Μεταφορικές εταιρίες - Ταχυδρομεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Καταθέστε απόψεις για μεταφορικές και ταχυδρομεία που έχετε συνεργαστεί και εμπειρίες..και προτείνετε τις καλύτερες
 
Last edited:

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Απο αμερικη να προτιματε τα USPS. Ειναι τα μονα που μπορει να γλυτωσουν εκτελωνισμο. Και νομιζω μικρα πακετα κατω απο 200$ συνηθως περνανε απαρατηρητα. Βεβαια το οριο ειναι καμια 20-50$ που δεν περναει εκτελωνισμο, αλλα στην πραξη πακετακια κοντα στα 200$ την εχω γλυτωσει. Με FED-EX μακρια. Θελουν τελωνειο με το παραμικρο σχεδον.
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Παιδες ξεχασα να αναφερω ο dereelight δεν ειχε καθολου τελωνειακη επιβαρυνση:music-smiley-005:
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
+1 για το USPS Χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα Express, είναι ακριβό, αλλά αξίζει τον κόπο. Πάντα πληρώνω εκτελωνισμό, αλλά πολύ λιγότερα από μια ιδιωτική κούριερ. Πχ. πληρώνω 3 ευρώ εκτελωνισμό για πράγματα από Malkoff (Αριζόνα νομίζω) βάρους λιγότερο του 1 κιλού.

Για μεγάλα δέματα, ΤΝΤ. Με διαφορά η καλύτερη, αν και δέχεται σχεδόν αποκλειστικά εταιρίες για πελάτες.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Οσο μπορειτε να αποφευγετετις ιδιωτικες κουριερ γιατι θα πληρωνετε μαλιοκεφαλα χωρις λογο.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
και ποτε μην χρησιμοποιειτε UPS..πανακριβη ιδιως αν προσφερθουν να κανουν αυτοι τον εκτελωνισμο....κατα το 2004 πληρωσα 100 ευρω προμηθεια!
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Αγορασα ενα γιλεκακι απο αμερικη σχεδον 53 δολλαρια. Δηλαδη αξια 40 και κατι ευρω. Ηρθε με USPS, μου στελνουν ειδοποιητηριο απο ΕΛΤΑ για παραβαλη αντικειμενου με αντικαταβολη και κοστος 160 και κατι ευρω. Δεν φαινεται λιγο εξωφρενικο;
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Μήπως επέλεξες UPS αντί για USPS; Γιατί πράγματι είναι εξωφρενικό ποσό.
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Οχι παιδια. Με USPS το εστειλε το καταστημα. Αξια ειχε 53 ευρω και περιπου 50 ταχυδρομικα με USPS και ασφαλεια. Αντικαταβολη ειναι το αποκομμα του ΕΛΤΑ. Εγω ηδη το εχω πληρωσει με PAYPAL. Περιμενω αυριο να δω απο κοντα.


Κατι που ισως να ενδιαφερει και εσας :
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=216428
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0274:EL:HTML
 

learner

Senior Member
15 January 2010
697
Σημερα ηρθε και αλλο χαρτακι για ταχυδρομειο. Πηγα και ηταν το γιλεκο. Πληρωσα μονο 3ευρω.

Το αλλο χαρτι με τα 160 και κατι ευρω ουτε ασχοληθηκα. Ισως απο Δευτερα να παω να δω απο περιεργεια τι ειναι.
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Ρε παιδες στις 21\07 μου εστειλαν απο την dereelight νεο pil και javellin head χωρις tracking number δεν επρεπε να ειχε ερθει?
 

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Περιπου 2 βδομαδες ισως και λιγο περισσοτερο κανουν
Αν αργσουν και αλλο μαλλον πρεπει να ρωτησεις στο ταχυδρομειο
 

teomav

AVClub Addicted Member
22 January 2010
2,229
Θεσσαλονικη
Ρε παιδες στις 21\07 μου εστειλαν απο την dereelight νεο pil και javellin head χωρις tracking number δεν επρεπε να ειχε ερθει?
και σε μενα στειλανε χωρις tracking number , επειδη ειναι δωρεαν αποστολη ( σε πολλα σαιτ γινεται αυτο με δορεαν αποστολη )
 

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Re: Απάντηση: Μεταφορικές εταιρίες - Ταχυδρομεία

Ρε παιδες στις 21\07 μου εστειλαν απο την dereelight νεο pil και javellin head χωρις tracking number δεν επρεπε να ειχε ερθει?

Ηρθε η ακομα περιμενεις?
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
και σε μενα στειλανε χωρις tracking number , επειδη ειναι δωρεαν αποστολη ( σε πολλα σαιτ γινεται αυτο με δορεαν αποστολη )

Ποτε σου το εστειλαν?Και ποτε εφτασε?Εμενα ακομη δεν ηρθε.
 

satmatrix

Senior Member
17 June 2010
470
XANIA
Εμενα απο DEREELIGHT στις 2 βδομαδες ειχε ερθει
και προχθες απο lumapower σε μια βδομαδα
Μονο απο dealextreme μου αργουν περισσοτερο
Παντως απο την μερα που στελνετε το δεμα απο την εταιρια
το πολυ σε δυο βδομαδες παντα εχω ολες μου τις παραγγελιες