LG LD750 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Aias

New member
11 September 2006
17
εγω τελικα αγορασα την 42ld750 lcd απο Πλαισιο.Μια χαρα ειναι αν και λιγο τερας για το δωματιο μου.
 

Aias

New member
11 September 2006
17
Re: ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ LG 42LD750

αγορασα την LD750 απο το Πλαισιο.

Εγω εχω μεινει ευχαριστημενος απο την τηλεοραση μεχρι στιγμης.

Εχει το πολυ καλο (το οποιο δεν γνωριζα οταν την πηρα) να παιζει μεσω usb ταινιες xvid και mkv(!) και να διαβαζει κανονικα ελληνικους υποτιτλους με δικο του player.

Παιζουν τελεια ακομα και το iron man 1080p σε .mkv δεν κοβει καθολου .Το μονο κακο ειναι οτι αν εχει DTS ηχο δεν το καταλαβαινει και δεν παιζει καθολου.

Αν ξερει κανεις πως μπορω να το λυσω θα του ημουν υποχρεως(ισως με καποιο update).

Επισης μπαινει με ethernet ή wifi στο internet.

γνωριζει κανεις αν το στικ για wifi πρεπει να ειναι συγκεκριμενο ή κανει οποιο και να ειναι?
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Καλορίζικη....:2thumb22sup:

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΤΟΧΩΝ
Φρα.Πε................ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1228242&postcount=13
cos dr................. http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1252002&postcount=48
sakis.kom............ http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1295874&postcount=80

ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΟΧΩΝ

1. Aias..........29/5/10
2. Φρα. Πε.....31/5/10
3. YannisB......9/6/10
4. filosofos82..9/6/10
5. cos dr........16/6/10
6.totism.........01/7/10
7.nickolas.......13/7/10
8.@[email protected]/7/10
9.sakis.kom......22/7/10 (πρόβλημα με player 576i http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1295899&postcount=81) (διαπιστώθηκε η βλάβη και θα κοπεί πιστωτικό http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1298979&postcount=105 )
10.heloo..........23/7/10
11.V&K............27/7/10 (πρόβλημα με player 576i http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1296224&postcount=85 ) (επεστράφη και πήρε τα λεφτά του πίσω http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1299250&postcount=106 )
12.koukos64....30/7/10
13.mmarkoulis...9/8/10
14.kermitalbros..29/8/10
15.tarata1000...31/8/10
16.achillesp.......8/9/10
17.aleltaka........8/9/10
18.ksaplostras....8/10/10
19.HexDec.........19/10/10
 
Last edited:

gorillaz_gr

Established Member
14 April 2010
111
Αθήνα
Re: ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ LG 42LD750

αγορασα την LD750 απο το Πλαισιο.

Εγω εχω μεινει ευχαριστημενος απο την τηλεοραση μεχρι στιγμης.

Παιζουν τελεια ακομα και το iron man 1080p σε .mkv δεν κοβει καθολου .Το μονο κακο ειναι οτι αν εχει DTS ηχο δεν το καταλαβαινει και δεν παιζει καθολου.

Επισης μπαινει με ethernet ή wifi στο internet.

γνωριζει κανεις αν το στικ για wifi πρεπει να ειναι συγκεκριμενο ή κανει οποιο και να ειναι?

γενίκοτερα αμα διαβασεις στο φορουμ θα δεις τα usb της LG δεν παιζουν DTS ήχο. Με την βοήθεια ανάλογου λογισμικού στον υπολογιστή σου, μππορεις να τον μετατρέψεις.
Όσο αναφορά το ασύρματο θα πρέπει από το κατάστημα να σου παραγγείλουν το συγκεκριμένο ασύρματο στικ της LG.
 

