Conn-x tv HD στο film club

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Σήμερα τουλάχιστον εγώ παρατήρισα ότι προστέθηκε μια καινούρια κατηγορία στο Film Club του Conn-x tv,προς μεγάλη μου έκπληξη,αυτή η κατηγορία ονομάζεται High Definition,η ανάλυση τους είναι 1280χ720,μόνο αυτό μπόρεσα να καταλάβω,αρκετά μεγάλο bitrate θα έλεγα,μιας και πολλές φορές πέρναγε τα 10 mbps(το έβλεπα απο το pc).Μήπως ο ΟΤΕ δεν προλάβει να ανεβάσει κανάλι HD δορυφορικά πρίν το Mundial και θα το δείξει μέσω του iptv;Θέλει να κάνει αντεπίθεση στην nova που ετοιμάζεται;

Πληροφορίες λένε ότι το 82% των δεκτών είναι συνδεδεμένοι στις τηλεοράσεις μέσω HDMI καλωδίου,και ότι το 93% των χρηστών έχουν επιλέξει οθόνη 16/9 στις ρυθμίσεις.
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Κανένας άλλος δεν το έχει παρατηρήσει;Να φανταστείτε το έχουν και διαφήμιση στο Conn-xtv promo κανάλι.Η συγκεκριμένη κατηγορία δεν έχει εμπλουτιστεί εως τώρα με ταινίες,αλλά διαθέτει διάφορα Ντοκιμαντέρ που έχουν να κάνουν με την θάλασσα αλλά και χειμερινά σπορ.Επίσης υπάρχουν και video clip συναυλιών από μία σειρά ''London music Festival'' κάπως έτσι λέγεται εάν θυμάμαι καλά.Πάντως είναι αρκετά εντυπωσιακό και ας είναι 720p.
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
σωστά τα λες, από όσο ξέρω αυτές τις μέρες είναι να ξεκινήσει από το Conn-X Video on demand σε HD.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Όπως ξεκίνησε το VOD HD έτσι θα μπει και κανάλι HD,μακάρι να προλάβουμε το Mundial,λίγες μέρες μένουνε.Δέν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στο Bitrate του VOD HD από ένα κανάλι HD,720p περίπου στα 10 mbps,θα είναι μια χαρά νομίζω.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Πως θα λειτουργήσει αυτό σε πελάτες που συγχρονίζουν στα 8 Mbit και κάτω;
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Conn-x tv HD στο film club

Πως θα λειτουργήσει αυτό σε πελάτες που συγχρονίζουν στα 8 Mbit και κάτω;

Δεν νομίζω πως με τα 8 Mbit δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα…
Μπορει καποιος να ανεβάσει καποιο κλιπακι από τα hd ντοκυματερ που προβάλει το conx για να δούμε την ποιότητα του;
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: Conn-x tv HD στο film club

Δεν νομίζω πως με τα 8 Mbit δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα…
Μπορει καποιος να ανεβάσει καποιο κλιπακι από τα hd ντοκυματερ που προβάλει το conx για να δούμε την ποιότητα του;

Το ρώτησα επειδή ο φίλος ανέφερε διαμεταγωγή 10 Mbit (η οποία μου φαίνεται και μένα υπερβολική για 720p)
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Conn-x tv HD στο film club

Το ρώτησα επειδή ο φίλος ανέφερε διαμεταγωγή 10 Mbit (η οποία μου φαίνεται και μένα υπερβολική για 720p)

Τόσο χρησιμοποιούσε,αλλά είναι VOD,όχι live κανάλι.Δέν υπάρχει πλέον η 8άρα ταχύτητα.Και με την σύνδεση των 2 mbps,σου δεσμέυει ο ΟΤΕ άλλα 12 mbps για την λειτουργία του iptv,μιάς και δεν μπορεί να λειτουργήσει με 2 mbps.

Δεν νομίζω πως με τα 8 Mbit δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα…
Μπορει καποιος να ανεβάσει καποιο κλιπακι από τα hd ντοκυματερ που προβάλει το conx για να δούμε την ποιότητα του;
Για να καταλάβεις την ποιότητα,αυτός που θα το ανεβάσει,θα πρέπει να πάρει σήμα από το hdmi αμέσως,και να μην χρησιμοποιήσει κάμερα ή οτιδήποτε άλλο.Ότι έχει καλή ποιότητα,έχει,δηλαδή καμία σχέση με το SD,παρότι και αυτό είχε ποιότητα DVD.
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Conn-x tv HD στο film club

Τόσο χρησιμοποιούσε,αλλά είναι VOD,όχι live κανάλι.Δέν υπάρχει πλέον η 8άρα ταχύτητα.Και με την σύνδεση των 2 mbps,σου δεσμέυει ο ΟΤΕ άλλα 12 mbps για την λειτουργία του iptv,μιάς και δεν μπορεί να λειτουργήσει με 2 mbps.


