Nitecore

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
:ADFADF1: εδω ειμαστε.

Η Nitecore μου εστειλε φωτογραφιες απο το καινουργιο IFE1.

Δεν μπορουσα να τις αναρτησω πιο πριν απο τους reseller και ετσι τις κραταγα confidential. Συγνωμη.

τωρα ομως εχουν βγαλει εδω http://www.lightjunction.com/nitecore-flashlights/nitecore-smartring/IFE1-flashlight.html

και ετσι μπορω και εγω να σας τις δημοσιευσω

αλλα να εδω δειτε.
Nitecore
''I have just got some new pictures for the IEFE1 and have attached them for your reference! Please keep it personal, thank you!''
:twoguns:
 

Attachments

  • IFE1_01.jpg
    IFE1_01.jpg
    190.4 KB · Views: 884
  • IFE1_02.jpg
    IFE1_02.jpg
    193.5 KB · Views: 864
  • IFE1_03.jpg
    IFE1_03.jpg
    33.1 KB · Views: 859
  • IFE1_04.jpg
    IFE1_04.jpg
    44.7 KB · Views: 860

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Καλα τα 285λουμεν αλλα και 150$ ;:smash:

ναι ειναι παρα πολλα το ξερω, μην κανετε καμια κινηση ακομα μεχρι να ποσταρω review και να σας ενημερωσω. Νομιζω πως θα τους φερει και ο Δησιος. Εγω μαλωσα με την Nitecore για την τιμη και για την καθυστεριση. Ξεκατινιαστηκαμε στο CPF forum για αυτο το θεμα.:fight:
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

δεν κινειται φυλλο:slug:. Ολοι περιμενουν και αναμενουν για τον INFILUX. απο τις λιγες φορες που στο CPF:call2: δεν εχουν τι να συζητησουν και ειδικα την τελευταια εβδομαδα δεν κουνιεται τιποτα.

Να δειτε που ολοι περιμενουν την καινουργια σειρα. Σας το λεω απο τωρα. Αν αυτη η σειρα βγει πετυχημενη θα γινει ο φακος της χρονιας, για πολλους λογους.

Οι μισοι περιμενουν στην γωνια να κατακρινουν:aetsch::slapface: την σειρα Infilux και οι αλλοι μισοι θα τον κανουν θεο.

Εγω αν ολα πανε καλα τον περιμενω κατα τις 20 του μηνα Ιουνιου:ernaehrung004::ADFADF1::Banane0:. Ευτυχω που θα εχω κατι να κανω αφου θα βλεπω μπαλα.

μετα θα σας πω κριτικες. Ελπιζω να ειναι καλος και να εχουμε επιτελους μετα απο καιρο εναν φακο που εξυπηρετει ολα τα γουστα.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Δε νομίζω ότι θα αντέξω να περιμένω μέχρι να έρθει και να κάνεις το review... :D
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Δε νομίζω ότι θα αντέξω να περιμένω μέχρι να έρθει και να κάνεις το review... :D

χαααχααχαχαχαχαχαχαχα:bang::jester::jester::jester:

αυτος θα παει να τον παρει.... :creep: :lollypop:
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Είναι υπέροχος, νομίζω μου ταιριάζει αν και μου τα χαλάει λίγο στα σημεία. :p
Θελω να αντικαταστήσω τον Quark που γενικά μου αρέσει πολύ αλλά με εκνευρίζουν τα φωτορυθμικά και το preflash.
Ο Nitecore φαίνεται να έχει ότι ζητάω: καλή ποιότητα, χαμηλό low, καλό κλιπ, κλπ. Δεν ξέρω μόνο αν θα με βολέψει το ring. Ελπίζω να μη το γυρνάω κατά λάθος...
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Είναι υπέροχος, νομίζω μου ταιριάζει αν και μου τα χαλάει λίγο στα σημεία. :p
Θελω να αντικαταστήσω τον Quark που γενικά μου αρέσει πολύ αλλά με εκνευρίζουν τα φωτορυθμικά και το preflash.
Ο Nitecore φαίνεται να έχει ότι ζητάω: καλή ποιότητα, χαμηλό low, καλό κλιπ, κλπ. Δεν ξέρω μόνο αν θα με βολέψει το ring. Ελπίζω να μη το γυρνάω κατά λάθος...

Θα εχουν κανει το μεγαλυτερο λαθος αν γυρναει αυθερετα το ring. Ειτε τυχαια μεσα στην τσεπη.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: NITECORE

Εμένα ρε παιδιά το μόνο που με χαλούσε στη nitecore ήτανε το ότι εμφανιζότανε, έκανε μπαμ, μετά σιωπή!Τώρα τα ίδια!Τόσο καιρό τπτ το σπουδαίο!Ελπίζω να είναι κάτι το εξαιρετικό αυτός ο φακός!
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Ναι, βασικά αναβάθμιζε κάποια μοντέλα μόνο. Αλλά και αυτά που δεν έχουν αλλάξει ακόμα μπορούν να σταθούν αξιοπρεπώς μέχρι σήμερα νομίζω. Εγώ περίμενα κάτι με περισσότερο throw από τη Nitecore, αλλά ποτέ δεν ήρθε.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Η NITECORE δεν εχει βγαλει ποτε through μοντελο γιατι δεν χρησημοποιει ποτε Clear SMO Reflector.

Οταν μιλησα με την nitecore μου ειπε οτι δεν βγαζει για τα μοντελα της καθαρο κατοπτρο αλλα μονο τα αναγλυφα φλουδας πορτοκαλιου.

