Αγαπημενος Ηρωας Comics

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,490
Εκεί ψηλά.....
Αντε να γαργαλησω λιγο τους παλιους....:slapface: για να δουμε τι διαβαζαμε μικροι (και τι τωρα )

Ακομα και τωρα στα 40αντα μου αγοραζω κομικς αλλα οι παλιοι ηρωες ακομα στοιχειωνουνε τις αναμνησεις μου και τα προτυπα μου.:violent-smiley-030:

Δεν θα ξεχασω ποτε τον Ταγματαρχη Ηζυ (Major Easy ) :grinning-smiley-043
Απλα οταν ειδα τον Ιντιανα Τζοουνς ξετρελλαθηκα γιατι μου θυμιζε αυτον ακριβως το χαρακτηρα.....
:ernaehrung004:
http://fanboy.frothersunite.com/MajorEazy_Intro.html
 

Attachments

  • title1.jpg
    title1.jpg
    75.9 KB · Views: 38

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Α ρε havoc τι πληγή μου άνοιξες τώρα?

Άλλη αρρώστια και αυτή.

Γουστάρω πολύ Αστερίξ και Οβελίξ :grinning-smiley-043
από τα οποία έχω όλα τα τεύχη της πρώτης
κυκλοφορίας στην Ελλάδα την δεκαετία του 70.

Επίσης Λούκυ Λουκ :twoguns: που έχω καμμιά 60αριά.

Έχω επίσης πάρα πολλά ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.
Το παλαιότερο από αυτά εάν θυμάμαι
καλά είναι το Ν.29 από το 1962.:Banane0:

-bye-
 
Αστερίξ δαγκωτό.
Έχω όλα τα τεύχη που κυκλοφόρησαν και μερικά απ´αυτά μου έχουν χαρίσει τόσο γέλιο με το πικάντικο χιούμορ και τις έξυπνες ατάκες που λένε.
Και μίκυ μάους διάβαζα πολύ αλλά μέχρι τα 18 μου.
Μετά μου φαινόταν πολύ παιδαριώδες.
 

ANNA

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,636
Στην αποθήκη!
Αστερίξ ασυζητητί!
Τα τεύχη που έχω κόστιζαν 1 δραχμή έκαστο. Είναι ψιλοδιαλυμένα από τις άπειρες αναγνώσεις. Ξέρω όλες τις ατάκες απ' έξω.
Αλλά δε μου άρεσαν τα τελευταία που βγήκαν μετά το θάνατο του Goscinny.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Με βάλατε σε σκέψεις... Έχω να διαλέξω ανάμεσα σ' ένα σωρό.

Αλλά εφόσον ο αγαπημένος μου σκιτσογράφος είναι ο Charles "Sparky" Schulz, ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Charlie Brown.

Η μάλλον όλη η "συμμορία" των Peanuts!
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Εγώ πάλι είμαι φανατικός του MAD magazine. Αν έπρεπε να διαλέξω κάποιο από τα κόμικς εκεί μέσα, θα διάλεγα το spy vs spy.
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
O Αστερίξ είναι σταθερή αξία. Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ και οι ήρωες του Αρκά ακολουθούν από κοντά. Disney διάβαζα μικρός, με αγαπημένο ήρωα τον Ντόναλντ. Τώρα όμως δε μπορώ να τα διαβάσω.

Εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια το έχω ρίξει πολύ στα αμερικάνικα, οπότε από εκεί επιλέγω Batman, Daredevil, Atom και Batgirl (Cassandra Cain) από τα mainstream και από τα πιο ψαγμένα τον V από το V for Vendetta και τη γλυκύτατη Death από το Sandman.

Τελευταία μου ανακάλυψη τα online comic strips: Τον Garfield τον ξέρετε όλοι, υποθέτω.Τον Andy Capp πιθανώς να τον γνωρίζετε αν ποτέ αγοράζατε το Τεστ (περιοδικό με σταυρόλεξα), αλλά αυτοί που τον γράφουν τώρα δεν είναι τόσο καλοί όσο ο δημιουγργός του. Για τον Dilbert έχουν πει ότι είναι ντοκυμαντέρ σε μορφή comic strip. Όσοι έχουν εργαστεί σε μεγάλη εταιρία θα συμφωνήσουν. Τέλος, έχω ξεχωρίσει τον γάτο Bucky από το Get Fuzzy και τον ψυχίατρο του Go Fish.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Εγώ θα έλεγα Οβελίξ! Τον φιλαράκο του τον Αστερίξ ποτέ δεν τον πήγαινα ιδιαίτερα... Οι περιπέτειές τους πάντως όλα τα λεφτά! Μικρός ήμουν και fan των Μίκυ Μάους (Ντόναλντ ο αγαπημένος) αλλά τώρα κι εμένα μου φαίνονται αρκετά παιδικά. Τον Οβελίξ όμως δε χορταίνω να τον διαβάζω!