Aias

New member
11 September 2006
17
Re: LG 42LH5000

παιχνιδομηχανη δεν εχω να σου πω ,ταινιουλες που βλεπω divx με τον player της lg ειναι πολυ καλες.Βασικα η διαφορα ειναι και στις inches ειχα μεχρι προτινος 32''αρα.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι παιζει .mkv απο το usb και εκει πρεπει να πω οτι η τηλεοραση τα σπαι ,φοβερη λεπτομερια και το παει νερο ολο το video.Ειχα μεινει με ανοικτο το στομα.Περα απο οτι βλεπει κανονικα το στικακι δεν χαμπαριαζει και βλεπει κανονικα με φοβερη ταχυτητα φορτωματος τον εξωτερικο μου δισκο 2.5'' 160gb οπου περασα μεσα ολα τα mkv μου και εχει πλεον μονιμη θεση διπλα στην TV.

Επισης συνδεσα και τον υπολογιστη πανω και πρεπει να πω οτι ακομα και με τοσες inches οι γραμματοσειρες των εικονιδιων σε 1080p φαινονται πεντακαθαρα.

Πολυ καλη και η γωνια θεασης ,βλεπεις απο παντου.

Διαφορα δεν εχω δει απο την 32''αρα Samsung 100hz που ειχα στην κινηση λογο των 200hz αλλα μικρο το κακο.
 
Last edited:

Aias

New member
11 September 2006
17
Το στικακι σε τι κοστος περιπου κυμενεται αν ξερουμε.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Χμμ παρέλαβα σημερα και εκανα μια μικρη δοκιμή. Ολα ΟΚ φαίνονται, ο ηχος της μου φανηκε λιγο "μπουκωμένος" στις χαμηλές. εχετε παρατηρησεις κατι τετοιο εσείς?
 

Aias

New member
11 September 2006
17
Re: Απάντηση: LG LD750 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Χμμ παρέλαβα σημερα και εκανα μια μικρη δοκιμή. Ολα ΟΚ φαίνονται, ο ηχος της μου φανηκε λιγο "μπουκωμένος" στις χαμηλές. εχετε παρατηρησεις κατι τετοιο εσείς?

Δεν βρηκα καποιο προβλημα ακομα και σε ταινιες που ειδα μου φανηκε αρκετα καλος.

Για δες και με καμια ταινιουλα και πες εντυπωσεις.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
47ld750

Κοιτα πρωτη μέρα χθες απλα επαιξα μαζί της.

Η εικονα της αρκετά καλή μου φαινεται αν και δε πέρασα σε ρυθμίσεις και ιδιαίτερο ψάξιμο, θα επανέλθω. Εχει αρκετά έτοιμα προφίλ και 2 user για isf ρυθμίσεις. 1080p 60hz απο καμερα επαιξαν θαυμάσια. 1080p mkv/blu ray ακομα δεν εχω δει.

Στο τηλεοπτικό σήμα -παρόλο που εχουμε κεντρικη κεραία για ολη την πολυκατοικία- ειμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Ειδικά τα ψηφιακά κανάλια δειχνουν πολυ καθαρά.

Απο ηχο μου βγαζει μια "ντενεκεδίλα" ισως επειδή ειχα συνηθήσει στο '"τεραστιο" ηχειο της πρωην "οπίσθιας προβολής TV" ok δε με πειράζει τοσο μια και την σύνδεσα με οπτική στον AV και ακουω απο εκει. Ειδα καποες ρυθμίσεις για clear voice με πολλες διαβαθμίσεις αλλα δε το εψαξα καθόλου.

Το NETCAST δουλεψε αμεσως με το καλωδιο lan που εβαλα: youtube, Piccassa, weather, τα παντα δουλευουν ρολόι και αρκετά γρήγορα. Δε ξέρω αν η δικτυωση δινει προσβαση σε κοινοχρηστους σκληρούς, δεν εχω ασχοληθει καν με το αντικειμενο. Αν γνωρίζει καποιος ας δωσει τα φώτα του

Oμορφο UI γενικότερα στο μενού και ψιλοεύκολο στην χρήση πλην της ταξινόμησης καναλιών.