Δεν ξερω μαλλον ειναι η πολιτικη της εταιριας. Αυτο που βλεπω με την Nitecore και γιαυτο και την συμπαθω πολυ ειναι οτι βγαζει κατα καιρους μοντελα που κρατανε για 1-2 χρονια. Δεν σπαταλαει χρηματα ουτε πεταει μοντελα στην αγορα αχρηστα. Γιατι τα περισσοτερα που βγαινουν και ξαναβγαινουν με το ιδιο LED ειναι πολυ ως λιγο για το συρταρι.

Μετα οταν βλεπει οτι βγαινει ή μπορει να προωθησει κατι καινουργιο μπαινει στο παιχνιδι. Και αν εχετε παρατηρησει μπαινει αργα στο παιχνιδι. Μαλλον δεν την ενδιαφερει να παρει με το μερος της τους πρωτους καταναλωτες.

Δες για παραδειγμα το SR3. Μετα τωρα λανσαρει το Infilux. Δηλαδη το βγαζει τωρα ως τελευταια εταιρια που βαζει το XP-G R5 πανω σε μοντελο.
(η SUREFIRE δεν εχει ακομα).

Επισης το ξαναλεω, αν αυτο το ριμαδι το Infilux με το δακτυλιο ειναι πρακτικα χρησιμο(γιατι ολοι περιμενουν να μην εχει προβληματα και bugs και να μην γυρναει σαν την μελισσα) τοτε θα δειτε πωλησεις που θα κανει.

Αν ομως δεν πιανει μια, τοτε νομιζω πως θα πεσει μεγαλη απογοητευση:bang: και σιγα σιγα θα φυγουν για παντα με χαλαρα:creep:
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Μάλλον η Surefire θα προσπεράσει το XP-G, εκτός και αν το χρησιμοποιήσει σε κανά γαϊδούρι του τύπου Μ4 ή Μ6 και φυσικά όχι στην επόμενη γενιά τους, αλλά σε 2-3 χρόνια στη καλύτερη...

Τώρα για τα άλλα της Nitecore, συμφωνώ γενικά, αλλά το θέμα είναι ότι αφού ουσιαστικά απευθύνεται στον απλό χρήστη, καλό θα ήταν να άλλαζει ή να αναβαθμίζει πιο συχνά κάποια μοντέλα νομίζω.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Η ημέρα παραλαβής του IFE1 άλλαξε σε TBA (to be announced) στο Lightjunction και "αποστολή περίπου τέλη Ιουνίου" στο Batteryjunction.
Περιμένουμε λοιπόν... Γμτ.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Η ημέρα παραλαβής του IFE1 άλλαξε σε TBA (to be announced) στο Lightjunction και "αποστολή περίπου τέλη Ιουνίου" στο Batteryjunction.
Περιμένουμε λοιπόν... Γμτ.

ειναι οτι να´ναι, θα βγει και το μουντιαλ και μετα θα παρω το φακο στο χέρι.

Μου φαινεται θα στειλω email στην Nitecore ξανα. Θα γίνουμε μπιλιες τωρα.:fight:
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

εστειλα email στην Nitecore,

δεν ξερω τι κανουν αλλα πρεπει πραγματικα να ανημερωσουν τους πελατες τους και οχι να κρυβονται.

το κακο ειναι οτι εχει διαρευσει πανω απο 2 μηνες τωρα το προιον και το χειροτερο ειναι οτι το Lightjunction εχει βαλει πανω απο 1 μηνα το προιον για προπαραγγελια.

Τους ζητησα να μου στειλουν πραγματικες φωτογραφιες και οχι render. Και να μας που επιτελους αν το προιον θα ειναι διαθεσιμο στα μεσα του μηνα.
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Για να είμαστε ειλικρινείς η Nitecore δεν είπε ποτέ επίσημα πότε θα κυκλοφορήσουν οι Infilux. Οι μεταπωλητές ήταν αυτοί που ανακοίνωσαν διάφορα και δημιουργούν το πρόβλημα και στην εταιρία και σε εμάς.
Yπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να καθυστερήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε ας ελπίσουμε τουλάχιστον η αναμονή να αξίζει τον κόπο!
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

Για να είμαστε ειλικρινείς η Nitecore δεν είπε ποτέ επίσημα πότε θα κυκλοφορήσουν οι Infilux. Οι μεταπωλητές ήταν αυτοί που ανακοίνωσαν διάφορα και δημιουργούν το πρόβλημα και στην εταιρία και σε εμάς.
Yπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούν να καθυστερήσουν σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε ας ελπίσουμε τουλάχιστον η αναμονή να αξίζει τον κόπο!

ναι οι μεταπωλητες εχουν διαρευσει την πληροφορια. απλα η nitecore θα επρεπε να προβλεψει και να το χειριστει καταλληλως.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

yuk

να περιμενεις καλυτερα για τον LX1 γιατι μολις ελαβα ενα email απο την Nitecore και μου ειπαν οτι θα καθυστερισει μεχρι τα τελη του μηνα ο infilux.

Αν ειναι δυνατον. :7SFGSFG::rifle::smash::twoguns:
 

yuk!

Senior Member
27 August 2009
461
Re: NITECORE

Ξέρεις πως θα είναι το κουμπί του διακόπτη (μεταλλικό ή με κάλυψη καοτσούκ) και αν θα κάνει "κλικ" ή όχι; Δε μου αρέσουν όταν κάνουν θόρυβο οι διακόπτες.
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: NITECORE

δεν ξερω οχι. αλλα αν δεν τον ειχα παραγγειλει δεν θα με ενοιαζε. πραγματικα αν δεν ειναι αυτο που περιμενω σε ολα τα σημεια θα τους την πω ασχημα στην nitecore.