Για να καταλάβεις την ποιότητα,αυτός που θα το ανεβάσει,θα πρέπει να πάρει σήμα από το hdmi αμέσως,και να μην χρησιμοποιήσει κάμερα ή οτιδήποτε άλλο.Ότι έχει καλή ποιότητα,έχει,δηλαδή καμία σχέση με το SD,παρότι και αυτό είχε ποιότητα DVD.

Το VOD κατεβάζει σε προσωρινή αποθήκευση; Έχει δίσκο ο δέκτης; Και ο φτηνός ή μόνο ο PVR;

Δεν συγχρονίζουν όλοι στα 14 Mbit (2 + 12 που αναφέρεις). Εγώ στο μέρος που κατοικώ συγχρονίζω με το ζόρι στα 8Mbit (όταν είχα Conn-X, τώρα δεν έχω Conn-X αλλά forthnet). Συνεπώς αν τα HD VOD είναι στα 10Mbit, τότε χρειάζεσαι οπωσδήποτε δίσκο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Εγώ έχω τον pvr,το VOD πρέπει να είναι σε stream,τουλάχιστον στους χρήστες χωρίς pvr.10 mbps,μέτρηση απο τον υπολογιστή με κλειστά τα downloads κτλπ.Εάν δίνει σε stream τα VOD τότε άνετα μπορεί να ανοίξει HD κανάλι.Υπάρχει δίσκος στον δέκτη,αλλά έχει επιπλέον 100 ευρώ.(ο απλός είναι δωρεάν).Δεν θα μου έκανε εντύπωση η άμεση εμφάνιση HD καναλιών,μπορεί και πριν την δορυφορική πλατφόρμα.
 

Ghost Dog

Established Member
27 April 2009
149
Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Όπως ξεκίνησε το VOD HD έτσι θα μπει και κανάλι HD,μακάρι να προλάβουμε το Mundial,λίγες μέρες μένουνε.Δέν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά στο Bitrate του VOD HD από ένα κανάλι HD,720p περίπου στα 10 mbps,θα είναι μια χαρά νομίζω.

Και πoιό κανάλι HD με τους αγώνες του Μουντιάλ μπορεί να συμπεριλάβει στο πακέτο του το Connx TV;
 

Ghost Dog

Established Member
27 April 2009
149
Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Εγώ έχω τον pvr,το VOD πρέπει να είναι σε stream,τουλάχιστον στους χρήστες χωρίς pvr.10 mbps,μέτρηση απο τον υπολογιστή με κλειστά τα downloads κτλπ.Εάν δίνει σε stream τα VOD τότε άνετα μπορεί να ανοίξει HD κανάλι.Υπάρχει δίσκος στον δέκτη,αλλά έχει επιπλέον 100 ευρώ.(ο απλός είναι δωρεάν).Δεν θα μου έκανε εντύπωση η άμεση εμφάνιση HD καναλιών,μπορεί και πριν την δορυφορική πλατφόρμα.
Πώς μπορώ να μετρήσω το stream της σύνδεσής μου;
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Πως θα λειτουργήσει αυτό σε πελάτες που συγχρονίζουν στα 8 Mbit και κάτω;


Επειδη εγω μεχρι χθες ειχα 8αρα ADSL λειτουργουσε κανονικα σε tilgin χωρις σκληρο δισκο.
Σε δοκιμη που εκανα απο το Speedtest της Otenet κατεβαζα ταυτοχρονα με 240Kb (πληρωνω 2αρα συνδεση ) .
Απ οτι εγραψε καποιος στο forum του adslgr.com το bitrate πρεπει να ειναι περιπου 6Μ .
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Το bitrate αυξηθηκε στην λειτουργία του conn-x tv λόγω του επιπλέον bitrate που χρειάζεται για την αναπαραγωγή HD.Από σοβαρές πληροφορίες που έχω,οι 2αρες γραμμές συνχρονίζουν πια στα 12 mbps(2 έχεις για κατέβασμα,12 επιπλεον για το conn-x tv)εφόσον η γραμμή σου μπορεί να φτάσει τοσο.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Το bitrate αυξηθηκε στην λειτουργία του conn-x tv λόγω του επιπλέον bitrate που χρειάζεται για την αναπαραγωγή HD.Από σοβαρές πληροφορίες που έχω,οι 2αρες γραμμές συνχρονίζουν πια στα 12 mbps(2 έχεις για κατέβασμα,12 επιπλεον για το conn-x tv)εφόσον η γραμμή σου μπορεί να φτάσει τοσο.

Συνεπώς, αν συγχρονίζεις στα 8 (λόγω απόστασης ή ποιότητας χαλκού), τι γίνεται με το HD VOD;
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Το bitrate αυξηθηκε στην λειτουργία του conn-x tv λόγω του επιπλέον bitrate που χρειάζεται για την αναπαραγωγή HD.Από σοβαρές πληροφορίες που έχω,οι 2αρες γραμμές συνχρονίζουν πια στα 12 mbps(2 έχεις για κατέβασμα,12 επιπλεον για το conn-x tv)εφόσον η γραμμή σου μπορεί να φτάσει τοσο.