2 usb θυρες στο πλάι δοκίμασα mkv 720p και έτρεξε νεράκι, με υπότιτλους στα Ελληνικά φυσικά. Φωτογραφίες φαινονται κρυστάλλινες οπως και σε κάθε HD ΤV. Mp3 με εξοδο στον AV απροβλημάτιστα...

Ο συντονισμός εύκολος, αλλα η ταξινόμιση των καναλιών θα μπορούσε να ηταν ποιο λειτουργική. Δεν εψαξα να δω εαν υπαρχει μικροσυντονισμός λογικά καπου σε καποιο υπομενου θα ειναι.
Ειδα επίσης επιλογή για συντονισμό radio αλλα δε κατάλαβα τι ρολο βαράει.

Η βαση της τηλεόρασης δε με ικανοποιεί, παλατζάρει πολυ αν την ακουμπήσεις οχι με κινδυνο να πεσει απλα ειναι σπαστικο να κουνιεται ετσι εστω και οταν βαζεις ενα usb στικακι, στα θετικά η μικρή περιστροφή της αριστερά-δεξιά.

Απο design τυπικό θα έλεγα ουτε κρυο ούτε ζέστη.

Διάφορα extras οπως πληθώρα προφίλ εξοικονομισης ενεργειας, ενσωματωμένα παιχνίδακια (ναι!!) και αλλα που δεν προλαβα να κοιτάξω καλοδεχούμενα φυσικά.

Το τηλεκοντρόλ δινει ευκολη προσβαση σε οτιδηποτε καλουδια προσφέρει η tv, με ξενισε όμως λιγο το κεντρικο κουμπι με τα βελακια αλλα μαλλον θέλει το χρόνο του για να το συνηθήσω.

Aυτά τα ολίγα, overall μου φαινεται αρκετα τιμια TV για τα χρήματα της αλλα ακομα -για μενα- ειναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις, χρόνο να έχεις να την απολαμβάνεις.....:2thumb22sup:
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Re: Αγορά νέας τηλεόρασης από 500 έως 700 ευρώ

Καλησπερα και απο μενα παιδια.Πηγα σημερα και εκλεισα την LG 32"LD750. Εχω ακουσει κατα καιρους τις καλυτερες κριτικες για την συγκεκριμενη τηλεοραση.Ειναι η μοναδικη σε αυτη την τιμη που σαρωνει με Trumotion-200HZ!!!!! Με το "Παζαρεψε το" του Κωτσοβολου την εφτασα απο 699 ευρω στα 616 ευρω και με 6 ατοκες δοσεις και μλιστα χωρις πιστωτικη καρτα.Απλα με το εκκαθαριστικο μου.Οπως γινοταν παλια.Λιγοι το κανουν πια! Μονο ο Κωτσοβολος και ο Κολομβουνης. Οι αλλοι η cash η με πιστωτικη. Θα ηθελα αν καποιος εχει παρε αυτη την τηλεοραση να μου πει εντυπωσεις. η και αν καποιος εχει αποψη.ΑΠΟΨΗ ομως αι οχι μεταβαλλομενη αντιβολη κατα της LG!!!Θα ηθελα την βοηθεια σας.Θα την παραλαβω σε 3-5 μερες.Ευχαριστω πολυ!!!!! Δημητρης.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Αγορά νέας τηλεόρασης από 500 έως 700 ευρώ

Βεβαια...

Επισης επειδη βλεπω οτι αναφερεις τα "200 Hz" της LG ριξε και μια ματια εδω...

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=44629

...θα δεις οτι ουσιαστικα μιλαμε για 100 Ηz πραγματικη ανανεωση...τα αλλα 100 Ηz αφορουν το αναβοσβησμα του φωτισμου και κανονικα δεν θα επρεπε να προστίθενται (αλλο πορτοκαλια και αλλο μηλα)...