΗΧΕΙΑ

4) ΠΡΟΠΑΘΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ ΣΤΗΣΙΜΑΤΟΣ ( χωροταξία ηχείων στο χώρο + κάποιες μικρές μετακινήσεις επίπλων )

5) ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ για δοκιμή επι τής ουσίας τής οδήγησης ΑΦΟΥ είχα κάνει το 1-2-3-4

Καλό απόγευμα :)
 
Last edited:

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Ευχαριστω για το χρονο σας και για τις πληροφοριες.
Τελικα δεν μπορεσα να το καθυστερισω αλλο με τα ηχεια και τα αγορασα...
Τωρα τι θα γινει.. θα φανει στο χειροκτοτημα
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
nikolio said:
Ευχαριστω για το χρονο σας και για τις πληροφοριες.
Τελικα δεν μπορεσα να το καθυστερισω αλλο με τα ηχεια και τα αγορασα...
Τωρα τι θα γινει.. θα φανει στο χειροκτοτημα


Μεγειά το νέο εργαλείο

Σε κάποια στιγμή που θα κάνεις κάποια πράγματα και θα δοκιμάσεις κάποια αλλα , αν θές ενημέρωσέ μας , να το συζητήσουμε

Οι εμπειρίες του ενός πρέπει αν γίνονται ενδείξεις εμπειριών για ολους :smileJap:

Καλό Σ/Κ
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
OK!! Να περιμενετε νεοτερα μολις παραλαβω τον προενισχυτη και τα καλωδια(rca+speaker cable).
Παντως, τα ηχεια οσο τα ακουω, τοσο με γοητευουν!!!!!
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
nikolio said:
OK!! Να περιμενετε νεοτερα μολις παραλαβω τον προενισχυτη και τα καλωδια(rca+speaker cable).
Παντως, τα ηχεια οσο τα ακουω, τοσο με γοητευουν!!!!!

Ισχύει και αυτό ..."τρώγωντας έρχεται η όρεξη"

Με τήν ησυχία σου , ερεύνησε τον ήχο σου , αυτό είναι το χόμπυ ...:smileJap:
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Είχα την τύχη να ακούσω το συγκεκριμένο ηχείο με καλά ενισχυτικά πριν 10 (;) χρόνια σε φιλικό σπίτι στην Αθήνα (ναι, τότε κατέβαινα συχνά και είχα χρόνο για να δω και φίλους. Θυμάμαι πόσο μικρά μου είχαν φανεί για το συγκεκριμένο χώρο, πόσες αλλαγές είχε κάνει ο ιδιοκτήτης για να παίξουν στο χώρο του. Και τη απορία μου, όταν άκουσα ότι την επόμενη ημέρα θα ερχόταν συνεργείο από τη Lyric με 2-3 Mark Levinson για να δουν τί ταιριάζει στο ηχείο.

Όμως όταν το ηχείο άρχισε να παίζει (και ήθελε περισσότερο από 90 λεπτά για να παίξει όπως αυτό ήθελε), τότε δημιουργήθηκε μαγεία, αλλά πάντα έδειχνε ότι μπορούσε και περισσότερο. Ένα συναίσθημα, σαν αυτό που σου δημιουργούσε το Linn Isobarik, ή τα ATC. Δηλαδή εδώ είμαι, μπορώ να σου δώσω τα πάντα, αλλά θέλω την καλύτερη παρέα, και εσένα φίλε ακροατή απόλυτα αφοσιωμένο σε μένα.

Φίλε μου καλώς τα δέχθηκες στο σαλόνι σου. -bye-
 

nikolio

Established Member
27 June 2006
261
Nicosia-Cyprus
Πολυ ομορφα ολα αυτα μαγικα κατα καποιο τροπο ισως ειναι αυτο που ζητουσα...
ενα ηχειο που θα με κραταει παντα σε αγωνια..για το τι μπορει να παιξει!!!
Ευχαριστω για τις συμβουλες και το ενδιαφερον!!!