Οταν μια συνδεση ADSL συνχρονιζει σε μια ταχυτητα (πχ στα 12) ειναι το συνολικο διαθεσιμο bandwith που εχει . Δηλαδη απο αυτα τα 12 αν η IPTV δεσμευει τα 4 για την λειτουργεια της και εφοσον πληρωνει για 24αρα συνδεση εχει διαθεσιμο bandwith για Internet οταν ειναι ανοικτος ο αποκωδικοποιητης τα υπολοιπα 8 , με αποκωδικοποιητη σε θεση off εχει διαθεσιμο ολο το bandwith για Ιντερνετ. Για οσους πληρωνουν 2αρες συνδεσεις (οπως εγω) μπαινει ενας περιορισμος απο την Otenet να εχουν μονο 2MB διαθεσιμο για το Internet .
Οπως εγραψα και παραπανω μεχρι χθες συνχρονιζα στα 8190/253 και παρολα αυτα τα HD παιζαν κανονικα χωρις σπασιματα , παγωματα κλπ.
Αρα σιγουρα μπορουν να παιξουν και σε συνδεσεις που συνχρονιζουν στα 8.
Τωρα ποσο ακριβως bandwith δεσμευουν τα HD Video δεν το ξερω.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Απάντηση: Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Οταν μια συνδεση ADSL συνχρονιζει σε μια ταχυτητα (πχ στα 12) ειναι το συνολικο διαθεσιμο bandwith που εχει . Δηλαδη απο αυτα τα 12 αν η IPTV δεσμευει τα 4 για την λειτουργεια της και εφοσον πληρωνει για 24αρα συνδεση εχει διαθεσιμο bandwith για Internet οταν ειναι ανοικτος ο αποκωδικοποιητης τα υπολοιπα 8 , με αποκωδικοποιητη σε θεση off εχει διαθεσιμο ολο το bandwith για Ιντερνετ. Για οσους πληρωνουν 2αρες συνδεσεις (οπως εγω) μπαινει ενας περιορισμος απο την Otenet να εχουν μονο 2MB διαθεσιμο για το Internet .
Οπως εγραψα και παραπανω μεχρι χθες συνχρονιζα στα 8190/253 και παρολα αυτα τα HD παιζαν κανονικα χωρις σπασιματα , παγωματα κλπ.
Αρα σιγουρα μπορουν να παιξουν και σε συνδεσεις που συνχρονιζουν στα 8.
Τωρα ποσο ακριβως bandwith δεσμευουν τα HD Video δεν το ξερω.

Το μεγαλύτερο bandwith που είδα είναι στιγμιαια 10 mbps,μπορεί εκεί να είχες ένα πολύ μικρό σπάσιμο στην εικόνα,σχεδόν ανύπαρκτο.Ο μέσος όρος είναι 7,6 mbps και το μικρότερο 6,1.Μπορείς να βλέπεις και με 8,βέβαια,δέν ξέρω κατα πόσο επαρκούν σε HD live stream,στο οποίο μπορεί να ανέβει αρκετά το bandwith και να αντιμετοπίσεις μικροπροβλήματα.
 

VideoLatris

Established Member
9 October 2008
252
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Conn-x tv HD στο film club

Το μεγαλύτερο bandwith που είδα είναι στιγμιαια 10 mbps,μπορεί εκεί να είχες ένα πολύ μικρό σπάσιμο στην εικόνα,σχεδόν ανύπαρκτο.Ο μέσος όρος είναι 7,6 mbps και το μικρότερο 6,1.Μπορείς να βλέπεις και με 8,βέβαια,δέν ξέρω κατα πόσο επαρκούν σε HD live stream,στο οποίο μπορεί να ανέβει αρκετά το bandwith και να αντιμετοπίσεις μικροπροβλήματα.


Απο χθες που μου καναν αναβαθμιση μαζι με το Upload που εγινε 512 μου καναν και την συνδεση 24αρα και συνχρονιζω αρκετα πανω απο τα 10 οπτε δεν θα εχω προβλημα .
Με τι μετρας το bandwith ?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,312
Αθήνα...
Υπάρχουν διάφορα προγράμματα στην αγορά ή freeware με τα οποία μετρας την ταχύτητα που χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη στιγμή,μπορείς να τα βρείς στο google.Εάν συνχρονίζεις πάνω από 10,δεν έχεις πρόβλημα.
 

optex

Senior Member
31 August 2008
302
Δηλαδη σας παΙρνουν ματι ολη μερα ? και σας αρεσει????ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΞΕΡΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΜΕΤΡΑ ?